Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: Albertus » 2022-01-16, 22:48

W pełni zgadzam się tutaj z księdzem Chrostowskim.

Dyktowanie listów skrybie który je spisywał nie sprawia że list nie jest autorstwa św Pawła.Już o tym wcześniej pisałem.

Nie wiemy kto jest autorem listu do Hebrajczyków tym bardziej że w liście nie ma o tym żadnej informacji.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: konserwa » 2022-01-16, 22:53

Albertusie - konkrety prosze... w temacie dowodow za albo przeciw okreslonego autorstwa dla okreslonego tekstu.
Dezerter podal konkrety. Jaka Albertusie przygotujesz odpowiedz?

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 318
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: SmokEustachy » 2022-01-16, 23:13

konserwa pisze: 2022-01-16, 22:53 Albertusie - konkrety prosze... w temacie dowodow za albo przeciw okreslonego autorstwa dla okreslonego tekstu.
Dezerter podal konkrety. Jaka Albertusie przygotujesz odpowiedz?
jednoznacznie wykluczył do Hebrajczyków - ten 14

orzeszku

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: orzeszku » 2022-01-17, 11:11

Przecież nie piszę o Pawle, @Dezerter i pisalam wyraźnie, o które listy mi chodzi... Dobra jednak rzeczywiście odchodzę z tego forum bo te paplanie nie ma sensu.

orzeszku

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: orzeszku » 2022-01-17, 11:11

Proszę usunąć moje konto.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-17, 11:17

Przepraszam, @orzeszku , ale przestań się tak zachowywać.
Jak coś Ci nie pasuje - zaraz obrażasz się, bierzesz zabawki i mówisz "proszę usunąć konto".
Bądźże dorosła i szanuj adwersarzy - rozmawiamy i przedstawiamy różne punkty widzenia.
Twoje komentarze są bardzo cenne, ale ta maniera jest strasznie męcząca.
Więc przestań się wygłupiać, pisz, dyskutuj, zgadzaj się lub nie - i nie odchodź co dwa tygodnie, bo ani to w porządku, ani poważne.

Jak ktoś kto w wielu tematach tak rozsądnie i dojrzale pisze może robić jednocześnie od czasu do czasu podobne cyrki?

orzeszku

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: orzeszku » 2022-01-17, 11:18

Prosze skasowac moje konto, bez niepotrzebnych dyskusji, komentarzy, blokad. Prosze po prosru skasowac to konto tak, jak robicie to bez problemu innym uzytkownikom.

orzeszku

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: orzeszku » 2022-01-17, 11:47

@Marek_Piotrowski ciągle ulegam złudzeniu, że są tu pasjonaci chrześcijaństwa, którzy potrafią pomóc osobie poszukującej. Ale przekonuję się, że jedyne co oferujecie takiej osobie to teksty w stylu "gdzie tu widzisz problem? Ja nie widzę problemu" i wywyższanie się, jacy to jesteście cool, że wy nie macie z tym problemu a ktoś ma (vide mętne wypowiedzi konserwy o jakimś braku formacji etc). To widzę, że rzeczywiście nic wartościowego od was nie uzyskam, toteż moje dalsze bycie tu jest ZBĘDNE, bo potraficie tylko się mądrzyć jak to wszystko pięknie rozumiecie a inni nie - ale jak ktoś chce uzyskać konkretne informacje to już tego nie zaoferujecie. (WY = forum jako ogół)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-17, 12:03

orzeszku pisze: 2022-01-17, 11:47 @Marek_Piotrowski ciągle ulegam złudzeniu, że są tu pasjonaci chrześcijaństwa, którzy potrafią pomóc osobie poszukującej. Ale przekonuję się, że jedyne co oferujecie takiej osobie to teksty w stylu "gdzie tu widzisz problem? Ja nie widzę problemu" i wywyższanie się, jacy to jesteście cool, że wy nie macie z tym problemu a ktoś ma (vide mętne wypowiedzi konserwy o jakimś braku formacji etc). To widzę, że rzeczywiście nic wartościowego od was nie uzyskam, toteż moje dalsze bycie tu jest ZBĘDNE, bo potraficie tylko się mądrzyć jak to wszystko pięknie rozumiecie a inni nie - ale jak ktoś chce uzyskać konkretne informacje to już tego nie zaoferujecie. (WY = forum jako ogół)
Ciekawostka.
Pytasz, a jak odpowiedź Ci się nie podoba, to okazuje się, że Ci, którzy mówią inaczej niż Ty, są "be".
Żeby poszukiwać, trzeba nie tylko pytać - po co pytać, skoro drażnią Cię odpowiedzi?
Naprawdę winni są wszyscy inni?

orzeszku

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: orzeszku » 2022-01-17, 13:00

Tak? Gdzue tu widzisz odpowiedź?? Bo zadałam konkretne pytanie: jakie są dowody na autorstwo listów św PIOTRA I JANA, ponieważ w Biblii sw Pawla podważają to autorstwo, nie podając żadnych konkretów na twn temat (nie, JA nie pytałam o listy PAWŁOWE) na co odpowiedzi, jakie się pojawiły na ten temat to wyłącznie OCENY PYTANIA (czy to jest istotne czy nieistotne, blebleble) oraz PYTAJĄCEJ (MNIE i mojej formacji czy tam jej braku) a nie merytoryczne odpowiedzi na temat.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-17, 13:32

To nie jest tak, że jak zadajesz jakieś pytanie, to wątek jest odpowiedzią tylko na nie, i już nie wolno nawiązać do innych listów, pokazać analogii itd.
Przy tytule wydzielanego wątku (jak rozumiem nie pochodzi od Ciebie?) prawdopodobnie @Dezerterowi po prostu ręka się omsknęła (albo uznał, że warto porozmawiać o autorstwie Listów w ogóle).
Zupełnie nie ma powodu do kapryszenia i "zabierania zabawek".
Wyluzuj trochę.

orzeszku

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: orzeszku » 2022-01-17, 13:59

Podsumowując.
1. W innym temacie zadałam to pytanie o autorstwo listów, w których autorzy potwierdzają, że są naocznymi świadkami - chodziło mi głównie o I list św Jana
2. Dezerter zaproponował, że stworzy temat o tym i tak powstal ten temat.
3. Macie prawo pisać o wszystkich listach ile chcecie i jak chcecie, ale mnie interesują informacje na temat autorstwa listów św. Jana i Piotra.
4. Jeśli kogoś nie interesuje moje pytanie, nie musi na nie odpowiadać - mnie nie interesuje ocena moich kompetencji (gdybym się uważała za kometentną w temacie to bym nie pytała, prawda???) ani tego, czy pytanie dla was jest ważne czy nie - dla mnie jest, dlatego je zadalam, tak trudno to zrozumiec?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-17, 14:08

Refleksja, czy autorstwo jest ważne, czy nie jest bardzo istotna - bowiem mamy do czynienia z dyskusją w przestrzeni publicznej i mogli by się znaleźć niedoinformowani czytelnicy, którym by się zdawało, że to coś ważnego (i, nie daj Boże, podważającego wiarygodność tych pism).
Nie ma to nic wspólnego z "oceną twojej kompetencji" - jest to po prostu wypowiedź w temacie autorstwa.
Proponuję czytanie postów na forum z takim założeniem:
"I am not a target!"
Jesli ktoś pisze "autorstwo tych listów nie jest ważne (i tu uzasadnia dlaczego)" to raczej nie ma Ciebie na myśli - po prostu uzasadnia, że wiarygodność i ważność Pisma Świętego nie zależy od tego, kto konkretnie był autorem natchnionym. A pisząc te słowa, o Tobie w ogóle nie myśli!

orzeszku

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: orzeszku » 2022-01-17, 15:50

Zobacz, ile już postów poleciało, a ODPOWIEDZI NA TEMAT NADAL BRAK.
Mieszasz poza tym 2 rzeczy, które poruszyłam, mianowicie - brak merytorycznej odpowiedzi na moje pytanie oraz ocenianie moich kompetencji.

Po 1. Odpowiedź, że autorstwo listu nie jest ważne nie jest oceną mojej osoby - ale subiektywną opinią, która nie jest odpowiedzią na moje pytanie. Moja opinia co do ważności tej kwestii jest inna, dlatego wspomniane pytanie zadaję.
Po 2, oceną mojej osoby, moich umiejętności jest wypowiedź:

Ps: sadze, ze wynika to z nie do konca nabytej umiejetnosci wczytywania sie w sens ( esencje/istote/zamiar ... prerogatywe ) danego tekstu. Co nie jest z mej strony nagana: szkolnictwo juz dawno temu zarzucilo zajecia i sztuke oratorska, stad wynikaja te problemy.

--> po pierwsze, na podstawie mojego pytania ocenia moje umiejętności "wczytywania się w sens danego tekstu"
--> po drugie, łaskawie dodaje, że "mnie za to nie wini" - łał, dzięki, łaskawco!! Nie widzisz, że tu się stawia w pozycji autorytetu a mnie w pozycji jakiegoś niedouczonego uczniaka? Pomijam już fakt, że sam mędrzec jaśnie oświecony się myli, miesza sztukę oratorska z umiejętnością czytania ze zrozumieniem.

Tak więc, skoro nie mogę tu liczyć na merytoryczne odpowiedzi na moje pytania, a rylko durne przepychanki i wycieczki ad personam, to bycie tu jest bezwartościowe, kasuję konto i do widzenia.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2956 times
Kontakt:

Re: Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?

Post autor: Dezerter » 2022-01-17, 20:51

orzeszku pisze: 2022-01-17, 11:11 Przecież nie piszę o Pawle, @Dezerter i pisalam wyraźnie, o które listy mi chodzi... Dobra jednak rzeczywiście odchodzę z tego forum bo te paplanie nie ma sensu.
Szkoda, że nie zauważyłaś w jakim wątku piszesz
Autorstwo ksiąg Nowego Testamentu - Listy Pawła czy nie?
obok są dwa inne tematy - założyłem specjalnie dla Ciebie
o Piotrze i drugi o Janie
A ty się dziwisz, że nikt w wątku o Pawła nie pisze o Listach Piotra albo o Jana :-\ :?:
Marku :!: skup się proszę nie na sobie a na temacie dyskusji *-:)
Pozostałych proszę o pisanie tylko na temat wątku - każdy inny post wyleci w kosmos
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”