Zawiedziony Kościołem . :(

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Zawiedziony Kościołem . :(

Post autor: Albertus » 2022-01-09, 20:52

Są gdzieś te wstępy online?

Jakie argumenty autorzy podają przeciwko apostolskiemu autorstwu tego listu?

orzeszku

Re: Zawiedziony Kościołem . :(

Post autor: orzeszku » 2022-01-09, 20:57

Nie wiem, bo ja mam papierową :( może jutro jak będę miała chwilę to zrobię fotki i Ci wyślę i powiesz co o tym sądzisz?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Zawiedziony Kościołem . :(

Post autor: Albertus » 2022-01-09, 20:58

Dobrze.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zawiedziony Kościołem . :(

Post autor: Andej » 2022-01-09, 21:34

orzeszku pisze: 2022-01-09, 20:29 może wcale nie pisał bezpośredni świadek
A jeśli tak, to co? Nie musiał. Mógł pisać od dyktando. Mógł opisywać relacje. Mógł spisywać przekaz ustny. A przekaz ustny był głównym sposobem przekazu. A był to przekaz nader dokładny.
Nie zaglądałem do wspomnianych tekstów. Ale kojarzy mi się to pisaniem artykułów. Oddaje tekst do redakcji, oni w jakimś stopniu redagują materiał, potem to autoryzuję. I pojawi się to jako mój tekst, a nie tekst redaktora, który redagował. Ani drukarza.

Tekst przepisany przez skrybę lub napisany przez np. sekretarza, nie zmienia autorstwa dzieła.

Ale w tym względem można się opierać na wypowiedziach Marka. Warto zaczekać, aż się wypowie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzeszku

Re: Zawiedziony Kościołem . :(

Post autor: orzeszku » 2022-01-09, 21:58

Andej pisze: 2022-01-09, 21:34 Tekst przepisany przez skrybę lub napisany przez np. sekretarza, nie zmienia autorstwa dzieła.
Nie, nie. To jest zupełnie co innego. Św. Paweł korzystał z pomocy skrybów i często własnoręcznie dopisywał tylko ostatnie pozdrowienia. Tu nie mam najmniejszych zastrzeżeń, więc proszę nie mieszajmy tych dwóch spraw bo zaraz się wątek rozwodni na kwestie poboczne.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Zawiedziony Kościołem . :(

Post autor: Dezerter » 2022-01-09, 22:48

Orzeszku - proszę wyjaśnijmy te tematy porządnie w osobnym wątku - Mamy dział Biblia
Zróbmy to porządnie z omówienie , załóżmy osobny wątek dla Jana, Piotra i Pawła
bo prawdą jest, że ok 7 listów nie jest Pawła
Kłopoty sa z autorstwem Listów Piotra i Jana, jak i z Apokalipsą
ale ponawiam propozycję zróbmy to porządnie i systematycznie, bo ja słyszałem i na i po wykładzie z biblistyki, gdzie było o autorstwie ksiąg Biblijnych głośne szemranie, a moja żona była wręcz zszokowana. Mam notatki i materiały z tych wykładów, więc wspólnie ustalimy jak sprawy się mają. mam kolegę dr biblistyki, a jednocześnie zakonnik, ksiądz i przełożony w Seminarium, więc wie jak i czego uczą, będę się konsultował w razie trudnych pytań.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Zawiedziony Kościołem . :(

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-09, 22:52

Nowy Testament jest dokumentem Kościoła, a nie wyłącznie ewangelistów czy autorów listów.
Natchnienie biblijne obejmuje nie tylko samo spisanie, ale całe powstawanie tekstu ostatecznie zaakceptowanego przez Kościół (dobrym przykładem jest tzw "dłuższe zakończenie" Ewangelii wg św. Marka).

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Zawiedziony Kościołem . :(

Post autor: Albertus » 2022-01-10, 17:14

Natchnienie tekstów biblijnych nie koniecznie jest związane z ich bezpośrednim autorstwem.


Dla mnie to nie stanowi problemu.

Na przykład księga mądrości Salomona wcale nie musiała być napisana przez Salomona tylko jakiś autor natchniony opierał się na jakimś przekazie ustnym i w większym lub mniejszym stopniu opierając się na tym przekazie zredagował księgę.

Podobnie większość Pięcioksięgu trudno uznać za napisane bezpośrednio przez Mojżesza ale była spisywana na podstawie tradycji ustnej albo jakichś fragmentarycznych zapisów.

Dla mnie nie stanowi to jakiegoś większego problemu jeśli chodzi o akceptację natchnienia tych ksiąg.

Natomiast nie spotkałem się z kwestionowaniem tego że pierwszy list Św Jana jest napisany przez bezpośredniego ucznia Jezusa Chrystusa.

Jestem ciekaw czy to kwestionowanie opiera się na jakichś poważnych argumentach.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Zawiedziony Kościołem . :(

Post autor: Viridiana » 2022-01-18, 15:10

Master793 pisze: 2021-12-08, 11:58 Z przykrością stwierdzam że najczarniejsze wizje przeciwników genetycznych szczepionek z martwych płodów pogardliwie nazywanych "foliarzami " spełniają się 1:1 . :(
Jeśli chodzi o tę kwestię, polecam ten film, jakoś po 27:29 powinno być omówienie tego tematu.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ