Ku Kościołowi synodalnemu

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Dezerter » 2021-10-17, 12:18

Ku Kościołowi synodalnemu
https://archidiecezja.pl/ku-kosciolowi-synodalnemu/

W niedzielę 17 października we wszystkich diecezjach na świecie, również w archidiecezji gnieźnieńskiej, zainaugurowany zostanie etap lokalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, do udziału w którym zaproszeni są wszyscy ochrzczeni. To nowość, do tej pory bowiem było to wydarzenie gromadzące głównie biskupów. Etap lokalny (diecezjalny) potrwa do kwietnia 2022 roku.

Papież Franciszek zainaugurował synod w ubiegłą niedzielę 10 października w Rzymie, Mszą św. z udziałem biskupów i delegatów krajowych z całego świata. W homilii zwrócił uwagę na trzy słowa-klucze, które mają kierować pracami synodalnymi na każdym ich etapie. To SPOTKANIE, SŁUCHANIE i ROZEZNAWANIE. W pierwszym – jak tłumaczył – nie chodzi o organizowanie spotkań teoretycznych, ale o faktyczne znalezienie czasu dla Boga i człowieka. Drugie – słuchanie, jest niezbędnym warunkiem pierwszego, czyli spotkania. Trzecie natomiast – rozeznawanie – jest potrzebne, by synod nie stał się kolejną konferencją czy zjazdem, ale wydarzeniem łaski, procesem uzdrowienia.

Po raz pierwszy w historii Kościoła synod będzie miał zmienioną formułę. Dotąd było to wydarzenie gromadzące głównie biskupów. W opublikowanej w 2018 roku konstytucji apostolskiej Episcopalis communio Ojciec Święty zdecydował, by miał on wymiar szerszy, umożliwiający uczestnictwo w nim każdemu ochrzczonemu. Będzie to zatem wydarzenie dłuższe, obejmujące dwa lata (potrwa do października 2023 roku) i składające się z trzech etapów: wspomnianego już etapu diecezjalnego, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę i potrwa do kwietnia 2022 roku, następnie etapu kontynentalnego (wrzesień 2022 – marzec 2023) i wreszcie powszechnego, który odbędzie się w Rzymie w 2023 roku.

W archidiecezji gnieźnieńskiej koordynatorem procesu synodalnego na etapie diecezjalnym został ks. prof. UAM dr hab. Mieczysław Polak z Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. W ubiegły poniedziałek 11 października, na spotkaniu z księżmi dziekanami, zaprezentował główne założenia i cele synodu, a także działania, jakie w ramach pierwszego etapu realizowane będą w archidiecezji gnieźnieńskiej. „Synodalność – podkreślił – musi wyrażać się w zwyczajnym sposobie życia i pracy Kościoła. Kościół synodalny to Kościół słuchający, w którym każdy może nauczyć się czegoś od drugiego. Tej właśnie drogi synodalności – powtórzył za papieżem Franciszkiem ks. Polak – Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia”.

Takie są też szczegółowe cele synodu, wśród których wymienić można m.in.: umożliwienie wypowiedzenia się i bycia wysłuchanym wszystkim chętnym, zwłaszcza tym, którzy z różnych powodów są na marginesie; docenienie bogactwa i różnorodności darów i charyzmatów; analizowanie tego, jak w Kościele przeżywana jest odpowiedzialność i władza, wreszcie odnowienie relacji między członkami wspólnot chrześcijańskich, a także między wspólnotami a innymi grupami społecznymi.

Przy czym – jak zaznaczył ks. Polak cytując dokument przygotowawczy synodu – „konsultacja Ludu Bożego nie oznacza przyjęcia w łonie Kościoła dynamiki demokracji opartej na zasadzie większości, ponieważ u podstaw uczestnictwa w każdym procesie synodalnym leży łączące wszystkich umiłowanie wspólnej misji ewangelizacyjnej, a nie reprezentowanie sprzecznych interesów”.

„Zasadnicze pytanie jakie kieruje tą konsultacją, jest następujące: Kościół synodalny, głosząc Ewangelię, «podąża razem» jak owo «podążanie razem» realizuje się dzisiaj w waszym Kościele partykularnym? Do podjęcia jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, abyśmy wzrastali w naszym «podążaniu razem»?” – mówił ks. Mieczysław Polak wyjaśniając dalej, że to podstawowe pytanie rozłożone zostało na dziewięć kwestii szczegółowych, które będą pogłębiane w czasie prac synodalnych. Mają one pomóc znaleźć odpowiedź na konkretne pytania, które będą przedmiotem refleksji w parafiach i grupach synodalnych.
Kto faktycznie jest na marginesie?
W jaki sposób Bóg przemawia, także poprzez tych, którzy mają inne poglądy?
Co utrudnia szczere wypowiadanie się w Kościele?
W jaki sposób modlitwa i liturgia kształtują nasze życie i misję?
Jakie obszary misji są przez nas zaniedbywane i jak rozwiązujemy różnice poglądów?
Czy Kościół uczy się od innych jakie są owoce dialogu między chrześcijanami i jaki zrobić następny krok?
Jak realizowana jest w praktyce praca zespołowa i współodpowiedzialność?
Jak formujemy ludzi do słuchania się nawzajem i zaangażowania w misję?

To główne zagadnienia, którymi zajmować się będą uczestnicy synodu m.in. na poziomie wspólnot parafialnych.
Kochani żyjemy w historycznych czasach - możemy wziąć udział w synodzie :!:
Namawiam do rozejrzenia się w swoich parafiach i do zaangażowania
A na razie zapraszam do synodu wstępnego forumowego - otwieram obrady wirtualne i oddaje siostrom i braciom w Chrystusie głos
Ostatnio zmieniony 2021-10-17, 12:20 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2021-10-17, 12:23

U mnie w parafii cisza.
Może zgłoś nas jako Forum. Albo, bądź naszym pośrednikiem w tym dziele.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2021-10-17, 12:26

Spoko. Ale w jaki sposób w praktyce będzie to realizowane?
Dziś będę dopiero na 18.00 może co rzekną.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Dezerter » 2021-10-17, 12:56

Kilka ważnych i podstawowych informacji
trzeba zjechać na sam dół i pod artykułem
https://archidiecezja.pl/ku-kosciolowi-synodalnemu/
jest:

Ku Kościołowi synodalnemu – prezentacja

Vademecum_Synodu

Synod Dokument Przygotowawczy

klikamy i czytamy

Dziś jest otwarcie na poziomie Diecezjalnym, w listopadzie zacznie się etap parafialny, będzie nawet jedna osoba świecka wybrana pełnomocnikiem do spraw...
prze pół roku będzie się działo w parafii, we wspólnotach, w grupach i organizacjach - wszystkich działających w Kościele
Andej przez wspólnotę będziecie mieli okazję się zaangażować, przez radę parafialną, ja jako Szafarz i jako Duszpasterstwo Rodzin, młodzież w swoich organizacjach itd itp
mamy okazję być wysłuchani, hierarchia przynajmniej oficjalnie dojrzała do komunii ze świeckimi, wysłuchania, więc - apeluję zaangażujmy się.
Mamy forum, możemy się dobrze przygotować do aktywności w realu parafialnym.
Ostatnio zmieniony 2021-10-17, 15:17 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 693
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Quinque » 2021-10-17, 18:30

Ale ja nie chcę żadnego Kościoła Synodalnego. Chcę Kościoła który przekazuje niezmąconą wiarę katolicką. A nie jakieś liberalne treści
Ostatnio zmieniony 2021-10-17, 18:32 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: lambda » 2021-10-17, 18:32

Który to już Synod?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2021-10-17, 19:07

Quinque pisze: 2021-10-17, 18:30 Ale ja nie chcę żadnego Kościoła Synodalnego. Chcę Kościoła który przekazuje niezmąconą wiarę katolicką. A nie jakieś liberalne treści
Kto decyduje o tym, co jest niezmącone? Czy masz jakieś wytyczne, kryteria, pozwalające na ocenę, co należy do kanonu niezmąconej wiary katolickiej, a co już nią nie jest?
Czy jesteś prekognitą, skoro już wiesz, że zostaną przyjęte jakieś nowe liberalne ustalenia?

A ja chcę, aby Kościół rozwijał się zgodnie z wolą Bożą. Aby wzrastał, jak Królestwo Boże.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2021-10-17, 20:08

„Żebyśmy nie próbowali budować Kościoła Synodalnego, jakiegokolwiek, nie mając u początku, swojej własnej relacji z Panem. I to właśnie relacji, która jest opisana słowem <przyjaźń>”

„Im więcej będzie tych dwóch postaw: służba i niewolnictwo (właściwie rozumiane), tym będzie wyższa jakość waszej wspólnoty.”

„Jak mówimy <my> - kogo macie na myśli? I w stosunku do kogo to <my> jest prawdziwe? Jakie są więzi, które się kryją za tym <my>?”

„(…) ta droga ma swój cel poza tym gronem najbliższych (…) bo Jemu chodzi o wielu, bo Jemu chodzi o wszystkich. Bo Jemu nie chodzi o Kościół. (…) Kościół nie jest celem samym w sobie. Jezus nie założył Kościoła dla Kościoła.”


"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: CMK » 2021-10-17, 20:11

No coz - slepi prowadza slepych ( moje osobiscie ale i nie tylko zdanie wsrod rzeszy katolikow ... hmmm - niesynodalnych )

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: lambda » 2021-10-18, 04:50


Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2021-10-18, 07:34

To o to chodzi WP.PL - konsekwentnie prowadzą nagonkę na Kościół.

Nie wiem, czy dobrze rozumiem stanowisko antysynodalistów. Wydaje mi sie, że hasłem jest: ŻADNYCH ZMIAN.

Zastanawiam się, czy na wzór piusowego Bractwa nie będą chcieli, niezależnie pod postanowień synodalnych, dokonać kolejnego rozłamu. Vaticanum II też wywołało wielkie oburzenie, dyskusje, oskarżenia.
A Kościół żyje. Żyje dwa tysiące lat. A pierwsze liturgie odprawiane w katakumbach byłyby dla współczesnych szokujące. Czy to znaczy, że mamy wrócić do tamtych czasów?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2021-10-18, 08:02

lambda pisze: 2021-10-18, 04:50 To o to chodzi w tym synodzie
Tak głównie o LGBT i obcych :ymalien:
(oczywiście to ironia była)
Ostatnio zmieniony 2021-10-18, 08:04 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: lambda » 2021-10-18, 11:06

Andej pisze: 2021-10-18, 07:34 To o to chodzi WP.PL - konsekwentnie prowadzą nagonkę na Kościół.



Oh cytowanie biskupa i już nagonka na Kościół...

Gość niedzielny też prowadzi nagonkę?

https://www.gosc.pl/doc/7167299.Bp-Jare ... azowania-w
Nie wiem, czy dobrze rozumiem stanowisko antysynodalistów. Wydaje mi sie, że hasłem jest: ŻADNYCH ZMIAN.

Zastanawiam się, czy na wzór piusowego Bractwa nie będą chcieli, niezależnie pod postanowień synodalnych, dokonać kolejnego rozłamu. Vaticanum II też wywołało wielkie oburzenie, dyskusje, oskarżenia.
A Kościół żyje. Żyje dwa tysiące lat. A pierwsze liturgie odprawiane w katakumbach byłyby dla współczesnych szokujące. Czy to znaczy, że mamy wrócić do tamtych czasów?
A co ma piernik do wiatraka?
Pięknie stawiasz sobie jakieś tezy a potem sam sobie z nimi dyskutujesz.
Ostatnio zmieniony 2021-10-18, 11:11 przez lambda, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2021-10-18, 12:15

W takim razie wytłumacz, co masz przeciw synodowi?
Za WP nie musisz się tłumaczyć, bo oni wręcz chlubią się permanentną nagonka na Kościół.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-18, 13:07

Quinque pisze: 2021-10-17, 18:30 Ale ja nie chcę żadnego Kościoła Synodalnego. Chcę Kościoła który przekazuje niezmąconą wiarę katolicką. A nie jakieś liberalne treści
Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, uważasz, że synodalność stoi w sprzeczności z przekazywaniem nie zmąconej wiary?
Czy dobrze zrozumiałem? A jeśli tak, możesz napisać dlaczego tak myślisz?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”