Czy dopuszczałem się świętokradzkich spowiedzi?

ODPOWIEDZ
Fowel
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 14 maja 2021
Has thanked: 3 times

Czy dopuszczałem się świętokradzkich spowiedzi?

Post autor: Fowel » 2021-12-08, 19:02

Zacznę od tego że mam 16 lat i chciałbym przystąpić do spowiedzi generalnej, ponieważ od pewnego czasu dręczy mnie sumienie i przypomina grzechy w czasie gdy miałem z 9-14 lat.Są to grzechy bardzo upokarzające i bardzo skomplikowane.Bardzo ich żałuję. Jeżeli nigdy nie powiedziałem tych grzechów na spowiedzi to czy to oznacza że moje wszystkie spowiedzi i Komunie Święte począwszy od Pierwszej Spowiedzi i Pierwszej Komuni są swietokradzkie? Wiedziałem że napewno nie są to dobre czyny i od pewnego czasu uświadomiłem sobie to i sumienie mi mówi abym wyznał te wszystkie grzechy.
Boję się bardzo i wstydze ale wiem też że muszę je wyznac Bogu bo chce aby On uwolnił mnie z tych grzechów.
Ostatnio zmieniony 2022-10-11, 16:57 przez Morkej, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2542
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Proszę o pomoc

Post autor: Abstract » 2021-12-08, 20:36

Nie ma innej drogi, jak wyznanie tego co tu piszesz spowiednikowi, wyjaśnienie szczerze przyczyn i motywów. Nie staraj się budować przed spowiednikiem kogoś kim nie jesteś, aby lepiej cię odebrał, bądź sobą i wyznaj szczerze wszystko. Ponieważ jeśli postąpisz inaczej, ta spowiedź dojdzie do bagażu który ci już ciąży. To nie relacja adwokat - sędzia. Nie bój się spowiedzi, a ciesz się że sumienie nie jest stłumione i upomina się o spokój. To dobrze rokuje.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Proszę o pomoc

Post autor: Andej » 2021-12-08, 20:44

Fowel pisze: 2021-12-08, 19:02 czy to oznacza że moje wszystkie spowiedzi i Komunie Święte począwszy od Pierwszej Spowiedzi i Pierwszej Komuni są swietokradzkie?
Sądzę, że nie. Gdyż aby tak było musiałbyś je świadomie zataić. Jednak władzę orzekania ma wyłącznie spowiednik, a nie dyskutant z jakiegokolwiek forum.
Fowel pisze: 2021-12-08, 19:02 Boję się bardzo i wstydze ale wiem też że muszę je wyznac Bogu bo chce aby On uwolnił mnie z tych grzechów.
Postanowienie dobre. I konieczne, aby spowiedź była udana.
Ale co to znaczy uwolnił? Jeśli w dalszym ciągu jesteś nimi zniewolony, to czeka Cię ciężka walka. Spowiedź pomoże w niej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fowel
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 14 maja 2021
Has thanked: 3 times

Re: Proszę o pomoc

Post autor: Fowel » 2021-12-08, 23:02

Fowel pisze: 2021-12-08, 19:02 Boję się bardzo i wstydze ale wiem też że muszę je wyznac Bogu bo chce aby On uwolnił mnie z tych grzechów.
Postanowienie dobre. I konieczne, aby spowiedź była udana.
Ale co to znaczy uwolnił? Jeśli w dalszym ciągu jesteś nimi zniewolony, to czeka Cię ciężka walka. Spowiedź pomoże w niej.
[/quote]

@Andej dziękuję za odpowiedź. Trochę źle sprecyzowałem zdanie. Chodziło mi że bardziej na ten moment jestem nimi zniewolony MYŚLAMI bo od jakiegoś czasu codziennie dręczą mnie myśli o nich, jestem zawiedzony sobą że je popełniłem. Po spowiedzi zapewne dalej te myśli będą się pojawiały ale mam nadzieję że nie już jak teraz bo będę wiedziec że Bóg mi przebaczył te wszystkie grzechy, oczyści z nich moje serce, duszę. Ta spowiedź mam nadzieję będzie takim uwolnieniem z całych moich win w życiu które popełniłem.
Jeszcze takie pytanie czy powinienem się do niej przygotować jakoś oprócz rachunku sumienia który zrobiłem(zapisałem sobie grzechy które popełniłem od ostatniej spowiedzi i grzechy które popełnilem w dalszej przeszłości)? I jak zacząć taką spowiedź?
Ostatnio zmieniony 2021-12-08, 23:48 przez Fowel, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Proszę o pomoc

Post autor: Andej » 2021-12-09, 09:07

Ja zaczynam od pozdrowienie księdza. Słowami: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Na temat formy spowiedzi można przeczytać np. tu: http://www.parafiakarwiny.pl/pacierz/11 ... -spowiadac. Albo wyszukać jakieś inne strony katolickie.
Głównym elementem przygotowania jest rachunek sumienia. Ale warto też uświadomić sobie, jakie są warunki dobrej spowiedzi (do wyszukanie w sieci). I zastanowić się na każdym z punktów. A jeśli któryś jest niejasny, to przy okzaji spowiedzi spytać spowiednika, jak należy dany punkt rozumieć.
Ale najważniejsze jest to, żeby przystąpić do sakramentu pojednania. Lepiej niedokładnie wypełnić warunki spowiedzi, niż jej unikać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1418
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Proszę o pomoc

Post autor: AdamS. » 2021-12-09, 09:23

Fowel pisze: 2021-12-08, 19:02 Jeżeli nigdy nie powiedziałem tych grzechów na spowiedzi to czy to oznacza że moje wszystkie spowiedzi i Komunie Święte począwszy od Pierwszej Spowiedzi i Pierwszej Komuni są swietokradzkie?
Niekoniecznie były świętokradcze, bo tu zachodzi kilka ważnych przesłanek, które mogą znacząco obniżać Twoją winę - do najważniejszych zaliczyłbym te dwie:
1) Bardzo młody wiek, który sprawia, że dziecko nie do końca może być świadome wagę grzechu - dopiero z czasem zaczyna ją odczuwać (i to się u Ciebie dzieje - jednak sam czyn, jak sądzę, popełniany był jeszcze z inną świadomością.
2) Trudność sformułowania winy - jak mniemam, grzech jest na tyle skomplikowany, że miałeś trudno go ująć w słowa, więc polecałbym przy spowiedzi zacząć właśnie od tego, że nie wiedziałeś wcześniej jak ten grzech wyznać, a nosiłeś w sobie jego świadomość.

Pamiętaj, że im trudniej Ci wyznać grzech, tym większa będzie ulga po dokonaniu aktu pełnego zawierzenia go Chrystusowi przy spowiedzi. Opisz to własnymi słowami, jakbyś się zwierzał samemu Jezusowi i nie czuj lęku - ksiądz wysłuchuje przeróżnych grzesznych poplątań i z pewnością nie będzie to powodem jego zgorszenia - a widząc Twoje zagubienie, z pewnością wyjdzie Ci naprzeciw. Będę się o to modlił w Twej intencji, żeby udało Ci się całkowicie zawierzyć Jezusowi.

Fowel
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 14 maja 2021
Has thanked: 3 times

Re: Proszę o pomoc

Post autor: Fowel » 2021-12-10, 19:52

Dziekuje wszystkim za słowa wsparcia. Dziś byłem u spowiedzi i wyznałem te grzechy, jednak teraz martwię i zastanawiam bo zapomniałem przez silny stres który mi towarzyszył wyznać kilka grzechów tych które popełniłem od ostatniej spowiedzi. Czy powinienem jutro jeszcze raz przystąpić do spowiedzi i wyspowiadać się?

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Proszę o pomoc

Post autor: Morkej » 2021-12-10, 19:55

Fowel pisze: 2021-12-10, 19:52 Dziekuje wszystkim za słowa wsparcia. Dziś byłem u spowiedzi i wyznałem te grzechy, jednak teraz martwię i zastanawiam bo zapomniałem przez silny stres który mi towarzyszył wyznać kilka grzechów tych które popełniłem od ostatniej spowiedzi. Czy powinienem jutro jeszcze raz przystąpić do spowiedzi i wyspowiadać się?
"Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie bardzo żałuję (...)" Tak brzmi formuła końcowa po wyznaniu grzechów. Nie ma więc potrzeby, aby z powodu przypomnienia sobie grzechów iść na nią ponownie. Gubi się w tym wszystkim sens spowiedzi. Inaczej sprawa by się miała, gdybyś świadomie czegoś nie wyznała (czyt. zataiła).
Ostatnio zmieniony 2021-12-10, 20:34 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ODPOWIEDZ