Czy to grzech - Bakuś

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wstrzęmięźliwość

Post autor: Andej » 2021-12-25, 15:36

Bakuś pisze: 2021-12-25, 09:11 Czy według Was zupa np pomidorowa, która był dzień wcześniej gotowana na mięsie łamie wstrzemkęźliwość piątkową?
Kiedyś miałem podobny problem. Mianowicie zjadłam serek topiony z szynką. A dowiedziałem się o tym po zjedzeniu. Spowiednik nie uznał tego za grzech o polecił, abym się nie przejmował.

Bo zastanówmy się, czy w taki sposób możemy uchybić naszej atencji do Pana? Czy ten czym umniejsza naszą miłość do Niego? Czy stanowi lekceważenie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Wstrzęmięźliwość

Post autor: lambda » 2021-12-25, 19:18

Bakuś pisze: 2021-12-25, 09:11 Czy według Was zupa np pomidorowa, która był dzień wcześniej gotowana na mięsie łamie wstrzemkęźliwość piątkową? Zawsze zachowuje zakaz jedzenia mięsa w piątki, ale czasem mama albo ktoś ugotuje pomidorową i jest ona na kilka dni (np czw i pt). Albo byłem u rodziny w pt i oni podali pomidorową. Czy jest to ciężkie przewinienie? Mi się zawsze wydawało, że zupa to nie mięso
Taka zupa łamie ową wstrzemięźliwość. Ale do grzechu potrzebna świadomość.

Dodano po 1 minucie 30 sekundach:
Andej pisze: 2021-12-25, 15:36

Bo zastanówmy się, czy w taki sposób możemy uchybić naszej atencji do Pana? Czy ten czym umniejsza naszą miłość do Niego? Czy stanowi lekceważenie?
Świadomie ignorowanie przykazań kościelnych, mogło by o tym świadczyć. Ale naprwno nie coś przez nieuwagę.

Bakuś
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2021

Zaniedbywanie modlitwy

Post autor: Bakuś » 2022-01-25, 08:18

Ogolnie pytanie związane z modlitwą
Kiedy jej zaniedbanie to grzech cięzki?
Dajmy na to, że ostatnio nie modlilem sie bardzo rzadko (miałem ogólnie duzo problemow), ale wyznalem to na spowiedzi i w tym dniu spowiedzi już serio chciałem się wieczorem pomodlić (bo rano to raczej sie modlilem ale wieczorem to rzadko), ale trochę za dlugo ogladałem cos na telefonie, potem na chwile zamkanlem oczy i już obudzilem się rano.
Czy taka sytuacja, jesli jest sporadycznie jest ciezkim grzechem?
Dzieki

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Modlitwa

Post autor: Andej » 2022-01-25, 08:51

Prawo orzekania o tym, czy jest coś grzechem, czy nie ma prawo wyłącznie spowiednik. Tak samo dla spowiednika jest zarezerwowane prawo orzekania o ciężkości grzechu.

Ostrzegam przed poleganiem na radach internatowców. Dopóki nie wiesz kim jest rozmówca, lepiej ostrożnie przyjmuj wyjaśnienia.

Miom zdanie nie jest to grzech śmiertelny. Mi się też zdarza, że położę się tylko na chwilkę i sen znienacka ogarnia. Lecz, zwykle przebudzam się w nocy i modlę się. Czasem "zapobiegawczo" modlę się nieco wcześniej przed położeniem. Możesz modlić się przed zabraniem się do wieczornego śledzenia telefonicznego displayu.

I jeszcze jeden sposób, niezależnie od pory dnia, gdy uświadomisz sobie ten grzech, pomódl się. Zmów spóźnioną modlitwę wieczorną. Zapewne dość szybko stwierdzisz, że jest to uciążliwe i lepiej wejść w regularny rytm codziennej modlitwy na zakończenie dnia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Bakuś
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2021

Sprzątanie

Post autor: Bakuś » 2022-01-30, 17:36

Pytanie może głupie, ale
Czy sprzątnie w niedziele grzech?
Moja sytuacja, tata powiedział żebyśmy trochę pod wieczór posprzątali, nie zajęło to długo (max15-20min) trochę dywan odkurzyliśmy i podłogę, czy to może być grzech ciężki jako łamanie zakazu pracy? Zajeło tam to tylko kilkanaście minut, a na niedzielnej Mszy byliśmy i podobnie też odpoczęliśmy i spędziliśmy razem czas więc ta praca nam tego nie uniemożliwiła.czy to grzech ciężki?

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Sprzątanie

Post autor: Skaza » 2022-01-30, 18:47

Raczej nie jest moim zdaniem no gdybyś z tatą robił generalkę plus malowanie to może może ... a tak to bardziej wspólny czas razem spędzony plus w te 20 minut lekkiego naciągnięcia zasad "dzień święty święcić". Spróbuj jeśli się da namówić tatę na sprzątanie w pozostałe 6 dni tygodnia albo najlepiej regularnie pomagać przy ogarnianiu chałupy względem kurzu to i mama będzie zadowolona i sumienie całkiem spokojne :) jak będzie Cię to dalej męczyć zapytaj księdza podczas spowiedzi. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Sprzątanie

Post autor: Logan » 2022-01-31, 08:07

To nie jest grzech ciężki, nie wiem czy jakikolwiek. Jeżeli jesteś niepełnoletni i Twój rodzić Tobie to nakazał/poprosił to nawet coś dobrego bo wynika z posłuszeństwa.

Niedziela jest dniem wypoczynku i wzmacniania więzi rodzinnych, wzmocnieniu ducha. Nie polega na nic nie robieniu: Trzeba gary pomyć, obiad ugotować, odkurzyć jak się nabrudzi. Nakaz wypoczynku głównie dotyczy dorosłych ludzi pracy, a ucznia dotyczy w ten sposób że niedziela nie powinna służyć na naukę jeśli nie jest to rzecz konieczna(klasówka, sprawdzian w poniedziałek). Lekcje zadane lepiej odrabiać w sobotę.

Wszystkiego dobrego :)
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Sprzątanie

Post autor: AdamS. » 2022-01-31, 15:15

Bakuś pisze: 2022-01-30, 17:36 Czy sprzątnie w niedziele grzech?
W przedstawionych przez Ciebie okolicznościach nie uważałbym tego za grzech (polecenie ojca wymaga posłuszeństwa, a sprzątanie nie zajęło wiele czasu). Niemniej warto na przyszłość zwrócić uwagę, aby wszelkie sprzątanie wykonać przed niedzielą, aby Dzień Pański był dla nas dniem szczególnym - poświęconym na odpoczynek, ale i na głębszą refleksję, modlitwę i lekturę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Sprzątanie

Post autor: Andej » 2022-01-31, 17:31

A ja uważam to za ewidentny grzech.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ada
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2021
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 80 times
Been thanked: 29 times

Re: Sprzątanie

Post autor: Ada » 2022-01-31, 18:23

Ciężko stwierdzić... jeśli Twoje sumienie uważa, że to grzech i tak czujesz to się z tego wyspowiadaj. Może to nie grzech ciężki, ale staraj się, aby unikać właśnie takich sytuacji, po których są później dylematy bo coś o tym sama dobrze wiem.
Trzymaj się :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Sprzątanie

Post autor: Dezerter » 2022-02-02, 23:22

Ja w niedzielę nie sprzątam, poza myciem naczyń rzecz jasna
kwestia sumienia
Jeśli kościół, modlitwa, rodzina i wzrastanie duchowe było to i trochę sprzątania nie będzie grzechem, ale jeśli sprzątanie jest kosztem tego, to grzech
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2491
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 937 times

Re: Sprzątanie

Post autor: Susanna » 2022-02-14, 22:04

Ja sprzątam w sobotę.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Bakuś
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2021

Modlitwa

Post autor: Bakuś » 2022-02-20, 08:56

Kiedy zaniedbanie modlitwy jest grzechem ciężki? Czy np 3-4 krotke zabiedbanie modlitwy wieczornej z powodu zmęczenia to może być grzech ciezki?
Prosze o pomoc

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Modlitwa

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-02-20, 09:04

Bakuś pisze: 2022-02-20, 08:56 Kiedy zaniedbanie modlitwy jest grzechem ciężki? Czy np 3-4 krotke zabiedbanie modlitwy wieczornej z powodu zmęczenia to może być grzech ciezki?
Prosze o pomoc
To nie jest ciężka materia. Znajdź dobrego stałego spowiednika. A tutaj link do wątku na forum, który może być dla Ciebie pomocny, zachęcam do przeczytania: viewtopic.php?t=12589
Ostatnio zmieniony 2022-02-20, 09:17 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Zaniedbywanie modlitwy

Post autor: sądzony » 2022-02-20, 09:57

nieustannie się módlcie 1 Tes 5,17
Nie traktuj modlitwy jako konieczności, obowiązku, nakazu, przymusu.
Modlitwa jest częścią budowania relacji z Bogiem. Z czasem jednak modlitwa staje się jej wyrazem.
Jest więc zarówno tym co "wkładasz" w relację, jaki z niej "otrzymujesz".
Dla mnie modlitwa jest, najprościej pisząc, "otwarciem się na obecność Boga".

Za istotniejsze uważam jednak to co napisali przedmówcy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ