Celibat księży

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-21, 11:17

lambda pisze: 2021-10-21, 11:08
sądzony pisze: 2021-10-21, 10:53 Celibat to bezżenność. To mały pikuś.
Wielu zwykłych ludzi decyduje się na taką formę życia.
Wyzwaniem są śluby czystości, z którymi "przeciętny" ksiądz ma niewiele wspólnego.
Otóż nie.
Otóż wyjaśnij różnice proszę.

Dodano po 3 minutach 55 sekundach:
Andej pisze: 2021-10-21, 11:11
sądzony pisze: 2021-10-21, 10:53 Wyzwaniem są śluby czystości, z którymi "przeciętny" ksiądz ma niewiele wspólnego.
Czy na prawdę jesteś przekonany lub masz wiedzę, że jest tak źle? Czy bezwiednie powtarzasz antykatolicką propagandę?
Jeśli rzeczywiście wiesz o tym, to poinformuj o tym władze kościelne. To jedyny uczciwy sposób postępowania dla katolika.
Wiem, że mój proboszcz nie ma takich ślubów, bo sam mi powiedział i obiło mi się o uszy, że śluby takie składają głównie zakonnicy.
Oczywiście mogę się mylić. Dla pewności zapytam jeszcze mego spowiednika, a gdy zdarzy się okazja może jeszcze ze 2 księży.

Dlaczego miałbym informować władze kościelne. Nie rozumiem.
Jaką propagandę?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Celibat księży

Post autor: lambda » 2021-10-21, 11:30

sądzony pisze: 2021-10-21, 11:17
lambda pisze: 2021-10-21, 11:08
sądzony pisze: 2021-10-21, 10:53 Celibat to bezżenność. To mały pikuś.
Wielu zwykłych ludzi decyduje się na taką formę życia.
Wyzwaniem są śluby czystości, z którymi "przeciętny" ksiądz ma niewiele wspólnego.
Otóż nie.
Otóż wyjaśnij różnice proszę.

Dodano po 3 minutach 55 sekundach:
Andej pisze: 2021-10-21, 11:11
sądzony pisze: 2021-10-21, 10:53 Wyzwaniem są śluby czystości, z którymi "przeciętny" ksiądz ma niewiele wspólnego.
Czy na prawdę jesteś przekonany lub masz wiedzę, że jest tak źle? Czy bezwiednie powtarzasz antykatolicką propagandę?
Jeśli rzeczywiście wiesz o tym, to poinformuj o tym władze kościelne. To jedyny uczciwy sposób postępowania dla katolika.
Wiem, że mój proboszcz nie ma takich ślubów, bo sam mi powiedział i obiło mi się o uszy, że śluby takie składają głównie zakonnicy.
Oczywiście mogę się mylić. Dla pewności zapytam jeszcze mego spowiednika, a gdy zdarzy się okazja może jeszcze ze 2 księży.

Dlaczego miałbym informować władze kościelne. Nie rozumiem.
Jaką propagandę?
Każdy ksiądz składa śluby celibatu czyli bezzenoeci ściśle zwiazanej że wstrzemięźliwości seksulana. Nie ma innej możliwości aby otrzymał święcenia.
"Duchowni obowiązani są zachować ze względu na Królestwo niebieskie doskonałą i wieczystą wstrzemięźliwość; i dlatego zobowiązani są do celibatu, który jest szczególnym darem Bożym, dzięki któremu święci szafarze mogą niepodzielnym sercem łatwiej złączyć się z Chrystusem a także swobodniej oddać się służbie Bogu i ludziom." Kan.277
Więc zupełnie źle zrozumiałeś swojego proboszcza @sądzony
Ostatnio zmieniony 2021-10-21, 11:31 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-21, 11:38

lambda pisze: 2021-10-21, 11:30 Każdy ksiądz składa śluby celibatu czyli bezzenoeci ściśle zwiazanej że wstrzemięźliwości seksulana. Nie ma innej możliwości aby otrzymał święcenia.
"Duchowni obowiązani są zachować ze względu na Królestwo niebieskie doskonałą i wieczystą wstrzemięźliwość; i dlatego zobowiązani są do celibatu, który jest szczególnym darem Bożym, dzięki któremu święci szafarze mogą niepodzielnym sercem łatwiej złączyć się z Chrystusem a także swobodniej oddać się służbie Bogu i ludziom." Kan.277
Więc zupełnie źle zrozumiałeś swojego proboszcza @sądzony
Wstrzemięźliwość, a czystość to różnica.
Ja również jestem wstrzemięźliwy seksualnie.
Śluby czystości to chyba inna półka.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Celibat księży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-21, 11:50

Co do księży, którzy złożyli śluby czystości wlaściwie nie ma o czym dyskutować.
Czy celibat będzie zachowany w obrządku rzymsko-katolickim w przyszłości?
Nie wiadomo.
Całkiem spora część Kościoła - katolickie obrządki wschodnie - nie wymaga celibatu. Zwykle jest to tak, że można zawrzeć związek małżeński przed święceniami - zazwyczaj też nie-celibatariusz nie może zostać biskupem (patriarchą).
Nie wiem jak będzie w przyszłości - co Kościół ustalił, Kościół może znieść.
Inna rzecz, że nie jest to chyba właściwy moment na tego rodzaju rewolucje.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Celibat księży

Post autor: lambda » 2021-10-21, 11:50

sądzony pisze: 2021-10-21, 11:38
lambda pisze: 2021-10-21, 11:30 Każdy ksiądz składa śluby celibatu czyli bezzenoeci ściśle zwiazanej że wstrzemięźliwości seksulana. Nie ma innej możliwości aby otrzymał święcenia.
"Duchowni obowiązani są zachować ze względu na Królestwo niebieskie doskonałą i wieczystą wstrzemięźliwość; i dlatego zobowiązani są do celibatu, który jest szczególnym darem Bożym, dzięki któremu święci szafarze mogą niepodzielnym sercem łatwiej złączyć się z Chrystusem a także swobodniej oddać się służbie Bogu i ludziom." Kan.277
Więc zupełnie źle zrozumiałeś swojego proboszcza @sądzony
Wstrzemięźliwość, a czystość to różnica.
Ja również jestem wstrzemięźliwy seksualnie.
Śluby czystości to chyba inna półka.
Nie. Czystosc jest różnie realizowana w różnym stanie.
A dla osób bezzennych jest wyrażana poprzez wstrzemięźliwość. A każdy wierzący wie w jaki sposób łamie się szóste przykazanie.
Dodatkowo dla duchownego są przewidziane inne kary:
Kanon 1395

§ 1. Duchowny konkubinariusz poza wypadkiem, o którym w kan. 1394, oraz duchowny trwający w innym grzechu zewnętrznym przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, wywołującym zgorszenie, winien być ukarany suspensą, do której, gdy mimo upomnienia trwa w przestępstwie, można stopniowo dodawać inne kary, aż do wydalenia ze stanu duchownego.

§ 2. Duchowny, który w inny sposób wykroczył przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-21, 12:03

lambda pisze: 2021-10-21, 11:50 Nie. Czystosc jest różnie realizowana w różnym stanie.
A dla osób bezzennych jest wyrażana poprzez wstrzemięźliwość. A każdy wierzący wie w jaki sposób łamie się szóste przykazanie.
Dodatkowo dla duchownego są przewidziane inne kary:
(...)
Nie interesują mnie kary.
Śluby czystości i celibat to co innego.
Wrócę do tego, bo uważam, że się mylisz. Teraz nie mam czasu.
Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Celibat księży

Post autor: lambda » 2021-10-21, 12:54

sądzony pisze: 2021-10-21, 12:03
lambda pisze: 2021-10-21, 11:50 Nie. Czystosc jest różnie realizowana w różnym stanie.
A dla osób bezzennych jest wyrażana poprzez wstrzemięźliwość. A każdy wierzący wie w jaki sposób łamie się szóste przykazanie.
Dodatkowo dla duchownego są przewidziane inne kary:
(...)
Nie interesują mnie kary.
Śluby czystości i celibat to co innego.
Wrócę do tego, bo uważam, że się mylisz. Teraz nie mam czasu.
Pozdrawiam
KKK 2349 "Wszyscy ludzie powinni odznaczać się cnotą czystości stosownie do różnych stanów swego życia; jedni, przyrzekając Bogu dziewictwo lub święty celibat, w ten sposób mogąc łatwiej poświęcić się niepodzielnym sercem Bogu; inni natomiast prowadząc życie w taki sposób, jaki prawo moralne określa dla wszystkich, zależnie od tego, czy są związani małżeństwem, czy nie" (Kongregacja Nauki Wiary, dekl. Persona humana, 11). Osoby związane małżeństwem są wezwane do życia w czystości małżeńskiej; pozostali praktykują czystość we wstrzemięźliwości

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-21, 19:00

lambda pisze: 2021-10-21, 12:54 KKK 2349 "Wszyscy ludzie powinni odznaczać się cnotą czystości stosownie do różnych stanów swego życia; jedni, przyrzekając Bogu dziewictwo lub święty celibat, w ten sposób mogąc łatwiej poświęcić się niepodzielnym sercem Bogu; inni natomiast prowadząc życie w taki sposób, jaki prawo moralne określa dla wszystkich, zależnie od tego, czy są związani małżeństwem, czy nie" (Kongregacja Nauki Wiary, dekl. Persona humana, 11). Osoby związane małżeństwem są wezwane do życia w czystości małżeńskiej; pozostali praktykują czystość we wstrzemięźliwości
"(...) A zatem, złamanie celibatu to usiłowanie zawarcia małżeństwa, a nie grzech nieczysty. (...)
(...) kapłan rzymskokatolicki, który żyje w konkubinacie nie łamie celibatu, ale popełnia grzech przeciw VI i/lub IX przykazaniu Bożemu."
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/ ... 4#Com_5314
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Celibat księży

Post autor: Andej » 2021-10-21, 20:29

A co z księżmi żonatymi? Czy coś łamią?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-21, 20:32

Andej pisze: 2021-10-21, 20:29 A co z księżmi żonatymi? Czy coś łamią?
Pytasz o tych którzy nie są celibariuszami?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Celibat księży

Post autor: Andej » 2021-10-21, 20:38

Tak, o księży, którzy mają żony, dzieci.
Odpowiedź wprawdzie oczywista, ale warto poświęcić temu parę słów. Tym bardziej, że jest ich wielu. Choć nie wiem, jak jest w Polsce.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-21, 20:43

Andej pisze: 2021-10-21, 20:38 Tak, o księży, którzy mają żony, dzieci.
Odpowiedź wprawdzie oczywista, ale warto poświęcić temu parę słów. Tym bardziej, że jest ich wielu. Choć nie wiem, jak jest w Polsce.
Nie wiem. Wydaje mi się, że oni nie przysięgali życia w celibacie lub dostali jakąś dyspensę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Celibat księży

Post autor: Andej » 2021-10-21, 20:54

Niektórzy tak. Inni z klucza mają taka możliwość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Celibat księży

Post autor: lambda » 2021-10-21, 22:32

Andej pisze: 2021-10-21, 20:54 Niektórzy tak. Inni z klucza mają taka możliwość.
O ile mi wiadomo to w Kościele Rzymskokatolickiemu sytacja taka j at możliwa jedynie w przypadku konwersji prezbiterów anglikańskich na katolicyzm.
W innych przypadkach raczej szansa na uzyskanie dyspensy od celibatu, zawarcia malzenstwa i pozostania w stanie duchownym są bliskie zeru.
Niedawna sprawa KS. Misiaka. Pisał o taką dyspensę oczywiście jej nie otrzymał. Obraził się na katolików i poszedł sobie do protestantów.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Celibat księży

Post autor: Andej » 2021-10-22, 07:21

lambda pisze: 2021-10-21, 22:32 w Kościele Rzymskokatolickiemu sytacja taka j at możliwa jedynie w przypadku konwersji prezbiterów anglikańskich na katolicyzm.
A także innych protestantów. Choć sprawa wspomnianych była najbardziej nagłośniona.

Ale jest jeszcze Kościół Grekokatolicki, podlegający Rzymowi, a więc stanowiący jedną wspólnotę z nami. Tam księża mogą być żonaci (ok. 30%), o ile ożenią się przed otrzymaniem święceń.

Natomiast, niezależnie od wszelkich sytuacji zabronione jest żenienie się księży posiadających święcenia. Niezależnie od tego, czy wschodni czy konwersja.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ