Ku Kościołowi synodalnemu

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2022-01-23, 10:56

konserwa pisze: 2022-01-23, 10:32 A skad pewnosc Andeju, ze to tylko Twoje refleksje sa refleksjami?
Odpowiedz, skoro tak uważasz! A przy okazji wyjaśnij, jak wpadłeś na taki pomysł?

Ale, w sumie zadając to pytanie, od razu dałeś odpowiedź. Przyjąłeś założenie, do którego konsekwentnie dążysz.

A ja jeno pobudzam do myślenia. Do refleksji. Zachęcam każdego do tego. I z nadzieją czekam na czyjeś refleksje wywoływane zadanym pytaniem.
Atak, ani ominięcie tematyki pytania, refleksją (dotyczącą tematu pytania*) raczej nie jest.

* Na wszelki wypadek wyjaśniam, aby znów kot nie został odwrócony.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: konserwa » 2022-01-23, 11:03

Kolejny bledny wniosek.
Ku Kosciolowi synodalnemu brzmi temat - zabralem glos na Twoja Andeju propozycje i wyrazilem zdanie, czego oczekuje na drodze synodalnej. W Kosciele.
Jest to oczekiwanie rownoprawnego uwzglednienienia tradycyjnego nurtu. I to tyle.
Ale jak zauwazylem - chetnie pochylamy sie z Franciszekiem nad muzulmanami, protestantami, anglikanami. LGBT, poganami, szamanami itd ... ale katolicy wierni nauce Kosciola w nurcie Tradycji i tradycji sa - tredowartymi i pariasami. I trzeba ich wyeliminowac, zagluszyc, zabronic.
Zachecam jeno do myslenia. Do refleksji.
I pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2022-01-23, 11:26

Aktualne zagadnienie brzmi:

1d. Jakie grupy lub osoby pozostają na marginesie twojej wspólnoty Kościoła?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: konserwa » 2022-01-23, 11:40

No wlasnie.
mam wspierac "malzenstwa homoseksualne"? To tylko przyklad.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2022-01-23, 11:54

konserwa pisze: 2022-01-23, 11:40 No wlasnie.
mam wspierac "malzenstwa homoseksualne"? To tylko przyklad.
W kontekście pytania 1d. Jakie grupy lub osoby pozostają na marginesie twojej wspólnoty Kościoła? powyższa odpowiedź jesy wyjątkowo wnikliwa i na temat.

Jeśli uważasz, że "malzenstwa homoseksualne" są na marginesie Kościoła, to przedstaw konkrety. Z moich obserwacji wynika, że są oni poza marginesem Kościoła. W wyniku własnych decyzji. Ale Kościół jest na nich otwarty. Mogli się w ich intencji. I stara się, aby nawrócili się i wrócili do wspólnoty Kościoła. Gdy tylko zdołaj ą wyrzec się grzechu.

Uważam, że wspierając "malzenstwa homoseksualne" w ich grzechu sam popełniasz grzech. Powinieneś zastanowić się nad wyznawanymi wartościami. Uważam, ze promując homoseksualizm popełniasz grzech.

Gdybyś był wierzącym, to nie uznałbyś, że masz wspierac "malzenstwa homoseksualne".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: konserwa » 2022-01-23, 12:41

Tak. Sa poza marginesem. Ale jakos wiele synodow krajowych wspiera takie grupy, promuje i wciaga w struktury ( nie w celu nawrocenia) ale jako grupy nacisku.
Wyrazilem swoje zdanie.
Przekreciles kolejny raz sens wpisu.
I kolejny raz stworzyles zarzut przeciwko .
I zabawiles sie w osadzanie.
Oj andeju.

No, temat podalem, i podalem w jaki sposob droga synodalna nie jest uczciwie podana do rozwazania.

I uwazam, ze teraz czas na zloto. Poniewaz srebra juz zbyt duzo sie sypnelo.
Trzymaj sie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Jozek » 2022-01-23, 14:21

Andej, a moglbys podac jakis konkret, co to takiego ten margines Kosciola?
Jak nalezy ten zwrot rozumiec? Bo mi przychodzi do glowy 5 kompletnie roznych znaczen, ale przypuszczam ze blednych i pewnie jestem heretyk, bo nie rozumiem co Kosciol ma na mysli.
Ale nigdzie nie jest to okreslone, jakie jest tego znaczenie. Znasz jakies oficjalne Kosciola?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2022-01-23, 15:08

Przekopiowałem pytanie z oficjalnej strony mojej diecezji.
I na takie pytanie im odpowiedziałem.

Uważam, że moim obowiązkiem było udzielenie odpowiedzi zgodnej z tym, co sam zrozumiałem. Bez czyichś sugestii.
Jeśli rozumiesz to pytanie na 5 sposobów, to udziel 5 odpowiedzi. Tak będzie uczciwe.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Jozek » 2022-01-23, 15:19

Ale czy 5 odpowiedzi ktokolwiek bedzie chcial przeczytac i jak je zrozumie?
Zwlaszcza gdy ktos bedzie czytal setki odpowiedzi, to jak trafi na 5 odpowiedzi w jednej to uzna to za brak odpowiedzi.
Czy nauczyciel w szkole jak dasz mu 5 odpowiedzi, to zaliczy to jako odpowiedz?
Pomysli ze nie rozumiesz o co cie pytano i postawi 2. ;)

Czy gdybys zapytal teologa jakie sa insygnia Jezusa, co oznaczaja i jak je trzeba trzymac w dloniach, by byc Jego nasladowca-nauczycielem, to jak myslisz, co ci odpowie?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2022-01-23, 15:29

Sorry, nie zrozumiałem, że chodzi Ci wyłącznie o bicie piany i chłopskie filozofowanie. Sądzę, że do naśladowania Tischnera, trzeba mieć specjalny dar, aby wychodziło podobnie jak jemu.
Wybacz, ale na poważnie traktuję temat. Jak też moje miejsce w Kościele, i rolę Kościoła w moim życiu.

W sumie też lubię żarty i dywagacje. Ale w swoim miejscu. Liczyłem naiwnie na to, że da się na poważnie podejść do zagadnień synodalnych. W trosce o Kościół. O mój Kościół. Chciałbym, aby także o nasz Kościół.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Jozek » 2022-01-23, 15:33

Ja takze traktuje ten temat powaznie.
Nie potrafie innaczej pisac, wiec wybacz ze pisze niezrozumiale.
Poza tym staram sie najprosciej jak moge zadawac pytania, na ktore najczesciej nie mam odpowiedzi, dlatego pytam.
A przy okazji, jak to chyba sam pisales, probuje wzucac innym kamyczki do butow. ;)
Zapytam takze czy wiesz kto to sa ci "goscie" na forum, ktorzy w sporej liczbie przegladaja forum, ale nic nie pisza?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19238
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-23, 17:40

konserwa pisze: 2022-01-23, 08:55 Posadzanie o schizme...
Na razie o działania schizmatyczne charakter Bractwa.
Pokaz w dokumentach papieskich, ze schizma.
CHarakter działań Bractwa to fakty, a nie dokumenty.
Ale proszę, o to dokument papieski: List Apostolski Ecclesia Dei Jana Pawła II, gdzie ten święty pisze o działaniach Bractwa: "Korzenie tego schizmatyckiego aktu można dostrzec w niepełnym i wewnętrznie sprzecznym rozumieniu Tradycji."

Napisał też o fałszywym rozumieniu tradycji w Bractwie:
"(...) wewnętrznie sprzeczne jest takie rozumienie Tradycji, które przeciwstawia ją powszechnemu Magisterium Kościoła przysługującemu Biskupowi Rzymu i Kolegium Biskupów. Nie można pozostać wiernym Tradycji, zrywając więź kościelną z tym, któremu, w osobie apostoła Piotra, sam Chrystus powierzył w swoim Kościele posługę jedności."
Bo uchodzi praktycznie wszystko w Koscielco jest przeciwko wierze i moralnosci ( nawet mowi sie o "schizmnie"niemieckiej itp ...
Herezja jednych nie usprawiedliwia działań rozłamowych innych.
Co do NOM - jest to tak bardzo kalka z protestantyzmu, ze wedle nauki Kosciola do klat 70-tych zabraniano na takie liturgie katolikom uczeszczac,
No proszę, takie gadanie to typowy skutek "formacji" w Bractwie. NOM jest ZNACZNIE bliższa pierwotnej liturgii apostolskiej, niż przegadana VOM. Choć oczywiście Msza Święta w obu liturgiach jest ważna i godziwa.
I dlatego ksiadz ma racje.
Nie. Ksiądz, tylko dlatego, ze ma upodobanie do innego mszału, odstręcza wiernych od uczestnictwa w Mszy Świętej. W innym filmie tylko dlatego, że ma upodobanie do przyjmowania Komunii w innej formie, odstręcza wiernych od przyjęcia Ciała i Krwi Pańskiej.
Jedno i drugie to faktyczna współpraca z szatanem (niezależnie od intencji księdza).
konserwa pisze: 2022-01-23, 11:03 Jest to oczekiwanie rownoprawnego uwzglednienienia tradycyjnego nurtu.
Nie odpowiedziałeś - co to jest niby "tradycyjny nurt"? I dlaczego miałby być uwzględniony jako osobny, a nie w ramach Kościoła, jak wszystkie inne "nurty"?
konserwa pisze: 2022-01-23, 11:40 mam wspierac "malzenstwa homoseksualne"? To tylko przyklad.
A kto kazał Ci je wspierać? I co to ma wspólnego z pytaniem synodalnym?
Na każde wskazanie rozbijackości Bractwa, pada odpowiedź w stylu "aaaa, bo w Niemczech to homoseskualiści", "aaaa, a w Rzymie to Pachamama"...
I co z tego?
To jest powód do protestu w sprawie Pachamamy i homoseksualizmu, a nie do usprawiedliwienia schizmatyckiej działalności.
Luter też widział różne złe rzeczy w Kościele - i tez poszedł w rozłam. Chcesz go naśladować?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Jozek » 2022-01-23, 17:58

W ostatnich 2 zdaniach odpowiedziales sobie w wielu kwestiach.
Nie mozna mieszac roznych spraw, a skoro mamy doswiadczenie z dzialalnosci Lutra, to tym bardziej powinnismy rozpatrywac wszystko tak by nie doszlo do rozlamu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: konserwa » 2022-01-23, 18:12

Dobrze i celnie jozku napisales.
Co do przywolywanych slow sw.Jana Pawla II - od tego czasu byl Benedykt XVI, a teraz mamy Franciszka.
O ile sie orintuje, to Benedykt XVI w sposob najpelniejszy probowal skleic to, co po SV II zostalo popsute; zapoczatkowal powrot do zespolenia znow Kosciola w jeden spojny i zgodny organizm, w ktorym liczy sie cale 2000 lat tradycji, a nie jedynie 50 lat po SV II ... a teraz mamy Franciszka - osmiele sie napisac, ze to slon w skladzie porcelany.
To wszystko.

Ps. tradycja cala to prawdziwa tradycja. Tradycja ktora utozsamia sie jedynie z posoborowym swiatem, to zaklamanie.
Dziekuje Panu Bogu, ze dal pole dla lefebvrystow. Nawet jesli slon probuje potluc cala porcelane.

pozdrawiam. i koncze bicie piany.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19238
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-23, 19:02

W ustach lefebvresty zabawne jest mówienie, że papież się nie liczy... Zresztą jesteś wybiórczy - wczęśniejszy (JPII) się nie liczy, Benedykt XVI się liczy, ale Franciszek znowu nie... :-o
To prawda, Benedykt XVI wyciągnął rękę do Bractwa (w końcu nie chodzi o to by doszło do rozłamu) - niestety, Bractwo tę rękę ugryzło, nie zaprzestając ciągłęgo plucia i lżenia papiestwa.
Mam przytoczyć parę tekstów na tematy kanonizacyjne?

A teraz jeszcze to z tą Mszą Świętą.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”