Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-18, 16:52

Gdy grzech Pierworodnych już się wydarzył, to oczywiście. Ale czy nie uważasz, że bycie objętym zasługą Jezusa Chrystusa nie było ze względu na grzech naszych praprzodków, a na absolutną miłość i dobro ( po prostu ze względu na Boga i człowieka.) Boga w Trójcy Przenajświętszej? A grzech pierworodnych spowodował, że w takiej formie? Chyba że o coś innego chodzi?
Być może, ale ja nie pisałem o "zasłudze" grzechu pierworodnego w zbawieniu, tylko o "zasłudze" wspólnoty losów ludzkości.Gdyby nie ona, wprawdzie nie "dziedziczylibyśmy" po Pierwszych Rodzicach grzechu pierworodnego, ale i nie "odziedziczylibyśmy" po Chrystusie tych wszystkich wspaniałości, znakomicie przewyższających nasz stan w pierwotnym raju.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: sądzony » 2022-05-07, 21:51

Gdzie idą dusze nieochrzczonych?
No chyba, że nie do mordoru, a tam gdzie ochrzczonych czyli moja: do nieba, piekła lub czyśćca.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Talitha
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 11 cze 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ratowanie życia

Post autor: Talitha » 2023-08-12, 12:21

Posty przeniesione z viewtopic.php?t=11281
Dzień dobry.

Ja chciałabym odnieść się do Ulmów, ale w innym kontekście. Będzie beatyfikacja nienarodzonego dziecka pierwszy raz w historii Kościoła, sytuacja bez precedensu. Kiedyś w objawieniach św. Brygidy Szwedzkiej znalazłam taki oto fragment:

ObrazekObrazek

Te fragmenty pochodzą z Piątej księgi objawień niebieskich zwanej Księgą Pytań.

Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony 2023-08-14, 15:05 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Talitha
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 11 cze 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ratowanie życia

Post autor: Talitha » 2023-08-14, 12:43

Bardzo proszę się wypowiedzieć. @Marek_Piotrowski może Ty coś?
Na poważnie zajmuje mnie ta kwestia. Dziękuję.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ratowanie życia

Post autor: sądzony » 2023-08-14, 12:52

Ja osobiście tego nie rozumiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Talitha
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 11 cze 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: Talitha » 2023-08-14, 14:34

Chodzi o to, że będzie kanonizacja dziecka nienarodzonego, a w objawieniach św. Brygidy Szwedzkiej jest napisane, że dusze, które nie otrzymały chrztu nie oglądają oblicza Bożego (ostatnie wersety tekstu, który załączyłam w formie zdjęcia).
Ostatnio zmieniony 2023-08-14, 15:00 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: abi » 2023-08-14, 15:13

tego od ulmów?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: sądzony » 2023-08-14, 15:21

Talitha pisze: 2023-08-14, 14:34 Chodzi o to, że będzie kanonizacja dziecka nienarodzonego, a w objawieniach św. Brygidy Szwedzkiej jest napisane, że dusze, które nie otrzymały chrztu nie oglądają oblicza Bożego (ostatnie wersety tekstu, który załączyłam w formie zdjęcia).
Nie bardzo rozumiem ten średniowieczny, objawieniowy język św. B, ale jeżeli odczytujesz, iż tak właśnie jest dlaczego uważasz, iż kanonizowany (święty) musi mieć możliwość oglądanie oblicza Bożego. Czy wiemy kto miał taką możliwość?

Kolejna rzecz - objawienia, w momencie spisywania, przestają, w sposób dosłowny, wyrażać "treść" otrzymaną od Boga. Ujmowanie w słowa tego co mistyczne niejednokrotnie spłyca prawdę. Z tego co kojarzę takie treści należy "rozumieć" poetycko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: Albertus » 2023-08-14, 15:24

Talitha pisze: 2023-08-14, 14:34 Chodzi o to, że będzie kanonizacja dziecka nienarodzonego, a w objawieniach św. Brygidy Szwedzkiej jest napisane, że dusze, które nie otrzymały chrztu nie oglądają oblicza Bożego (ostatnie wersety tekstu, który załączyłam w formie zdjęcia).
Tylko że Bóg może udzielić takiej samej łaski jaką daje chrzest bez tego widzialnego znaku.

Od początku była wiara w Kościele że na przykład katechumeni którzy zginęli śmiercią męczeńską przed otrzymaniem chrztu nie potrzebowali chrztu wodnego aby osiągnąć zabawienie i chwałę męczeństwa.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: Morkej » 2023-08-14, 18:38

Albertus pisze: 2023-08-14, 15:24 Od początku była wiara w Kościele że na przykład katechumeni którzy zginęli śmiercią męczeńską przed otrzymaniem chrztu nie potrzebowali chrztu wodnego aby osiągnąć zabawienie i chwałę męczeństwa.
Ale pomijamy tutaj istotny aspekt - ci katechumeni, męczennicy, ponieśli śmierć przez wzgląd na Chrystusa. Trochę tak, jak (również nieochrzczeni, a czczeni przez Kościół) chłopcy zabici z rozkazu Heroda. Natomiast dziecko Ulmów nie zginęło za Jezusa czy wiarę, ale z zupełnie innego powodu.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: Albertus » 2023-08-14, 19:02

Morkej pisze: 2023-08-14, 18:38
Albertus pisze: 2023-08-14, 15:24 Od początku była wiara w Kościele że na przykład katechumeni którzy zginęli śmiercią męczeńską przed otrzymaniem chrztu nie potrzebowali chrztu wodnego aby osiągnąć zabawienie i chwałę męczeństwa.
Ale pomijamy tutaj istotny aspekt - ci katechumeni, męczennicy, ponieśli śmierć przez wzgląd na Chrystusa. Trochę tak, jak (również nieochrzczeni, a czczeni przez Kościół) chłopcy zabici z rozkazu Heroda. Natomiast dziecko Ulmów nie zginęło za Jezusa czy wiarę, ale z zupełnie innego powodu.
No chyba jednak niezupełnie z innego powodu, pośrednio za wiarę bo działania te wypływały chyba z wiary w Jezusa jego rodziców.

Podobnie jak na przykład św Maksymilian Kolbe oddał życie za Gajowniczka aby ten mógł wrócić do swojej rodziny i swoich dzieci ale wiadomo że św Maksymilian Kolbe robił to ze względu na Jezusa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: Andej » 2023-08-14, 19:08

Tak, dziecko Ulmów zginęło dlatego, że jego rodzice na poważnie brali przykazania miłości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: sądzony » 2023-08-14, 19:36

Morkej pisze: 2023-08-14, 18:38 Natomiast dziecko Ulmów nie zginęło za Jezusa czy wiarę, ale z zupełnie innego powodu.
A z jakiego powodu, Twoim zdaniem, zginęło?
:-?
Jak rozróżniasz fakt, że ktoś umiera za Chrystusa. Czy fakt, iż oświadczę publicznie "umieram za Chrystusa" wystarczy?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: Morkej » 2023-08-14, 20:17

Albertus pisze: 2023-08-14, 19:02 No chyba jednak niezupełnie z innego powodu, pośrednio za wiarę bo działania te wypływały chyba z wiary w Jezusa jego rodziców.
Ale bezpośrednio nie miała związku z Jezusem.
sądzony pisze: 2023-08-14, 19:36 A z jakiego powodu, Twoim zdaniem, zginęło?
Z powodu politycznych represji stosowanych wobec Polaków pomagającym Żydom.
sądzony pisze: 2023-08-14, 19:36 Jak rozróżniasz fakt, że ktoś umiera za Chrystusa. Czy fakt, iż oświadczę publicznie "umieram za Chrystusa" wystarczy?
Moim zdaniem ważna jest postawa i intencja.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Gdzie idą dusze nieochrzczonych?

Post autor: sądzony » 2023-08-15, 09:24

Morkej pisze: 2023-08-14, 20:17 Z powodu politycznych represji stosowanych wobec Polaków pomagającym Żydom.
A co wspólnego to nienarodzone dziecko pomagało Żydom, że zginęło?
Z drugiej strony w jaki sposób dziecko 2 letnie dziecko pomaga Żydom?
Morkej pisze: 2023-08-14, 20:17 Moim zdaniem ważna jest postawa i intencja.
Czy intencja dzieci, do pewnego wieku, nie wyraża się w intencjach rodziców?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”