Rozmowa o upadku szatana

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
omikron
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 1 sty 2022

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: omikron » 2022-01-06, 16:17

Abstract pisze: 2022-01-04, 18:59 Powtórzę.
Jeśli ty zostałeś zdeterminowany do tego żeby nie rozumieć, a my żeby ci nie wytłumaczyć, to po co piszemy dalej jak nic z tego nie będzie?

Ale dlaczego zakładasz, że nic z tego nie będzie? Skąd to wiesz?

Gdyby powtórzyć wczorajszy dzień, to wszystkie Twoje decyzje byłyby takie same, czy być może niektóre byłyby pomimo tych samych okoliczności zupełnie inne?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2539
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 153 times
Been thanked: 411 times

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: Abstract » 2022-01-06, 19:03

omikron pisze: 2022-01-06, 16:17 Ale dlaczego zakładasz, że nic z tego nie będzie? Skąd to wiesz?
Dlaczego mnie o to pytasz, skoro ja nie mam wpływu na odpowiedź tylko determinanty którą ją kształtują? Jestem zwolennikiem wolnej woli, dlaczego? Ponieważ zostałem do tego zdeterminowany. Oczywiście piszę to idąc twoim tokiem myślenia.
omikron pisze: 2022-01-06, 16:17 Gdyby powtórzyć wczorajszy dzień, to wszystkie Twoje decyzje byłyby takie same, czy być może niektóre byłyby pomimo tych samych okoliczności zupełnie inne?
Uważam że determinanty mają wpływ na nasze decyzje, ale ostatni głos ma wolna wola. Dlatego prawo skazuje przestępców za czyny wynikające z ich woli, a nie jej braku. Ponieważ jeśli to nie my mamy ostatni głos co do zarządzania determinantami to wszystkie nasze decyzje podejmowane są automatycznie, wówczas nie powinniśmy odbywać kary, bo determinanty są niezależne od nas, nasze jestestwo nie istnieje, jesteśmy więźniami doświadczenia i odgórnie ustalonych mechanizmów postępowania.

Teraz zastanów się nad samym determinizmem, jest to samostanowiące się bóstwo które samo się określa, odcina z automatu wszystkie inne alternatywne teorie, jest nie do ruszenia, traktując swój nośnik jako kukiełkę - (człowiek).
Zauważ że determinizm nie mógł powstać z obserwacji, tworzenia konstruktywnej teorii, modyfikacji założeń aby osiągnąć finalny skutek. Ponieważ cały proces powstawania teorii został zdeterminowany, a więc jest nie do ruszenia, jako samospełniająca się machina.

Twoja obserwacja determinacji została zdeterminowana, determinacja nie może się mylić, a każdy nasz czyn jest usprawiedliwiony, ponieważ jest niezależny od nas lecz od indywidualnego doświadczenia. Stanowienie tych samych norm prawnych wobec wszystkich ludzi wówczas jest wysoce krzywdzące, ponieważ to nie twoja wina że urodziłeś się w rodzinie z przemocą domową, brakiem empatii, lub jesteś doświadczony chorobami. Skoro bez względu na twoje położenie i doświadczenie nie masz ostatniego głosu, twoje postępowanie jest absolutną wynikową doświadczenia, a nie można skazywać osoby za jej pierwotne położenie i drogę jaką obrał przy takich a nie innych atrybutach początkowych.

Jeśli wola to świadome podejmowanie decyzji, to przy twoim podejściu świadomość sprowadzałaby się tylko do obserwacji że wszystko zależy od doświadczenia. Tutaj znowu pojawia się pytanie, jak stworzyłbyś system prawny oparty o takie założenie?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19086
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2629 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-06, 20:22

omikron pisze: 2022-01-06, 16:17 Gdyby powtórzyć wczorajszy dzień, to wszystkie Twoje decyzje byłyby takie same, czy być może niektóre byłyby pomimo tych samych okoliczności zupełnie inne?
Rzecz nie w powtarzaniu lub nie. Jeśli jesteśmy zdeterminowani, żadne decyzje - wcześniejsze czy w powtarzanej sytuacji - nie mają znaczenia. Więcej: de facto ich nie ma w dosłownym znaczeniu tego słowa.
Ergo - żadne dyskusje nie mają sensu.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2539
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 153 times
Been thanked: 411 times

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: Abstract » 2022-01-06, 21:07

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-06, 20:22 Rzecz nie w powtarzaniu lub nie. Jeśli jesteśmy zdeterminowani, żadne decyzje - wcześniejsze czy w powtarzanej sytuacji - nie mają znaczenia. Więcej: de facto ich nie ma w dosłownym znaczeniu tego słowa.
Ergo - żadne dyskusje nie mają sensu.
Ale ku zdziwieniu ciągle są kontynuowane. Jeśli wszechświat jest zdeterminowany, nieistotne jest czy będę milczał czy mówił, czy będę powoływał się na logikę czy też nie, wszystko co ma się stać i tak się stanie. Co ciekawe determiniści rozumieją determinizm u siebie, ale u rozmówcy już nie. Szukają uzasadnienia odmiennych twierdzeń nie rozumiejąc, że owe twierdzenia są wynikową determinacji, a całe uzasadnienie jest nieistotne, ponieważ i ono jest zdeterminowane.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

omikron
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 1 sty 2022

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: omikron » 2022-01-07, 22:36

Ale co Wy tak ciągle z tym determinizmem? =))

Ja się tutaj od Was dowiedziałem, że anioły są różne, ponieważ Bóg nie stwarza takich samych aniołów, bo wtedy by stwarzał roboty.
Nie wyjaśniliście do tej pory, dlaczego wobec istnienia wolnej woli uważacie, że takie same anioły byłyby zdeterminowanymi robotami. @-)

Stwierdziliście natomiast, że różne anioły podejmują różne decyzje, ale nie dlatego, że są różne, tylko dlatego, że mają wolną wolę, a dlaczego podejmują różne decyzje, to generalnie nikt nie wie, bo tak działa wolna wola.

No ludzie! Czy Wy widzicie, co piszecie? :))

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19086
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2629 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-07, 22:50

Widzimy. Przemyśl to, zanim odpowiesz.

omikron
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 1 sty 2022

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: omikron » 2022-01-08, 18:05

Albertus pisze: 2022-01-01, 20:32 Chodzi o to że wolna istota to taka która podejmuje swoje decyzje z jakichś przyczyn których nie musimy znać dlatego że tak chce i zdecyduje a nie dlatego że została stworzona w taki a nie inny sposób bo wtedy oznaczałoby że nie jest wolna tylko zdeterminowana w swoich decyzjach tym jak została stworzona.
Czy ktoś już naukowo udowodnił, że istota z "wolną wolą" podejmuje swoje decyzje dlatego, że tak chce, a nie dlatego, że musi, czy pozostajemy nadal na etapie wiary w to zjawisko, bo bardzo chcemy, żeby tak było? :-?

Zadam teraz ważne (moim skromnym zdaniem) pytanie:

Gdyby Bóg stworzył wszystkie anioły jako identyczne "powielone" kopie, to wszystkie postąpiłyby tak samo, czy niektóre z nich mogłyby upaść, a inne pozostałyby wierne Bogu?

Jak myślicie? Od razu zastrzegam, że przykład ludzkich bliźniąt nie jest tutaj odpowiedni, ponieważ bliźnięta nie są nigdy identyczne pod każdym względem (czyli co do jednego kwanta energii), natomiast Bóg, gdyby chciał, faktycznie mógłby stworzyć istoty pod każdym względem identyczne.

Macie jakieś własne zdanie na ten temat, czy zasłonicie się pretekstem, że "gdybanie" Was nie interesuje?

Ja niestety bardzo lubię robić takie "eksperymenty myślowe" - ciekawe czy to jest zdeterminowane. :-?

omikron
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 1 sty 2022

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: omikron » 2022-01-08, 18:15

Swoją drogą, nie wydaje się Wam dziwnie, że to głównie mężczyźni są "zdeterminowani" do takich dyskusji? Nie widzę tutaj kobiet. Statystycznie około połowy dyskutantów w tym wątku to powinny być kobiety. A nie ma ani jednej jeśli się nie mylę. Jak to sobie tłumaczycie?

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-01-08, 18:18

omikron pisze: 2022-01-08, 18:15 Swoją drogą, nie wydaje się Wam dziwnie, że to głównie mężczyźni są "zdeterminowani" do takich dyskusji? Nie widzę tutaj kobiet. Statystycznie około połowy dyskutantów w tym wątku to powinny być kobiety. A nie ma ani jednej jeśli się nie mylę. Jak to sobie tłumaczycie?
Np. mnie taka dyskusja zupełnie nie ciekawi. Bo jakie to właściwie ma znaczenie i po co się koncentrować na szatanie? Po prostu nie ma o kim rozmawiać, ani to budujące, ani potrzebne.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: Dezerter » 2022-01-08, 18:45

omikron pisze: 2022-01-08, 18:05
Albertus pisze: 2022-01-01, 20:32 Chodzi o to że wolna istota to taka która podejmuje swoje decyzje z jakichś przyczyn których nie musimy znać dlatego że tak chce i zdecyduje a nie dlatego że została stworzona w taki a nie inny sposób bo wtedy oznaczałoby że nie jest wolna tylko zdeterminowana w swoich decyzjach tym jak została stworzona.
Czy ktoś już naukowo udowodnił, że istota z "wolną wolą" podejmuje swoje decyzje dlatego, że tak chce, a nie dlatego, że musi, czy pozostajemy nadal na etapie wiary w to zjawisko, bo bardzo chcemy, żeby tak było? :-?

Zadam teraz ważne (moim skromnym zdaniem) pytanie:

Gdyby Bóg stworzył wszystkie anioły jako identyczne "powielone" kopie, to wszystkie postąpiłyby tak samo, czy niektóre z nich mogłyby upaść, a inne pozostałyby wierne Bogu?

Jak myślicie? Od razu zastrzegam, że przykład ludzkich bliźniąt nie jest tutaj odpowiedni, ponieważ bliźnięta nie są nigdy identyczne pod każdym względem (czyli co do jednego kwanta energii), natomiast Bóg, gdyby chciał, faktycznie mógłby stworzyć istoty pod każdym względem identyczne.

Macie jakieś własne zdanie na ten temat, czy zasłonicie się pretekstem, że "gdybanie" Was nie interesuje?

Ja niestety bardzo lubię robić takie "eksperymenty myślowe" - ciekawe czy to jest zdeterminowane. :-?
Nic nie wiem o tym jak Bóg stwarzał anioły
Wiemy natomiast, że nie stworzył ich jako identyczne istoty
Mają inne imiona, inne funkcje itd
Ale pogdybajmy
Nawet jak Bóg by stworzył identyczne kopie, to miały by anioły różne doświadczenie życiowe, które kształtuje nasze zachowania i wybory
dla mnie
EOT
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

omikron
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 1 sty 2022

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: omikron » 2022-01-08, 20:11

Dezerter pisze: 2022-01-08, 18:45 Nawet jak Bóg by stworzył identyczne kopie, to miały by anioły różne doświadczenie życiowe, które kształtuje nasze zachowania i wybory
Czyli jednak uważasz, że "doświadczenie życiowe" ma wpływ na podejmowanie decyzji, które wynikają z "wolnej woli"?
Wy się możecie na coś zdecydować w końcu? Co to za wolna wola, która jest zależna od "doświadczenia życiowego"? :-w

A od kogo lub od czego zależałoby wtedy to "różne doświadczenie życiowe" identycznych aniołów stworzonych przez Boga, które z kolei miałoby wpływ na decyzje podejmowane przez identyczne anioły, ale z "różnym doświadczeniem życiowym"?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: Albertus » 2022-01-08, 20:14

(-|

omikron
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 1 sty 2022

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: omikron » 2022-01-08, 20:15

Ojciec molestuje seksualnie swoją córkę tak długo, aż w końcu ona popełnia samobójstwo.
Czy zrobiła to z wolnej woli, czy z powodu "doświadczenia życiowego"? :-?

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 113 times
Been thanked: 87 times

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: kacperek29 » 2022-01-08, 20:28

omikron pisze: Czy ktoś już naukowo udowodnił, że istota z "wolną wolą" podejmuje swoje decyzje dlatego, że tak chce, a nie dlatego, że musi, czy pozostajemy nadal na etapie wiary w to zjawisko, bo bardzo chcemy, żeby tak było?
Ktoś cię zmusza do podejmowania decyzji, to może powiadom odpowiednie instytucje.

omikron pisze:Swoją drogą, nie wydaje się Wam dziwnie, że to głównie mężczyźni są "zdeterminowani" do takich dyskusji? Nie widzę tutaj kobiet. Statystycznie około połowy dyskutantów w tym wątku to powinny być kobiety. A nie ma ani jednej jeśli się nie mylę. Jak to sobie tłumaczycie?
Na forum też powinny być parytety? Jak dla mnie to nie ma nic wspólnego ze statystyką
omikron pisze: Ojciec molestuje seksualnie swoją córkę tak długo, aż w końcu ona popełnia samobójstwo.
Czy zrobiła to z wolnej woli, czy z powodu "doświadczenia życiowego"?
Albo udajesz albo nie masz zielonego pojęcia o czym dyskutujesz. Nie wiem jak można jedno przeciwstawiać drugiemu?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19086
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2629 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Rozmowa o upadku szatana

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-08, 20:42

Zwykły trolling i tyle.

ODPOWIEDZ