Rozgrzeszenie

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Bakuś
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2021

Rozgrzeszenie

Post autor: Bakuś » 2021-11-04, 21:33

Czy jest możliwość dania odpustu zupełnego umierającemu, który nie jest w stanie wyznać swoich grzechów i przyjąć Komunii?

orzeszku

Re: Rozgrzeszenie

Post autor: orzeszku » 2021-11-04, 21:59

Sakrament ten odpuszcza grzechy, niestety nie znalazłam informacji, czy jest to odpust zupełny - jednak tak czy inaczej zawsze możesz ofiarowywać za taką duszę odpusty. Teraz do 8 listopada możesz uzyskać odpust zupełny, a zresztą w każdy inny dzień możesz starać się o taki odpust na zwykłych warunków. Możliwości zyskania odpustu zupełnego lub cząstkowego jest bardzo wiele, najlepiej wyszukaj w google i wybierz formę najodpowiedniejszą dla ciebie.

Dodano po 36 sekundach:
Sakrament ten = Sakrament namaszczenia chorych*

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Rozgrzeszenie

Post autor: AdamS. » 2021-11-05, 09:57

orzeszku pisze: 2021-11-04, 21:59 (...) zawsze możesz ofiarowywać za taką duszę odpusty.
Myślę, że w tych kilku słowach kryje się cała mądrość postępowania w podobnych sytuacjach. Często podchodzimy do odpustów - podobnie zresztą jak do samej spowiedzi - zbyt formalistycznie, co chwilami może się ocierać o jakiś dziwny handel (przepraszam za to słowo), a co może zniechęcać do Kościoła osoby z zewnątrz. Kluczem do wejścia w tajemnicę odpuszczenia grzechów zawsze jest POKORA (uznanie własnej grzeszności) oraz INTENCJA (pragnienie bliskości Boga i skierowana ku niemu ufność). W powyższym przypadku mamy do czynienia z pragnieniem zbawienia dla drugiej osoby, co czyni tę intencję jeszcze bardziej czystą (nie czynimy tu nic dla siebie - a działamy wyłącznie z miłości do drugiego człowieka). Myślę, że takie intencje są Bogu najbliższe.

Przy okazji warto w kilku słowach przypomnieć czym jest odpust w świetle nauczania Kościoła - cytuję za Katechizmem KK: "Odpust to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. (...) za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie udziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych." (1471).

W dalszym wywodzie KKK znajdujemy wyjaśnienie, że grzech ma podwójny skutek: 1) pozbawia komunii z Bogiem (zamykając dostęp do życia wiecznego), a także: 2) staje się łańcuchem, który wiąże grzesznika rozmaitymi przywiązaniami do życia doczesnego (kara doczesna za grzech). Jeśli w spowiedzi wyznajemy grzech, zostaje nam odpuszczony co do winy - mogą jednak pozostawać skutki w postaci przywiązań (złych skłonności i zależności). Uwolnienie się od nich możliwe jest dzięki pełnej ufności do Chrystusa, która wyraża się w osobistej relacji do Zbawiciela lub przez wspólnotę Kościoła (w którym również działa Chrystus) - i tu dochodzimy do intencji kierowanych poprzez praktykowanie odpustów.

ODPOWIEDZ