Miłosierdzie w Biblii

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Miłosierdzie w Biblii

Post autor: Dezerter » 2021-12-25, 16:41

W jednym wątku natknąłem się na jakiś pogląd "tradycjonalisty", że JP II i Franciszek przesadzają w Bożym Miłosierdziem, że tradycja Kościoła, tradycja Biblijna jest inna i mówi raczej o Bożej sprawiedliwości. Zapraszam was do wspólnego poszukania Bożego Miłosierdzia w Tradycji najpierw Biblijnej
Zacznijmy od Starego Przymierza
właśnie już nazwa przymierze mówi ni mniej ni więcej tylko o Bożym pochyleniu się nad człowiekiem pomimo jego ułomności i zawieraniu kolejnych przymierzy z Adamem, Noem, Abrahamem, Mojżeszem, których niestety nie dotrzymywaliśmy.
Stawiam na początek luźną tezę, którą postaram się udowodnić.
Na kartach Starego Testamentu jest odmalowany portret Boga Miłosiernego, który troszczy się o tych, którzy pozostają z Nim w przymierzu i nie łamią tego przymierza.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Miłosierdzie w Biblii

Post autor: Albertus » 2021-12-25, 18:08

Dezerter pisze: 2021-12-25, 16:41 W jednym wątku natknąłem się na jakiś pogląd "tradycjonalisty", że JP II i Franciszek przesadzają w Bożym Miłosierdziem, że tradycja Kościoła, tradycja Biblijna jest inna i mówi raczej o Bożej sprawiedliwości. Zapraszam was do wspólnego poszukania Bożego Miłosierdzia w Tradycji najpierw Biblijnej
Zacznijmy od Starego Przymierza
właśnie już nazwa przymierze mówi ni mniej ni więcej tylko o Bożym pochyleniu się nad człowiekiem pomimo jego ułomności i zawieraniu kolejnych przymierzy z Adamem, Noem, Abrahamem, Mojżeszem, których niestety nie dotrzymywaliśmy.
Stawiam na początek luźną tezę, którą postaram się udowodnić.
Na kartach Starego Testamentu jest odmalowany portret Boga Miłosiernego, który troszczy się o tych, którzy pozostają z Nim w przymierzu i nie łamią tego przymierza.
Dla mnie teza którą stawiasz jest oczywista.

Czy katolik może z tym dyskutować?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Miłosierdzie w Biblii

Post autor: Abstract » 2021-12-25, 18:46

Dezerter pisze: 2021-12-25, 16:41 Zacznijmy od Starego Przymierza właśnie już nazwa przymierze mówi ni mniej ni więcej tylko o Bożym pochyleniu się nad człowiekiem pomimo jego ułomności i zawieraniu kolejnych przymierzy z Adamem, Noem, Abrahamem, Mojżeszem, których niestety nie dotrzymywaliśmy.
Kiedyś już zadałem to pytanie w wątku o Bożym podobieństwie.
Czy to Bóg ustalał granicę naszej ułomności, skali skażenia grzechem pierworodnym?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Miłosierdzie w Biblii

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-27, 16:22

Problem w tym, że słowo "sprawiedliwość" w Biblii, bardzo rzadko oznacza to, co współczesny człowiek Zachodu uważa za "sprawiedliwość" (czyli mniej więcej to, że "każdy dostaje co mu się należy".

Biblijna "sprawiedliwość" jest dalece bliższa słowu "Miłosierdzie" niż naszemu rozumieniu sprawiedliwości.
Przykład:

„[Jezusa] ustanowił Bóg narzędziem przebłagania dzięki wierze mocą Jego krwi. Chciał przez to wykazać, że sprawiedliwość Jego względem grzechów popełnionych dawniej - za dni cierpliwości Bożej - wyrażała się w odpuszczaniu ich po to, by ujawnić w obecnym czasie Jego sprawiedliwość, i [aby pokazać], że On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który [żyje] dzięki wierze w Jezusa.”/Rz 3,25-26/

Boża sprawiedliwość zatem to nie pragnienie zemsty, lecz odpuszczanie grzechów i usprawiedliwianie ludzi dzięki wierze w Jezusa Chrystusa.
Nie inaczej jest w Biblii ze sprawiedliwością ludzką:
Mt 1,18-19 "Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie."
Jak widać, św.Mateusz pisząc, że Józef "był człowiekiem sprawiedliwym" ma na myśli po prostu to, że był dobrym człowiekiem.
"Sprawiedliwość" bowiem jest przeciwieństwem nie "niesprawiedliwości" (w sensie karania winnych i nagradzania niewinnych), lecz przeciwieństwem bycia złym:
"Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych"/Mt 13,49/
"Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość, dlatego namaścił Cię, Boże, Bóg Twój olejkiem radości bardziej niż Twych towarzyszy."/Hbr 1,9/
"A jeżeli sprawiedliwy z trudem dojdzie do zbawienia, gdzie znajdzie się bezbożny i grzesznik?"/1Ptr 4,18/
"Nie tak, jak Kain, który pochodził od Złego i zabił swego brata. A dlaczego go zabił? Ponieważ czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe."/1J 3,12/
Tak samo w ST:
"Zbliżywszy się do Niego, Abraham rzekł: Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi?"/Rdz 18,23/
Sprawiedliwość jest tu przeciwieństwem rozpusty mieszkańców Sodomy i Gomory.



Generalnie wśród Żydów w Starym Testamencie "sprawiedliwy" był po prostu ten, kto wypełniał Prawo (tu na pewno wesprze mnie @Dezerter ). Z tym, że taką sprawiedliwość Paweł nazywa "legalną" we fragmencie, w którym opisuje jak żył i prześladował chrześcijan przed swoim nawróceniem:
"co do gorliwości - prześladowca Kościoła, co do sprawiedliwości legalnej - stałem się bez zarzutu."/Flp 3,6/
Niemniej Boża sprawiedliwość wyszła zarówno ponad Prawo, jak i w ogóle poza sprawiedliwość (w naszym znaczeniu) dla ludzi: Bóg w swej dobroci oferuje coś całkowicie innego niż "sprawiedliwe" karanie winnych:
Rz 3,21-24 "Ale teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków.
Jest to sprawiedliwość Boża [dostępna] przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, którzy wierzą.
Bo nie ma tu różnicy: wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie."


Kulminacja jest chyba w nazwaniu czynu Chrystusa "sprawiedliwym":
"A zatem, jak przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie."/Rz 5,18/


Tak samo było w ST:
„Ujmijcie się za sierotą i uciśnionym, wymierzcie sprawiedliwość nieszczęśliwemu i ubogiemu! 
Uwolnijcie uciśnionego i nędzarza, wyrwijcie go z ręki występnych!”
/Ps 82.3-4/

"Bo cóż mówi Pismo? Uwierzył Abraham Bogu i zostało mu to poczytane za sprawiedliwość."
/Rz 4,3/
!!

Oczywiście, niekiedy słowo "sprawiedliwość" znaczy "sprawiedliwość" również w Piśmie, np.:
"Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać."/Mt 23,23/
"My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił."/Łk 23,41/

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Miłosierdzie w Biblii

Post autor: Albertus » 2021-12-27, 16:50

W Prawie Mojżeszowym są takie słowa:

18 «Przeklęty, kto sprawia, że niewidomy błądzi na drodze». A cały lud powie: «Amen».

Dla mnie z tych słów bije blask Bożej miłości która lituje się nad niewidomymi i chce ich chronić ale przede wszystkim chce aby nikt nie oślepiał ludzi albo kierował ślepców w złym kierunku.

Ale mogą być ludzie którzy tego nie widzą i powiedzą - "co za niemiłosierny Bóg który rzuca jakieś przekleństwo na biednego grzesznika i skazuje go na cierpienie i ostracyzm społeczny..."


Można patrzeć na to samo a widzieć co innego...
Ostatnio zmieniony 2021-12-27, 17:29 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Miłosierdzie w Biblii

Post autor: Dezerter » 2021-12-27, 18:16

Marku- ja wolę jednak o Miłosierdziu w Starym Przymierzu, bo o sprawiedliwość i karaniu wiemy aż za dużo - jednak bardzo dziękuje za odmalowanie innego oblicza Bożej sprawiedliwości.

Czy Stwórca może nie troszczyć się o swoje stworzenie? Ps 8 5 zapewnia nas, że nie
czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz
A jak się nami troszczy i zajmuje, to najlepiej pokazuje źródłosłów słowa użytego na opisanie tej Miłości Miłosiernej - rhm-rahamim - dosłownie wnętrzności matki, matczyne łono. Ta matczyna troska Boga o nas zdaje się potwierdzać Izajasz w słowach
Czy może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona?. A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie (Iz 49, 15)
Inny termin semicki użyty do opisania Bożego Miłosierdzia to hased oznaczające litość, zmiłowanie, serce, umiłowanie, uprzejmość.
Powyższy tekst i cały watek powstał pod wrażeniem publikacji Wszystko o Bożym Miłosierdziu - ks. Jacek Molka
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Miłosierdzie w Biblii

Post autor: AdamS. » 2021-12-29, 12:41

Dezerter pisze: 2021-12-25, 16:41 W jednym wątku natknąłem się na jakiś pogląd "tradycjonalisty", że JP II i Franciszek przesadzają w Bożym Miłosierdziem, że tradycja Kościoła, tradycja Biblijna jest inna i mówi raczej o Bożej sprawiedliwości.
Osobiście spotkałem się nawet z jawnym szydzeniem z Bożego Miłosierdzia, co mnie szczególnie uderzyło, bo robili to ludzie mający się za "obrońców świętej tradycji Kościoła". Myślę, że problem tkwi w zatrzymaniu się niektórych katolików na pewnym etapie rozwoju. Kościół jest łodzią, która wciąż płynie, pogłębiając swą duchowość, uwrażliwiając sumienie, podchodząc do wielu kwestii z coraz większą empatią, a jednocześnie pozostając otwartym na odkrycia nauki. Zmieniło się w związku z tym podejście do samobójców czy innowierców. Tak samo z surowej Sprawiedliwości musiało wyrosnąć Miłosierdzie.

Jeśli ktoś widzi w tym relatywizm, to musiałby konsekwentnie odrzucić wszystkie kolejne sobory, bo przecież one zawsze ustanawiały (lub akcentowały) coś dotąd mało widocznego lub nie do końca jednoznacznego. Osobiście nie mam z tym żadnych problemów, że Kościół się zmienia, bo istotą ŻYCIA jest DYNAMIZM. Jeśli więc Kościół jest żywy, zmiana wpisana jest w jego naturę. Miłosierdzie zaś jest przejawem nie zmiany jego nauczania, lecz uwrażliwienia na Słowo Boże. Powtórzę więc tylko za Jezusem: "Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników." (Mt 9,13).
Ostatnio zmieniony 2021-12-29, 12:46 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Miłosierdzie w Biblii

Post autor: Pytający » 2022-01-06, 15:06

Dezerter pisze: 2021-12-25, 16:41 W jednym wątku natknąłem się na jakiś pogląd "tradycjonalisty", że JP II i Franciszek przesadzają w Bożym Miłosierdziem, że tradycja Kościoła, tradycja Biblijna jest inna i mówi raczej o Bożej sprawiedliwości. Zapraszam was do wspólnego poszukania Bożego Miłosierdzia w Tradycji najpierw Biblijnej
Zacznijmy od Starego Przymierza
właśnie już nazwa przymierze mówi ni mniej ni więcej tylko o Bożym pochyleniu się nad człowiekiem pomimo jego ułomności i zawieraniu kolejnych przymierzy z Adamem, Noem, Abrahamem, Mojżeszem, których niestety nie dotrzymywaliśmy.
Stawiam na początek luźną tezę, którą postaram się udowodnić.
Na kartach Starego Testamentu jest odmalowany portret Boga Miłosiernego, który troszczy się o tych, którzy pozostają z Nim w przymierzu i nie łamią tego przymierza.
Prawdę mówią chcąc oddać prawdę o objawionym ns stronach ST obrazie Boga, to musielibyśmy mówić o Jego mądrości, miłości, łasce, byciu sędzią, gniewie, dobroci i surowości, zazdrości itp.
Wydaje mi się, że pewien obraz czym jest Jego miłość, i jaka powinna być nasza, ukazana jest w ks.PnP 8:6-7, gdzie czytamy o niej, że jest: "...mocna niczym śmierć...Wielkie wody nie ugaszą jej". W miłości tej nie ma niestałości i zmienności. I taka wydaje się być miłość Boga, który pomimo, jak napisałeś, zrywaniu przez ludzi przymierzy, nadal je realizuje.
W języku heb. na okr miłosierdzia mamy słowo, "chased", które mówi o "miłości łaskawej". Ozn. również życzliwość, wierność. I przyjmuje się, że z antropologicznego punktu widzenia, z pozycji człowieka, który potrzebuje miłosierdzia, lub które jest do niego kierowane, miłosierdzie zakłada istnienie cielesnego zła oraz jakieś duchowej lub fizycznej niemożności. I wtedy stajemy się adresatami tego miłosierdzia.
Jak czytamy w Ps.103:8-14
"Miłosierny jest Jahwe i łaskawy,
nieskory do gniewu i bardzo łagodny.
Nie wiedzie sporu do końca
i nie płonie gniewem na wieki.
Nie postępuje z nami według naszych grzechów
Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią
tak można jest Jego łaskawość dla tych, co się Go boją.
Jak jest odległy wschód od zachodu,
tak daleko odsuwa nasze występki.
Jak się lituje ojciec nad synami,
tak Jahwe lituje sie nad tymi, co się Go boją.
Wie On, z czego jesteśmy utworzeni,
pamięta, że jesteśmy prochem".
Z tego co napisałem, wydaje się, że sama w sobie nasza niewierność, nie usuwa miłosierdzia nam okazywanego. Nawet pomimo naszych uchybień, niedoskonałości, można liczyć na ukazanie nam miłosierdzia. Oczywiście nie we wszystkim, i zawsze, jednak wydaje się, że spodziewać można się zawsze. Nawet wtedy, gdy wydaje się, że go nie otrzymamy.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Miłosierdzie w Biblii

Post autor: Nenderen » 2022-05-30, 18:47

Jakiś pisarz rzekł kiedyś że zrezygnowałby z autorstwa wszystkich swoich dzieł byleby tylko móc być autorem genialnej w swej wymowie przypowieści o synu marnotrawnym. Ta chrystusowa historia stanowi klucz do pojmowania miłosierdzia Bożego w Biblii. Korzystajmy z niego z ufnością.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Miłosierdzie w Biblii

Post autor: Dezerter » 2023-04-16, 18:58

W Gnieźnie dowiedziałem się od ks Podeszwy, że to Łukasz w NT jest piewca bożego Miłosierdzia, wiec jak ktoś by chciał znaleźć przykłady biblijne na dzisiejsze święto i poczytać o Bożym Miłosierdziu to zapraszam do lektury Ewangelii Łukasza
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”