Pierwsze słowo w Biblii

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: Logan » 2021-10-30, 11:18

Witajcie!
Chciałbym zapytać się was o prawdziwość interpretacji przedstawionej w filmiku poniżej, czy nie jest to zbyt naciągane?
Po krótce ta osoba, prawdopodobnie protestant mówi, że każda litera alfabetu hebrajskiego posiada również odpowiedniki w postaci wieloznaczeniowych piktogramów.

1. I pierwsze słowo w Biblii [Bereshit/Bereishith] בְּרֵאשִׁית‎ rozbite na pojedyncze literki:
BET RESH ALEPH SHIN YOD TAU

2. Autor przedstawia, że każda litera ma swój symbol w postaci piktogramu:
Obrazek

3. Następnie łączy literki:
BET+RESH=BAR
BET+RESH+ALEPH=BA-RA
ALEPH+SHIN=AISH
SHIN+YOD=SHAY
SHIN+YOD+TAV=SHIYTH

4. Ostatecznie wyszło temu chrześcijaninowi: Syn Boży zniszczy grzech ustanawiając zbawienie poprzez znak na krzyżu z jednego słowa w Biblii "Na początku".

Filmik poniżej, proszę o opinię i komentarz:
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13690
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: sądzony » 2021-10-30, 12:34

Ja nie mam wiedzy, ale:
1. lubię takie rebusy,
2. jest do dla mnie możliwe,
3. niczego mi to nie zmienia.
Ostatnio zmieniony 2021-10-30, 12:47 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: Logan » 2021-10-30, 12:43

Dzięki Sądzony, jeżeli odpowiedź Twoja miała wywołać uśmiech to odniosła skutek bo jest w stylu humorystycznym, ale liczę też na bardziej konstruktywne opinie.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: Efezjan » 2021-10-30, 12:49

Loganie, Tuwim pisał o tym w książce "Pegaz dęba". Wiemy, że 666 to cesarz Neron, a jemu wyszło że Jan Kiepura... :D Serio. Jak widzisz, to taka zabawa symbolami, liczbami, literami.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13690
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: sądzony » 2021-10-30, 12:51

Logan pisze: 2021-10-30, 12:43 Dzięki Sądzony, jeżeli odpowiedź Twoja miała wywołać uśmiech to odniosła skutek bo jest w stylu humorystycznym, ale liczę też na bardziej konstruktywne opinie.
Wiem, że nie o to Ci chodziło i oczekujesz poważniejszego podejścia, ale ja naprawdę nie czuję się na siłach, by o tym rozmawiać. Nie znam hebrajskiego. A jeśli gość ma rację co to zmienia?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: Logan » 2021-10-30, 13:18

@sądzony jeśli interpretacja tego autora ma sens i nie jest zabawą w rebusiki to jest to ciekawy sposób na zachęcenie do czytania Biblii lub przybliżenie naszej wiary osobom wątpiącym.

Dodano po 3 minutach 5 sekundach:
Również nie znam się na hebrajskim ani tym bardziej na piktogramach starożytnych więc pytam, czy to co on zinterpretował ma jakikolwiek sens, czy jest to poprawne.

Dodano po 40 sekundach:
Samo w sobie jest ciekawe, więc szukam wartości w tym.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13690
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: sądzony » 2021-10-30, 13:24

Logan pisze: 2021-10-30, 13:18 @sądzony jeśli interpretacja tego autora ma sens i nie jest zabawą w rebusiki to jest to ciekawy sposób na zachęcenie do czytania Biblii lub przybliżenie naszej wiary osobom wątpiącym.

Dodano po 3 minutach 5 sekundach:
Również nie znam się na hebrajskim ani tym bardziej na piktogramach starożytnych więc pytam, czy to co on zinterpretował ma jakikolwiek sens, czy jest to poprawne.

Dodano po 40 sekundach:
Samo w sobie jest ciekawe, więc szukam wartości w tym.
Rozumiem. Mnie to jedynie utwierdza. Nie zmienia perspektywy. Zdanie:
"Syn Boży zniszczy grzech ustanawiając zbawienie poprzez znak na krzyżu" mówi o tym o czym całe Słowo Boże, nie precyzuje jedynie, że dokona się to z Miłości i poprzez Miłość, a zawiera to w słowie "krzyż" (który dla mnie Miłość symbolizuje).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-10-30, 18:31

Bóg dał nam Pismo Święte, żeby było ono zrozumiałe dla każdego. To, co piękne nie jest tak skomplikowane. Słowo Boże to przesłanie, w takiej samej mierze skierowane do wszystkich ludzi, a nie bardziej dla znających hebrajski i bawiących się w szyfry, piktogramy. Dlatego nigdy nie wierzę w takie teorie.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: Logan » 2021-10-30, 22:05

To nie jest odpowiedź na podane przeze mnie zagadnienie, z drugiej strony mówiąc o tym co piękne, że nie jest skomplikowane to przedstaw mi proszę co jest nośnikiem grawitacji, lub jaką pracę musi dokonać fermion o spinie 1/2 aby powrócić na miejsce początkowe po wykonaniu obrotu w przestrzeni kwantowej.

To czego nie rozumiemy nie koniecznie jest zbędne.

Dodano po 1 minucie 48 sekundach:
Gdyby Słowo było tak zrozumiałe dla wszystkich, to dlaczego jest tyle odmiennych interpretacji i tyle odłamów chrześcijaństwa patrz przypadek: ŚJ.
Ale to offtop.
Ostatnio zmieniony 2021-10-30, 22:11 przez Logan, łącznie zmieniany 3 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

orzeszku

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: orzeszku » 2021-10-30, 22:11

Dlatego, że: "przez nieprawość nakładają prawdzie pęta". Dlatego więc "żadne pismo nie jest do prywatnego wyjaśnienia".

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: Logan » 2021-10-30, 22:16

:-?
Ostatnio zmieniony 2021-10-30, 22:20 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: Dezerter » 2021-10-30, 23:54

Ciekawe, ale ja również nie jestem zwolennikiem szukania " kodu w Biblii" - zbyt dużo słyszałem dziwnych teorii opartych na Biblii. Z wiekiem przekonuje się , że w Biblii można znaleźć wszystko i wszystko uzasadnić Biblią
Masz próbki najstarszego pisma hebrajskiego - Stela Meszy z IX wieku pne
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _stele.jpg
i kalendarz z Gezer
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ose_up.jpg
Hebrajski wywodzi się bezpośrednio z Fenickiego, więc powinieneś zobaczyć to
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_f ... nician.png
Jak chcesz to szukaj tych znaków- będę wdzięczny za podzielenie się wynikami analizy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

gpal
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2022

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: gpal » 2022-11-18, 13:22

Wiem odgrzewane. Nie jestem zwolennikiem sensacji i chłodno podchodzę do takich tematów, ale to świadczy o doskonałości Biblii. Zobacz sobie historię agnostyka, matematyka Iwana Panina, on się nawrócił przez matematykę. Hebrajski to trzy alfabety piktograficzny, liczbowy i fonetyczny. Tu jest opisane https://70weeks.net/misc/hebrew-aleph-beth/

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: Nenderen » 2022-11-18, 20:10

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-10-30, 18:31 Bóg dał nam Pismo Święte, żeby było ono zrozumiałe dla każdego. To, co piękne nie jest tak skomplikowane. Słowo Boże to przesłanie, w takiej samej mierze skierowane do wszystkich ludzi, a nie bardziej dla znających hebrajski i bawiących się w szyfry, piktogramy. Dlatego nigdy nie wierzę w takie teorie.

Jestem fanem wielu spośród Twoich postów Miłośniczko ale aż korci mnie do odbycia z Tobą przyjaznej polemiki. O ile nie czuję się kompetentny do zabrania głosu odnośnie samej teorii zawartej w pierwszym poście tematu o tyle niekoniecznie uznałbym że wszystko jest zrozumiałe w Biblii w rozumieniu według logiki Twojego postu. Proroctwa mesjańskie stanowiły skomplikowaną mozaikę która została zrozumiała dopiero po ich wypełnieniu się w Jezusie.
Ostatnio zmieniony 2022-11-18, 20:14 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Pierwsze słowo w Biblii

Post autor: AdamS. » 2022-11-18, 20:21

Logan pisze: 2021-10-30, 11:18 Chciałbym zapytać się was o prawdziwość interpretacji przedstawionej w filmiku poniżej, czy nie jest to zbyt naciągane?
Po krótce ta osoba, prawdopodobnie protestant mówi, że każda litera alfabetu hebrajskiego posiada również odpowiedniki w postaci wieloznaczeniowych piktogramów.
Nie sądzę, żeby Bóg mówił do nas rebusami. Poza tym osobiście wolę egzegezę od ezoteryki. ;) Bóg stawia przed nami wyzwania zupełnie innego rodzaju - chodzi bardziej o przezwyciężanie własnego umysłu, niż jego ćwiczenie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”