Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
sylvi91

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sylvi91 » 2022-01-26, 15:32

@Abstract trafiłeś w sedno. Można się rozwodzić, a i tak będą conajmniej dwa odmiennne zdania.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-01-26, 15:51

sylvi91 pisze: 2022-01-26, 15:14
sądzony pisze: 2022-01-26, 14:53 Odpowiedź jest zatem niedualna.
Niedualność polega na tym, iż Maryja może być zarówno dziewicą jak i brzemienną, a Jezus Chrystus Bogiem jak i człowiekiem.
Widzę, że nic nie rozumiesz mawet z przykładów które podałeś.
Przecież to najczystsze przykłady dualizmu w jednej osobowości. Tak jak każdy prosty kij ma dwa końce.
To że Jezus jest zarówno Bogiem jak i Człowiekiem to dualizm :ymapplause:
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-01-26, 15:54

Abstract pisze: 2022-01-26, 15:23 świat jest binarny lub nie jest - to też dualizm :)
świat jest binarny i zarazem, w tej samej chwili nie jest binarny - to niedualizm.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-01-26, 15:56

sylvi91 pisze: 2022-01-26, 15:32 @Abstract trafiłeś w sedno. Można się rozwodzić, a i tak będą conajmniej dwa odmiennne zdania.
Jest Jedno, które zawiera oba jednocześnie. To niedualność.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: Albertus » 2022-01-26, 16:12

Czym innym są jakieś dualistyczne zjawiska w otaczającej nas rzeczywistości a czym innym dualizm w sensie religijnym.

Dualizm w sensie religijnym oznaczałby istnienie dwóch niezależnych od siebie bogów. To jest oczywiście fałszywy obraz i sprzeczny z chrześcijaństwem.

Szatan nie jest przeciwnikiem Boga w ogóle, bo jest tylko stworzeniem, ale jest raczej przeciwnikiem człowieka i planów Boga względem człowieka.

Można się natomiast zastanawiać nad dualizmami w otaczającej nas rzeczywistości.

Ale wydaje mi się że też są one często pozorne i subiektywne.

Weźmy znany przykład - ciepło i zimno.

Wydaje się że są to przeciwstawne sobie rzeczy a tymczasem zimno jest tylko tym co nam się wydaje zimnem i jest to czysto subiektywne doznanie i ocena bo tak naprawdę żadnego zimna nie ma.

Jest tylko ciepło i jego brak.

Gdy ciepła jest coraz mniej to w końcu dochodzimy do całkowitego braku ciepła i zera absolutnego. I nie może być zimniej. Natomiast cieplej może być coraz bardziej i w zasadzie nie ma żadnej określonej granicy ciepła.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-01-26, 16:30

Albertus pisze: 2022-01-26, 16:12 Czym innym są jakieś dualistyczne zjawiska w otaczającej nas rzeczywistości a czym innym dualizm w sensie religijnym.

Dualizm w sensie religijnym oznaczałby istnienie dwóch niezależnych od siebie bogów. To jest oczywiście fałszywy obraz i sprzeczny z chrześcijaństwem.

Szatan nie jest przeciwnikiem Boga w ogóle, bo jest tylko stworzeniem, ale jest raczej przeciwnikiem człowieka i planów Boga względem człowieka.

Można się natomiast zastanawiać nad dualizmami w otaczającej nas rzeczywistości.

Ale wydaje mi się że też są one często pozorne i subiektywne.

Weźmy znany przykład - ciepło i zimno.

Wydaje się że są to przeciwstawne sobie rzeczy a tymczasem zimno jest tylko tym co nam się wydaje zimnem i jest to czysto subiektywne doznanie i ocena bo tak naprawdę żadnego zimna nie ma.

Jest tylko ciepło i jego brak.

Gdy ciepła jest coraz mniej to w końcu dochodzimy do całkowitego braku ciepła i zera absolutnego. I nie może być zimniej. Natomiast cieplej może być coraz bardziej i w zasadzie nie ma żadnej określonej granicy ciepła.
Zgadza się.
Jesteśmy przesiąknięci dualizmem, ale wydaje mi się, że świat taki nie jest.
Już nie jest.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: Albertus » 2022-01-26, 16:35

Jak to "już nie jest"?

A kiedyś był?

sylvi91

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sylvi91 » 2022-01-26, 16:50

sądzony pisze: 2022-01-26, 15:51 To że Jezus jest zarówno Bogiem jak i Człowiekiem to dualizm :ymapplause:
A co to jest jak nie dwoistość?
sądzony pisze: 2022-01-26, 15:51 wiat jest binarny i zarazem, w tej samej chwili nie jest binarny - to niedualizm.
Nie rozumiesz paradoksu? Jest i nie jest jednocześnie, zatem wskazuje na dualizm w szerszym kontekście.

sądzony pisze: 2022-01-26, 15:51 Jest Jedno, które zawiera oba jednocześnie. To niedualność.
Nie, są conajmniej dwa odmienne zdania. Dwa odmienne zdania składają się na jedną całość, dlatego mówimy o dualiźmie danego podmiotu rozważań.
Albertus pisze: 2022-01-26, 16:12 Czym innym są jakieś dualistyczne zjawiska w otaczającej nas rzeczywistości a czym innym dualizm w sensie religijnym.
Nie, to jest praktycznie to samo.

Albertus pisze: 2022-01-26, 16:12 Dualizm w sensie religijnym oznaczałby istnienie dwóch niezależnych od siebie bogów. To jest oczywiście fałszywy obraz i sprzeczny z chrześcijaństwem.
Szatan nie jest przeciwnikiem Boga w ogóle, bo jest tylko stworzeniem, ale jest raczej przeciwnikiem człowieka i planów Boga względem człowieka.
Nie rozumiesz podstaw. Upadły anioł powstał z Boga jak 0 daje początek dla 1. Ale to 0 jest największym wynalazkiem matematyki, a 1 tylko jedną z lu-cyferek. 0 to Bóg, 1 to szatan, 2 to Adam, 3 to Ewa wedle księgi Genesis. Zwróć uwagę, że jedne są parzyste inne nie, to tak jakby cechowały się dobrem lub złem w najprostszym ujęciu. W dualiźmie chodzi o dwie przeciwstawne siły, które decydują o poczynaniach człowieka, tak jak to obrazują historie biblijne.

Albertus pisze: 2022-01-26, 16:12 Można się natomiast zastanawiać nad dualizmami w otaczającej nas rzeczywistości.

Ale wydaje mi się że też są one często pozorne i subiektywne.

Weźmy znany przykład - ciepło i zimno.

Wydaje się że są to przeciwstawne sobie rzeczy a tymczasem zimno jest tylko tym co nam się wydaje zimnem i jest to czysto subiektywne doznanie i ocena bo tak naprawdę żadnego zimna nie ma.

Jest tylko ciepło i jego brak.

Gdy ciepła jest coraz mniej to w końcu dochodzimy do całkowitego braku ciepła i zera absolutnego. I nie może być zimniej. Natomiast cieplej może być coraz bardziej i w zasadzie nie ma żadnej określonej granicy ciepła.
Znowu nie rozumiesz podstaw. Zimno - ciepło to pojęcia względne i wcale nie trzeba wyznaczać go stopniami Celsjusza lub Kelvinami lub patrzeć z perspektywy człowieka.
Na Słońcu najchłodniejszy, zimny obszar może mieć temperaturę 100 tysięcy stopni C. Na innych gwiazdach chłodniejsze lub najzimniejsze obszary mogą mieć miliony stopni C.

Kordian

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: Kordian » 2022-01-26, 16:52

sądzony pisze: 2022-01-26, 16:30 Jesteśmy przesiąknięci dualizmem, ale wydaje mi się, że świat taki nie jest.
To monizm.
Natomiast chociażby człowiek jest istotą cielesno-duchową. Mówi o tym Biblia:
Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła - bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię i rów kopał w ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby - wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.
Rdz 2,4-7
To "tchnienie życia" jest właśnie elementem duchowym, a "proch ziemi" - cielesnym.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-26, 17:22

sylvi91 pisze: 2022-01-26, 15:02 Ja nie rozumiem binarności. dualizmu, dwojakości, systemu dwójkowego ?
Samo to, że wymieniasz te rzeczy jednym ciągiem, świadczy, że nie.
Dowiedziałeś się czym jest dobro, dlatego potrafisz wskazać zło.
To nie ma nic wspólnego z dualizmem
Innej drogi nie ma. To obraz dobra, pozwala ukazać obraz zła. Te przeciwieństwa są nierozłączne. Jedno nie może istnieć bez drugiego.
Przeciwnie, dobro może istnieć bez zła. I istniało, zanim świat powstał.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 14:19Sztuczne założenie.
To tylko reprezentacja. Bardzo często 1 jest reprezentowane przez brak ładunku, a nie jego ustawienie.
Tak to tylko reprezentacja. Tak samo jak Bóg reprezentuje dobro, a ten zły reprezentuje zło.
Nic podobnego. Bóg jest dobrem i niczego nie "reprezentuje".
Ano to, że w sposób naturalny jest dokonywany wybór za jedną z opcji.
Wybór z dwu opcji to jeszcze nie dualizm.
Albertus pisze: 2022-01-26, 16:12 Czym innym są jakieś dualistyczne zjawiska w otaczającej nas rzeczywistości a czym innym dualizm w sensie religijnym.
To własnie usiłuję sylvi91 wytłumaczyć.
Dualizm w sensie religijnym oznaczałby istnienie dwóch niezależnych od siebie bogów. To jest oczywiście fałszywy obraz i sprzeczny z chrześcijaństwem.
Dokładnie tak.
Szatan nie jest przeciwnikiem Boga w ogóle, bo jest tylko stworzeniem, ale jest raczej przeciwnikiem człowieka i planów Boga względem człowieka.
Tak
sylvi91 pisze: 2022-01-26, 16:50 Nie rozumiesz podstaw. Upadły anioł powstał z Boga jak 0 daje początek dla 1.
Nie.
Upadły anioł został stworzony jako dobry.
Ale to 0 jest największym wynalazkiem matematyki, a 1 tylko jedną z lu-cyferek. 0 to Bóg, 1 to szatan, 2 to Adam, 3 to Ewa wedle księgi Genesis. Zwróć uwagę, że jedne są parzyste inne nie, to tak jakby cechowały się dobrem lub złem w najprostszym ujęciu. W dualiźmie chodzi o dwie przeciwstawne siły, które decydują o poczynaniach człowieka, tak jak to obrazują historie biblijne.
Wybacz, ale to bełkot (w sensie, jaki temu słowu nadał Jozef Bocheński: http://100-zabobonow.blogspot.com/2008/04/belkot.html

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: Albertus » 2022-01-26, 19:03

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 17:22
sylvi91 pisze: 2022-01-26, 16:50 Nie rozumiesz podstaw. Upadły anioł powstał z Boga jak 0 daje początek dla 1.
Nie.
Upadły anioł został stworzony jako dobry.
Dokładnie tak.

I zdaje się że to sylvi nie rozumie podstaw...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-01-26, 20:31

sylvi91 pisze: 2022-01-26, 16:50
sądzony pisze: 2022-01-26, 15:51 To że Jezus jest zarówno Bogiem jak i Człowiekiem to dualizm :ymapplause:
A co to jest jak nie dwoistość?
sądzony pisze: 2022-01-26, 15:51 wiat jest binarny i zarazem, w tej samej chwili nie jest binarny - to niedualizm.
Nie rozumiesz paradoksu? Jest i nie jest jednocześnie, zatem wskazuje na dualizm w szerszym kontekście.

sądzony pisze: 2022-01-26, 15:51 Jest Jedno, które zawiera oba jednocześnie. To niedualność.
Nie, są conajmniej dwa odmienne zdania. Dwa odmienne zdania składają się na jedną całość, dlatego mówimy o dualiźmie danego podmiotu rozważań.
Wydaje mi się, że to Ty nie rozumiesz o czym piszesz.
Ale ok. Oczywiście istnieje możliwość, że to ja jestem w błędzie. Tego wykluczyć niemogę.

Niedualnością oraz logiką paradoksową interesuję się od kilku lat.

viewtopic.php?t=10769

Dla mnie niedualność (czyli przeciwieństwo dualności) związana jest z duchowością.
Rozumiem ją mniej więcej tak jak wiki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niedualno%C5%9B%C4%87

Oczywiście może mówisz o czymś zupełnie innym, a może ja zupełnie Cię nie rozumiem.

Pozdrawiam
dt
Ostatnio zmieniony 2022-01-26, 20:40 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sądzony » 2022-01-26, 20:37

Kordian pisze: 2022-01-26, 16:52 Natomiast chociażby człowiek jest istotą cielesno-duchową. Mówi o tym Biblia:
Tak. Ale człowiek to Jedność tych dwu, a nie suma każdj z nich.
"Całość jest czymś więcej niż sumą części". Arystoteles, a niedawno chyba papież Franciszek
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

sylvi91

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sylvi91 » 2022-01-27, 17:08

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 17:22 Samo to, że wymieniasz te rzeczy jednym ciągiem, świadczy, że nie.
Przecież to synonimy. W języku polskim jest wiele słów do określenia tego samego, bo mamy dużo zapożyczeń.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 17:22Przeciwnie, dobro może istnieć bez zła. I istniało, zanim świat powstał.
Nieprawda. Zanim świat powstał to istniał chaos. Chaos jest przeciwieństwem porządku, który był w Niebie więc jest złem.
Tak więc od samego początku istniały dwa przeciwieństwa.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 17:22 Nic podobnego. Bóg jest dobrem i niczego nie "reprezentuje".
Poważnie? A jak zsyłał plagi na Egipt, to też był czystym dobrem? Bóg też może siać spustoszenie i karać jak chce. Jest więc u podstaw dualistyczny w swojej postaci.


Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 17:22
Albertus pisze: 2022-01-26, 16:12 Czym innym są jakieś dualistyczne zjawiska w otaczającej nas rzeczywistości a czym innym dualizm w sensie religijnym.
To własnie usiłuję sylvi91 wytłumaczyć.
To może wytłumaczcie z podaniem przykładów i wyjaśnieniem jakie są różnice i gdzie. Moim zdaniem różnic nie ma bo religia tak jak nauka stara się pokazać obraz rzeczywistości.

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 17:22
Albertus pisze: 2022-01-26, 16:12 Dualizm w sensie religijnym oznaczałby istnienie dwóch niezależnych od siebie bogów. To jest oczywiście fałszywy obraz i sprzeczny z chrześcijaństwem.
Dokładnie tak.
Wcale nie. Oznaczał by jedynie, że są wierzący i niewierzący w jedynego Boga.

Tak samo jak symbol Taoizmu Taijitu, jest w ujęciu całościwym symbolem Niedualizmu, gdyż jest on jeden. Ale jak widać jest on podzielony na dwie strefy, mówi więc o dualiźmie, o dwóch pierwiastkach składających się na całość.

Obrazek


Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 17:22
Albertus pisze: 2022-01-26, 16:12Szatan nie jest przeciwnikiem Boga w ogóle, bo jest tylko stworzeniem, ale jest raczej przeciwnikiem człowieka i planów Boga względem człowieka.
Tak
Co za bzdury. Masło maślane i nic z tego nie wynika. Skoro jest przeciwniekiem jakichś planów to jest i przeciwnikiem ich autora.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 17:22
sylvi91 pisze: 2022-01-26, 16:50 Nie rozumiesz podstaw. Upadły anioł powstał z Boga jak 0 daje początek dla 1.
Nie.
Upadły anioł został stworzony jako dobry.
Co nie zmienia faktu, że się od Boga odwrócił.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 17:22Wybacz, ale to bełkot (w sensie, jaki temu słowu nadał Jozef Bocheński:
To widzę, że nawet nie zrozumiałeś idei ponumerowania "obiektów" w przestrzeni 3D, ponumerowania aktorów z księgi Rodzaju. Jesteś niby taki wygadany i dużo nawijasz, ale ze zrozumieniem pisanego słowa u Ciebie słabo. Podaj mi wyjaśnienie i przykłady dualizmu o co prosiłem wcześniej, bo zarzucasz mi nawet to, że ja nie rozumiem pojęcia, którego dotyczy się wątek.


sądzony pisze: 2022-01-26, 20:31 Wydaje mi się, że to Ty nie rozumiesz o czym piszesz.
Ale ok. Oczywiście istnieje możliwość, że to ja jestem w błędzie. Tego wykluczyć niemogę.
Piszę o binarności w fundamentach świata. Na tych fundamentach powstaje wszystko co nas otacza. Nawet spośród milionów kolorów, które może dostrzec ludzkie oko i które są opisane w przestrzennym modelu barwowym RGB, każdy z tych kolorów ma swoje przeciwieństwo.
Przykładowo:
RGB HEX: ff00ff to kolor MAGENTA (fuksja)
RGB HEX: 00ff00 to kolor przeciwny według skali czyli GREEN (zielony)

lub

RGB HEX: ff0000 to kolor RED (czerwony)
RGB HEX: 00ffff to kolor CYAN (niebieski, lekko zielony)
sądzony pisze: 2022-01-26, 20:31 Niedualnością oraz logiką paradoksową interesuję się od kilku lat.
To prawie tak samo jak ja. Od lat interesuję się dualizmem i logiką Boole'a.
Dzięki za podanie linku do ciekawego wątku, zapoznam się w wolnej chwili.

sądzony pisze: 2022-01-26, 20:31 Dla mnie niedualność (czyli przeciwieństwo dualności) związana jest z duchowością.
Rozumiem ją mniej więcej tak jak wiki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niedualno%C5%9B%C4%87
Rozumiem, że w duchowości dualizmu może nie być. Nie o tym piszę.
Zwróć uwagę na te słowa z hasła i przypisów które podałeś:

Czemu tam jest o dualiźmie?

Stan niedualności może być rozumiany jako zwieńczenie poszukiwań duchowych, jak pisze ojciec benedykt Bede Griffiths - „racjonalny umysł czerpie z doświadczenia naszych zmysłów i przez to ze swej natury musi być dualistyczny. Widzi on wszystko w kategoriach przeciwstawieństw: ducha i materii, przedmiotu i podmiotu, prawdy i błędu, dobra i zła.[1]”

Stary Testament jest zasadniczo odbiciem takiego dualizmu: wszakże to Izraelici byli tymi, których ciągle odrzucano. Dobrzy musieli być odseparowani od złych i w ten sposób dualizm stał się częścią całej tradycji judaistycznej.


sądzony pisze: 2022-01-26, 20:31 Oczywiście może mówisz o czymś zupełnie innym, a może ja zupełnie Cię nie rozumiem.
Ja nie mówię tylko o sferze duchowej. Mówię o tym jak pracuje ludzki umysł i jak postrzega świat. Jako analogię podałem przykład z bramką logiczną, czyli procesorem, który przetwarza mnóstwo informacji, ale te wszystkie cykle przetwarzania sprowadzają się do zapisu zero-jedynkowego i w istocie procesor, czy też umysł podejmuje tylko decyzję TAK - NIE. Podejmuje miliony takich decyzji w każdej sekundzie i dzięki temu podążą jakimś wybranym torem, jakąś scieżką; czy to prawdy, czy fałszu - zależnie od tego czy dobrze wybrał.

sylvi91

Re: Czy dualizm aka binarność w religii ma jakieś szersze znaczenie?

Post autor: sylvi91 » 2022-01-27, 17:13

sądzony pisze: 2022-01-26, 20:37
Kordian pisze: 2022-01-26, 16:52 Natomiast chociażby człowiek jest istotą cielesno-duchową. Mówi o tym Biblia:
Tak. Ale człowiek to Jedność tych dwu, a nie suma każdj z nich.
"Całość jest czymś więcej niż sumą części". Arystoteles, a niedawno chyba papież Franciszek
Dokładnie, dlatego mówimy o nierozłącznych przeciwieństwach, bo to nie tylko suma części, ale swoista jedność.

Zablokowany

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”