Łk20,46-47 jak to interpretować

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Agares
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 21 paź 2021

Łk20,46-47 jak to interpretować

Post autor: Agares » 2022-01-05, 06:08

2046 «Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. 47 Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok».

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Łk20,46-47 jak to interpretować

Post autor: Praktyk » 2022-01-05, 07:44

Prosta sprawa. Wybitna wiedza o piśmie to nie gwarant postępowania zgodnie z wiarą. Wielu jest takich, którzy zbudowali sobie na tym karierę, pysznią się swoją mądrością, a nigdy nie zdołali szczerze przyznać się do własnego błędu/grzechu. Może nawet nie widzą, lub nie chcą widzieć swojego grzechu. Trwają w nim.

Ciśnie się cytat z klasyków kina kung fu :)
„Znać drogę to jedno, podążać nią, to coś innego”.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Łk20,46-47 jak to interpretować

Post autor: Andej » 2022-01-05, 08:02

Agares pisze: 2022-01-05, 06:08 ...
Witaj, z Bogiem.
Wydaje mi się, że nie osiągniesz niczego dopóki nie wyjawisz swoich intencji. Swojej interpretacji. Czego tak dokładnie nie rozumiesz?
Praktyk praktycznie wyjawił oczywistą prawdę zawartą w cytowanym fragmencie Pisma. Trudno jest nie rozumieć. Zatem sądzę, że masz jakiś konkretny problem z tym związany. Lub problem ogólny, do którego chcesz dojść małymi kroczkami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Łk20,46-47 jak to interpretować

Post autor: Andy72 » 2022-01-05, 08:07

Ja te słowa Jezusa w dużej mierze odnosze do siebie, niestety. Przed laty utożsamiałem sie jedynie z celnikami i prostytutkami. Jedynie pomoc Jezusa moze przezwyciężyć te sytuację.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Łk20,46-47 jak to interpretować

Post autor: AdamS. » 2022-01-05, 09:40

Agares pisze: 2022-01-05, 06:08 2046 «Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. 47 Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok».
Wszelkie nauki płynące z Biblii mają sens tylko wtedy, gdy odnosimy je do samych siebie. W przeciwnym razie wchodzimy w hipokryzję. Jezus kierował te słowa do uczonych w Piśmie faryzeuszy. Dzisiaj każda osoba, która biegle posługuje się Pismem, a używa go tylko do walki z innymi, będzie na miejscu tychże faryzeuszy z powyższego cytatu. Więc strzeżmy się sytuacji, gdy nie dostrzegamy własnych grzechów, kierując ostrze Biblii przeciwko innym, bo tym surowszy dostaniemy wyrok.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Łk20,46-47 jak to interpretować

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-05, 10:23

Agares pisze: 2022-01-05, 06:08 2046 «Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. 47 Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok».
Słusznie.
Ale zakładam, że o coś konkretnego Ci chodzi, więc może napisz, o co.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Łk20,46-47 jak to interpretować

Post autor: Pytający » 2022-01-05, 17:59

W podanych wersetach czytamy o "znawcach prawa". Jakimi się ukazują, i jakimi powinni się pokazać. I ostrzeżenie, żeby się ich strzec. Tych co lubią "pozdrowienia na placach, pierwsze krzesła w synagogach i przednie miejsca na ucztach". I co gorsze wykorzystują swoje stanowiska, pozycję, żeby: "pożerać domy wdów".
"oni to pod p o z o r e m długich modlitw zagarniają wdowi grosz" WP
Jest jedna cecha, ludzi którzy mają przywileje w "gminach". I mamy trzy razy w różnych miejscach podane, jakimi powinni być, i jacy nie być. np.1 Tym.3:1-7, Tyt.1:5-9, oraz 1 Pt.5:1-3. I tylko jeden wymóg pojawia się we wszystkich tych wskazaniach. Jaki?
"nie chciwy na grosz" 1 Tym.3:5, "...nie może być... żądny zysku", oraz 1 Pt.5:2, że: "ma otaczać troską społeczność wierzących...nie dla materialnych korzyści"."Celem uczonych w piśmie" poza szukaniem aplauzu itp.stało się: "objadanie domów wdów".
Podobne ostrzeżenie mamy w Izaj.10:1-2 "Biada prawodawcom ustaw bezbożnych, co ustanowili przepisy krzywdzące, aby słabych odepchnąć od sprawiedliwości i wyzuć z prawa biednych mego ludu; by wdowy stały się ich łupem i by mogli ograbiać sieroty" B.T wyd II popr.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Łk20,46-47 jak to interpretować

Post autor: Efezjan » 2022-01-05, 20:50

Agares pisze: 2022-01-05, 06:08 2046 «Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. 47 Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok».
Interpretować tak, jak napisane. Nie ma tu żadnych metafor itd.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ