Ku Kościołowi synodalnemu

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2022-12-25, 09:49

Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-25, 08:39 Mam pytanie o kolędy? Ten pomysl z wysyłaniem zaproszen na kolede u was tez funkcjonuje?
Na czym to polega? Zaproszenia wysyłają rodziny, które chcą przyjąć księdza? I wyznaczają terminy, na kiedy zapraszają? Wydaje mi się nierealizowalne technicznie. Chyba, ze tak, jak z zapisami do lekarza, jest lista i z tej listy wybiera się jakiś termin.

Kiedyś sugerowałem księżom, aby tzw. kolęda trwała przez cały rok. I nie była odbębnianiem, tylko spokojna rozmowa bez limitu czasowego, bez pospiechu. W odpowiedzi zawsze słyszałem, że każdy może zaprosić księdza na obiad. I wtedy będzie okazja do dłuższej rozmowy. W sumie racja, Bo nie wiadomo ile osób chętnych do takiego spotkania. A ile osób traktuje to jako obowiązek, który trzeba odbębnić.

Prawdę rzekłszy nie podoba mi sie seryjne odwiedzanie na szybko. Krótka modlitwa, poświęcenie domu, aktualizacja danych osobowych i zdawkowe pytanie, co tam u was słychać. I zaraz potem, musze lecieć dalej. Tak na akord. Po sprintersku.

Nie mam konkretnych propozycji. Ale uważam, ze należy tę kwestię szerzej omówić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13893
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2022-12-25, 09:56

Wysyłasz, że masz ochotę przyjąć księdza. Kiedy to już zależy od proboszcza.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-25, 09:57

Mniej więcej. Poprzednio byli w około 3000 domów. W.chwili obecnej dostali zaproszeń na 800.
Dostana po kasie ( i to chyba będzie głównym powodem ze predzej zrezygnuja z nowości)
Sam mimo ze staram być się wiernym katolikiem ,nie wiem czy wysle zaproszenie. Natomiast jakby zapukał to byłoby wygodniej.
Poza tym jeśli okaże się ze rzeczywiście beda w maksymalnie połowie domów jakie odwiedzili wcześniej ty.bedzie mniej okazji żeby np powiedzieć ze życie na kocia lapę czy syn /corka lgbt to nie do końca normalność.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13893
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2022-12-25, 10:02

Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-25, 09:57 Poza tym jeśli okaże się ze rzeczywiście beda w maksymalnie połowie domów jakie odwiedzili wcześniej ty.bedzie mniej okazji żeby np powiedzieć ze życie na kocia lapę czy syn /corka lgbt to nie do końca normalność.
We wtorek 20-stego był u mnie wikary na kawie. Uczy w liceum. Rozmawialiśmy sporo o LGBT oraz zmianach płci, autyzmie itd. bo spotyka się z tym w szkole. Jakoś nikt nie użył słowa "nienormalny" ... :-?

baj de łej ja wyślę zaproszenie
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-25, 10:08

;) Ale o życiu na kociom łapkę już nie wspominaliśta ze nie jest nienormalne ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2022-12-25, 10:08

sądzony pisze: 2022-12-25, 09:56 Wysyłasz, że masz ochotę przyjąć księdza. Kiedy to już zależy od proboszcza.
To rozumiem. Czyli zgłoszenie gotowości do przyjęcia wizyty.
Uważam, ze powinno to być norma. Zwłaszcza tam, gdzie mieszkam. W dominującej większości domki jednorodzinne. Odrodzone, z psami. Odległości kilkusetmetrowe od domu do domu w którym będą gościć. A czasem ponad kilometrowe. Dobrze jest mieć rozplanowane.
Choć z drugiej strony, w kartotece parafialnej zapisane, kto przyjmował w latach poprzednich. W zasadzie lista jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13893
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2022-12-25, 10:15

Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-25, 10:08 ;) Ale o życiu na kociom łapkę już nie wspominaliśta ze nie jest nienormalne ?
Nie rozmawialiśmy o tym. Zresztą dlaczego mielibyśmy :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-25, 11:28

sądzony pisze: 2022-12-25, 10:15
Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-25, 10:08 ;) Ale o życiu na kociom łapkę już nie wspominaliśta ze nie jest nienormalne ?
Nie rozmawialiśmy o tym. Zresztą dlaczego mielibyśmy :-?
Czy kradzieze itp .
Jakoś Biblia równo te rzeczy traktuje.
Wracając do brzegu to sama rozmowa z księdzem pewne rzeczy uporzadkowala.
Niektórzy a raczej większość będzie tej opcji pozbawiona. Oczywiście będzie można rzec ze zdecydowani przyjmą.
Ale nie wszyscy którzy potrzebują beda mieli okazje.
Ostatnio zmieniony 2022-12-25, 12:02 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13893
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2022-12-25, 12:21

Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-25, 11:28
sądzony pisze: 2022-12-25, 10:15
Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-25, 10:08 ;) Ale o życiu na kociom łapkę już nie wspominaliśta ze nie jest nienormalne ?
Nie rozmawialiśmy o tym. Zresztą dlaczego mielibyśmy :-?
Czy kradzieze itp .
Jakoś Biblia równo te rzeczy traktuje.
Wracając do brzegu to sama rozmowa z księdzem pewne rzeczy uporzadkowala.
Niektórzy a raczej większość będzie tej opcji pozbawiona. Oczywiście będzie można rzec ze zdecydowani przyjmą.
Ale nie wszyscy którzy potrzebują beda mieli okazje.
hmm :-? ... monologujesz ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-25, 13:29

Hmmm. A prościej?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-31, 19:10

Wybaczcie jeśli o to już pytałem, bo mam luki w pamięci - Powiedziałby ktoś z Was w prostych słowach o co chodzi z tą synodalnością?
To jakaś duża zmiana w praktyce? Czy to raczej coś w rodzaju jakiegoś zaangażowania świeckich o niewielkim znaczeniu?
To coś zmienia w praktyce działąnia parafii?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: konserwa » 2022-12-31, 20:01

Nie wiem. Dla mnie to jak szpachlowanie rdzy na karoserii.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15118
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4253 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Dezerter » 2023-01-01, 00:48

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-31, 19:10 Wybaczcie jeśli o to już pytałem, bo mam luki w pamięci - Powiedziałby ktoś z Was w prostych słowach o co chodzi z tą synodalnością?
To jakaś duża zmiana w praktyce? Czy to raczej coś w rodzaju jakiegoś zaangażowania świeckich o niewielkim znaczeniu?
To coś zmienia w praktyce działąnia parafii?
Pisząc w jakimś wątku i pytać o czym jest ten watek, to takie słabeee
a może tak przeczytasz o czym jest ten wątek ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2023-01-01, 09:44

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-31, 19:10 To jakaś duża zmiana w praktyce? Czy to raczej coś w rodzaju jakiegoś zaangażowania świeckich o niewielkim znaczeniu?
Na razie, to nadzieja.
Nie obserwuję żadnych zmian praktycznych. Proces tylko obnażył skostniałość hierarchii w Polsce. Przyznam się do tego, że się zniechęcam.
Dla większości, i to przytłaczającej, to tylko jakieś puste hasła całkowicie oderwane od życia.
Nie chcę nikogo krzywdzić, ani nie sprawdzałem, ale wątpię, aby 10% regularnie uczestniczących w eucharystii wiedziała w czym rzecz.

To miało być otwarciem się Kościoła. Ale u nas drzwi zostaną otwarte tylko na wyraźne odgórne polecenie. I nie ma pewności, czy nie stanie przy nich ktoś bacznie obserwujący wchodzących. Zapewne nie wywoła to tak silnych reakcji i emocji jak wprowadzanie postanowień Vaticanum II.
Jednak przejście do etapu kontynentalnego, zanim nie dokona się znaczących zmian na własnym podwórku może okazać się ślepa uliczką.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13893
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2023-01-01, 09:57

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-31, 19:10 Wybaczcie jeśli o to już pytałem, bo mam luki w pamięci - Powiedziałby ktoś z Was w prostych słowach o co chodzi z tą synodalnością?
To jakaś duża zmiana w praktyce? Czy to raczej coś w rodzaju jakiegoś zaangażowania świeckich o niewielkim znaczeniu?
To coś zmienia w praktyce działąnia parafii?
"Synod jest słuchaniem Ducha Świętego i siebie nawzajem." abp G. Ryś

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/n ... zajem.html

A co się zmieni ... :-? ... to chyba wynik usłyszenia Ducha i otwarcia się na siebie wzajemnie.
Ale nie wiem. Czasem tylko słucham Rysia co mówi w kontekście synodu.
Ja odczytuje to jako "otwarcie", ale może błędnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”