Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: AdamS. » 2022-01-05, 20:33

Dawno nie widziałem tak pięknego, choć równie dramatycznego filmu - "Ukryte życie" (2019), opartego na faktach z życia Franciszka Jägerstättera - austriackiego żołnierza (ogłoszonego błogosławionym Kościoła), który porzucił mundur w imię wierności Bogu po tym, jak został świadkiem eksterminacji pacjentów szpitala psychiatrycznego. Muszę jednak dodać, że jest to obraz odbiegający od współczesnych przyzwyczajeń.

Nie znajdziemy tu szybkiej akcji i spektakularnych efektów. Mamy za to urzekające ujęcia z poruszającą muzyką w tle, mistrzowską grę aktorów, dopełnioną poezją wewnętrznego dialogu. Przez cały czas projekcji towarzyszy nam też głęboka refleksja nad dylematem etycznym, który nie do końca i nie wszystkim może się wydawać jednoznaczny. Mimo tragizmu wplecionego w całą fabułę, film niezwykle podnoszący na duchu.

Gorąco polecam! Tutaj do obejrzenia po przeczekaniu jednej reklamy: https://www.cda.pl/video/9046953ca

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: Dezerter » 2022-01-05, 23:27

A ja obejrzałem na Kulturze i gorąco polecam wspaniały i poruszający film o prześladowaniu chrześcijan Armeńskich przez Turków w czasie I wojnie światowej Przyrzeczenie
https://www.filmweb.pl/film/Przyrzeczenie-2016-747142
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: AdamS. » 2022-01-06, 08:40

Dezerter pisze: 2022-01-05, 23:27 A ja obejrzałem na Kulturze i gorąco polecam wspaniały i poruszający film o prześladowaniu chrześcijan Armeńskich przez Turków w czasie I wojnie światowej Przyrzeczenie
https://www.filmweb.pl/film/Przyrzeczenie-2016-747142
Sprawdzałem na CDA, ale niestety znalazłem tylko zwiastun - https://www.cda.pl/video/226644093/vfilm.
Może wie ktoś, gdzie można ten film obejrzeć?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: Dezerter » 2022-01-06, 13:00

AdamS. pisze: 2022-01-06, 08:40
Dezerter pisze: 2022-01-05, 23:27 A ja obejrzałem na Kulturze i gorąco polecam wspaniały i poruszający film o prześladowaniu chrześcijan Armeńskich przez Turków w czasie I wojnie światowej Przyrzeczenie
https://www.filmweb.pl/film/Przyrzeczenie-2016-747142
Sprawdzałem na CDA, ale niestety znalazłem tylko zwiastun - https://www.cda.pl/video/226644093/vfilm.
Może wie ktoś, gdzie można ten film obejrzeć?
A ja coś takiego
Program TV na 21 stycznia 2022 (Piątek)
23:10

Przyrzeczenie
https://programtv.naziemna.info/program ... yrzeczenie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: AdamS. » 2022-01-06, 14:29

Dezerter pisze: 2022-01-06, 13:00 Program TV na 21 stycznia 2022 (Piątek)
23:10
Przyrzeczenie
https://programtv.naziemna.info/program ... yrzeczenie
Dzięki Dezerter! Łatwo zapamiętać, bo to Dzień Babci. :)

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: Skaza » 2022-01-16, 14:48

Dzisiaj na tvp1 o 18.20 ciekawie zapowiadający się film Marusarz - Tatrzański Orzeł a o 20.45 także dzisiaj na tvp historia jakby ktoś chciał sobie przypomnieć ponownie to będzie znany film Pianista ... :)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: AdamS. » 2022-01-16, 20:23

Skaza pisze: 2022-01-16, 14:48 Dzisiaj na tvp1 o 18.20 ciekawie zapowiadający się film Marusarz - Tatrzański Orzeł a o 20.45 także dzisiaj na tvp historia jakby ktoś chciał sobie przypomnieć ponownie to będzie znany film Pianista ... :)
Cieszę się, że powstała ta produkcja, ale brakowało mi tu rozwiniętej dramaturgii i większego rozmachu. Film był króciutki i oparty na epizodach. Owszem,dobrze zrobiony jako fabularyzowane wspomnienie, ale pozostawił niedosyt.

Mam wrażenie, że we współczesnej mentalności pojawia się jakiś lęk przed pokazywaniem heroicznych życiorysów. A przecież wśród nich nie brakuje takich, które mogłyby posłużyć jako gotowe scenariusze do filmów. Tymczasem od lat 90-tych w polskim kinie dominują puste głupawki na przemian z patologią (szczytem jest promowany w 2015 r. "Czerwony pająk" - film o mrocznym psychopacie). Dlaczego w naszym kinie panuje tyle rynsztoku, a jednocześnie daje się odczuć wyraźny lęk przed etosem i heroizmem?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: konserwa » 2022-01-16, 21:02

To przejaw upadku spoleczenstwa. Co wyniesie sie z rodziny/z domu, to przekaze sie w zyciu np. przy kreceniu filmow.
Do tego dochodzi chciwosc - czyli pogon za slupkami roozpoznawalnosci, co przeklada sie na kase.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: Rafał » 2022-01-16, 21:11

@AdamS.
To nie do końca tak. W książce abp. Fultona Sheena znalazłem takie informacje:
"Dawniej najpopularniejszymi biografiami były raczej biografie życia prawych mężczyzn i kobiet, wartych naśladowania, niż opisy skandali mające na celu utwierdzić nas w przekonaniu, że jesteśmy bardziej cnotliwi niż w rzeczywistości."

"Psychologicznym uzasadnieniem współczesnego umiłowania informacji, które stawiają innych w złym świetle lub ukazują zło, którego dopuścili się w swoim życiu, jest chęć uciszenia własnych sumień, które od dawną obarczone są ciężarem winy. Znajdując innych, którzy wydają się być gorsi od nas, nabieramy błędnego przekonania, że jesteśmy poniekąd lepsi niż inni ludzie."

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: lambda » 2022-01-21, 09:04

Rafał pisze: 2022-01-16, 21:11 @AdamS.
To nie do końca tak. W książce abp. Fultona Sheena znalazłem takie informacje:
"Dawniej najpopularniejszymi biografiami były raczej biografie życia prawych mężczyzn i kobiet, wartych naśladowania, niż opisy skandali mające na celu utwierdzić nas w przekonaniu, że jesteśmy bardziej cnotliwi niż w rzeczywistości."

"Psychologicznym uzasadnieniem współczesnego umiłowania informacji, które stawiają innych w złym świetle lub ukazują zło, którego dopuścili się w swoim życiu, jest chęć uciszenia własnych sumień, które od dawną obarczone są ciężarem winy. Znajdując innych, którzy wydają się być gorsi od nas, nabieramy błędnego przekonania, że jesteśmy poniekąd lepsi niż inni ludzie."
Możesz podać tytuł książki?

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: Rafał » 2022-01-21, 12:41

lambda pisze: 2022-01-21, 09:04
Rafał pisze: 2022-01-16, 21:11 @AdamS.
To nie do końca tak. W książce abp. Fultona Sheena znalazłem takie informacje:
"Dawniej najpopularniejszymi biografiami były raczej biografie życia prawych mężczyzn i kobiet, wartych naśladowania, niż opisy skandali mające na celu utwierdzić nas w przekonaniu, że jesteśmy bardziej cnotliwi niż w rzeczywistości."

"Psychologicznym uzasadnieniem współczesnego umiłowania informacji, które stawiają innych w złym świetle lub ukazują zło, którego dopuścili się w swoim życiu, jest chęć uciszenia własnych sumień, które od dawną obarczone są ciężarem winy. Znajdując innych, którzy wydają się być gorsi od nas, nabieramy błędnego przekonania, że jesteśmy poniekąd lepsi niż inni ludzie."
Możesz podać tytuł książki?
Obrazek

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: AdamS. » 2022-01-21, 17:26

Rafał pisze: 2022-01-16, 21:11 "Psychologicznym uzasadnieniem współczesnego umiłowania informacji, które stawiają innych w złym świetle lub ukazują zło, którego dopuścili się w swoim życiu, jest chęć uciszenia własnych sumień, które od dawną obarczone są ciężarem winy. Znajdując innych, którzy wydają się być gorsi od nas, nabieramy błędnego przekonania, że jesteśmy poniekąd lepsi niż inni ludzie."
To z pewnością poszerza nasze rozumienie zaistniałych przemian mentalnych i zapotrzebowania na medialny przekaz. Żyjemy w dobie zagłuszania zbolałych sumień i zagłuszania głodu wiary. W czasach powszechnego odstępstwa od Kościoła i porzucania jednoznacznego systemu wartości to zjawisko będzie się nasilało.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: Rafał » 2022-01-21, 19:28

AdamS. pisze: 2022-01-21, 17:26
Rafał pisze: 2022-01-16, 21:11 "Psychologicznym uzasadnieniem współczesnego umiłowania informacji, które stawiają innych w złym świetle lub ukazują zło, którego dopuścili się w swoim życiu, jest chęć uciszenia własnych sumień, które od dawną obarczone są ciężarem winy. Znajdując innych, którzy wydają się być gorsi od nas, nabieramy błędnego przekonania, że jesteśmy poniekąd lepsi niż inni ludzie."
To z pewnością poszerza nasze rozumienie zaistniałych przemian mentalnych i zapotrzebowania na medialny przekaz. Żyjemy w dobie zagłuszania zbolałych sumień i zagłuszania głodu wiary. W czasach powszechnego odstępstwa od Kościoła i porzucania jednoznacznego systemu wartości to zjawisko będzie się nasilało.
Smutny widok bo zauważyłem, że coraz więcej ludzi czerpie wiedzę życiową oraz wzorce zachowań z... filmów, seriali i szeroko pojętej popkultury, która coraz bardziej oddala od wartości Chrześcijańskich. Mądrze ktoś kiedyś powiedział, że jak nie wierzy się w Boga to wierzy się w byle co. Gdzie warto odnotować, że sama świadomość istnienia Boga to jeszcze nie jest wiara.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: AdamS. » 2022-01-21, 20:24

Rafał pisze: 2022-01-21, 19:28 Smutny widok bo zauważyłem, że coraz więcej ludzi czerpie wiedzę życiową oraz wzorce zachowań z... filmów, seriali i szeroko pojętej popkultury, która coraz bardziej oddala od wartości Chrześcijańskich. Mądrze ktoś kiedyś powiedział, że jak nie wierzy się w Boga to wierzy się w byle co. Gdzie warto odnotować, że sama świadomość istnienia Boga to jeszcze nie jest wiara.
Popkultura ma to do siebie, że schlebia gustom pospólstwa, dlatego mamy tu zawsze równanie do dołu - muzyka najniższego pułapu, serialiki nie wymagające myślenia, nawet literatura podporządkowana wygodnym trendom ideologicznym. Nie odrzucam takich form kultury, bo przyznaję, że sam czasem siądę sobie odpocząć w klimatach "Ojca Mateusza" (serial schematyczny, chwilami naiwny, ale daje poczucie jakiegoś wzajemnego ciepła, do którego wszyscy tęsknimy). Chciałbym jednak, żeby kultura prezentowała coś, co porywałoby naszą myśl, serce i ducha ducha. Tak jak powiedziałeś - wobec braku wiary, wielu wierzy w byle co (i bezkrytycznie wszystko przyjmuje), zadowalając się przemieloną papką płynącą z telewizji czy internetu.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Dzisiaj w tv obejrzę / akurat oglądam ! o ile nie zasnę ...

Post autor: Skaza » 2022-01-21, 22:08

Wiem, że to pewnie marna opcja będzie dla innych i żadne przełomowe rozwiązanie, ale ja osobiście oglądam w 90 procentach zawsze tylko filmy, seriale i kreskówki z przeszłości. Nowsze czyli dla mnie takie po 2005 roku produkowane to na moim ekranie pojedyncze wypadki przy pracy właśnie przez wzgląd na sprawy które poruszaliście powyżej. Od czasu do czasu skusze się na coś nowszego fakt, ale to tylko po przeczytaniu gdzieś interesującego opisu fabuły lub gdy ktoś mi poleci tak własnym okiem coś wartościowego jak tutaj wątkach na forum.
Podsumowując " ja jaskiniowiec nie lubić zmian być zawsze stały jak rzeki czasu nurt ... " :)

ODPOWIEDZ