Hipergamia

Miejsce dla użytkowników należących do katolickiej listy dyskusyjnej Katolicy2 na Yahoo ([email protected])
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Hipergamia

Post autor: Albertus » 2023-02-05, 14:30

SmokEustachy pisze: 2023-02-02, 20:34 Kobiety patrzą do góry a mężczyźni w bok i w dół.
No tak. Tylko pytanie czy w tym patrzeniu przez kobiety w górę jest coś złego?

Ja w tym zasadniczo nie widzę niczego złego że kobieta szuka sobie na męża człowieka bogatego, zaradnego i o wyższym statusie społecznym, najlepiej młodego i zdrowego bo to może zapewnić jej i jej dzieciom bezpieczeństwo i dostatek. To są naturalne mechanizmy. I nie widzę niczego złego nawet w tym jeśli również takimi motywami kieruje się chrześcijanka.Różnica między chrześcijanką a niechrześcijanką powinna moim zdaniem polegać na tym że jak jej mąż nagle popada w biedę, zostaje kaleką, popada w chorobę i ogólnie traci swój wysoki status społeczny to ona nadal go kocha , jest mu wierna i ogólnie mówiąc go "nie gnoi" i nie poniża w codziennych relacjach.

Poglądy autora filmików które prezentowałeś nie są chrześcijańskie ale jest w nich sporo ciekawych spostrzeżeń i opisów pewnych mechanizmów które w praktyce większość z nas dostrzega ale rzadko kto je konkretnie formułuje.

Myślę że warto sobie zdać sprawę z tego że w naszych relacjach męsko kobiecych ale i innych , nawet miedzy rodzicami i dziećmi kierujemy się mniej lub bardziej uświadomionym egoizmem.

I takie skupienie się autora filmików na egoizmie kobiecym wydaje mi się o tyle uzasadnione że, przynajmniej w moim odczuciu i może się mylę, mężczyznom jest chyba łatwiej samemu przed sobą przyznać się do tego egoizmu w relacjach. Kobiety chyba częściej żyją w przekonaniu że w relacjach z mężczyznami a już na pewno z dziećmi kierują się wyłącznie nieegoistycznymi motywami.

Ale tak jak pisałem to jest tylko moje odczucie niczym nie poparte.Poza tym autor filmików mówi tak jakby te wszystkie działania kobiet były uświadomione a w moim przekonaniu tak nie jest.

Mężczyźni moim zdaniem o wiele częściej są świadomymi manipulantami choć rzadziej to robią.

W każdym razie wszyscy jesteśmy egoistami i manipulantami i wynika to ze skażenia naszej natury i jako chrześcijanie powinniśmy być tego świadomi.

Ale przede wszystkim powinniśmy być świadomi tego że Bóg może to nasze królestwo egoizmów przemieniać w coś co jest prawdziwą miłością , oczyszczać i uświęcać.

I tego mi do tej pory w tym temacie brakuje.
Ostatnio zmieniony 2023-02-05, 15:44 przez Albertus, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 318
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Hipergamia

Post autor: SmokEustachy » 2023-02-05, 16:01

Albertus pisze: 2023-02-05, 14:30
SmokEustachy pisze: 2023-02-02, 20:34 Kobiety patrzą do góry a mężczyźni w bok i w dół.
No tak. Tylko pytanie czy w tym patrzeniu przez kobiety w górę jest coś złego?
/..../
To jest tak jakbyś się zastanawiał nad nadolbrzymem, czy to dobrze że się zamienia w gwiazdę Wolfa-Rayeta? Ani dobrze, ani niedobrze. Tak jest i już.

Ma to jednak określone konsekwencje społeczne.

2.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4993327 ... a-mezczyzn
Ostatnio zmieniony 2023-02-05, 16:10 przez SmokEustachy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Hipergamia

Post autor: Abstract » 2023-02-05, 16:09

Albertus pisze: 2023-02-05, 14:30
SmokEustachy pisze: 2023-02-02, 20:34 Kobiety patrzą do góry a mężczyźni w bok i w dół.
No tak. Tylko pytanie czy w tym patrzeniu przez kobiety w górę jest coś złego?

Ja w tym zasadniczo nie widzę niczego złego że kobieta szuka sobie na męża człowieka bogatego, zaradnego i o wyższym statusie społecznym, najlepiej młodego i zdrowego bo to może zapewnić jej i jej dzieciom bezpieczeństwo i dostatek. T
No tak, ciało kobiety to towar który trzeba dobrze sprzedać.
Prostytutka przyjmuje za numerek lub za noc.
Hipergamistka podpisuje umowę dożywotnią.

Ciekawe czy Maryja kierowałaby się hipergamią?
Ostatnio zmieniony 2023-02-05, 16:10 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Hipergamia

Post autor: sądzony » 2023-02-05, 16:19

Albertus pisze: 2023-02-05, 14:30 Ja w tym zasadniczo nie widzę niczego złego że kobieta szuka sobie na męża człowieka bogatego, zaradnego i o wyższym statusie społecznym, najlepiej młodego i zdrowego bo to może zapewnić jej i jej dzieciom bezpieczeństwo i dostatek. To są naturalne mechanizmy. I nie widzę niczego złego nawet w tym jeśli również takimi motywami kieruje się chrześcijanka.
bogactwo
zaradność
wysoki status społeczny
młodość
zdrowie
bezpieczeństwo
dostatek

:-?

nie wiem na ile to zestawienie wpisuje się w chrześcijaństwo ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Hipergamia

Post autor: Albertus » 2023-02-05, 16:22

SmokEustachy pisze: 2023-02-05, 16:01
Albertus pisze: 2023-02-05, 14:30
SmokEustachy pisze: 2023-02-02, 20:34 Kobiety patrzą do góry a mężczyźni w bok i w dół.
No tak. Tylko pytanie czy w tym patrzeniu przez kobiety w górę jest coś złego?
/..../
To jest tak jakbyś się zastanawiał nad nadolbrzymem, czy to dobrze że się zamienia w gwiazdę Wolfa-Rayeta? Ani dobrze, ani niedobrze. Tak jest i już.

Ma to jednak określone konsekwencje społeczne.

2.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4993327 ... a-mezczyzn

No tak jednak przemiany gwiazd nie podlegają moralnej ocenie.

Jesteśmy na forum katolickim i siłą rzeczy zajmujemy się takimi ocenami.

Jak ten mechanizm postrzegasz w kontekście Ewangelii?

Dodano po 2 minutach 26 sekundach:
Abstract pisze: 2023-02-05, 16:09
Albertus pisze: 2023-02-05, 14:30
SmokEustachy pisze: 2023-02-02, 20:34 Kobiety patrzą do góry a mężczyźni w bok i w dół.
No tak. Tylko pytanie czy w tym patrzeniu przez kobiety w górę jest coś złego?

Ja w tym zasadniczo nie widzę niczego złego że kobieta szuka sobie na męża człowieka bogatego, zaradnego i o wyższym statusie społecznym, najlepiej młodego i zdrowego bo to może zapewnić jej i jej dzieciom bezpieczeństwo i dostatek. T
No tak, ciało kobiety to towar który trzeba dobrze sprzedać.
Prostytutka przyjmuje za numerek lub za noc.
Hipergamistka podpisuje umowę dożywotnią.

Ciekawe czy Maryja kierowałaby się hipergamią?
To że nie wszystkie kobiety kierują się hipergamią nie oznacza że taki mechanizm w społeczeństwie nie istnieje jako zjawisko dotyczące większości.

Poza tym skąd pomysł że Maryja wybierała sobie Józefa na męża?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Hipergamia

Post autor: Abstract » 2023-02-05, 16:25

Wiele kobiet które poleciało na kasę szuka czułego kochanka na boku.
W Krynicy Górskiej znany był proceder żon biznesmenów które szukały uciech wśród młodych mężczyzn. Biznes się kręcił.

edit
Przeczytaj jeszcze raz pytanie o Maryję, jest tam "by"
Ostatnio zmieniony 2023-02-05, 16:26 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Hipergamia

Post autor: Albertus » 2023-02-05, 16:36

sądzony pisze: 2023-02-05, 16:19
Albertus pisze: 2023-02-05, 14:30 Ja w tym zasadniczo nie widzę niczego złego że kobieta szuka sobie na męża człowieka bogatego, zaradnego i o wyższym statusie społecznym, najlepiej młodego i zdrowego bo to może zapewnić jej i jej dzieciom bezpieczeństwo i dostatek. To są naturalne mechanizmy. I nie widzę niczego złego nawet w tym jeśli również takimi motywami kieruje się chrześcijanka.
bogactwo
zaradność
wysoki status społeczny
młodość
zdrowie
bezpieczeństwo
dostatek

:-?

nie wiem na ile to zestawienie wpisuje się w chrześcijaństwo ...
Ja nie pisałem że chrześcijanka powinna się kierować w wyborze męża tymi kwestiami.Napisałem tylko że nie widzę niczego złego w tym że kobietom podobają się mężczyźni młodzi zdrowi, zaradni życiowo, mający dobre dochody i potrafiący zapewnić rodzinie bezpieczeństwo i dostatek.

Tacy mężczyźni się większości kobiet podobają i takich wybierają na mężów. W świadomości kobiet może to być nawet romantyczna miłość ale podświadomie tak właśnie wybierają i nie widzę w tym niczego złego.

Jakoś młode kobiety rzadko zakochują się w starych bezdomnych chorych i niezaradnych życiowo mężczyznach. I nie ma w tym niczego złego.

Dodano po 4 minutach 17 sekundach:
Abstract pisze: 2023-02-05, 16:25
edit
Przeczytaj jeszcze raz pytanie o Maryję, jest tam "by"
A ty przeczytaj jeszcze raz moją odpowiedź:
To że nie wszystkie kobiety kierują się hipergamią nie oznacza że taki mechanizm w społeczeństwie nie istnieje jako zjawisko dotyczące większości
Dodano po 4 minutach 18 sekundach:
Abstract pisze: 2023-02-05, 16:25 Wiele kobiet które poleciało na kasę szuka czułego kochanka na boku.
W Krynicy Górskiej znany był proceder żon biznesmenów które szukały uciech wśród młodych mężczyzn. Biznes się kręcił.
Jeśli małżonkowie są nienawróceni to szukają sobie kochanków na boku niezależnie od swojego statusu materialnego.

Ale oczywiście kierowanie się w wyborze męża lub żony wyłącznie kwestiami majątkowymi to błąd.

I to niezależnie czy w dzisiejszych czasach czy dawniej gdy męża wybierali rodzice.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Hipergamia

Post autor: Andej » 2023-02-05, 17:21

Abstract pisze: 2023-02-05, 16:25 Wiele kobiet które poleciało na kasę szuka czułego kochanka na boku.
Nie tylko kasa. Także inne walory. Postura, zaradność, uczciwość... Nie wrzucaj wszystkich kobiet do jednego wora. Uważam za formę szowinizmu męskiego uznanie, że wszystkie lub większość leci na kasę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Hipergamia

Post autor: Abstract » 2023-02-05, 18:11

Andej pisze: 2023-02-05, 17:21
Abstract pisze: 2023-02-05, 16:25 Wiele kobiet które poleciało na kasę szuka czułego kochanka na boku.
Nie tylko kasa. Także inne walory. Postura, zaradność, uczciwość... Nie wrzucaj wszystkich kobiet do jednego wora. Uważam za formę szowinizmu męskiego uznanie, że wszystkie lub większość leci na kasę.
Andeju przemyśl jeszcze raz co napisałeś.
Jeśli określam jakie kobiety, a więc takie które lecą na kasę to określiłem dany zbiór cech, co nie znaczy że gdzieś zaznaczyłem że nie ma innych zbiorów innych cech. To się tyczyło wpisu Albertusa
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Hipergamia

Post autor: sądzony » 2023-02-05, 19:26

Wszyscy lecimy na kasę, a kobiety należą do "wszyscy".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Hipergamia

Post autor: Abstract » 2023-02-05, 19:50

sądzony pisze: 2023-02-05, 19:26 Wszyscy lecimy na kasę, a kobiety należą do "wszyscy".
Jeśli istniałaby dokładnie taka sama wierna kopia tej samej osoby ale bardziej zamożna to tak, ale na świecie nie ma takich kopii.
Kiedyś wspominali w radiu, że pewien Anglik odmówił przyjęcia wygranej w loterii ponieważ zbytnio zmieniłoby to jego życie.
Jest ciekawy dokument, chyba na neflix jak naciąga się bogaczy na nieustanną ochronę własnego mienia, wyciągając grube tysiące dolarów. Chodzi o to że bardzo często rozmyślają o tym, kto i jak może ich okraść.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Hipergamia

Post autor: sądzony » 2023-02-05, 20:01

Abstract pisze: 2023-02-05, 19:50
sądzony pisze: 2023-02-05, 19:26 Wszyscy lecimy na kasę, a kobiety należą do "wszyscy".
Jeśli istniałaby dokładnie taka sama wierna kopia tej samej osoby ale bardziej zamożna to tak, ale na świecie nie ma takich kopii.
Kiedyś wspominali w radiu, że pewien Anglik odmówił przyjęcia wygranej w loterii ponieważ zbytnio zmieniłoby to jego życie.
Jest ciekawy dokument, chyba na neflix jak naciąga się bogaczy na nieustanną ochronę własnego mienia, wyciągając grube tysiące dolarów. Chodzi o to że bardzo często rozmyślają o tym, kto i jak może ich okraść.
Bywa, że Cię nie rozumiem, ale to właśnie w Tobie lubię ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 318
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Hipergamia

Post autor: SmokEustachy » 2023-02-05, 21:41

Obecnie mamy do czynienia z mieszaniem się z Experymentem Calhouna – Mysią Utopią. Mógłbym podrzucić kilka ujęć juleczek ale mi się nie chce. Ale ad rem:
Albertus pisze: 2023-02-05, 16:25
No tak jednak przemiany gwiazd nie podlegają moralnej ocenie.

Jesteśmy na forum katolickim i siłą rzeczy zajmujemy się takimi ocenami.

Jak ten mechanizm postrzegasz w kontekście Ewangelii?
Podobnie nie podlegają ocenie moralnej nie tylko gwiazdy, ale i aspekty funkcjonowania człowieka, jak stałocieplność. Czy skłonność do oddychanie tlenem a nie siarkowodorem. Zwracam uwagę na olbrzymią zgodność z nauczaniem Kościoła, co budzi furię. Nie jest pełna ale jest olbrzymia. Budzi to furię. Dodatkowo:
1. Redpilówy są dobrą partią. Maja one ogarnięty obraz rzeczywistości i dlatego wiedzą kto, z kim i dlaczego. Robią mniej tzw szittestów. Szittest to jest test który kobieta robi mężczyźnie aby sprawdzić czy dalej jest jej najlepszym wyborem.
2. Szittesty są jedną z przyczyny przemocy w rodzinie, czego się nie dowiecie obecnie.
3. Drugą z przyczyn są preferencje kobiet. Tacy się im podobają bo dają poczucie bezpieczeństwa.
4. Hipergamia tłumaczy zatem popularność gangsterów: taki koleś raz że ma kasę (zasoby) a dwa wymusza haracze, lutuje kolesi, ma gnata, daje zatem poczucie bezpieczeństwa. Że obroni ją i małego.

Krótki rys biblijny:
Stanem naturalnym pokazanym w Piśmie Świętym jest harem. Kobiety ciągną do samców alfa, przez co mamy rzeszę bezkobietowych mężczyzn, którzy ruszają na podbój w celu zdobycia kobiety.
Im zimniejszy klimat tym harem mniej rozpowszechniony. Aż do Nepalu, gdzie jest w drugą stronę, o czym jednak nie ma w Biblii.
Dodatkowo przy sądzie mamy świadectwo 2 kobiet. Co jest oczywiste, bo jeśli mężczyzna kłamie to ma świadomość, że kłamie. A kobieta może mniemać, że mówi prawdę.
U św. Pawła mamy postulat, żeby żona słuchała się męża, co jest dokładnym przeniesieniem powyższych doktryn na grunt biblijny. I dlatego budzi furię.

II
Facet to ma być facet, a kobita to ma być kobita:
1. Onlyfansy obniżają wartość kobiety. I podobne kamerki.
2. Płcie się różnią, dlatego mają odmienne kryteria.
3. Faceci (5%) nie lecą na pieniądze, bo mają swoje. Podobają im się najbardziej takie ok 23 roku życia, aparycyjne, zgodliwe, itp. Wynika to wprost z natury.
4. Kobiety myślą, że facetom podoba się w kobietach to co im w mężczyznach. Zasoby, humor itp. Ale nie jest tak. Facet z 5% prędzej ma wybór i prędzej weźmie sobie sprzedawczynię z Żabki a nie…
5. Facet musi sobie wypracować pozycję a kobieta wystarczy że jest.
6. Weźmy teraz sytuacje w których kobiety są uprzywilejowane. Bardzo trudno wkręcić kobietą że dziecko które jest nie jej jest jej i żeby ona łożyła na nie zasoby.

III
Weźmy rozwody. Aby zmniejszyć rozwody trzeba wprowadzić przy alimentach obowiązkowe testy DNA. Nie jego dziecko to nie płaci i już. Jest to coś dokładnie odwrotnego niż preferowane rozwiązania. Krokodyle łzy padają u nas bo rozwody się szerzą a tu taka prosta metoda ograniczenia jest i nic.

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1 ... sia-utopia

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Hipergamia

Post autor: Andej » 2023-02-05, 22:04

Teraz przeginasz.
Można porównywać płcie. Można i trzeba wykazywać różnice. Zarówno mizoginia jak też mizoandria są postawmy negatywnymi.
Biblia została spisana w świecie zmaskulinizowanym. W systemie patriarchalnym.

Nie mam wątpliwości co do tego, że obie płcie są sobie równe i siebie warte. Tyle samo łatek można przypiąć kobietom, co i mężczyznom. Jedni gonią za jednym, inni za drugim.
Uważam, że przykłady patologiczne nie są miarodajne.

A tak ogólniej. Z reguły filmików nie oglądam. I uważam, że na forum nie powinny być umieszczane. Natomiast, moga i powinny być ich recenzje, powołania się, i ew. linki. Filmik nie stanowi argumentu. Przywołuje jakiś temat. I nic więcej. Forum dyskusyjne powinno służyć do dyskusji.
Dyskusja nie powinna ranić. Nie podoba mi się pomawianie jakiejś grupy ludzi o cokolwiek.
Jeśli jest zjawisko, można dyskutować na temat tego zjawiska. Ale starać się obiektywnie. I życzliwie.
--------------------
Na marginesie. Uważam, że wspaniałym tematem są różnice między kobietami a mężczyznami. I świadomość tego, że te różnice są Bożym darem dla ludzkości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 318
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Hipergamia

Post autor: SmokEustachy » 2023-02-05, 22:08

Andej pisze: 2023-02-05, 22:04 Teraz przeginasz.
Można porównywać płcie. Można i trzeba wykazywać różnice. Zarówno mizoginia jak też mizoandria są postawmy negatywnymi.
Biblia została spisana w świecie zmaskulinizowanym. W systemie patriarchalnym.

Nie mam wątpliwości co do tego, że obie płcie są sobie równe i siebie warte/..../
Gdzie ja poruszam kwestię równości płci?

2. Zapomniałem wrzucić temat szkół dla aspirujących do roli żony milionera.
Ostatnio zmieniony 2023-02-05, 22:10 przez SmokEustachy, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany