Przeczucia

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Przeczucia

Post autor: lambda » 2021-12-02, 11:40

Czy miewacie tzw. przeczucia które potem się sprawdzają?
Ja miewałam już tak wielokrotnie i się to sprawdzało.
Z czego mogą one wynikać? Mają jakiś związek z wiarą?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2533
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 407 times

Re: Przeczucia

Post autor: Abstract » 2021-12-02, 11:48

Pamiętamy je tylko wówczas kiedy się sprawdziły. Nie szukałbym głębszego podłoża.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Przeczucia

Post autor: AdamS. » 2021-12-02, 11:54

Dar prekognicji (przewidywania zdarzeń) nie jest naukowo potwierdzony (bo trudno empirycznie badać coś, co ma wymiar subiektywny), ale bywał wielokrotnie w historii odnotowany. Podobnie jest z darem jasnowidzenia, który ma szersze spektrum (bo może dotyczyć również przestrzeni (np. odnajdywania osoby lub przedmiotu) - nieoficjalnie korzysta z niego nawet policja.

Pytanie o źródło i sens bywa trudne, ale osobiście mam przeświadczenie, że jak każdy dar, może służyć dobru lub złu. Powołani jesteśmy do tego, aby nasze dary ku dobru spożytkowywać. To w odniesieniu do wyrazistego przewidywania wypadków. Najczęściej, tak jak wspomniał Abstract, jest to odczucie mgliste i przelotne, które może tylko wskazywać na to, że w Bogu potrafimy wychodzić poza czas. Takie odczucie chwilami miewam i ja - utwierdza mnie ono w przekonaniu, że przemijanie w odniesieniu do ludzkiej duszy jest zjawiskiem iluzorycznym.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Przeczucia

Post autor: Skaza » 2021-12-02, 12:22

Nie miewam raczej takich przeczuć, ale ogólnie w 90 % przypadków czego bym nie spróbował w życiu zrobić to zawsze coś spartole.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Przeczucia

Post autor: adampiotr » 2021-12-02, 12:30

O to się temat nadaje do tego ,ze od razu kogoś nie lubimy.

Oczywiście ,ze miewam ide na spotkanie i mam przeczucie, ze będzie źle .
Zazwyczaj to się sprawdza. Nawet jakbym myślał pozytywne to zawsze tak jest.

Ale nie wiem skąd one się biorą. Rzadko się sprawdzają w sensie te pozytywne.
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 12:31 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Przeczucia

Post autor: lambda » 2021-12-02, 13:05

Nie chodzi mi o bycie pesymista i niskie poczucie własnej wartości powodujące myślenie że jesteśmy źli i wszystko będzie źle.
Tak samo nie o jakieś jasnowidztwa czy przepowiadanie przyszłości, to coś innego.
Chodzi o zwykle przeczucia w życiu, np coś was "tknie" aby zrobić to i to i okazuje się że to było konieczne bo bez tego byście nie wykryło jakieś choroby, albo zginęli w wypadku itd itp
A czasem o przeczucie że coś się stanie ale nie na zasadzie czarnowictwa.
Czy takie przeczucia można rozumieć jako jakieś podpowiedzi anioła stróża np?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Przeczucia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-02, 13:23

Myślę, że intuicja to zdolność odruchowego przewidywania - nic tajemniczego, ale ciekawa i cenna właściwość ludzkiego umysłu (podobno kobiety mają ją częściej, choć nie do końca w to wierzę).

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2533
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 407 times

Re: Przeczucia

Post autor: Abstract » 2021-12-02, 14:11

lambda pisze: 2021-12-02, 13:05 Nie chodzi mi o bycie pesymista i niskie poczucie własnej wartości powodujące myślenie że jesteśmy źli i wszystko będzie źle.
Tak samo nie o jakieś jasnowidztwa czy przepowiadanie przyszłości, to coś innego.
Chodzi o zwykle przeczucia w życiu, np coś was "tknie" aby zrobić to i to i okazuje się że to było konieczne bo bez tego byście nie wykryło jakieś choroby, albo zginęli w wypadku itd itp
A czasem o przeczucie że coś się stanie ale nie na zasadzie czarnowictwa.
Czy takie przeczucia można rozumieć jako jakieś podpowiedzi anioła stróża np?
Ja znam dwie drogi przeczuć
1. Całe szczęście że..., bo już myślałam/myślałem że...
2. Nie uwierzycie, ale tak przeczuwałam/ przeczuwałem, coś mi podpowiadało w środku

Gdy się sprawdzają, szukamy niewytłumaczalnych racjonalnie przyczyn pochodzenia przeczuć. Jeśli się nie sprawdzają, argumentujemy to zbytnimi obawami wynikającymi z tego czy tamtego... nie nadajemy im tajemniczego pochodzenia.
Natomiast sam doświadczyłem czegoś na odległość, w chwili śmierci kogoś bliskiego, nie wiedząc o tym. Tego wyjaśnić nie potrafię.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 974
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 265 times

Re: Przeczucia

Post autor: Repart » 2021-12-02, 15:01

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-02, 13:23 Myślę, że intuicja to zdolność odruchowego przewidywania - nic tajemniczego, ale ciekawa i cenna właściwość ludzkiego umysłu (podobno kobiety mają ją częściej, choć nie do końca w to wierzę).
Miałem kiedyś taką znajomą, która potrafiła czytać moje myśli, nawet na odległość. Do teraz nie wiem jak to robiła.

W przeczuciach coś musi być. Podobnie jak ze snami. Bóg przemawiał często poprzez sen, nie kojarzę natomiast nic o przeczuciach.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Przeczucia

Post autor: Skaza » 2021-12-02, 16:05

lambda pisze: 2021-12-02, 13:05 Nie chodzi mi o bycie pesymista i niskie poczucie własnej wartości powodujące myślenie że jesteśmy źli i wszystko będzie źle.
Tak samo nie o jakieś jasnowidztwa czy przepowiadanie przyszłości, to coś innego.
Chodzi o zwykle przeczucia w życiu, np coś was "tknie" aby zrobić to i to i okazuje się że to było konieczne bo bez tego byście nie wykryło jakieś choroby, albo zginęli w wypadku itd itp
A czasem o przeczucie że coś się stanie ale nie na zasadzie czarnowictwa.
Czy takie przeczucia można rozumieć jako jakieś podpowiedzi anioła stróża np?
Myślę, że tak można je postrzegać. Takie przeczucie jakby wewnętrzny głos rozsądku zazwyczaj kieruje nas w dobrą stronę. Pewnie zależy od konkretnej sytuacji i zdarzenia , ale może można by to podłączyć też pod sumienie i jego podszepty.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Przeczucia

Post autor: sądzony » 2021-12-02, 19:52

lambda pisze: 2021-12-02, 11:40 Czy miewacie tzw. przeczucia które potem się sprawdzają?
Ja miewałam już tak wielokrotnie i się to sprawdzało.
Z czego mogą one wynikać? Mają jakiś związek z wiarą?
Ja miewam je w zasadzie na co dzień.
Można wytłumaczyć psychologią głębi, a mianowicie za pomocą synchroniczności zdarzeń lub szerszego (nieograniczonego) postrzegania rzeczywistości przez nieświadome.

Związek z wiarą?
Oczywiście. Ja wierzę, że Bóg może przychodzić do nas przez sen (patrz Józef), a więc dlaczego miałby nie przychodzić za pomocą tego wobec czego, tak jak wobec snu jesteśmy bezbronni, a mianowicie nieświadomości czy intuicji.
Oczywiście zwykle sen, intuicję czy nieświadome racjonalizujemy.
Dla mnie jednak to "naturalna ścieżka komunikacji" z Bogiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Przeczucia

Post autor: adampiotr » 2021-12-03, 07:52

Tak miewam ,ale tak ja pisałem to bardziej dotyczyło jak wcześniej pisałem. I nie wiem dlaczego to jako pesymizm po prostu tak mam.

Mam przeczucia np zeby nie wchodzić na głęboką wode bo to źle się skończy. Ale nie mam na myśli tej wody w morzu :)
.A takich chorób czy wypadków to nie miałem :)
Ostatnio zmieniony 2021-12-03, 13:18 przez Morkej, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przeczucia

Post autor: Andej » 2021-12-03, 21:10

Jaki czas temu (już było zimnawo) zapadła mi się noga w bagienko i nalała woda do buta. Pojawiło się przeczucie, że się podziębię i będę mieć katar. Przeczucie mnie nie omyliło. I jak tu nie wierzyć przeczuciom?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Przeczucia

Post autor: Jozek » 2021-12-03, 22:06

A ja do tej pory chodze w krotkich spodenkach tzw. dresowych, a na gorze podkoszulek i bluza dresowa i nie lapie zadnych przeziebien.
Ciekawie wygladaja miny ludzi w sklepie, ktorzy chodza w ocieplonych spodniach, kurtkach i czapkach zimowych. ;)
A sprawdzajac prognozy pogody ciagle mam przeczucie ze bedzie mi za cieplo, a mrozny wiaterek to przyjemna ochloda. ;)
Ostatnio zmieniony 2021-12-03, 22:12 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Przeczucia

Post autor: sądzony » 2021-12-04, 09:42

Andej pisze: 2021-12-03, 21:10 Jaki czas temu (już było zimnawo) zapadła mi się noga w bagienko i nalała woda do buta. Pojawiło się przeczucie, że się podziębię i będę mieć katar. Przeczucie mnie nie omyliło. I jak tu nie wierzyć przeczuciom?
Zgadza się to coś podobnego.
Jednakże to co opisujesz było procesem racjonalnym, logicznym, zdroworozsądkowym, wyuczonym i prawdopodobnie świadomym, a jeśli nieświadomym to "nieświadomym" w sposób wtórny, w sensie "zautomatyzowania". W sensie prowadząc samochód wciskanie pedałów, zmiana biegów i inne czynności wykonywane są nieświadomie poprzez wyuczenie.

Rozmowa toczy się jednak wokół innego tematu. Tak mi się wydaje. Np.:
Mam dziś do zaprojektowania fundament pod silnik kogeneracyjny 32 tonowy. Szefowa oczekuje, że skończę go do 15. Ponieważ nie jestem konstruktorem pewnie zejdzie mi z 6 godzin. Mam jednak przeczucie, że to nie ma sensu i tego nie robię. O 14 faktycznie okazuje się, że większość danych, które posiadałem były błędne i zmarnowałbym czas.

Wydaje mi się, że pewnych sytuacji nie można wytłumaczyć logicznie. Choć ja połakomiłbym się o wyjaśnienie za pomocą psychologii jungowskiej.

Zakładam i wierzę, że jeżeli coś wynika z "głębi" pochodzi od Boga.
I nie chodzi mi o wnętrze:
"Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym." Mk 7,15

a o Głębie. Bo wierzę, że w głębi mamy "kontakt" z Panem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”