FILMY WZBUDZAJĄCE WĄTPLIWOŚCI

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Logan » 2022-05-22, 21:47

Promowanie kłamstw i popieranie ich nie jest zgodne z etyką chrześcijańską.
Książka The Pagan Christ Toma Harpura (2004) przedstawia to samo, co doprowadziło do tak zwanej kontrowersji Horus-Jezus.

Harpur twierdzi, że chrześcijaństwo zostało w całości wymyślone z mitologii egipskiej i że Jezus Chrystus jest po prostu wyobrażonym na nowo przez Horusa. Na poparcie swojego twierdzenia Harpur powołuje się na „ekspertów” w tej dziedzinie, takich jak Godfrey Higgins, Gerald Massey i Alvin Boyd Kuhn, wszyscy pisarze z XVIII, XIX i XX wieku, z których żaden nie był biblistą ani egiptologiem. Higgins był angielskim sędzią, który wierzył, że wszystkie religie pochodzą z Zaginionego Miasta Atlantydy; Massey, samozwańczy egiptolog, był angielskim spirytualistą, który studiował dostępne inskrypcje w British Museum; Kuhn był autorem samoopublikowanym, którego głównym celem było promowanie teorii mitu Chrystusa, która była zasadniczo tylko przepisaniem pracy wykonanej przez Higginsa i Masseya.

Harpur przedstawia tych „ekspertów” tak, jakby odkryli coś cudownego i niesłychanego, podczas gdy w rzeczywistości ich obserwacje są często niedokładnymi powtórzeniami wcześniejszych prac (takich jak te autorstwa Epikteta i Marka Aureliusza) lub szalenie spekulatywnymi teoriami przedstawianymi tak, to genialne spostrzeżenia. Motyw umierającego i odradzającego się Boga istniał przez tysiące lat, zanim zaczął apostoł Paweł. 42-62 n.e. i koncepcja życia wiecznego przez osobiste oddanie się bogu była równie dobrze ugruntowana. Książka Harpura przedstawia wiele bardzo poważnych problemów każdemu czytelnikowi zaznajomionemu z Biblią, chrześcijaństwem, mitologią egipską i historią, ale jego najpoważniejszym błędem jest twierdzenie, że Horus i Jezus mają „znaczące podobieństwa”.

To twierdzenie, które jest oczywiście fałszywe dla każdego, kto zna historie tych dwóch postaci, stało się najbardziej znane w książce. Niestety, wielu czytelników, którzy nie znają oryginalnych opowiadań, uważa twierdzenia Harpura za uzasadnione, gdy tak nie jest. Aby przytoczyć tylko kilka przykładów, Harpur twierdzi, że zarówno Horus, jak i Jezus urodzili się w jaskini – to nieprawda, Horus urodził się na bagnach Delty, a Jezus w stajni; oba narodziny obwieszczał anioł - także fałszywy, gdyż w wierzeniach egipskich nie ma pojęcia anioła, posłańca Boga; Horus i Jezus zostali ochrzczeni – fałszywy, chrzest nie był praktykowany przez Egipcjan; zarówno Horus, jak i Jezus byli kuszeni na pustyni - fałszywy, Horus walczył z Setem w wielu różnych regionach, w tym na suchej pustyni, podczas gdy opowieści ewangeliczne jasno mówią, że Jezus był kuszony na pustyni; Horusa i Jezusa odwiedzili Trzej Mędrcy - fałszywe, Horusa nigdy nie odwiedzają mędrcy i, co jeszcze bardziej szkodliwe dla "stypendium" Harpura, nie ma "trzech mędrców" wspomnianych w Biblii, która odnosi się tylko do "mędrców" którzy przynoszą trzy rodzaje darów; Horus i Jezus wskrzeszali zmarłych do życia – fałszywe, Horus nie miał nic wspólnego z wskrzeszaniem Ozyrysa ani nikogo innego z martwych.
Ostatnio zmieniony 2022-05-22, 21:54 przez Logan, łącznie zmieniany 3 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Albertus » 2022-05-22, 21:49

Tak jak pisałem. Filmik nie powinien się znaleźć w tym temacie ale w innym dziale. Jeśli tam zostanie przeniesiony to można by o nim podyskutować, jeśli ten kto go zamieścił jest gotowy bronić tez które filmik prezentuje.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13774
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: FILMY WZBUDZAJĄCE WĄTPLIWOŚCI

Post autor: sądzony » 2022-05-22, 21:56

Logan pisze: 2022-05-22, 21:47 Promowanie kłamstw i popieranie ich nie jest zgodne z etyką chrześcijańską.
Ja niczego nie popieram. Jedynie podziękowałem za pokazanie innego spojrzenia.
Mi osobiście nie przeszkadza, że ktoś myśli inaczej, a do tych co śmiali się z chrześcijaństwa w tle przedstawianego filmu podchodzę raczej z miłosierdziem. To że krzyż nie jest symbolem jedynie chrześcijańskim, a podobne historie pojawiały się w formie mitów na przestrzeni wieków jest raczej oczywiste.
Ostatnio zmieniony 2022-05-22, 23:20 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-23, 06:44

Logan pisze: 2022-05-22, 21:26 @bezimienny doradzałbym edukację w zakresie genezy chrześcijaństwa z bardziej rzetelnych źródeł. Film niewiarygodny pełen przekłamań i pseudofaktów.

Horus ukrzyżowany... i zmartwychwstał... skąd on to wziął?
Nie obejrzałam filmu, ale po przeczytaniu tego wpisu domyślam się o czym jest, więc potwierdzam, nie ma żadnych źródeł, które miałyby dowodzić łączenie Jezusa z Horusem i innymi bóstwami (wiem że tych zarzutów jest więcej), to są bezpodstawne informacje, które od jakiegoś czasu krążą po internecie, również w formie grafik. Temat przerabiałam z historykiem

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18921
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4608 times
Kontakt:

Re: FILMY WZBUDZAJĄCE WĄTPLIWOŚCI

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-23, 08:11


ODPOWIEDZ