Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: Andej » 2023-08-01, 08:51

Marek_Piotrowski pisze: 2023-08-01, 01:17 To nie ma znaczenia. Związek zawarty ważnie jest nierozerwalny.
No, ale to stwierdzenie jest szokująco odkrywcze.
Wyznam że jeszcze nigdy o tym nie słyszałem, ani nie czytałem.

A tak inaczej. Denerwują mnie truizmy, ciągłe pouczanie, wytykanie. Choć rozumiem, że Autorytet tak musi. Także, że jego zdanie jest absolutnie niepodważalne. Doskonale rozumiem, że zawsze musi mieć ostatnie słowo.
Rozumiem, ale mnie to drażni. Przepraszam, że może zaboleć lub zdenerwować powyższe. Ale uznałem, że od czasu do czasu mam prawo wyznawać, że wkurza mnie mentorstwo. Doceniam wiedzę, nie lubię dyrygowania. Szczególnie tam, gdzie nie jest to potrzebne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6325
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-01, 09:01

Druga sytuacja:
Masz wielki majątek, olbrzymi.
I czynisz go wspólnym, że wszystkie 4 domy są wspólne.
Myśle, że intercyza jest dobrym rozwiązaniem, bo osoba która cię kocha,deklaruje to, wybiera ciebie a nie te 4 domy.
Wtedy możesz mieć pewność.
Są różni naciągacze co udają przeciez katolików i miłośc do grobowej deski.
Sakrament sakramentem, ale logika i jak ktoś zna życie-niech się zabezpiecza.
I nie chodzi o to , że mówisz to kochanej osobie PRZED ślubem, że nic nie dostanie jak będzie rozwód, tylko mówisz to w narzeczeńśtwie.
Pozwala to uniknąć, choć nie w 100 procentach, oszustów.
Albo w trakcie małżeństwa:czy nie jest w prawie kanonicznym czy gdzieś, bo zapomniałam, że żona jak wie, że mąż zaczął pić i może przepuścić majątek, wnosi o rozdzielność?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19162
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-01, 09:11

CiekawaXO pisze: 2023-08-01, 09:01 Druga sytuacja:
Masz wielki majątek, olbrzymi.
I czynisz go wspólnym, że wszystkie 4 domy są wspólne.
Myśle, że intercyza jest dobrym rozwiązaniem, bo osoba która cię kocha,deklaruje to, wybiera ciebie a nie te 4 domy.
Wtedy możesz mieć pewność.
Nie. Wtedy udowadniasz, że nie wchodzisz w związek na 100%, że zostawiasz sobie furtkę.
Takie pół małżeństwa

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: Andej » 2023-08-01, 09:13

Generalnie najczęściej jest tak, że majątek małżeństwa dzieli się na to co jej oraz to co wspólne. W wielu stadłach zauważyłem taka prawidłowość.
Jeśli sprawa dotyczy podziału majątku, to prawo stanowi wyraźnie, że podziałowi podlega wszystko, co jest wspólnym dorobkiem. Fifty-fifty. Niezależnie od osiąganych dochodów. Do majątku wspólnego, z tego co pamiętam, nie wlicza się spadków i darowizn przekazanych jednemu z małżonków. Jeśli pani ma w spadku po rodzicach malutką działkę albo wielką rezydencję lub firmę, to dopóki nie przekaże notarialnie części nieruchomości mężowi pozostanie jedyną właścicielką.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6325
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-01, 09:16

Tak jest.
A uważasz, że powinna uczynić ją nieruchomością wspólną?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19162
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-01, 09:20

Ale tu chodzi o to, by w ogóle się nie zabezpieczać.
Symbolem tej "bezbronności" na jaką się godzimy, jest małżeńska nagość. Gdy przystępujemy do przeżywania naszej jedności w akcie małżeńskim, najpierw stajemy wobec siebie nadzy - totalnie bezbronni. Nie tylko w sensie ewentualnej agresji, ale także w sensie nie ukrywania mankamentów naszej urody, a szerzej - zdjęcia masek. Bezbronność i otwartość.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6325
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-01, 09:30

MArek, my tu o piniondzach, a ty o nagości:P
Niedobrze jest łączyć tych dwóch rzeczy:D
Ale napisałeś, że to nie oznacza żeby się w ogóle nie zabezpieczać.
To jak to owo zabezpieczenie pojmujesz?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: Andej » 2023-08-01, 09:58

CiekawaXO pisze: 2023-08-01, 09:16 Tak jest.
A uważasz, że powinna uczynić ją nieruchomością wspólną?
Ja tak uczyniłem.
---
I to pomimo tego, że żona nie.
Ostatnio zmieniony 2023-08-01, 10:00 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19162
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-01, 10:32

CiekawaXO pisze: 2023-08-01, 09:30 MArek, my tu o piniondzach, a ty o nagości:P
Niedobrze jest łączyć tych dwóch rzeczy:D
Podejście jest to samo.
Ale napisałeś, że to nie oznacza żeby się w ogóle nie zabezpieczać.
Ja tak napisałem?

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: Repart » 2023-08-01, 11:38

Kiedyś usłyszałem mądre słowa, chyba księdza Pawlukiewicza, na temat pewności we wchodzenia w małżeństwo. Przepraszam, nie pamiętam czy tak to brzmiało dokładnie, ale sens ten sam:

"Jeżeli znasz wady swojej narzeczonej/swojego narzeczonego i wiesz, że one Cię nie zabiją - bierz ślub."

Gdy to usłyszałem, byłem jeszcze kawalerem, który kilka dobrych lat kochał się w jednej dziewczynie. Bez wzajemności. Mniej więcej w czasie, gdy usłyszałem te słowa, poznałem inną dziewczynę. Ona bardzo mnie lubiła, ja ciągle byłem wpatrzony w tamtą. Zacząłem rozważać te słowa. I zastanawiać się, dlaczego tyle lat kocham kogoś, kto nie jest mną zainteresowany. Zrobiło się to już toksyczne, więcej się na siebie obrażaliśmy niż szanowaliśmy. Czym więcej się starałem, tym bardziej się oddalała. Obwiniałem o wszystko siebie. Nawet jak z początku wiedziałem, że zrobiłem wszystko jak należy, to koniec końców widziałem winę w sobie. Jej obojętność mnie rujnowała. Byłem tak zaślepiony, że tylko krzywdziłem. I ją i siebie. Te wady mnie zabijały.

A nowo poznana dziewczyna cały czas starała się być jak najbliżej mnie. Znała moje uczucia do tamtej. Ale nie zniechęcała się. Nawet nie wpływała na moje uczucia do tamtej. Nie próbowała mieszać w głowie, wrogo nastawiać, czy coś. Po prostu była. I cierpiała, że jej nie widzę. Gdy w końcu zobaczyłem, to nie chciałem jej dłużej ranić. Wtedy zrobiłem jedną z głupszych rzeczy: chciałem zerwać z nią znajomość, aby dłużej się nie łudziła, bo ciągle byłem wpatrzony w tamtą. Strasznie to przeszła, ale wycofała się. Niemal straciła nadzieję.

Z tamtą nic mi nie wychodziło. Z miłości do nienawiści tylko jeden krok. W końcu odpuściłem. Po wielu latach. W międzyczasie zachorowałem na straszną dla mnie chorobę. Okazało się także, że dziewczyna która była przy mnie i ją odrzuciłem, też ciężko choruje. Trafiła do szpitala. A ja zacząłem ją codziennie odwiedzać. Po wyjściu ze szpitala zaczęliśmy się spotykać. I zrozumiałem, że obok mnie jest ktoś, kto mnie naprawdę kocha. Za to, jaki jestem. Mimo moich wad. Mimo odrzucenia. Ja też poznałem jej wady. Stwierdziłem, że mnie nie zabiją. Co tam jej wady, przy moich.

Dziś jest moją małżonką. Staramy się wszystko robić razem. Bardzo ważne jest zaufanie. Bez tego nie ma co wchodzić w małżeństwo.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6325
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 880 times
Been thanked: 714 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-01, 11:46

Andej pisze: 2023-08-01, 09:58
CiekawaXO pisze: 2023-08-01, 09:16 Tak jest.
A uważasz, że powinna uczynić ją nieruchomością wspólną?
Ja tak uczyniłem.
---
I to pomimo tego, że żona nie.
No i zraniła cię ta decyzja?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13836
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2030 times
Been thanked: 2211 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: sądzony » 2023-08-01, 13:34

Repart pisze: 2023-08-01, 11:38 "Jeżeli znasz wady swojej narzeczonej/swojego narzeczonego i wiesz, że one Cię nie zabiją - bierz ślub."
Super opowieść.

Wady w małży relacji, z Bożą pomocą, są jak ziarnko piasku, wokół których buduje się perła miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: Andej » 2023-08-01, 14:52

CiekawaXO pisze: 2023-08-01, 11:46 No i zraniła cię ta decyzja?
Do tej pory krwawię. Konieczna była opaska uciskowa, a potem transfuzja.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13836
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2030 times
Been thanked: 2211 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: sądzony » 2023-08-01, 15:24

Andej pisze: 2023-08-01, 14:52
CiekawaXO pisze: 2023-08-01, 11:46 No i zraniła cię ta decyzja?
Do tej pory krwawię. Konieczna była opaska uciskowa, a potem transfuzja.
To musiała być dla Ciebie trauma... :-o
Ostatnio zmieniony 2023-08-01, 15:24 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Jak znaleźć żonę i przyjaciół

Post autor: Andej » 2023-08-01, 15:36

sądzony pisze: 2023-08-01, 15:24 To musiała być dla Ciebie trauma...
Sfotografowałbym blizny, jątrzące się miejsca, ale nie byłby to widok estetyczny.

Ale dobrze, że wyszedł temat. Muszę zrobić serię szczepień przeciwtężcowych. Cobym zbyt szybko nie stężał.

(Tezaurus uważa, że "cobym" należy pisać "co bym". Ale wtedy byłoby inne znaczenia. Kiedyś, w pierwszych latach polskiego Worda kolekcjonowałem takie błędy. Znajdowałem zarówno słowa błędne uznawane jako właściwe, jak też poprawne, uznawane za błędne.)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”