Skrupuły

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: Susanna » 2022-09-05, 22:25

Dużo przydatnych informacji. Dziękuję.
:-bd
Zdarzało mi się ostatnio niestety że poszłam do spowiedzi, potem tylko raz do Komunii.

Mam też natręctwa różne które nie mijają mimo leków. Teraz szukam psychoterapii z powodu nerwicy.
Ostatnio zmieniony 2022-09-05, 22:26 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: Susanna » 2022-09-16, 21:32

AdamS. pisze: 2022-08-13, 11:52 A ja powiem krótko: pełne rozeznanie w tej materii mamy wyłącznie przez zanurzenie w łasce uświęcającej. Dopóki regularnie przystępuję do Komunii Świętej, nie mam problemu z odróżnieniem grzechu ciężkiego od lekkiego. Nie muszę wertować w tym celu książek - po prostu czuję, kiedy mam żywą relację z Jezusem, a kiedy ona zostaje z mojej winy zerwana.

Moje upadki, które tej więzi nie zrywają, staram się przekuwać na pokorę, bo świadczą o mojej małości i grzeszności, wzmagając tylko pragnienie jeszcze większego przylgnięcia do Jezusa. Zaś każdy stan zerwania łączności powoduje pragnienie spowiedzi - tak silne, ze poszukiwanie spowiednika wypełnia czasem moje sny, a rzeczywiste przystąpienie do spowiedzi staje się dla mnie radosnym świętem.
Ja też regularnie przystępuję do Spowiedzi a mimo to niestety nieraz mam problem by odróżnić grzech lekki od ciężkiego. #-o ale dobrze że na forum są przydatne informacje, lubię też zajrzeć na stronkę teologia.pl zanim pójdę do konfesjonału. :)
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: posz65 » 2023-01-28, 14:16

Ja postanowiłem podczas ostatniej spowiedzi że następna za 3 tygodnie...gdy minęło około 1,5-2 tyg pojawiały się różne myśli że to grzeszne w moim życiu,to grzeszne itp i wgl jakiś nieczysty i zatrwożony się czułem.,pomimo że raczej żadnego dużego upadku nie było...ignoruje to i chodzę do komunii i do spowiedzi pójdę zgodnie z pierwotnymi planami bo inaczej się chyba nie da...w końcu wpadnę w taki stan że będę musiał chodzić co kilka dni..

Bez_Pomysłu
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 24 sie 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 6 times

Skrupuły

Post autor: Bez_Pomysłu » 2023-09-30, 10:53

Znowu poruszę ten temat, ale cały czas mnie to męczy.
Mam wrażenie, że popełniam grzech ciężki kilkanaście razy dziennie. Ciągle analizuję każdą sytuację, czy nie jest grzechem. Nie potrafię już nic robić spontanicznie, tylko cały czas rozmyślam czy mogę to zrobić, czy to przypadkiem nie jest grzech.
Czuję, że jest we mnie coraz mniej samego siebie. Boję się np. cokolwiek czytać w internecie, żeby nie zgrzeszyć. W każdej sytuacji mogę dopatrzeć się grzesznych emocji, powodów moich działań.
Czuję się brudny, grzeszny. Czuję ,że muszę iść do spowiedzi (byłem tydzień temu), ale nie wiem co mam mówić, bo nie rozumiem, czy to grzech i te sytuacje są dziwne. Gdybym miał opisać, to najprościej byłoby, że ogólnie jestem niegodny.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5931
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Skrupuły

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-30, 10:56

Aż tak dużo jest tych grzechów ciężkich?????? Bo ja znam 10 przykazań, a nie 6000.
Przecież każdy jest grzeszny, taką mamy brudną naturę.
Ostatnio zmieniony 2023-09-30, 10:56 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

John Wick

Re: Skrupuły

Post autor: John Wick » 2023-09-30, 11:15

Chłopie ja mam gorzej ja to już nawet modlić się nie moge bo zaraz szatan mnie przeszkadza w modlitwie. Ale nie można tak wszystkiego brać za grzech i mieć paranoje. Bo się w obłęd popadnie zaufać panu Bogu trzeba że on nam przebaczy jak będzie się szczerze żałowało.
Ale nie można się tak bać to ja też z erotyką i treściami mam zbereźnymi problemy to co bym nie wszedł na żaden portal internetowy bo może tam trafię na nagość? To trzeba nie bać się tak tylko żyć i nie martwić się bo co powiem co zrobie to zaraz grzech ciężki. To tak to można w paranoje popaść bo pomyślę coś złego o kimś już grzech, obejrzę film gdzie się biją strzelają to już grzech bo patrzę na przemoc i agresje, nie można się tak zadręczać. To jak się zje 4 kotlety zamiast jednego albo 5 pierogów zamiast dwóch to zaraz się może masz biczować bo masz grzech że łakomstwo? To jak ktoś ci powie coś nie po twojej myśli i coś tam o nim źle pomyślisz to zaraz też trzeba do spowiedzi lecieć? Nie bać się zaufać Panu Jezusowi co za nasze grzechy życie oddał na krzyżu by nas zbawić. Jemu zaufać jego miłosierdziu co powiedział że on każde grzechy przebaczy. Jedynie tylko grzech ciężki przeciwko duchowi świętemu nie będzie przebaczony. Ja też walczę z nałogiem z uzależnieniem też nie jest łatwo.
Też mnie ciągle pokusa bierze potem wyrzuty sumienia że dałem się podejść diabłu znowu się stało. Nie umiem też panować nad sobą to tak chce zrobić coś wiem że to grzech ale to zrobię. Nie bać się też czytałem o tym piekle myślisz że mnie to nie przerażało tam być po śmierci? Też bym nie chciał kto by chciał być tam na wieki wieków całe i tam być w ciemności i widzieć to co źle robił? Ale jak się podejmie walkę to już dobrze. To już Bóg widzi że ktoś chce zmiany ale szatan zawsze będzie kusił. To nie tak że wyspowiadam się i będę już miał grzechy z głowy bo to nie powróci. Do mnie powraca to jak bumerang nie chce ale jednak mimo tego szatan kusi bo żeby znowu to zrobić. Człowiek taka jest istota że będzie upadał ciągle. Ale trzeba wierzyć panu Bogu że nas weźmie do swojego królestwa.Nie bać się bo trzeba zaufać że Bóg jest z tobą on ciebie nigdy nie zostawi. Ja też mam swoje wady ale chce jednak z tym walczyć ile mogę ale potem jednak to sobie wyrzucam bo znowu to zrobiłem. Jak upadne to nie mówię bo pan Bóg tak chciał ja mam słabą wolę żeby walczyć z pokusą. Trzeba wierzyć panu Bogu że mnie pomoże ja jak upadne to staram się jednak by iść dalej.

Dodano po 14 minutach 47 sekundach:
Nie wiem z czym się zmagasz autorze ale też mam to samo jak grzesze to idę do spowiedzi też mnie wizja piekła przerażała. Jeden człowiek co prowadzi bloga religijnego mnie powiedział zaufaj panu Jezusowi jemu że on ci pomoże. Do niego iść jak ma się problem on wesprze jak ojciec syna jak tylko się mu oddać. On wysłucha ja też mam tak samo mnie szatan mówi że to co złe jest dobre że po co mam sobie odmawiać po co mam tak patrzeć na to co mówi Biblia tak działa szatan. On mówi tak bo nienawidzi człowieka nie chce mu służyć dlatego się zbuntował. Pan Bóg nie przeznaczył nikogo do piekła to nie on stworzył piekło tylko upadli aniołowie. To nie Bóg skazuje nas na wieczne potępienie ale my sami bo mamy wolną wolę nie musimy być po śmierci z panem Bogiem jeśli tego nie chcemy. Ale tutaj staraj się autorze być potrzebny dla innych pomagać drugiemu człowiekowi robić coś dobrego dla innych. O To chodzi o miłosierdzie dla innych żeby podać komuś pomocną dłoń. Nie bać się bo zobaczę coś złego w TVP jak się strzelają biją kochają to mam grzech ciężki. Zależy jak się na to patrzy czy się to komuś podoba czy jest tym zafascynowany bierze z tego co widzi przykład i się wzoruje na tym.Jak to widzisz ale wiesz że to jest złe że tak się nie czyni to już dobrze.Nie bać się bo tak to ja mam to samo patrzę na ładną uroczą kobiete i mam brudne myśli ale staram się nie myśleć w ten sposób nie poddawać się szatanowi który mnie tak pokazuje żeby myśleć. Staram się odrzucić to co złe ale nie żeby zadręczać się. Po prostu wiem że to jest złe chce z tym walczyć. Inaczej patrzę na coś jak wiem że to jest grzech. Nie bać się piekła bo tam sam człowiek idzie jak nie chce być przy panu Bogu odrzuca jego miłosierdzie. Kto prosi Boga o ratunek to ten ratunek dostanie. Bóg nie odrzuca nikogo bo grzeszy.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Skrupuły

Post autor: Viridiana » 2023-09-30, 18:49

Bez_Pomysłu pisze: 2023-09-30, 10:53 W każdej sytuacji mogę dopatrzeć się grzesznych emocji, powodów moich działań.
Emocje same w sobie nie są grzeszne. Dopiero ich świadome podkręcanie może nim być.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: Susanna » 2023-11-22, 22:53

Ja chodziłam co 2 tygodnie a teraz coś się stało nie wiem co, że nie potrafię przystąpić do Spowiedzi. [I tak jestem złym człowiekiem i tak. Bez względu na to czy pójdę do Spowiedzi czy nie..]- wiem głupoty ale na chwilę obecną tak to wygląda. Na pewno pójdę przed świętami
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5931
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: CiekawaXO » 2023-11-23, 05:13

Ty złym człowiekiem?
No na pewno akurat nie:)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: Arek » 2023-11-23, 07:08

Życie jest walką z samym sobą ale nie pozwólmy sobie wmówić, że zły może nas upokorzyć i przekonać, że nie mamy siły, by trwać w grzechu. Rozumiem jeśli nie wierzymy i nie ufamy Bogu, tak wtedy człowiek jest śmierdzącym kapciem. Ale Katolik ma siłę opatrzoną Łaską Pana. Dlatego zachęcam walczmy ze swoimi słabościami i nie ulegajmy podszeptom szatana. Odwagi i więcej woli w tej walce, która jest trudna ale pamiętajmy, że obiecano nam, że zwycieżczymy, gdyż ostatnie słowo należy do Boga.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: Susanna » 2023-11-23, 09:20

Od szatana chce być jak najdalej więc pójdę w sobotę do spowiedzi.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: Susanna » 2023-12-09, 06:36

Wczoraj chciałam pójść do Spowiedzi przed Mszą ale pomyślałam,że to męczą mnie znów skrupuły i nie poszłam. No i od wczoraj mam straszne poczucie winy że przyjęłam Komunię świętokradczo. Czuje okropny lęk więc dziś pójdę do spowiedzi jesli bedzie taka możliwość #:-s #:-s
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5931
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-09, 08:44

Ale jak nie popełniłaś ciężkiego grzechu, to dlaczego świętokradzko?
Na pewno nie.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: Susanna » 2023-12-09, 09:12

W skrupulanctwie czuje sie ten nie dający spokoju lęk i poczucie winy.
Bylam w spowiedzi powiedzialam ksiedzu wszystko.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5931
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-09, 09:19

Ale niech dobrze zrozumiem:
to jest problem psychologiczny czy religijny?

ODPOWIEDZ