Ku Kościołowi synodalnemu

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2378
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Arek » 2023-01-02, 10:11

Wikipedia:
Bojaźń Boża – w teologii katolickiej jeden z darów Ducha Świętego, rozumiany jako nieutożsamiane ze strachem poczucie religijności i zawierzenia, będących odpowiednią postawą wobec Boga.

Dodano po 4 minutach 59 sekundach:
sądzony pisze: 2023-01-02, 09:52
Arek pisze: 2023-01-02, 09:29 Lepiej przygotować się na męki i iść drogą Bojaźni Bożej, niż żyć umiarkowanie i nie być ani zimnym ani gorącym.
... :-? ...
Tak się zastanawiam ..., a jakby tak iść drogą Bożej Miłości, Radości i Otwarcia na Łaskę ...
To jest najlepsza droga, ale Bojaźń Boża pomaga nam nią iść. Wydaje mi się, że nie ma wiary bez Bojaźni Bożej.

Dodano po 1 minucie 16 sekundach:
To jest jak słowo, ręka, przykład rodzica dla dziecka.

Dodano po 1 minucie 41 sekundach:
Nie rozumiem dlaczego mam się bać Bojaźni Bożej jest ona taka piękna i daje poczucie, że trzeba wypełniać Miłość Bożą.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19043
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-02, 10:19

Arek pisze: 2023-01-02, 09:29 Lepiej przygotować się na męki i iść drogą Bojaźni Bożej, niż żyć umiarkowanie i nie być ani zimnym ani gorącym.
Lepiej, choć akurat lęk przed piekłem to chyba nie "bojaźń Boża" i to najmniej pożądana motywacja (choć z braku innej, dobra i taka).

Bojaźń Boża to nie przerażenie i strach (to jeden z darów Ducha Świętego, a strach pochodzi raczej od diabła) - raczej szacunek, zaufanie, coś w rodzaju podziwu i onieśmielenia, jakie odczuwamy w spotkaniu z ludźmi wielkimi (tyle że wielokrotnie większym), uwielbienie, podporządkowanie
„Katolicyzm A-Z” „uznanie niewyrażalnej wielkości, mocy i świętości Boga, i zarazem własnej stworzoności, zależności, grzeszności, skończoności”.

W Księdze Przysłów znajdujemy takie definicje:
Prz 8:13 "Bojaźń Pańska to zła nienawidzić. Pychy, wyniosłości, złych dróg, przewrotnych ust nienawidzę."
Prz 15:33 "Bojaźń Pańska jest karną mądrością, pokora poprzedza szacunek."

Bojaźń Boża jest chyba najbliższa podziwowi:
Dz 2:43 "Bojaźń ogarniała każdego, gdyż Apostołowie czynili wiele znaków i cudów."
Pomaga nam żyć, jak Bóg przykazał:
2Krn 6:31 "Niech zachowają bojaźń wobec Ciebie i chodzą Twoimi drogami po wszystkie dni swego życia na powierzchni ziemi, którą dałeś naszym przodkom."

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2378
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Arek » 2023-01-02, 10:21

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-02, 10:19
Arek pisze: 2023-01-02, 09:29 Lepiej przygotować się na męki i iść drogą Bojaźni Bożej, niż żyć umiarkowanie i nie być ani zimnym ani gorącym.
Lepiej, choć akurat lęk przed piekłem to chyba nie "bojaźń Boża" i to najmniej pożądana motywacja (choć z braku innej, dobra i taka).

Bojaźń Boża to nie przerażenie i strach (to jeden z darów Ducha Świętego, a strach pochodzi raczej od diabła) - raczej szacunek, zaufanie, coś w rodzaju podziwu i onieśmielenia, jakie odczuwamy w spotkaniu z ludźmi wielkimi (tyle że wielokrotnie większym), uwielbienie, podporządkowanie
„Katolicyzm A-Z” „uznanie niewyrażalnej wielkości, mocy i świętości Boga, i zarazem własnej stworzoności, zależności, grzeszności, skończoności”.

W Księdze Przysłów znajdujemy takie definicje:
Prz 8:13 "Bojaźń Pańska to zła nienawidzić. Pychy, wyniosłości, złych dróg, przewrotnych ust nienawidzę."
Prz 15:33 "Bojaźń Pańska jest karną mądrością, pokora poprzedza szacunek."

Bojaźń Boża jest chyba najbliższa podziwowi:
Dz 2:43 "Bojaźń ogarniała każdego, gdyż Apostołowie czynili wiele znaków i cudów."
Pomaga nam żyć, jak Bóg przykazał:
2Krn 6:31 "Niech zachowają bojaźń wobec Ciebie i chodzą Twoimi drogami po wszystkie dni swego życia na powierzchni ziemi, którą dałeś naszym przodkom."
Chyba o tym samym mówimy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 358 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-02, 10:56

Bojaźń to nie strach tylko respekt szacunek uznanie atorytetu lojalność nie letce sobie dążenie. itp. To o czym piszesz to terror.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2378
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Arek » 2023-01-02, 11:23

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-02, 10:56 Bojaźń to nie strach tylko respekt szacunek uznanie atorytetu lojalność nie letce sobie dążenie. itp. To o czym piszesz to terror.
Czy za grzech nie będzie kary?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 358 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-02, 11:32

Arek pisze: 2023-01-02, 11:23
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-02, 10:56 Bojaźń to nie strach tylko respekt szacunek uznanie atorytetu lojalność nie letce sobie dążenie. itp. To o czym piszesz to terror.
Czy za grzech nie będzie kary?
Ten tekst mial być pod wypowiedzia sądzonego. Weszly w międzyczasie posty innych.Od tej pory mimo zakazu bede cytował. By uniknąć nieporozumień

A teraz pytanie do Ciebie bezposrednio. Na jakiej podstawie uznales ze jestem w herezji materialnej i formalnej i twierdzę że za grzech nie będzie kary..Bo właśnie to mi zarzuciłeś..Dosc ciekawie bo napisałem o UZNANIU AUTORYTETU też.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2378
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Arek » 2023-01-02, 11:33

Dlaczego się boimy, to jest konsekwencja grzechu. My jesteśmy dziećmi Adama i Ewy. Dlaczego Oni się zaczęli bać? Boimy się, bo chcemy się ukryć, usprawiedliwić. Nikt sam siebie nie może usprawiedliwić. To jest przymiot Boga. Sprawiedliwość należy do Boga.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19043
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-02, 11:35

Czy za grzech nie będzie kary?
To nie o to chodzi. Pytanie brzmi: czy to kara powinna być główną motywacją.
Arek pisze: 2023-01-02, 11:33 Dlaczego się boimy, to jest konsekwencja grzechu. My jesteśmy dziećmi Adama i Ewy. Dlaczego Oni się zaczęli bać? Boimy się, bo chcemy się ukryć, usprawiedliwić. Nikt sam siebie nie może usprawiedliwić. To jest przymiot Boga. Sprawiedliwość należy do Boga.
No właśnie - strach pochodzi od grzechu. A bojaźń Boża od Ducha Świętego.
Nie mylmy tych dwu rzeczy.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2378
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Arek » 2023-01-02, 11:36

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-02, 11:35
Czy za grzech nie będzie kary?
To nie o to chodzi. Pytanie brzmi: czy to kara powinna być główną motywacją.
Arek pisze: 2023-01-02, 11:33 Dlaczego się boimy, to jest konsekwencja grzechu. My jesteśmy dziećmi Adama i Ewy. Dlaczego Oni się zaczęli bać? Boimy się, bo chcemy się ukryć, usprawiedliwić. Nikt sam siebie nie może usprawiedliwić. To jest przymiot Boga. Sprawiedliwość należy do Boga.
No właśnie - strach pochodzi od grzechu. A bojaźń Boża od Ducha Świętego.
Nie mylmy tych dwu rzeczy.
To wszystko jest związane z Miłością Boga do ludzi.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13792
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2023-01-02, 12:19

Bojaźń:

"«uczucie strachu, lęku, trwogi, przerażenia; przewidywanie czegoś niepomyślnego, obawa, niepokój; niepewność, niechęć; lękliwość, brak odwagi, nieśmiałość», SWil: «banie się, lękanie się czego», SJPDor: «banie się, lękanie się czego; strach, lęk, obawa, niepokój», USJP: książk. «uczucie strachu, lęku; banie się, trwoga»"

Podoba mi się: "niepokój, niepewność, nieśmiałość" :)

Ciekawe jest, że, wydaje mi się, istnieje mało słów z końcówką "jaźń".

"jaźń" jest dość istotnym "słowem/pojęciem".
Ważne słowo "przy-jaźń" św. p. ks. Grzywocz tłumaczył jako "bycie (w) przy-jaźni" drugiego (chyba jako najgłębszej części człowieka).
Cóż mogłoby znaczyć słowo "bo-jaźń" podłóg w/w księdza ... :-?

może: "zważaj, bo-jaźń twoja, Boża Jest".
Może nie chodzi o lęk , a świadomość.

Wewnętrzny (s)pokój pomimo zewnętrznej niepewności, niepokoju, obawy i lęku.
Nieśmiałe, a jednak ufne "chodzenie po wodzie".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

amisz
Bywalec
Bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 13 lis 2023
Has thanked: 49 times
Been thanked: 30 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: amisz » 2023-11-26, 16:38

Stolica Apostolska przypomina niemieckim biskupom, że w Kościele katolickim są kwestie, które nie podlegają dyskusji, choć zostały zakwestionowane przez postulaty drogi synodalnej. Chodzi tu na przykład o niemożliwość udzielania święceń kapłańskich kobietom czy moralną ocenę aktów homoseksualnych. Czytamy o tym w nocie skierowanej przez watykański sekretariat stanu do Konferencji Episkopatu Niemiec.
https://www.vaticannews.va/pl/watykan/n ... utowa.html

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: konserwa » 2023-11-26, 17:33

przy-jazn

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”