Najlepsze książki o spowiedzi

ODPOWIEDZ
mysza365

Najlepsze książki o spowiedzi

Post autor: mysza365 » 2021-11-14, 14:12

Mam ich naprawdę sporo. Wyróżniam dwie.
Spowiedź. Przygotowanie do sakramentu pokuty według metody św. Ignacego Loyoli i w duchu św. Franciszka Salezego, Kraków 2000 (bez autora, z imprimatur) - obszerne przygotowanie duszy od oziębłości do gorliwości i doskonałości.
Adrienne von Speyr, Spowiedź, Poznań 1996 - nie widzę imprimatur, jej pierwotnym wydawcą był sławny teolog Hans Urs von Balthasar. Genialne ukazanie otwierania się wobec Siebie Trójcy świętej jako wzoru postawy spowiedzi, a także analiza życia Jezusa jako wstępu do swoistej "spowiedzi" na krzyżu. Ukazuje piękno otwierania się na Trójce swiętą.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Najlepsze książki o spowiedzi

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 14:23

To ja słabo na tym polu. Można powiedzieć, że raczkuję na płaszczyźnie sakramentów. Może przydałoby się coś przeczytać.
Wydaje mi się, że przygotowuję się skrupulatnie choć z pewnością niedbale.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

mysza365

Re: Najlepsze książki o spowiedzi

Post autor: mysza365 » 2021-11-21, 15:26

Rdz 2. Spowiedź w życiu Pana. Podstawy trynitarne: "Bóg stoi przed Bogiem w postawie, która Jemu przystoi. W sensie analogicznym można ją nazwać postawą spowiedzi, ponieważ Bóg ukazuje się w niej taki. jaki jest i sam tego objawienia oczekuje. Owa postawa staje się źródłem ciągle nowego widzenia i miłości. Bóg ukazuje Bogu, co czyni, a odsłaniając swe działanie, odsłania siebie samego. (...) Syn ustanawia spowiedź w niedzielę Zmartwychwstania, dlatego, że chciałby tę Boską postawę przybliżyć ludziom, udzielić im cząstkę życia Trójcy Świętej." A. von Speyr, Spowiedź.

ODPOWIEDZ