Ewangelizacja żydów

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Ewangelizacja żydów

Post autor: Albertus » 2021-11-27, 20:27

Zainteresował mnie ten temat a niewiele o tym wiem. Liczę więc na jakieś informacje o tym czy jest obecnie prowadzona jakaś zorganizowana katolicka działalność misyjna, ewangelizacyjna skierowana do żydów? Może ktoś coś wie na ten temat?

A jak to wyglądało kiedyś w historii Kościoła?


Pytam bo spotkałem się u katolików z poglądem że żydzi żadnej ewangelizacji nie potrzebują ponieważ mają własną niezależną drogę zbawienia trwając w swojej religii albo nawet niereligijności..
Ostatnio zmieniony 2021-11-27, 20:29 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Logan » 2021-11-27, 20:30

A jak jest z wiarą u Żydów obecnie? Jaki odsetek chodzi do synagogi?
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Albertus » 2021-11-27, 20:32

Logan pisze: 2021-11-27, 20:30 A jak jest z wiarą u Żydów obecnie? Jaki odsetek chodzi do synagogi?
Nie mam pojęcia. A co to może mieć do rzeczy?

Za czasów Jezusa i apostołów był to bardzo duży odsetek ale chrześcijanie głosili im Ewangelię.
Ostatnio zmieniony 2021-11-27, 20:33 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: AdamS. » 2021-11-27, 21:33

Myślę, że powinniśmy głosić Chrystusa wszystkim, niezależnie od tego, czy jest to politycznie poprawne czy nie. Inną kwestią jest szafowanie terminem "niewierzący" - tu zawsze jestem bardzo ostrożny, nawet wobec zadeklarowanych ateistów.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Albertus » 2021-11-27, 21:49

AdamS. pisze: 2021-11-27, 21:33 Myślę, że powinniśmy głosić Chrystusa wszystkim, niezależnie od tego, czy jest to politycznie poprawne czy nie.
Zgoda. I nie wątpię że katolicy głoszą w różny sposób Chrystusa również żydom. Czy to słowem, czy to świadectwem życia.

Bardziej chodzi mi jednak o to czy są jakieś zorganizowane misje lub akcje ewangelizacyjne skierowane do żydów.

Może ktoś wie coś na ten temat?

Dodano po 2 minutach 8 sekundach:
AdamS. pisze: 2021-11-27, 21:33 Inną kwestią jest szafowanie terminem "niewierzący" - tu zawsze jestem bardzo ostrożny, nawet wobec zadeklarowanych ateistów.
Ja raczej jestem zwolennikiem zawężania pojęcia "wierzący" w sensie chrześcijańskim niż jego rozszerzania.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-11-28, 01:08

Albertus pisze: 2021-11-27, 20:27 Zainteresował mnie ten temat a niewiele o tym wiem. Liczę więc na jakieś informacje o tym czy jest obecnie prowadzona jakaś zorganizowana katolicka działalność misyjna, ewangelizacyjna skierowana do żydów? Może ktoś coś wie na ten temat?

A jak to wyglądało kiedyś w historii Kościoła?


Pytam bo spotkałem się u katolików z poglądem że żydzi żadnej ewangelizacji nie potrzebują ponieważ mają własną niezależną drogę zbawienia trwając w swojej religii albo nawet niereligijności..
Co do historii:
Ja czytałem książkę Roya Schoemana, "Zbawienie pochodzi od Żydów". On się sam zewangelizował na katolicyzm już w czasach posoborowych.
Komentarz (ks. prof. Guz):

Druga jego książka "Miód ze Skały" opowiada historie nawróconych Żydów (Cohena, Ratisbonne'a)

Fragmenty:
https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/ag ... torie.html

Pamiętam ze starych gazet O. Maksymiliana Kolbe, że chciał nawracać szczególnie Żydów, polecił zmówić akt strzelisty za każdego spotkanego Żyda a za Rabina Zdrowaś Maryjo.

Po wojnie były różne zmiany spotkanie w Seelisberg, usunięcie modlitwy za "wiarołomnych Żydów" z mszału przez Jana XXIII, potem deklaracja Nostra Aetate na SVII itd
Ostatnio zmieniony 2021-11-28, 01:10 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Jozek » 2021-11-28, 01:29

sam zwrot, ewangelizacja Zydow brzmi jak podpowiadanie profesorowi na wykladach. ;)
Wiekszosc nie zwroci na to uwagi i sie wrecz zdenerwuje, bo wie lepiej od studenta. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Logan » 2021-11-28, 10:45

Trudno by mówić o misjach w historii Kościoła, gdyż Żydzi jak wiadomo nie posiadali swojego państwa i były jedynie żydowskie diaspory.

W V wieku Justynian I cesarz Bizancjum zakazał czytania żydowskiego Talmudu jako heretyckiej publikacji.

Talmud był na liście ksiąg zakazanych, postrzegany jako treść heretycka i antychrześcijańska.

Papież Grzegorz IX wprowadził urzędy inkwizycji, które to miały również na celu walkę z żydowskimi herezjami.

Synod w Coyanza 1055 uznał za konieczne ożywienie staro-wizygockiego prawa, zabraniającego pod groźbą kary kościelnej wspólnego mieszkania żydów i chrześcijan w tym samym domu lub wspólnego spożywania posiłków(Hiszpania)

W 1212 podczas rekonkwisty pod Las Navas de Tolosa po pokonaniu muzułmanów w koalicji chrześcijańskiej doszło do sporu dotyczący przywilejów żydowskich i francuscy krzyżowcy dokonali pogromu Żydów.

Hiszpańscy Żydzi obojga płci, podobnie jak Żydzi francuscy, zostali zmuszeni do odróżnienia się od chrześcijan przez noszenie żółtej odznaki na ubraniu; nakaz ten został wydany, aby powstrzymać ich przed kontaktami z chrześcijanami.
Nakazy odznaczania żółtymi naszywkami Żydów wydawał Innocenty III, IV była o tym mowa podczas soboru Laterańskiego IV.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Yellow_badge

Postanowienia chrześcijańskich władców Hiszpańskich:

*Zabroniono Żydom pod karą śmierci i konfiskaty mienia nawracania na religię żydowską.
*Zakaz przebywania z chrześcijanami, mieszkać z nimi pod jednym dachem
*Zakaz spożywania wina, które zostało przygotowane przez Żyda.
*Żydzi nie mogli zatrudniać chrześcijańskich pielęgniarek ani służących, a chrześcijanie mogli używać tylko lekarstw przygotowanych przez kompetentnych chrześcijańskich aptekarzy.
*Odznakę powinien nosić każdy Żyd, chociaż król zastrzegał sobie prawo do zwolnienia każdego z tego obowiązku; każdy Żyd zatrzymany bez odznaki podlegał karze grzywny.
*Zakaz przebywania publicznie w Wielki Piątek, przez to, że król Hiszpanii powoływał się na kłamliwą legendę jakoby Żydzi krzyżowali chrześcijańskie dzieci w ten dzień.
https://www.jewishencyclopedia.com/arti ... n#anchor25

W dawniejszych czasach Kościół i państwo często ze sobą współpracowały. Nadgorliwi władcy państw prowadzili brutalne krucjaty przeciwko Żydom w tym konfiskaty majątków, ograniczenie praw publicznych.

Bardzo duży wpływ na stosunek wobec heretyków dała bulla Innocentego IV At Extirpanta:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ad_extirpanda

Dodano po 3 minutach 1 sekundzie:
Ewangelizacja miała więc miejsce, ale często zorganizowana przez władze państwowe o charakterze krwawych krucjat i prześladowań.
Ostatnio zmieniony 2021-11-28, 10:43 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-11-28, 11:00

@Logan

Nie zgadzam się, aby prześladowanie Żydów było jakąś spójną doktryną Kościoła, albo by tyczyła się ich Bulla "At Extirpanta" (napisano ją po zabiciu inkwizytora Piotra z Verony przez Katarów). Nie zgadzam się też z tym:
Nadgorliwi władcy państw prowadzili brutalne krucjaty przeciwko Żydom w tym konfiskaty majątków, ograniczenie praw publicznych.
Inna bulla z tego okresu Sicut Judaeis (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sicut_Judaeis) wobec takich ataków, zabrania chrześcijanom pod karą ekskomuniki zmuszania Żydów do konwersji, robienia im krzywdy, okradania, zakłócania im świąt religijnych itd. Art na wiki wspomina kilkunastu późniejszych papieży którzy potwierdzili tą doktrynę aż do XV wieku. Między innymi potwierdził to i Grzegorz IX w 1235.

Ty tymczasem twierdzisz że
Papież Grzegorz IX wprowadził urzędy inkwizycji, które to miały również na celu walkę z żydowskimi herezjami.
Jak to uzasadnisz?


To, że były prześladowania robione przez chrześcijan pomimo to, to inna sprawa.
Ostatnio zmieniony 2021-11-28, 11:01 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Logan » 2021-11-28, 11:33

@krystian.zawistowski nigdzie nie napisałem, że Kościół Katolicki prowadził prześladowanie.

To co napisałem to fragment z historii diaspory żydowskiej w Hiszpanii to jest podlinkowane. To co nawet zacytowałeś to właśnie co miałem na myśli władze świeckie nie kościelne prowadziły krucjaty przeciwko Żydom.

Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek doktrynie Kościoła prześladowczej wobec Żydów.

Dodano po 5 minutach 55 sekundach:
Historia diaspory żydowskiej kończącej się wygnaniem Żydów z terenów Hiszpanii edyktem króla Ferdynanda II Aragońskiego.

To jest Krystian tak obszerny wątek, że nie miałoby sensu abym rozpisywał się więcej, ale to co zaznaczam misje nawróceniowe wobec Żydów miały miejsce w diasporze w Hiszpanii, ale nie do końca tak, że przeprowadzane były z ramienia Kościoła, lecz bardziej jako wymóg władz państwowych.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Albertus » 2021-11-28, 11:39

Logan pisze: 2021-11-28, 10:45 Trudno by mówić o misjach w historii Kościoła, gdyż Żydzi jak wiadomo nie posiadali swojego państwa i były jedynie żydowskie diaspory.
Ale teraz już mają swoje państwo.

Konflikty żydowsko chrześcijańskie i prześladowania żydów w Europie oczywiście miały miejsce ale zwykle miały charakter lokalny i czasowy a sytuacja w Hiszpanii i Portugalii po rekonkwiście była szczególna. Co nie znaczy że wszystko da się usprawiedliwić.

Nie zmienia to faktu że chrześcijańska Europa i tak była najlepszym miejscem do życia dla Żydów a w szczególności Polska gdzie się masowo zjeżdżali i gdzie mieli olbrzymie przywileje o wiele większe niż większość ludności i kosztem większości ludności.

Ale może lepiej skupić się na kwestiach ewangelizacji żydów, szczególnie w czasach współczesnych i w historii ostatnich stu , dwustu lat.

Chociaż i dawniejsze czasy nie są tutaj bez wpływu dlatego dzięki że te kwestie poruszyłeś
Ostatnio zmieniony 2021-11-28, 12:02 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Logan » 2021-11-28, 20:32

W XV wieku ewangelizacja Żydów miała miejsce, tylko jak nadmieniłem były ostre represje ze strony królestwa.
Jest nawet święty z tego okresu Wincenty Ferreriusz.
Król Hiszpański nakazał pod karą grzywny uczestnictwo w kazaniach dla Żydów i miały miejsce dobrowolne nawrócenia i chrzty po kazaniach św. Wincentego.

Mimo, że Kościół proponuje wyłącznie humanitarne nawracanie innych to kanclerz królestwa Hiszpanii Acybiskup Paweł z Burgos wprowadził w 1412r. w imieniu nieletniego regenta króla Jana II kastylijskiego system represji 24 klauzul mających ostatecznie rozwiązać kwestię Żydowską. Poparł te represje antypapież Benedykt XIII z Awinionu wydając bullę zabraniającą Żydom czytania Talmudu i wielu innych rzeczy zbieżnych z klauzulami kanclerza.

*Kazano im mieszkać w zamkniętych gettach.
*Zabroniono im uprawiania medycyny, chirurgii, chemii (apteki) oraz handlu chlebem, winem, mąką, mięsem itp. *Nie wolno im było zajmować się rzemiosłem lub handlem, ani pełnić urzędów publicznych.
*Nie wolno im było zatrudniać katolików.
*Katoliczki, nie miały prawa wchodzić do gett.
*Żydom nie pozwolono przycinać brody i włosów.
*Pod groźbą utraty mienia, a nawet niewolnictwa, zabroniono im opuszczania kraju, a każdy kawaler lub rycerz, który zbiegłego Żyda, był karany grzywną.

Te prawa, które były sztywno egzekwowane, a każde ich naruszenie było karane grzywną i biczowaniem.

A dlaczego to piszę? Bo od 1390 roku do 1410 roku 200 tysięcy Żydów przeszło na chrześcijaństwo ze względu na surowe prawo, represje, pogromy.

Szacowało się, że pozostało jedynie 100 tysięcy Żydów i obstających przy Judaiźmie, po edykcie kanclerza de Burbos możliwe że połowa z tej liczby.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/History ... re_of_1391

Wędrówka diaspory Żydowskiej
Obrazek
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Expulsi ... es_of_Jews

Taki mały wycinek historii z 612 roku
612r. Wizygocki król Sisebut nakazał, aby każdy Żyd, który przez ponad rok odmawia ochrzczenia siebie lub swoich dzieci i służących, zostanie wygnany z kraju i pozbawiony posiadłości.
Tutaj możesz poczytać o Żydach na terenie Polski. Bardzo ciekawy artykuł.
https://wiez.pl/2017/08/01/krotka-histo ... -w-polsce/
Ostatnio zmieniony 2021-11-28, 20:33 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Albertus » 2021-11-28, 20:45

I jakie wnioski wyciągasz z tego w kontekście współczesnej ewangelizacji żydów?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Logan » 2021-11-28, 20:55

Na temat współczesnej nie wiem nic, poczekam aż ktoś inny się wypowie.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Ewangelizacja żydów

Post autor: Albertus » 2021-11-28, 20:56

Logan pisze: 2021-11-28, 20:55 Na temat współczesnej nie wiem nic, poczekam aż ktoś inny się wypowie.
A czy powinna być i w jakich formach?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”