Książki popularnonaukowe

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Albertus » 2023-02-14, 19:46

sądzony pisze: 2023-02-14, 18:54 Jedni twierdzą, że psychologia jest antychrześcijańska, inni odwrotnie.

Bo może być taka i taka.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: sądzony » 2023-02-14, 19:53

Nawet religię można wykorzystać przeciw człowiekowi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Albertus » 2023-02-14, 20:01

sądzony pisze: 2023-02-14, 19:53 Nawet religię można wykorzystać przeciw człowiekowi.
Powiedziałby że nawet przede wszystkim fałszywą religię albo pseudo religię można wykorzystać przeciwko człowiekowi.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: sądzony » 2023-02-14, 20:05

Albertus pisze: 2023-02-14, 20:01 Powiedziałby że nawet przede wszystkim fałszywą religię albo pseudo religię można wykorzystać przeciwko człowiekowi.
No wiesz dla mnie slogany "Do zobaczenia na szczycie", "Jak rozszyfrować innych" czy "Stań się sam dla siebie celem" to również pseudo-psychologia.
Mógłbym więc powtórzyć za Tobą.

Czy mam rozumieć, że dla Ciebie słowo "religia" = "katolicyzm"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-14, 21:42

sądzony pisze: 2023-02-14, 18:54 Jedni twierdzą, że psychologia jest antychrześcijańska, inni odwrotnie.
Chyba trochę zależy o jakiej psychologii mowa. Im bliżej psychologii "klinicznej" tym więcej w niej nauki.
Im dalej, tym bardziej psychologia praktyczna zamienia się w pęk różnych ideologii.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: sądzony » 2023-02-15, 07:20

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-14, 21:42
sądzony pisze: 2023-02-14, 18:54 Jedni twierdzą, że psychologia jest antychrześcijańska, inni odwrotnie.
Chyba trochę zależy o jakiej psychologii mowa. Im bliżej psychologii "klinicznej" tym więcej w niej nauki.
Im dalej, tym bardziej psychologia praktyczna zamienia się w pęk różnych ideologii.
Chyba bym tego tak nie określił.
Psychologia kliniczna, wydaje mi się, zajmuje się płaszczyzną psychiczną w obrębie bliższym ciału.
Natomiast, to nazywam psychologią głębi (psychologią przemiany, psychoterapią, rozwoju) zajmuje się moim zdaniem płaszczyzną psychiczną w obrębie "styku" z płaszczyzną duchową.

W praktyce psycholog, psychoterapeuta nie działa jednak w zakresie jednego nurtu, szkoły.

Narzędziem psychologa klinicznego są chyba: badanie, obserwacja, testy, wywiad. Zadaniem jest diagnoza lub pomoc w diagnozie oraz przywrócenie stanu pacjenta do "użyteczności społecznej" lub funkcjonowania w miarę remisyjnego.

Narzędziem (zdrowego) psychoterapeuty jest relacja, a zadaniem wzmocnienie, stabilizacja ego, rozwój osobowości i dążenie do szczęścia.
Ostatnio zmieniony 2023-02-15, 07:48 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-15, 14:34

Myślę, że tak - ale tym bardziej, godząc się z tym, co opisałeś, należałoby powiedzieć, że im dalej od psychologii klinicznej, tym bardziej psychologia przestaje być nauką (bardziej działalnością humanistyczną).
To może nie taki problem (nie jesteśmy automatami, więc - pomijając problemy powtarzalne - psycholog z konieczności musi poruszać się po cienkiej grani racjonalności): problemem jest to, że jednak działalność o charakterze humanistycznym jest podatna na ideologię. I to niestety widać - zarówno w psychologii, jak i w pedagogice.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: sądzony » 2023-02-15, 19:56

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-15, 14:34 Myślę, że tak - ale tym bardziej, godząc się z tym, co opisałeś, należałoby powiedzieć, że im dalej od psychologii klinicznej, tym bardziej psychologia przestaje być nauką (bardziej działalnością humanistyczną).
Psychologia kliniczna, jest "psychologią stosowaną" wspomagającą psychiatrię. Wszelkie pojęcia psychologiczne, koncepcje, teorie, mechanizmy, narzędzia, próby wyjaśnienia konstruktu osobowości powstały poza nią. Pewnie prowadzone są w jej zakresie jakieś badania, ale posługuje się ona wszystkim tym co tworzone było poza nią.

Jeżeli nauką jest szukanie norm i powtarzalności poprzez badania to z pewnością psychologia kliniczna jest jej bliższa.
Psychoterapia traktuję jednostkę indywidualnie. W psychoterapii ważne jest zdrowie "pacjenta", a nie "przydatność społeczna", bo każda "przydatność społeczna" bez "wewnętrznej zgody" nie jest relacją, a przymusem.

To co dzieje się w gabinecie, tak samo jak i to co dzieje się u dentysty, nie ma być nauką, a pomocą, "leczeniem", poprawą stanu życia.
Również w konfesjonale nie odbywa się teologia jako nauka (która również jest chyba działalnością humanistyczną).
Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-15, 14:34 To może nie taki problem (nie jesteśmy automatami, więc - pomijając problemy powtarzalne - psycholog z konieczności musi poruszać się po cienkiej grani racjonalności): problemem jest to, że jednak działalność o charakterze humanistycznym jest podatna na ideologię. I to niestety widać - zarówno w psychologii, jak i w pedagogice.
I chyba religii, teologii, duchowości. Schizmy, rozłamy, dziwne duchowości, ruchy, pustelnie ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-15, 22:03

Owszem.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Abstract » 2023-04-06, 04:06

https://ebookpoint.pl/promocja/16339?so ... or=&jezyk=
Promocja do 10.04.2023. Wiele wiedzy, książki po 6,90 zł w górę.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ