Papież nosi spodnie?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Papież nosi spodnie?

Post autor: Piootr » 2022-01-18, 15:43

Szczęść Boże.
Św. Jan Paweł II od wielu lat jest moim największym idolem(stąd Jego zdjęcie z 2004 roku na moim profilu). Choć jestem z końcowego pokolenia JP2(jestem rocznik 2001)to chętnie sięgam po Jego encykliki i oglądam archiwalne nagrania. Właśnie przy tych nagraniach i zdjęciach zauważyłem coś co mnie zaciekawiło. Papież nie miał normalnych spodni. Pod białym strojem papieskim miał coś podobnego do spodni na co miał nałożone tradycyjne czerwone buty(przez dłuższy czas pontyfikatu brązowe). Mam pytanie, jak ta dolna część stroju się nazywa i czy obecny papież - Franciszek I też takie coś nosi?(pytam bo obecny Ojciec Święty wprowadził wiele innowacji, również w stroju - np. czarne buty)
Z góry serdeczne Bóg zapłać za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Papież nosi spodnie?

Post autor: Andej » 2022-01-18, 15:47

Może odpowiedź jest w książce: "Czy papież chodził w spodniach" (okładka miękka) Autor: Rowicki Piotr?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Papież nosi spodnie?

Post autor: Czarny » 2022-01-19, 02:38

Mam pytanie, jak ta dolna część stroju się nazywa i czy obecny papież - Franciszek I też takie coś nosi?
Niech zgadnę, to chyba są spodnie?
Wyczytałem że nosi! /:)

Sytuacja, kiedy papież nosi prostą białą sutannę, a pod nią zwykłe czarne spodnie, zdejmuje czasem piuskę, gdy spada mu z głowy, na ręce ma plastikowy zegarek i nosi stare czarne buty, przywiezione jeszcze z Argentyny na konklawe, budzi wręcz konsternację wszystkich tych, którzy chcieliby w następcy świętego Piotra widzieć uosobienie władzy czy wręcz monarchę.
https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski ... any,245562

Powiem więcej, nawet niektórych namawia do noszenia spodni!

https://deon.pl/kosciol/papiez-do-zakon ... ie,1809392

Ufam @Piootr że choć odrobinę okazałem się pomocny ? :ympray:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Papież nosi spodnie?

Post autor: Nenderen » 2022-08-04, 14:50

Czy papież chodząc po swoich prywatnych apartamentach może mieć dresowe spodnie? Nie pytam złośliwie ale po prostu zastanawia mnie czy nawet w czasie wolnym papież musi być w obecności siebie samego bardzo oficjalny.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Papież nosi spodnie?

Post autor: Andej » 2022-08-04, 15:34

Czy papież kładąc się spać może ubierać się w piżamę? Czy może spać w koszuli nocnej?
I najważniejsze, czy papież może być rozebrany do naga biorąc prysznic lub się kąpiąc? Czy musi być "oficjalny"?

Jakiego koloru bieliznę osobistą może nosić papież? Czy są jakieś barwy szczegółowe zasady, przepisy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Papież nosi spodnie?

Post autor: Nenderen » 2022-08-04, 16:43

Andeju, teraz już wiem że moje pytanie było absurdalne
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Papież nosi spodnie?

Post autor: konserwa » 2022-08-05, 22:27

Papiez ma glowe i dwie rece i dwie nogi. Czy w zwiezku z tym moze nosic buty?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Papież nosi spodnie?

Post autor: Jozek » 2022-08-05, 23:23

W ogole to chyba trzeba by sie zastanowic czy jest czlowiekiem. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Papież nosi spodnie?

Post autor: konserwa » 2022-08-06, 00:06

:ymapplause: :-! :-! :D :arrow: :!: :-! Jozku

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5325
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 844 times
Been thanked: 1403 times

Re: Papież nosi spodnie?

Post autor: abi » 2022-08-07, 10:32

Nenderen pisze: 2022-08-04, 14:50 Czy papież chodząc po swoich prywatnych apartamentach może mieć dresowe spodnie? Nie pytam złośliwie ale po prostu zastanawia mnie czy nawet w czasie wolnym papież musi być w obecności siebie samego bardzo oficjalny.
mi sie nie wydaje to pytamie absurdalne. zapewne nikt oprocz najblizszego otoczenia nie zna kolorow i fasonow papieskich pizam czy szlafrokow, jednak wiecej niz pewne ze je posiada. mozemy sie domyslac ze dobrej jakosci, w stonowanych barwach. jest starszym skromnym, czlowiekiem i pewnie takie mu kupuja, a nie lajkry w myszke miki
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”