Książki popularnonaukowe

Kordian

Książki popularnonaukowe

Post autor: Kordian » 2022-01-26, 18:01

Czytacie książki popularnonaukowe?
Jest taka fajna i trochę pokręcona: "Krótka historię czasu" Hawkinga i w sumie polecam przeczytać, choć z dystansem ;)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Efezjan » 2022-01-26, 18:20

Kiedyś czytałem więcej popularnonaukowych. Ostatnio mnie na Lema wzięło, a kiedyś jego książek nie mogłem strawić. Pamiętam, że do 'Solarisu' podchodziłem chyba trzy razy, zanim nie przeczytałem do końca. A teraz 'Summa technologiae' tegoż czytana dość łatwo. Uznaję tę książkę za popularnonaukową, dlatego tu o niej wspominam.

Właśnie zdjąłem z półki Wszechświat z niczego Lawrence'a M. Kraussa. Dawnom tę książkę czytał. Zapamiętałem z niej tylko, że cząsteczki mogą się rodzić z niczego, ale to bardzo rzadkie, bo 1 cząstka na miliard lat na metr kwadratowy.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Kordian

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Kordian » 2022-01-26, 18:51

Efezjan pisze: 2022-01-26, 18:20 Kiedyś czytałem więcej popularnonaukowych. Ostatnio mnie na Lema wzięło, a kiedyś jego książek nie mogłem strawić. Pamiętam, że do 'Solarisu' podchodziłem chyba trzy razy, zanim nie przeczytałem do końca. A teraz 'Summa technologiae' tegoż czytana dość łatwo. Uznaję tę książkę za popularnonaukową, dlatego tu o niej wspominam.
"Solaris" to bardzo oryginalna powieść, podobnie oryginalne są "Dzienniki gwiazdowe", a niektóre opowiadania z tego zbioru nieźle wkręcają się w mózg (np. o skrzyniach profesora Corcorana) ;)
Ale Lem to bardziej fantastyka naukowa.
Efezjan pisze: 2022-01-26, 18:20 Właśnie zdjąłem z półki Wszechświat z niczego Lawrence'a M. Kraussa. Dawnom tę książkę czytał. Zapamiętałem z niej tylko, że cząsteczki mogą się rodzić z niczego, ale to bardzo rzadkie, bo 1 cząstka na miliard lat na metr kwadratowy.
Krauss jeździł z propagandowymi wykładami ateistycznymi. Światopoglądowo raczej blisko mu do Dawkinsa.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: AdamS. » 2022-01-26, 20:50

Jeśli ktoś się interesuje wpływem ważnych zdarzeń historycznych na naszą współczesną mentalność, kulturę i politykę, gorąco wszystkim polecam "Między nieładem a niewolą" Andrzeja Nowaka. Przeczytałem jednym tchem - i z pewnością będę wracał, bo książka jest nie tylko fascynująca w treści, ale także bogata w ciekawe zdjęcia (kolor) i źródła... Wbrew tytułowi to nie tylko polityka - to podstawa do zrozumienia dzisiejszego świata w zakresie współczesnej kultury (czy raczej antykultury), nowych ideologii i narastającej wrogości do Kościoła.

Obrazek

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Viridiana » 2022-03-06, 15:04

Czytałam kiedyś książkę pt. "Znikająca łyżeczka. Dziwne opowieści chemicznej treści". Dużo ciekawostek związanych z pierwiastkami. Pamiętam, że bardzo mi się podobała.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-02-10, 16:11

Giovanni Reale "Historia filozofii starożytnej" (4 tomy, jest jeszcze tom piąty, ale to już tylko słownik pojęć). Polecił to nam kiedyś, w liceum, nauczyciel filozofii i słusznie uczynił. Jest to książka bardzo ciekawa, napisana przystępnym językiem, czyta się ją lekko, nawet łatwiej niż powieść, pomimo że jest popularnonaukowa. Powstrzymuję się siłą woli, żeby do niej nie powrócić, bo mam ważniejsze rzeczy do zrobienia. Ale ona mnie tak ładnie, wabiąco prosi i nawołuje z półeczki... Jest to ten typ książki, o której istnieniu nie da się zapomnieć, którą można czytać kilkakrotnie, za którą się tęskni jak za przyjacielem. Nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania ani wiedzy z zakresu filozofii. Do wszystkiego wprowadza od podstaw i w sposób zrozumiały dla każdego czytelnika. Polecam z całego serduszka, no chyba, że nie lubicie przywiązywać się emocjonalnie do książek.
Ostatnio zmieniony 2023-02-10, 16:14 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: sądzony » 2023-02-10, 16:14

A, że jaki Twój najulubieńszy starożytny "fizjolog"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-02-10, 16:31

sądzony pisze: 2023-02-10, 16:14"fizjolog"?
:?:
Sprecyzuj. To słowo jako żart napisałeś i pytasz ogólnie o filozofów, czy może to jakaś aluzja do czegoś, czego nie znam? Jesli aluzja, to przepraszam, ale nie rozumiem, więc wytłumacz. A może masz na myśli filozofów przyrody?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: sądzony » 2023-02-10, 16:34

Ferdynand Kiepski mawiał, że "są rzeczy, które się fizjologom nie śniły" :)
To traki żart miał być.
Nie pomyślałem, że nie wszyscy oglądają czy lubią "Kiepskich".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-02-10, 16:55

Jeśli chodzi o starożytność, to nie mam raczej ulubionych postaci, ale ulubione szkoły/ruchy filozoficzne. Są to zwłaszcza: pitagorejczycy (wprost odlotowi byli), sofiści (ale nie wszyscy, bo tzw. "sofiści politycy" byli straszni). Ciekawi są też cynicy.
No a poza tym bardzo lubię Filona z Aleksandrii, który był zupełnie niepodobny do innych i niesamowity.

Nie przepadam za Platonem (chociaż on jest oczywiście ważny i nie dyskredytuję go, ale po prostu nie ciekawił mnie. Tak samo z neoplatonizmem). Nie lubię też stoicyzmu, zwłaszcza tego początkowego, skrajnego stoicyzmu.

Dodano po 8 minutach 53 sekundach:
sądzony pisze: 2023-02-10, 16:34 Ferdynand Kiepski mawiał, że "są rzeczy, które się fizjologom nie śniły" :)
To traki żart miał być.
Nie pomyślałem, że nie wszyscy oglądają czy lubią "Kiepskich".
Acha. Nie, nie oglądam. A ja się trochę zestresowałam, że może Ty masz na myśli jakieś dzieło filozoficzne albo nurt, albo coś innego ważnego i że może to oczywiste, i wszyscy to znają, tylko nie ja.
Ostatnio zmieniony 2023-02-10, 17:07 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Andy72 » 2023-02-10, 17:13

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-02-10, 17:04 Jeśli chodzi o starożytność, to nie mam raczej ulubionych postaci, ale ulubione szkoły/ruchy filozoficzne. Są to zwłaszcza: pitagorejczycy (wprost odlotowi byli), sofiści (ale nie wszyscy, bo tzw. "sofiści politycy" byli straszni). Ciekawi są też cynicy.
No a poza tym bardzo lubię Filona z Aleksandrii, który był zupełnie niepodobny do innych i niesamowity.

Nie przepadam za Platonem (chociaż on jest oczywiście ważny i nie dyskredytuję go, ale po prostu nie ciekawił mnie. Tak samo z neoplatonizmem). Nie lubię też stoicyzmu, zwłaszcza tego początkowego, skrajnego stoicyzmu.
U mnie to przede wszystkim Arystoteles, Platon dobrze mówił o bytach idealnych, natomiast gorzej mu szło, gdy filozofował o rzeczach przyziemnych np. o polityce i organizacji państwa. Parmenides : "Byt jest, a niebytu nie ma", Sokrates z jego pokorą "wiem że nic nie wiem".
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Abstract » 2023-02-10, 17:24

@Andy72 Hawking odleciał z tym porównywaniem się do Galileusza 😉.

Co do filozofii "Rozprawa o metodzie" Kartezjusza, polecam
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Ate » 2023-02-11, 13:02

Ja bym się chciała was zapytać, jak się zapatrujecie na czytanie książek popularnonaukowych. Mówi się, że czytanie rozwija itd., że człowiek ma naturalny pęd do wiedzy. Ja również jako mol książkowy spędziłam mnóstwo czasu na czytanie książek, w tym wielu, wielu popularnonaukowych. I tak się zastanawiam...

Tak szczerze, czy czytanie książek popularnonaukowych was rzeczywiście ubogaciło?

Czy szeroka wiedza OGÓLNA o świecie rzeczywiście jest potrzebna?

Czy czytanie książek POPULARNOnaukowych, zaznaczam jeszcze raz, POPULARNOnaukowych, jest tak korzystne, jak to się o tym mówi?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: Albertus » 2023-02-11, 13:41

Ate pisze: 2023-02-11, 13:02 Ja bym się chciała was zapytać, jak się zapatrujecie na czytanie książek popularnonaukowych. Mówi się, że czytanie rozwija itd., że człowiek ma naturalny pęd do wiedzy. Ja również jako mol książkowy spędziłam mnóstwo czasu na czytanie książek, w tym wielu, wielu popularnonaukowych. I tak się zastanawiam...

Tak szczerze, czy czytanie książek popularnonaukowych was rzeczywiście ubogaciło?

Czy szeroka wiedza OGÓLNA o świecie rzeczywiście jest potrzebna?

Czy czytanie książek POPULARNOnaukowych, zaznaczam jeszcze raz, POPULARNOnaukowych, jest tak korzystne, jak to się o tym mówi?
Pragnienie zdobywania wiedzy o otaczającym nas świecie jest całkowicie normalną dobrą cechą człowieka.

Jednak czytając literaturę trzeba uważać aby nie dać się czasem zmanipulować.

Warto włączyć samodzielne myślenia oraz sprawdzać w wielu źródłach.

Powtórzę przykład który wielokrotnie już podawałem a który utkwił mi we wspomnieniach z dzieciństwa. Otóż czytałem kiedyś w "Młodym techniku" w latach osiemdziesiątych( albo jeszcze w siedemdziesiątych) że powodem głodu w Chinach jest dramatyczne przeludnienie i jedynym ratunkiem uratowania świata przed głodem jest ograniczenie przyrostu naturalnego. Tymczasem minęło kilkadziesiąt lat i w Chinach jest o 400 milionów ludzi więcej niż wtedy a w Chinach nie ma żadnego głodu...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Książki popularnonaukowe

Post autor: sądzony » 2023-02-11, 16:25

Ate pisze: 2023-02-11, 13:02 Tak szczerze, czy czytanie książek popularnonaukowych was rzeczywiście ubogaciło?
Tak szczerze to ja mam problem z pojęciem "popularnonaukowym".
Np. dla mnie osobiście muzyka "pop" to nie rodzaj muzyki, a to co jest popularne. W związku z tym Metallica to dla mnie żaden heavymetal, a pop.
I tak na przykład kiedyś, jakieś ponad 20 lat temu, zaczytywałem się w E. Fromie - to psycholog, filozof, psychoterapeuta, psychoanalityk i socjolog. Jego książka "Ucieczka od wolności" często określana była jako popularnonaukowa. Dla mnie jednak, cały jego dorobek literacki z pewnością jest bardziej naukowy niż popularny.

Więc czym jest i kto określa co jest popularnonaukowe?
Ate pisze: 2023-02-11, 13:02 Czy szeroka wiedza OGÓLNA o świecie rzeczywiście jest potrzebna?
Przepiłem swoje liceum, ale pamiętam co powiedział mi jeden nauczyciel:
"Daniel w życiu wcale nie musisz wiedzieć wiele. Ważne byś umiał właściwie wykorzystać to już umiesz."

Wiedza, o której piszesz, moim zdaniem, bywa przydatna, ale czy konieczna ...
Osobiście im bardziej się starzeję dostrzegam, że najważniejszy jest drugi człowiek. W zasadzie to żyjemy jedynie gdy możemy kogoś obdarowywać.
Wiedza, o ile może nam w tym pomóc, jest ok.
Ate pisze: 2023-02-11, 13:02 Czy czytanie książek POPULARNOnaukowych, zaznaczam jeszcze raz, POPULARNOnaukowych, jest tak korzystne, jak to się o tym mówi?
Wydaje mi się, że samo czytanie książek we współczesnych czasach, już jest korzystne.
Oczywiście wykluczam skrajności czytania totalnego badziewia.

Może podaj przykład książki, o której myślisz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ