Współżycie przed ślubem?

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Współżycie przed ślubem?

Post autor: Andej » 2022-01-15, 08:56

Prawda. Dojrzałość nie zależy od wieku. I porównanie z prawkiem też prawdziwe. [Na szkoleniach które niegdyś prowadziłem wyjaśniałem kursantom, że uczę podstaw, tak jak na prawko. A po skończeniu, trzeba całe życie się uczyć.] I tu pies pogrzebany. Bo kurs na prawko, tak jak dojrzewanie w młodości, to są fundamenty na których buduje się umiejętność jazdy czy życia.

Istotnie, niewiele par przystępuje do sakramentu małżeństwa w pełni świadomie.
Zastanawiałem się, czym była złożona przeze mnie przysięga małżeńska, skoro ślubowałem miłość nie wiedząc czym ona jest.
Przysięgałem ze świadomością, że jest to sakrament nakładający więzy trwające do śmierci. Ale nie bardzo wierzyłem, że to się uda. Wtedy uważałem, że będę się starał, aby wytrwać do końca. A jeśli się nie uda, to pozostanę samotny po separacji.
Z tego wynika, że czyniłem to niezbyt świadomie. Ale okazało się, że fundamenty pod dorosłość, dojrzałość były na tyle solidne, że budowany na nich gmach wytrwał. Pomimo wielu usterek oraz błędów poczynionych w trakcie budowy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Współżycie przed ślubem?

Post autor: Dezerter » 2022-01-30, 12:46

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-15, 01:07
Andej pisze: 2022-01-14, 19:43 Trzydziestoparolatek o mentalności nastolatka nadaje się do zakładania rodziny?
Sześćdziesięciolatek o takiej mentalności też nie.
Z drugiej strony: kto z nas żenił się będąc dojrzałym do małżeństwa?
Jak z prawem jazdy - człowiek tak naprawdę uczy się jeździć dopiero, gdy je dostanie ;)
Dokładnie tak było ze mną, a żeniłem się trzy miesiące po uzyskaniu do tego prawa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Współżycie przed ślubem?

Post autor: sądzony » 2022-01-30, 19:50

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-15, 01:07 Z drugiej strony: kto z nas żenił się będąc dojrzałym do małżeństwa?
Wydaje mi się, że ja. 6 miesięcy temu. Miałem skończone 42 lata.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”