Upadek pierwszych ludzi

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: kundelek » 2020-09-19, 21:35

Ja tez tego pojac nie moge. Jakas teza jakichs naukowcow aby moc otrzymac granty na jakies modne badania ( porawne swiatopogladowo)?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Dezerter » 2020-09-20, 14:27

Quinque pisze: 2020-09-19, 21:28
Dezerter pisze: Adam i Ewa żyli kiedyś rzeczywiście - była to nasza pramatka genetyczna Ewa - od której wszyscy pochodzimy i nasz praojciec - genetyczny Adam. Ale nie żyli oni jednocześnie - w jednym czasie. Co do tego to naukowcy/genetycy nie mają wątpliwości
Przecież to jest jakiś bełkot. Ta cała pramatka rozmnazała się przez pączkowanie? Zresztą, naukowcy byli pewni że y-adam nie żył w tym samym czasie co m-ewa. A dziś się uważa że mogli żyć razem ok. 210 tyś lat temu
Czemu naukę nazywasz bełkotem a później sam się na nią rzekomo powołujesz - ja mogę podać moje naukowe źródła a ty?...
czekam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Albertus » 2020-09-20, 15:25

Z nauką i naukowcami to trzeba bardzo ostrożnie.Lepiej nie opierać się na ich ustaleniach które nie są tak naprawdę "sprawdzalne"

Hitlerowski rasizm opierał się na ówczesnych teoriach naukowych, komunizm tez miał zastępy naukowców ktore potwierdzały elementy komunistycznej ideologii.

Jeśli nie pochodzimy wszyscy od jednej pary konkretnych ludzi to właściwie dlaczego wszyscy maja mieć równe prawa? Może niektóre rasy stoją na niższym szczeblu rozwoju albo pochodzą z innego, "gorszego" stada hominidów? Jeśli się odrzuci chrześcijańską prawdę o wspólnym pochodzeniu wszystkich ludzi od jednej pary to można tak właściwie uznać że rzeczywiście mogą być rasy wyższe i niższe i ze może jedni powinni dominować a inni służyć ze względu na to jakie jest ich rasowe pochodzenie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Quinque » 2020-09-21, 18:13

To prawda. Wielokrotnie się na tym zastanawiałem. Skoro nie pochodzimy od Adama i Ewy to nie ma czegoś takiego jak ludzkie braterstwo
Dezerter pisze: Czemu naukę nazywasz bełkotem
Bo ta nauka podważa wiarę katolicką

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: sądzony » 2020-09-21, 20:04

Quinque pisze: 2020-09-21, 18:13 To prawda. Wielokrotnie się na tym zastanawiałem. Skoro nie pochodzimy od Adama i Ewy to nie ma czegoś takiego jak ludzkie braterstwo
(...)
O ile braterstwo pojmujesz tak powierzchownie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: kundelek » 2020-09-21, 20:04

Niech mi ktos wyjasni, jak to rozumiec, ze nie pochodzimy od Adama i Ewy. A wiec byla inna kobieta i inny mezczyzna - Adam spotkal inna kobiete, a Ewa spotkala innego mezczyzne ... a przy tym my nie jestesmy ich potomkami czy jak to?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: sądzony » 2020-09-21, 20:06

Quinque pisze: 2020-09-21, 18:13 (...)
Bo ta nauka podważa wiarę katolicką
Nauka podważa jedynie siebie samą, nie tłumacząc przy tym niczego istotnego.

Dodano po 1 minucie 12 sekundach:
kundelek pisze: 2020-09-21, 20:04 Niech mi ktos wyjasni, jak to rozumiec, ze nie pochodzimy od Adama i Ewy. A wiec byla inna kobieta i inny mezczyzna - Adam spotkal inna kobiete, a Ewa spotkala innego mezczyzne ... a przy tym my nie jestesmy ich potomkami czy jak to?
Dlaczego tak bardzo pragniesz wyjaśnień?
Wiara polega na zanurzeniu się w ciemności.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: kundelek » 2020-09-22, 07:52

Ale wyjasnil chyba ktos kiedys Tobie, ze gdy chcesz sie napic wody, to nalewasz ja do naczynia?

apostata

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: apostata » 2020-09-22, 20:33

sądzony pisze: 2020-09-21, 20:06 Nauka podważa jedynie siebie samą, nie tłumacząc przy tym niczego istotnego.
Co masz na myśli?
Nauka tłumaczy jak działa świat w którym żyjemy, jak działają nasze ciała, jak je leczyć. Nauki społeczne pomagają tłumaczyć nasze relacje między sobą.
Powiedziałbym że nauka tłumaczy wszystko co jest istotne (ale nie powiem bo nie lubię absolutnych stwierdzeń)
Dlaczego tak bardzo pragniesz wyjaśnień?
Wiara polega na zanurzeniu się w ciemności.
Szukanie wyjaśnień leży w naszej naturze. Bez tego jako ludzkość nie osiągnęlibyśmy tego co osiągnęliśmy. Powiedziałbym że to nas wyróżnia z innych zwierząt.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: sądzony » 2020-09-22, 20:47

kundelek pisze: 2020-09-22, 07:52 Ale wyjasnil chyba ktos kiedys Tobie, ze gdy chcesz sie napic wody, to nalewasz ja do naczynia?
Wiesz obserwuję od 5,5 lat swoją córkę.
Kiedyś (miała może 7-10 miesięcy) bawiła się piłeczką i klockiem.
W końcu wsadziła piłeczkę do klocka.
Oba elementy miały takie wymiary, że nie mieściły już się tam paluszki by mogła wyjąć piłeczkę z klocka.
Próbowała, próbowała i nic.
W końcu, nieco jakby zrezygnowana, odpuściła i odwróciła klocek otworem w dół, a piłeczka wypadła.
Kto jej to wytłumaczył?

Dodano po 5 minutach 43 sekundach:
apostata pisze: 2020-09-22, 20:33
sądzony pisze: 2020-09-21, 20:06 Nauka podważa jedynie siebie samą, nie tłumacząc przy tym niczego istotnego.
Co masz na myśli?
Nauka tłumaczy jak działa świat w którym żyjemy, jak działają nasze ciała, jak je leczyć. Nauki społeczne pomagają tłumaczyć nasze relacje między sobą.
Powiedziałbym że nauka tłumaczy wszystko co jest istotne (ale nie powiem bo nie lubię absolutnych stwierdzeń)
Dlaczego tak bardzo pragniesz wyjaśnień?
Wiara polega na zanurzeniu się w ciemności.
Szukanie wyjaśnień leży w naszej naturze. Bez tego jako ludzkość nie osiągnęlibyśmy tego co osiągnęliśmy. Powiedziałbym że to nas wyróżnia z innych zwierząt.
1. Moim zdaniem robi to pozornie. Co powie mi nauka na jedne z najważniejszych pytań o świat i życie:
"Po co jest świat?" "Po co jestem ja?" "Czy w ogóle jestem?"
2. A co Twoim zdaniem osiągnęliśmy? Oglądając wiadomości ... tak to nas wyróżnia, niestety nie na różowo.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: kundelek » 2020-09-22, 22:41

Piekny przyklad z coreczka. Sam widzisz, ze jako stworzona na obraz i podobienstwo naszego Pana ... poradzila sobie. Wlasnie dlatego.
Kazdy nosi w sercu bozy wrzozec - nawet jesli sie do tego nie chce przyznac, a nawet i wowczas, gdy pragnie sama mysl o Bogu zniszczyc i w sobie i w innych.
A co osiegniemy, gdy zniszczymy ten wzorzec?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: sądzony » 2020-09-23, 21:33

kundelek pisze: 2020-09-22, 22:41 A co osiegniemy, gdy zniszczymy ten wzorzec?
Moim zdaniem nie można zniszczyć tego wzorca.
Można jednak nie pozwolić mu
na to, by pomógł nam się do siebie dopasować.
Ostatnio zmieniony 2020-09-23, 21:34 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: kundelek » 2020-09-23, 21:41

To mialem na nysli - zniszczyc w swej duszy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: sądzony » 2020-09-23, 21:44

kundelek pisze: 2020-09-23, 21:41 To mialem na nysli - zniszczyc w swej duszy.
Jeśli tak, to jestem na tak.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

apostata

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: apostata » 2020-09-24, 09:31

sądzony pisze: 2020-09-22, 20:47 1. Moim zdaniem robi to pozornie. Co powie mi nauka na jedne z najważniejszych pytań o świat i życie:
Daje, tylko że Ciebie te odpowiedzi nie satysfakcjonują.
"Po co jest świat?"
Prawdopodobnie po nic. Dąży do nikąd czyli śmierci cieplnej wszechświata.
"Po co jestem ja?"
Jesteś "klockiem w dominie" życia, czyli sieci reakcji chemicznych. Dążysz do tego aby Twoje geny przywarły. Życie jako całość jest lokalnym zmniejszeniem entropii które jednak przyczynia się do przyspieszenia entropii (czyli przyspieszenia śmierci cieplnej wszechświata). Jako jednostka świadoma możesz określić swój własny cel w życiu ale dla większości ludzi, zwierząt i roślin to zawsze jest dobro potomstwa (swojego lub spokrewnionego).
"Czy w ogóle jestem?"
Tak jesteś na pewno. Albo jak odrębną ode mnie , fizyczna istota co zdaje się być najbardziej prawdopodobne, albo jako projekcja mojego mózgu.
Ja też jestem albo jestem częścią symulacji, albo mózgiem w słoiku albo co się wydaje bardziej prawdopodobne istotą fizyczną.
W każdym razie obaj jesteśmy. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy na pewno jesteśmy fizycznie, ale ta teoria jest najbardziej prawdopodobna i należy ją przyjąć do momentu pojawienia się innych dowodów.
Ale nawet gdyby nie była prawdziwa i na przykład jesteśmy tylko symulacją, to nie jesteśmy w stanie się z niej wydostać. Z naszej perspektywy jest prawdziwa.

2. A co Twoim zdaniem osiągnęliśmy? Oglądając wiadomości ... tak to nas wyróżnia, niestety nie na różowo.
Po pierwsze jesteśmy (przynajmniej niektórzy) świadomi mechanizmów które nami kierują. Osobiście pozwoliło mi to na większą empatię wobec ludzi z odległych kultur i do świata przyrody.
Po drugie udało nam się zminimalizować cierpienie ludzi a zwiększyć ich poziom szczęścia. Więc z utylitarystycznego punktu widzenia świat jest dzisiaj lepszy niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście ciągle mam dużo brakuje bo są rejony świata gdzie poziom życia jest zbyt niski a poza tym za bardzo eksploatujemy środowisko naturalne co może się na nas odbić w przyszłości, ale z której strony by nie patrzeć jesteśmy w lepszym miejscu niż kiedykolwiek w historii.

Dodano po 1 minucie 25 sekundach:
kundelek pisze: 2020-09-22, 22:41 Piekny przyklad z coreczka. Sam widzisz, ze jako stworzona na obraz i podobienstwo naszego Pana ... poradzila sobie. Wlasnie dlatego.
Kazdy nosi w sercu bozy wrzozec - nawet jesli sie do tego nie chce przyznac, a nawet i wowczas, gdy pragnie sama mysl o Bogu zniszczyc i w sobie i w innych.
A co osiegniemy, gdy zniszczymy ten wzorzec?
Jest stworzona na obraz i podobieństwo swoich rodziców. To przyszłość ich genów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”