Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Zainspirowana

Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Zainspirowana » 2021-12-27, 23:22

Dzień dobry!
Już od dłuższego czasu chciałam iść do spowiedzi. Prawdę mówiąc nie byłam u niej już parę miesięcy, może nawet koło roku, aczkolwiek za każdym razem, kiedy przychodzę - czy to na pierwszy piątek, czy przed mszą świętą - nigdy ksiądz nie spowiada - po prostu nie ma go w konfesjonale :( Co zrobić w takiej sytuacji? Dodam że w pobliskich parafiach takie same sytuacje :(((
Słyszałam o czymś takim jak spowiedź domowa - zrobiłam wszystko, co wyczytałam (głęboki żal, postanowienie spowiedzi jak najszybciej), ale, czy jest to rzetelna spowiedź?
Pozdrawiam i liczę na pomoc :)
Ostatnio zmieniony 2021-12-27, 23:41 przez Zainspirowana, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Dezerter » 2021-12-27, 23:47

Opisz bardziej tą spowiedź domową
U mnie na wsi ksiądz spowiada przed każą Eucharystią, więc coś dziwnego powiadasz?
Każda parafia ma nr telefonu - zadzwoń i spytaj kiedy możesz przyjść do spowiedzi
Ostatnio zmieniony 2021-12-27, 23:48 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Zainspirowana

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Zainspirowana » 2021-12-27, 23:51

Dezerter pisze: 2021-12-27, 23:47 Opisz bardziej tą spowiedź domową
U mnie na wsi ksiądz spowiada przed każą Eucharystią, więc coś dziwnego powiadasz?
Ah no tak, u mnie niby też, ale i tak nigdy nie go nie widzę. Czuję się bardzo źle z moimi grzechami, ale no nie mam jak się wyspowiadać :(
Możesz sobie poczytać w internecie o spowiedzi domowej, nie będę się tu rozpisywać. Wątpię, aby odebrali telefon.
Ostatnio zmieniony 2021-12-27, 23:52 przez Zainspirowana, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Dezerter » 2021-12-28, 00:11

Jest biuro parafialne - co najmniej 1 dzień w tygodniu ksiądz tam przyjmuje- przejdź się i umów się na spowiedź to bardzo proste

Dodano po 3 minutach 22 sekundach:
Jeśli o tym myślisz
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza w nr 1452: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.
to ciebie nie dotyczy, bo chodzimy do kościoła normalnie i możemy iść do spowiedzi normalnie w konfesjonale
Na stronie parafialnej znajdziesz komórkę księdza i emeil do niego, możesz pójść dodatkowo, albo przed każą Eucharystią do zakrystii, albo po każdej Eucharystii i umówić się osobiście. Jestem przekonany, że dasz radę :-bd
Ostatnio zmieniony 2021-12-28, 00:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-28, 00:21

Wejdź na swoją stronę parafii - zwykle są tam podane godziny spowiedzi. Jesli mam CI pomóc, napisz na priv.
Ostatnio zmieniony 2021-12-28, 00:21 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poszukiwacz
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2021
Been thanked: 6 times

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Poszukiwacz » 2021-12-28, 12:32

Jak tak trudno księdza złapać to pójdź na Mszę wcześniej, stań między plebanią a kościołem i poluj na niego, zadasz mu pytanie kiedy i gdzie można się wyspowiadać. ;)

U mnie spowiedź jest pod czas każdej Mszy niedzielnej. Zaraz po jej rozpoczęciu drugi ksiądz wychodzi z zakrystii i idzie do konfesjonału. Trzeba tylko obserwować kiedy to nastąpi.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: AdamS. » 2021-12-28, 13:05

W każdej parafii jest inaczej, ale zwykle praktyka spowiadania przed Mszą (nie każdą) jest stosowana. Warto więc cierpliwie przychodzić odpowiednio wcześnie przed odprawianiem Mszy Świętej - do trzech razy na pewno się okazja nadarzy. Często ksiądz wychodzi z konfesjonału parę minut przed Mszą, dlatego trzeba być jakiś kwadrans wcześniej.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Dezerter » 2021-12-28, 16:45

Poszukiwacz pisze: 2021-12-28, 12:32 Jak tak trudno księdza złapać to pójdź na Mszę wcześniej, stań między plebanią a kościołem i poluj na niego, zadasz mu pytanie kiedy i gdzie można się wyspowiadać. ;)

U mnie spowiedź jest pod czas każdej Mszy niedzielnej. Zaraz po jej rozpoczęciu drugi ksiądz wychodzi z zakrystii i idzie do konfesjonału. Trzeba tylko obserwować kiedy to nastąpi.
Pierwsza rada dobra :-bd
ale zachowanie księdza niewłaściwe!
Eucharystia to nie czas na spowiedź :!:
Co innego zaczynać spowiedź przed Eucharystią i później, że niby nie zdążył wszystkich chętnych wyspowiadać, to niby w imię wyższego dobra łamie się zasady itd.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Zebra » 2021-12-28, 17:01

Najlepiej sprawdź kiedy księża spowiadają czy w twojej czy w jakiejś pobliskiej parafi.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Ada
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2021
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 80 times
Been thanked: 29 times

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Ada » 2021-12-28, 17:48

Ja w takiej sytuacji wybieram się tam, gdzie spowiedź odbywa się codziennie od rana do wieczora. Natomiast jeśli nie masz takiej możliwości to polecam udać się do Księdza i zapytać o spowiedź.
U mnie w jednej z pobliskich parafii ksiądz spowiada dopiero po mszy św., co według mnie powinno być zupełnie na odwrót.

Awatar użytkownika
Poszukiwacz
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2021
Been thanked: 6 times

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Poszukiwacz » 2021-12-28, 18:04

Dezerter pisze: 2021-12-28, 16:45
Poszukiwacz pisze: 2021-12-28, 12:32 Jak tak trudno księdza złapać to pójdź na Mszę wcześniej, stań między plebanią a kościołem i poluj na niego, zadasz mu pytanie kiedy i gdzie można się wyspowiadać. ;)

U mnie spowiedź jest pod czas każdej Mszy niedzielnej. Zaraz po jej rozpoczęciu drugi ksiądz wychodzi z zakrystii i idzie do konfesjonału. Trzeba tylko obserwować kiedy to nastąpi.
Pierwsza rada dobra :-bd
ale zachowanie księdza niewłaściwe!
Eucharystia to nie czas na spowiedź :!:
Co innego zaczynać spowiedź przed Eucharystią i później, że niby nie zdążył wszystkich chętnych wyspowiadać, to niby w imię wyższego dobra łamie się zasady itd.
Tak właśnie jest. Spowiedź jest gdzieś od ok 5min Mszy i kończy się przed Eucharystią.
W 90% spowiedź kończy się na długo przed Eucharystią, 2,3 osoby się się tak spowiadają.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Andej » 2021-12-28, 18:16

AdamS. pisze: 2021-12-28, 13:05 zwykle praktyka spowiadania przed Mszą (nie każdą) jest stosowana.
Kiedyś usiłowałem przekonać do takiej praktyki. Z czasem przestałem.
Cieszę się, że są parafie, kościoły, w którym można spowiadać się przed mszą. Lub po. Bez wyłączania się z uczestnictwa.
W Instrukcji „Eucharisticum mysterium” z 25 maja 1967 Świętej Kongregacji Obrzędów napisano: "Wytrwale należy przyzwyczajać wiernych, aby przystępowali do sakramentu pokuty poza Mszą św., zwłaszcza w określonych godzinach, tak aby jego udzielanie dokonywało się w spokoju i z prawdziwą ich korzyścią, jak również nie przeszkadzało im w czynnym uczestnictwie we Mszy". Instrukcja obowiązuje nadal.
Ino co z tego, skoro wygodniej w trakcie mszy świętej. Jedynie z przerwą na zbieranie tacy. Wydaje mi się, że w ten sposób księża chcą zaakcentować, najważniejszy wg nich element mszy. Smuci mnie to. Bronisław Bozowski wielokrotnie wspominał, że drażni go brzęk monet na tacy (wtedy głównie operowało się monetami). Uważał, że kolekta zakłóca przebieg mszy świętej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: AdamS. » 2021-12-29, 12:24

Andej pisze: 2021-12-28, 18:16 Kiedyś usiłowałem przekonać do takiej praktyki. Z czasem przestałem.
Cieszę się, że są parafie, kościoły, w którym można spowiadać się przed mszą.
Tak, to dla mnie również budujące, że powoli oddziela się Eucharystię od sakramentu pokuty (choć często jeszcze się widzi, że ksiądz spowiada na samym początku Mszy (do końca Liturgii Słowa). Według mnie powinno być to całkowicie oddzielone, żeby zachować szacunek i dla słuchanego Słowa podczas Mszy i dla samej spowiedzi.

Ponadto marzy mi się, aby konfesjonały lokowane były w ustronnych niszach kościołów (nie zawsze tak jest - czasem ludzie stoją niemal na plecach penitenta). Najlepiej, aby były całkowicie zamykane (choćby z uwag na osoby niedosłyszące), no i żeby był wyraźnie określony czas spowiedzi (tabliczka wywieszona przed drzwiami każdego kościoła). W mojej rodzimej parafii praktykowano też zapalanie światła w konfesjonale, gdy ksiądz był gotowy do spowiadania - to również ułatwiało wyszukiwanie w kościele "aktywnego" konfesjonału.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Ksiądz nie spowiada i spowiedź domowa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-29, 13:26

Można przecież zadzwonić do parafii i się umówić.
Oczywiście, są takie rzeczy jak np. "Komunia duchowa" - ale nie zastępuje ona przyjęcia Ciała i Krwi Chrystusa, to jednak tylko namiastka w przypadku braku innych możliwości.
W przypadku spowiedzi nie ma powodu się odwoływać do namiastek.

ODPOWIEDZ