Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
sylvi91

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sylvi91 » 2022-04-05, 17:48

sądzony pisze: 2022-04-04, 17:04 Nie neguję, ale to wyrwane z kontekstu. Nie wiem na ile dotyczyło to dualizmy, a na ile dualizmu w kontekście w jakim go rozumiem.
To, że stawiasz sobi jakiś kontekst do rozumienia doualizmu, nie czyni tego, że ten dualizm przestaje funkcjonować tak jak go w czysto logicznej i matematycznej formie można przedstawić.
SynJana pisze: 2022-04-05, 08:18 Imho jeśli ktoś będzie chciał opisać pewne elementy religii jako dualistyczne, to to zrobi, bo podpadnie mu to pod pewne binarne kategorie. Ktoś spojrzy na inny aspekt tej samej rzeczy i się nie zgodzi.
No właśnie, to jest sedno. Tak to działa, że są tacy, którzy uważają na TAK, ale i tacy, którzy uważają na NIE. I to TAK, NIE jest oznaką nie czego innego tylko dualizmu w świecie.
Dlatego mówię o tym, że religia tego dualizmu uczy, bo WIERZĄCY i NIEWIERZĄCY oraz PSZENICA i CHWAST są nierozłącznymi elementami od samego początku świata, tak jak 0 -1, czy CZARNE - BIAŁE.

SynJana pisze: 2022-04-05, 08:18 Jedyne miejsce w którym nie mógłbym się kłócić z powyższym, to systemy logiczne i matematyka.
Tak i one służą głównie do opisu rzeczywistości, która jest binarna, bo nie ma innej opcji jak PRAWDA i FAŁSZ.
SynJana pisze: 2022-04-05, 08:18 A teraz ciekawostka:
Jak dowiedziałem się, że w grze nad którą pracuję jest niebinarny komputer, który posiada świadomość, to śmiechłem. Musiałem dopytać o jaką niebinarność mu chodzi.
To ja też Ciebie pytam. O co w tym chodzi?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-04-05, 20:34

sylvi91 pisze: 2022-04-05, 17:48 To, że stawiasz sobi jakiś kontekst do rozumienia doualizmu, nie czyni tego, że ten dualizm przestaje funkcjonować tak jak go w czysto logicznej i matematycznej formie można przedstawić.
Kontekst słów Heraklita jest istotny.
Jeżeli pisze on:
"Bóg to dzień – noc, zima – lato, wojna – pokój, sytość – głód."
pisze o niedualizmie, niedualności Boga.

Dualizm byłby gdyby pisał: "Bóg to dzień, szatan to noc."

Dodano po 8 minutach 42 sekundach:
sylvi91 pisze: 2022-04-05, 17:48 Dlatego mówię o tym, że religia tego dualizmu uczy, bo WIERZĄCY i NIEWIERZĄCY oraz PSZENICA i CHWAST są nierozłącznymi elementami od samego początku świata, tak jak 0 -1, czy CZARNE - BIAŁE.
Uczy tego życie nie religia.
Jesteśmy z matki. Na początku jesteśmy z nią jednym (niedualizm pierwotny). Następnie proces rozwoju "zmusza/uczy" nas, że jesteśmy czymś odrębnym. Powstaje ego/osobowość (psychoanalitycznie można powiedzieć - "śmierć dla matki"). Ja - kontra - nie_ja.
Dla większości to koniec.
(Wykluczając oczywiście tych, którzy nie "umierają dla matek".)

Wypadałoby jednak "narodzić się w Chrystusie", zjednoczyć się z Ojcem (niedualizm docelowy).

Dodano po 1 minucie 36 sekundach:
sylvi91 pisze: 2022-04-05, 17:48 Tak i one służą głównie do opisu rzeczywistości, która jest binarna, bo nie ma innej opcji jak PRAWDA i FAŁSZ.
Czy miłość jest rzeczywista?
Czy miłość jest binarna?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

sylvi91

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sylvi91 » 2022-04-06, 10:53

sądzony pisze: 2022-04-05, 20:45 Kontekst słów Heraklita jest istotny.
Jeżeli pisze on:
"Bóg to dzień – noc, zima – lato, wojna – pokój, sytość – głód."
pisze o niedualizmie, niedualności Boga.
NIc nie rozumiesz. Ten właśnie Chrześcijański Bóg złożony z nierozłącznych przeciwieństw, więc stanowi to o jego binarności.
Może być więcej bogów wedle innych religii, ale oni też będą binarni.

Tak jak kula Ziemska, czy małżeństwo są binarne, mimo, że są pojedyńczymi przykładami, a mogą występować inne im podobne przykłady.
Małżeństwo to związek kobiety i mążczyzny, czyli dwóch uzupełniających się przeciwieństw.
Już w księdze Genezis był przykład takiego pierwszego związku między Adamem i Ewą z rozwinięciem o podział na dobrą i złą stronę świata.


Na Ziemi, która jest jedna występują dwa stany przeciwne w przypadku:
0) Na Ziemi występują dwa przeciwne bieguny magnetyczne: dodatni - ujemny; to przykład binarności.
1) temperatur: ujemne - dodatnie
2) stanu powietrza: suche - wilgotne
3) głębokości wód: płytkie - głębokie
4) gęstości zaludnienia: mała - duża
5) wysokości budynków: niskie - wysokie
6) stanu środowiska: czyste ekologicznie rejony - rejony skażone
... i wiele, wiele więcej.
sądzony pisze: 2022-04-05, 20:45 Dualizm byłby gdyby pisał: "Bóg to dzień, szatan to noc."
Szatan jako upadły anioł wywodzi się od Boga, został przez Boga stworzony, więc to stanowi też o binarności Boga jako stwórcy, który wskazując na "światłość" jednocześnie wyznacza "strefę ciemności".

sądzony pisze: 2022-04-05, 20:45 Uczy tego życie nie religia.
Tak, życie, a religia jest częścią ludzkiego życia i opowiada o tym najwięcej, bo daje podstawy do zrozumienia co dobre, a co złe.


sądzony pisze: 2022-04-05, 20:45 Czy miłość jest rzeczywista?
Czy miłość jest binarna?
Co ty za śmieszne pytania zadajesz? Widzę, że kompletnie nie rozumiesz binarności.
Jest jedna Ziemia, ale to co się na niej dzieje jest postrzegane przez pryzmat naszego rozumu jako nieustanny ciąg zerojedynkowy. Jako seria pozytywów i negatywów, jako objawy dobra i zła, jako ciąg negacji i akceptacji, jako dni letnie(gorące) i dni zimowe(zimne), jako czas wolny i czas pracy. Wreszcie jako cykl wzlotów i upadków w gospodarce, o czym jest też napisane w Biblii,

Miłość to uczucie pozytywne. Ma więc jeden znak z dwojga - POZYTYW. Przeciwieństwem miłości jest nienawiść i jest to NEGATYW.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: Rafał » 2022-04-06, 10:58

sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Miłość to uczucie pozytywne. Ma więc jeden znak z dwojga - POZYTYW. Przeciwieństwem miłości jest nienawiść i jest to NEGATYW.
Ja jednak podzielam zdanie Mario Escobara i ks. Pawlukiewicza, że przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść tylko obojętność.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-04-06, 16:13

sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 NIc nie rozumiesz.
A dziękuję.
Mam nadzieję, że się mylisz, bo jeżeli tak jest i Ty niewiele czaisz.
Jestem bowiem jednym z niewielu, który z Tobą w tym temacie rozmawia.
Także se możemy małorozumnie podyskutować.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Ten właśnie Chrześcijański Bóg złożony z nierozłącznych przeciwieństw, więc stanowi to o jego binarności.
Bardzo niewiele z tego co jesteśmy w stanie o Bogu powiedzieć w jakikolwiek sposób nam Go opisuje.

Stan niedualności może być rozumiany jako zwieńczenie poszukiwań duchowych, jak pisze ojciec benedykt Bede Griffiths - „racjonalny umysł czerpie z doświadczenia naszych zmysłów i przez to ze swej natury musi być dualistyczny. Widzi on wszystko w kategoriach przeciwstawieństw: ducha i materii, przedmiotu i podmiotu, prawdy i błędu, dobra i zła.”

Bóg nie jest dualny, nie jest binarny. My tak Go możemy postrzegać, bo jesteśmy ułomni.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Może być więcej bogów wedle innych religii, ale oni też będą binarni.
Binarny - podwójny, złożony z dwóch części.

Dualizm polega na tym, że coś jest czarne lub białe. Niedualizm na tym że coś jest białe i czarne jednocześnie np. symbol
Jun Yang czy krzyża.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Tak jak kula Ziemska,
A niby w jaki sposób?
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 czy małżeństwo są binarne,
Na niższym poziomie tak. Na wyższym nie. Małżeństwo jest jednością.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 mimo, że są pojedyńczymi przykładami, a mogą występować inne im podobne przykłady.
Oczywiście. Jeśli czegoś na siłę szukasz to znajdziesz.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Małżeństwo to związek kobiety i mążczyzny, czyli dwóch uzupełniających się przeciwieństw.
A w jakim sensie w systemie binarnym prawda uzupełnia fałsz? Czym są po uzupełnieniu. Bo chyba nie małżeństwem.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Już w księdze Genezis był przykład takiego pierwszego związku między Adamem i Ewą z rozwinięciem o podział na dobrą i złą stronę świata.
Zauważ, że Ewa od zawsze była częścią Adama. Jest z jego żebra. Od zawsze byli jednym.
Nie wiem czy zło istniało od zawsze.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Na Ziemi, która jest jedna występują dwa stany przeciwne w przypadku:
Można tak to widzieć.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Szatan jako upadły anioł wywodzi się od Boga, został przez Boga stworzony,
Można założyć, że w podobnym sensie jak człowiek.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 więc to stanowi też o binarności Boga jako stwórcy, który wskazując na "światłość" jednocześnie wyznacza "strefę ciemności".
No nie wiem, bo jeszcze człowiek, który stanowi o „strefie szarości”.
Myślę, że postrzegasz to błędnie.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Tak, życie, a religia jest częścią ludzkiego życia i opowiada o tym najwięcej, bo daje podstawy do zrozumienia co dobre, a co złe.
Każdy wie co jest dobre, a co złe. Mamy sumienia, prawo, kulturę, wychowanie. Religia nie jest do tego niezbędna.
Bóg uczy miłości. Niebinarnej jak mniemam.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Co ty za śmieszne pytania zadajesz? Widzę, że kompletnie nie rozumiesz binarności.
Dziękuję. Może nie rozumiem.
Twoja binarność, dualizm zakłada, że mogę żyć lub umierać, 1 lub 0.

Niedualizm i chrześcijaństwo poprzez krzyż ukazuje prawdę, że życie jest umieraniem; sięganie nieba twardym stąpaniem po ziemi, a miłożć wyciąganiem na boki ramion, by ogrzać wszystkich którzy się zbliżą wystarczająco blisko.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Jest jedna Ziemia, ale to co się na niej dzieje jest postrzegane przez pryzmat naszego rozumu jako nieustanny ciąg zerojedynkowy.
Tak. O ile pozostajesz tego więźniem to z pewnością tak jest.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Jako seria pozytywów i negatywów, jako objawy dobra i zła, jako ciąg negacji i akceptacji, jako dni letnie(gorące) i dni zimowe(zimne), jako czas wolny i czas pracy. Wreszcie jako cykl wzlotów i upadków w gospodarce, o czym jest też napisane w Biblii,
Można tak to rozumieć. Dla mnie jednak to ograniczenie.
sylvi91 pisze: 2022-04-06, 10:53 Miłość to uczucie pozytywne. Ma więc jeden znak z dwojga - POZYTYW. Przeciwieństwem miłości jest nienawiść i jest to NEGATYW.
Kochałeś?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

sylvi91

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sylvi91 » 2022-04-08, 19:30

@sądzony
Zrozum kolego, że fundament świata jest binarny, bo inaczej gdyby był niedualny/niebinarny, to nie mogły by zachodzić żadne procesy.
Nie było by żadnych zmian, pomiędzy wytyczonymi w naturze barierami.
Ja nie mam zamiaru się więcej spierać o religię. Dla mnie ona jest po to aby uczyć.
Jak wymyślisz prosty kij, który ma więcej lub mniej niż dwa końce to daj mi znać. Kij to jeden z największych wynalazków ludzkości i ma tylko dwa końce i jest prosty, ale może mieć całe mnóstwo zastosowań, choć ma tylko dwa końce, czyli jest binarny.
Jak komputer, a właściwie jego procesor, czyli bramka logiczna, może przyjąć tylko jeden z dwóch stanów.
Jak powieść tudzież książka, ma początek i koniec... a pośrodku ciekawe historie i mnóstwo wydarzeń w różnych wątkach.
Tak więc ja kończę.
Masz prawo twierdzić, że jest inaczej, bo są te dwie opcje zawsze dostępne. TAK lub NIE.
Zatem, binarność świata to swoisty paradox. Ale i aksjomat.
Dzięki i pozdrawiam.

Największe wynalazki:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2022-04-08, 19:41 przez sylvi91, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-04-08, 19:55

sylvi91 pisze: 2022-04-08, 19:30 Zrozum kolego, że fundament świata jest binarny, bo inaczej gdyby był niedualny/niebinarny, to nie mogły by zachodzić żadne procesy.
Nie wiem co Twoim zdaniem jest fundamentem świata.
Czy w raju, przed grzechem była „binarność” – moim zdaniem nie.
Czy w łonie matki do czasu narodzin dziecko doświadcza „binarności” – frustracja(napięcie)/zaspokojenie(rozładowanie) – moim zdaniem nie.
To jednak fundament świata, który potrafisz zobaczyć, nazwać, sklasyfikować, zamknąć, zabić, …, a wszystko by pojęć.
Prawdziwym Cokołem jest Bóg i, moim zdaniem, nie ma podstaw, by zwać go binarnym.
(ok może są w pewnym, głębszym sensie, ale wkraczamy już na grunt logiki paradoksowej i (z całym szacunkiem) trudno o tym mówić)

sylvi91 pisze: 2022-04-08, 19:30 Nie było by żadnych zmian, pomiędzy wytyczonymi w naturze barierami.
A w jaki sposób binarność stanowi o zmianach?
sylvi91 pisze: 2022-04-08, 19:30 Ja nie mam zamiaru się więcej spierać o religię. Dla mnie ona jest po to aby uczyć.
Nie spieramy się o religię, a dualizm.
sylvi91 pisze: 2022-04-08, 19:30 Jak wymyślisz prosty kij, który ma więcej lub mniej niż dwa końce to daj mi znać. Kij to jeden z największych wynalazków ludzkości i ma tylko dwa końce i jest prosty, ale może mieć całe mnóstwo zastosowań, choć ma tylko dwa końce, czyli jest binarny.
A ja myślałem, że koło. Ileż ono ma punktów. Nieskończoną ilość i jest niebinarne (jak mniemam).

Czy Jezus będący A człowiekiem i B Bogiem jest binarny czy niedualny? Ma dwa końce jak patyk?
sylvi91 pisze: 2022-04-08, 19:30 Jak komputer, a właściwie jego procesor, czyli bramka logiczna, może przyjąć tylko jeden z dwóch stanów.
A komputer kwantowy. Gdzie jego binarność?
sylvi91 pisze: 2022-04-08, 19:30 Jak powieść tudzież książka, ma początek i koniec... a pośrodku ciekawe historie i mnóstwo wydarzeń w różnych wątkach.
Straszny przykład.
sylvi91 pisze: 2022-04-08, 19:30 Tak więc ja kończę.
Masz prawo twierdzić, że jest inaczej, bo są te dwie opcje zawsze dostępne. TAK lub NIE.
Ja uważam, że twierdzimy podobnie tylko Ty pewnych rzeczy nie rozumiesz lub pojmujesz je nieco inaczej.
sylvi91 pisze: 2022-04-08, 19:30 Zatem, binarność świata to swoisty paradox. Ale i aksjomat.
Do czasu gdy na krzyżu sięgniesz nieba.
sylvi91 pisze: 2022-04-08, 19:30 Dzięki i pozdrawiam.
Wzajemnie.
W Duchu i miłości.

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
Co do obrazka to wybacz, ale nie znam angielskiego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

sylvi91

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sylvi91 » 2022-04-10, 16:17

sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 Nie wiem co Twoim zdaniem jest fundamentem świata.
Fundament, czyli podstawy jego struktur są zbudowane z binarnych przeciwieństw. eng. binary opposition https://en.wikipedia.org/wiki/Binary_opposition
[Otwórz stronę w Google Chrome i przetłumacz sobie]
sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 Czy w raju, przed grzechem była „binarność” – moim zdaniem nie.
W Raju od początku była binarność. Adam - Ewa, Zwierzęta - Rośliny, Dzień - Noc. W Raju też był dzienny tryb życia.
Były dni od samego początku świata i one przemijały, zatem był dzień i była noc.
Widzę, że masz ograniczony obraz postrzegania świata i trudności z logicznym rozumowaniem.
sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 Czy w łonie matki do czasu narodzin dziecko doświadcza „binarności” – frustracja(napięcie)/zaspokojenie(rozładowanie) – moim zdaniem nie.
To jednak fundament świata, który potrafisz zobaczyć, nazwać, sklasyfikować, zamknąć, zabić, …, a wszystko by pojęć.
Oczywiście. Od narodzin poznaje co dla niego dobre, co złe. Wie instynktownie, że mleko matki jest dobre, a inne złe. A inne rzeczy poznaje z czasem, pierwsze rzeczy jakie zauważa to, ciemność i światłość po ukształtowaniu oczu przez płód, a następnie zaczyna słyszeć dźwięki i tym samym rozpoznaje ciszę i dzwięk.
sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 Prawdziwym Cokołem jest Bóg i, moim zdaniem, nie ma podstaw, by zwać go binarnym.
(ok może są w pewnym, głębszym sensie, ale wkraczamy już na grunt logiki paradoksowej i (z całym szacunkiem) trudno o tym mówić)
Więksi filozofowie twierdzili już, że Bóg jest binarny więc ja im ufam. Współczesna nauka można powiedizeć, że w 90 procentach to stek bzdur.
Pisać teorie wyssane z palca bardzo łatwo, papier jest cierpliwy wszystko przyjmie, a w przestrzeni pamięci komputerów zmieści się każda, nawet największa głupota.

sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 A w jaki sposób binarność stanowi o zmianach?
Ustanawia dla nich granice. A jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. To ciągły proces.

sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 Nie spieramy się o religię, a dualizm.
O jedno i drugie. Nie zgadzasz się z wielkim Greckim filozofem, więc pewnie nie masz racji.
sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 A ja myślałem, że koło. Ileż ono ma punktów. Nieskończoną ilość i jest niebinarne (jak mniemam).
Albert Einstein też tak sądził, ale ja dowodzę, że się jednak w tej sprawie mylił i koło jest na następnej pozycji po kiju ... "od szczotki"
No i wtedy w nauce będziemy mieć posprzątane, poukładane wszystko na swoim miejscu.
sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 Czy Jezus będący A człowiekiem i B Bogiem jest binarny czy niedualny? Ma dwa końce jak patyk?
Jest binarny, bo przyjął dwie postaci, ale nie tylko dlatego. Jego rozum też pojmuje w kategoriach DOBRA i ZŁA.
sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 A komputer kwantowy. Gdzie jego binarność?
Włączony/wyłączony. Przyjmuje jeden ze stanów, nie przyjmuje żadnego ze stanów. Czysta binarność.
sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 Straszny przykład.
Ja niczym nie straszę. Ja Cię uświadamiam kolego.
sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 Ja uważam, że twierdzimy podobnie tylko Ty pewnych rzeczy nie rozumiesz lub pojmujesz je nieco inaczej.
Ale nie zgadzasz się z Heraklitem i nie rozumiesz binarnych przeciwieństw, nie znasz podstaw strukturalizmu, nie rozumiesz fundamentu o mówisz tylko o niedualności jako części logiki paradoksowej. To sformułowanie to jest zaprzeczenie samo w sobie. Tylko pod tym względem się możemy zgodzić, że binarność świata to paradoks.

Takich paradoksów w świecie jest całe mnóstwo, bo taki jest fundament świata.

Ciekawy przykład jest w książce "Paragraf 22".

Z punktu widzenia tak zwanego rozsądku wszystko wydaje się w porządku. Bohater powieści Hellera nie chce latać na misje bojowe. Jedyny sposób, aby zostać uziemionym, to negatywna opinia garnizonowego chirurga - niezdolny do lotów bojowych, niezrównoważony. Aby jednak przejść takie badanie, trzeba go zażądać na piśmie. Akt taki jest uznawany automatycznie za oznakę zrównoważenia i tym samym kwalifikuje żołdaka do lotów.


Obrazek

Inny przykład.
Czy byt wszechmogący mógłby stworzyć kamień tak ciężki, że nawet on sam nie mógłby go podnieść?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_omnipotencji

sądzony pisze: 2022-04-08, 19:56 Co do obrazka to wybacz, ale nie znam angielskiego.
Przecież możesz przetłumaczyć przy pomocy apki na smartfona.

Napisąłem, że największe wynalazki to w kolejności.
0) Fire Ogień Żródło ciepła io światła Umiejętnośc krzesania ognia (ognisko, świeca, świeca zapłonowa, lampa naftowa, żarówka...
1) Prosty kij z dwoma końcami (szczotka na kiju, kij do bejsbola, manipulator jak joystick itp
2) Koło (wózek, samochód, pojazdy, pociągi itp)
3) Dług. Tabela Winien/Ma. Metoda podwójnego zapisu. (bankowość, kredyt, kreacja pieniądza, bogactwo, ekonomia)

Swoją drogą to w polskojęzycznym internecie jest bardzo mało rzetelnych informacji. Angielskim posługuje się ponad 1.5 miliarda ludzi na świecie, warto znać ten język.
Sam przykład z sortowaniem odpadów. Wpisz w wyszukiwarkę frazę "sortowanie odpadów", zobacz jak polskojęzyczny internet jest zalany zbędnymi informacjami na ten temat, a przede wszystkim to błędne informacje. ^#(^

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-04-10, 17:26

sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Fundament, czyli podstawy jego struktur są zbudowane z binarnych przeciwieństw.
Ok. Jest taka koncepcja. Ale to niczego nie dowodzi.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 W Raju od początku była binarność.
Rozumiem, że możesz tak uważać.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Widzę, że masz ograniczony obraz postrzegania świata …
Oczywiście. Jestem ograniczony.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 … i trudności z logicznym rozumowaniem.
Sądziłem, że nie mam, ale skoro tak twierdzisz to, to przemyślę.

sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Oczywiście. Od narodzin poznaje co dla niego dobre, co złe. Wie instynktownie, że mleko matki jest dobre, a inne złe. A inne rzeczy poznaje z czasem, pierwsze rzeczy jakie zauważa to, ciemność i światłość po ukształtowaniu oczu przez płód, a następnie zaczyna słyszeć dźwięki i tym samym rozpoznaje ciszę i dzwięk.
Doznaje tego w procesie „oddzialenia” się od matki i „wchodzenia” w świat. Nie jest to jednak w Naturze z Której pochodzi.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Więksi filozofowie twierdzili już, że Bóg jest binarny więc ja im ufam.

Więksi twierdzili rożne inne rzeczy. To filozofia.
Ja tam ufam Bogu.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Współczesna nauka można powiedizeć, że w 90 procentach to stek bzdur.

Aż tak ostro.

sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Pisać teorie wyssane z palca bardzo łatwo, papier jest cierpliwy wszystko przyjmie, a w przestrzeni pamięci komputerów zmieści się każda, nawet największa głupota.

i?
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Ustanawia dla nich granice. A jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. To ciągły proces.
Tak, stałą jest zmiana, ale nadal nie rozumiem co do tego ma binarność.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 O jedno i drugie. Nie zgadzasz się z wielkim Greckim filozofem, więc pewnie nie masz racji.
Że niby z którym? Oczywiście – mogę nie mieć racji. A Ty? Możesz się mylić?
https://www.no-regime.com/ru-pl/wiki/Nondualism

Świadomość niedualną można również znaleźć w tradycjach zachodnich, takich jak sufizm ( Wahdat al Wujud, Fanaa i Haqiqah ) oraz zachodnie tradycje chrześcijańskie i neoplatońskie ( henoza, unia mistyczna ). Zachodni neoplatonizm jest zasadniczym elementem zarówno chrześcijańskiej kontemplacji i mistycyzmu, jak i zachodniego ezoteryzmu i nowoczesnej duchowości, zwłaszcza unitarianizmu, transcendentalizmu, uniwersalizmu i perennializmu .

Czy binarność odnajdujemy w chrześcijaństwie?
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Albert Einstein też tak sądził, ale ja dowodzę, że się jednak w tej sprawie mylił i koło jest na następnej pozycji po kiju ... "od szczotki"
No i wtedy w nauce będziemy mieć posprzątane, poukładane wszystko na swoim miejscu.
W sensie piszesz jakąś pracę naukową?
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Jest binarny, bo przyjął dwie postaci, ale nie tylko dlatego. Jego rozum też pojmuje w kategoriach DOBRA i ZŁA.
Więc tu mamy problem. Jeżeli coś jest zarazem 0 jak i 1 nie jest binarne. Jeżeli 0 to biel, a 1 to czerń, czym jest szarość? Chyba czegoś nie rozumiesz.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Włączony/wyłączony. Przyjmuje jeden ze stanów, nie przyjmuje żadnego ze stanów. Czysta binarność.
Jezus nie jest Bogiem lub człowiekiem (włączony/wyłączony – jeden ze stanów). Jest oboma „stanami” jednocześnie – to niedualność.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Ja niczym nie straszę. Ja Cię uświadamiam kolego.
Dziękuję.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Ale nie zgadzasz się z Heraklitem …
Ty tak twierdzisz. Ja napisałem, że nie znam kontekstu.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 … i nie rozumiesz binarnych przeciwieństw,
Wydaje mi się, że rozumiem.

sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 … nie znasz podstaw strukturalizmu, …
Tak nie znam.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 … nie rozumiesz fundamentu …
Wydaje mi się, że rozumiem.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 … o mówisz tylko o niedualności jako części logiki paradoksowej.
Nie tylko.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 To sformułowanie to jest zaprzeczenie samo w sobie.
Tak.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Tylko pod tym względem się możemy zgodzić, że binarność świata to paradoks.
Dla mnie binarność to straszne uproszczenie świata. Nie jest jednak paradoksem.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Takich paradoksów w świecie jest całe mnóstwo, bo taki jest fundament świata.
Coraz bardziej mam wrażenie, że gdzieś się mijamy.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Z punktu widzenia tak zwanego rozsądku wszystko wydaje się w porządku. Bohater powieści Hellera nie chce latać na misje bojowe. Jedyny sposób, aby zostać uziemionym, to negatywna opinia garnizonowego chirurga - niezdolny do lotów bojowych, niezrównoważony. Aby jednak przejść takie badanie, trzeba go zażądać na piśmie. Akt taki jest uznawany automatycznie za oznakę zrównoważenia i tym samym kwalifikuje żołdaka do lotów.
Słabe.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Inny przykład.
Czy byt wszechmogący mógłby stworzyć kamień tak ciężki, że nawet on sam nie mógłby go podnieść?
I co znasz odpowiedź?
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Przecież możesz przetłumaczyć przy pomocy apki na smartfona.
Nie mam apki.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Napisąłem, że największe wynalazki to w kolejności.
0) Fire Ogień Żródło ciepła io światła Umiejętnośc krzesania ognia (ognisko, świeca, świeca zapłonowa, lampa naftowa, żarówka...
1) Prosty kij z dwoma końcami (szczotka na kiju, kij do bejsbola, manipulator jak joystick itp
2) Koło (wózek, samochód, pojazdy, pociągi itp)
3) Dług. Tabela Winien/Ma. Metoda podwójnego zapisu. (bankowość, kredyt, kreacja pieniądza, bogactwo, ekonomia)
Nie trafia do mnie to.
sylvi91 pisze: 2022-04-10, 16:17 Swoją drogą to w polskojęzycznym internecie jest bardzo mało rzetelnych informacji. Angielskim posługuje się ponad 1.5 miliarda ludzi na świecie, warto znać ten język.
Sam przykład z sortowaniem odpadów. Wpisz w wyszukiwarkę frazę "sortowanie odpadów", zobacz jak polskojęzyczny internet jest zalany zbędnymi informacjami na ten temat, a przede wszystkim to błędne informacje. ^#(^
Pewnie masz rację, ale nie internet stanowi dla mnie podstawowe źródło informacji (tym bardziej rzetelnych).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

sylvi91

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sylvi91 » 2022-04-10, 21:09

@sądzony Pamiętaj, że matematyka królową nauk. To jakie podstawy matematyczne ma ten niedualizm?

Za pomocą systemu binarnego można opisać wszystko. Każdą wartość można zaprezentować, wszystko opisać takie jakie jest, bo takie są prawa natury, że podstawa logiki, czyli bramka logiczna może przyjąć tylko jeden z dwóch stanów, że isnieje kłamstwo i prawda, że są teorie prawdziwe i fałszywe.
Dualizm jest logiczny i spójny.
W teorii niedualizmu tego nie widzę. Bo skoro jest niedualny, to oznacza, że synonimy tego słowa to pojedyńczy, jeden, Z wiki. Termin pochodzi od „advaita” (अद्वैत), „nie-dwa” lub „jeden bez drugiego.
Zatem system z jednym i to jeszcze niepodzielnym bytem czy też świat z fizycznymi zjawiskami z jednej akcji bez drugiej reakcji to jakaś fantazja.
Wbrew prawom fizyki przede wszystkim, głównie wbrew trzeciej zasady dynamiki Newtona.
Zatem zrozum, że świat jest plural, czyli mnogi, a w minimalnej wersji dwójkowy.
Z tej dwójki rodzi się wszystko co nas otacza.
A kolejna liczba 3 też ma szczególne znaczenie w naszym życiu. Święta Trójca, Trzech króli itp
Np. to już kompletna rodzina, czyli podstawowa komórka społeczna. Komórka złożona z 3 członków.
3 osobowe komisje, trójstronne porozumienia jak to w Jałcie po II WŚ.
Zatem dwa daje możliwość, a jeden to nie wybór, czyli brak akcji i reakcji, dlatego niedualizm jest wbrew naturalnym prawom i logice.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-04-10, 21:30

sylvi91 pisze: 2022-04-10, 21:09 @sądzony Pamiętaj, że matematyka królową nauk. To jakie podstawy matematyczne ma ten niedualizm?

Za pomocą systemu binarnego można opisać wszystko. Każdą wartość można zaprezentować, wszystko opisać takie jakie jest, bo takie są prawa natury, że podstawa logiki, czyli bramka logiczna może przyjąć tylko jeden z dwóch stanów, że isnieje kłamstwo i prawda, że są teorie prawdziwe i fałszywe.
Dualizm jest logiczny i spójny.
W teorii niedualizmu tego nie widzę. Bo skoro jest niedualny, to oznacza, że synonimy tego słowa to pojedyńczy, jeden, Z wiki. Termin pochodzi od „advaita” (अद्वैत), „nie-dwa” lub „jeden bez drugiego.
Zatem system z jednym i to jeszcze niepodzielnym bytem czy też świat z fizycznymi zjawiskami z jednej akcji bez drugiej reakcji to jakaś fantazja.
Wbrew prawom fizyki przede wszystkim, głównie wbrew trzeciej zasady dynamiki Newtona.
Zatem zrozum, że świat jest plural, czyli mnogi, a w minimalnej wersji dwójkowy.
Z tej dwójki rodzi się wszystko co nas otacza.
A kolejna liczba 3 też ma szczególne znaczenie w naszym życiu. Święta Trójca, Trzech króli itp
Np. to już kompletna rodzina, czyli podstawowa komórka społeczna. Komórka złożona z 3 członków.
3 osobowe komisje, trójstronne porozumienia jak to w Jałcie po II WŚ.
Zatem dwa daje możliwość, a jeden to nie wybór, czyli brak akcji i reakcji, dlatego niedualizm jest wbrew naturalnym prawom i logice.
Rozumiem Cię. Mówisz jednak o rzeczach ziemskich, ja o duchowych.
"Jedność to nie jednorodność." papież Franciszek
Kościół jest Jeden, a zawiera w sobie wielość inności.

Nie wierzę w to, że Bóg jest czasem dobry, a czasem zły.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: SynJana » 2022-04-11, 08:11

Matematyka to królowa nauk. Fajne powiedzonko matematyków :)
Widzę wiele niebinarności w matematyce. Liczby pomiędzy 1-100 nie są binarne. Jednak jak się uprzesz, to przecież można je zapisać jako zestaw bitów. Ale można je też zapisać niebinarnie na papierze.
Jak będziesz wyjątkowo zdeterminowany, to wszystko opiszesz jako binarne, ale nie oznacza to, że ma to sens. Binarne opisywanie miejsca w przestrzeni, czasu, nie ma sensu.

Wasz spór jest śmieszny. Kłócicie się o definicje i używacie różnych.

W kontekście chrześcijaństwa też nie bardzo widzę jak wcisnąć dualizm. Niby można na siłę, ale po co?

@sądzony
Nie wierzę w to, że Bóg jest czasem dobry, a czasem zły.
Jesteś gotów przymknąć oczy na jego grzechy lub racjonalizować jego czyny? Jeśli mielibyśmy człowieka, który robi to samo, co Bóg, czy oceniłbyś go tak samo jak Boga?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-04-11, 08:58

SynJana pisze: 2022-04-11, 08:11 Wasz spór jest śmieszny. Kłócicie się o definicje i używacie różnych.
Tak. Chyba masz rację.
W kontekście chrześcijaństwa też nie bardzo widzę jak wcisnąć dualizm. Niby można na siłę, ale po co?
SynJana pisze: 2022-04-11, 08:11 Jesteś gotów przymknąć oczy na jego grzechy lub racjonalizować jego czyny?
Nie wierzę w to, że Bóg jest grzeszny.
Cokolwiek bym napisał z Twojego punktu widzenia będzie racjonalizacją. Więc jestem gotów je racjonalizować.
Rozumiem również Twoje racjonalizacje.
SynJana pisze: 2022-04-11, 08:11 Jeśli mielibyśmy człowieka, który robi to samo, co Bóg, czy oceniłbyś go tak samo jak Boga?
A to nie "mieliśmy" takiego Syna Człowieczego?
Jak mogę oceniać Coś niepojętego?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: SynJana » 2022-04-11, 11:38

@sądzony
A to nie "mieliśmy" takiego Syna Człowieczego?
Jak mogę oceniać Coś niepojętego?
Nie do końca. Jezus nie robił tego, co Bóg-Ojciec.
Wyobraźmy sobie sytuację w której człowiek wykonuje czystki etniczne. Nie zapobiega morderstwu, gdy może. Zabija dzieci. Czy nazwałbyś tego człowieka złym? Aby było trudniej, możemy powiedzieć, że ten człowiek mówi o sobie, że jest bogiem i robi to dla naszego dobra, które dostaniemy po śmierci.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-04-11, 12:09

SynJana pisze: 2022-04-11, 11:38 Nie do końca. Jezus nie robił tego, co Bóg-Ojciec.
Jezus, od początku do końca, wypełniał wolę Ojca.
Syn Boży, Bóg Ojciec, Duch Święty stanowią istotę Boga.
SynJana pisze: 2022-04-11, 11:38 Wyobraźmy sobie sytuację w której człowiek wykonuje czystki etniczne. Nie zapobiega morderstwu, gdy może. Zabija dzieci. Czy nazwałbyś tego człowieka złym?
Nie. Wierzę, że ludzie w samej swej istocie są dobrzy. Czyny są złe.
Oczywiście kogoś kto wciąż nieugięty czyni zło wypadałoby nazwać złym.
Mam z tym problem.

Nie znam zbyt dobrze Starego Testamentu, ale wydaje mi się, że takie "proste" rozumowanie nie jest trafne.
SynJana pisze: 2022-04-11, 11:38 Aby było trudniej, możemy powiedzieć, że ten człowiek mówi o sobie, że jest bogiem i robi to dla naszego dobra, które dostaniemy po śmierci.
Gdy ojciec, robiąc coś co wydawało mi się dla mnie krzywdzące, przekonywał mnie, że to dla mojego dobra nie wierzyłem mu.
Zmieniłem zdanie jakieś 4 lata temu.
Dorosłem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Zablokowany

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”