Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Dezerter » 2022-02-01, 19:03

Taką opowieść usłyszałem na ostatniej Sesji Apologetycznej - jak by nie to, że @Marek_Piotrowski ortodoks nasz forumowy zaprasza tylko wierzących po katolicku i gdybym tych 2 osób nie znał wcześniej i nie wiedział, że to dobrzy katolicy, to bym pomyślał, że spirytyści jacyś, ezoterycy czy ...
Na Sesji spotykamy się w mniejszych grupach, często późno wieczorem i usłyszałem opowieść o pojawiającym się duchu świętego, który poucza, krzyczy, nakazuje, prosi, odpowiada - zaprotestowałem !
Co to za opowieści dziwnej treści?!
Starałem się obśmiać i apelowałem o nie robienie sobie ze mnie jaj i ku memu zaskoczeniu inny uczestnik sesji wszystko potwierdził a nawet opowiedział swoją przygodę z tym świętym :-o
Zbaraniałem, bo to całkowicie przeczyło moim doświadczeniom, zacząłem szukać, czytać i o dziwo wszystko się potwierdziło :-o
Tak poznałem św. Bobolę i jego rodzinną parafię
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Dezerter » 2022-02-01, 19:09

Co to znaczy być świadkiem św. Andrzeja? – o swoich spotkaniach z Patronem Polski opowiada ks. Józef Niżnik, kustosz ze Strachociny. Spotkanie kończy sesję naukową pt. „Św. Andrzej Bobola a tożsamość narodowa Polaków” 6 listopada 2021 r. w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Lublinie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Rafał » 2022-02-01, 19:09

Ja bym jednak był ostrożny. Katolik czy nie, to wciąż człowiek, który jest słaby, skrywa w sobie jakieś doświadczenia. Takie nieautoryzowane przez żadne duchowe zwierzchności sesje, mogą łatwo sciągnąć człowieka na manowce. Zwłaszcza, że z tego co mówisz spotkanie ma charakter hermetyczny co przeczy idei Kościoła.
Zawsze się radujcie, 17 nieustannie się módlcie! 18 W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. 19 5 Ducha nie gaście, 20 proroctwa nie lekceważcie! 21 Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! 22 Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Andej » 2022-02-01, 19:13

To jeszcze powinieneś odwiedzić go na Rakowieckiej. Najlepiej 16 maja.

Wierzę w to, że też rozmawiałem z pewnym świętym. I to wiele razy. Jeszcze za jego życia. Niestety, nie wiem, czy Kościół kiedykolwiek go uzna. Ja nie mam wątpliwości. Jak i wiele osób, które stara się o jego proces.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kordian

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Kordian » 2022-02-01, 19:36

Andej pisze: 2022-02-01, 19:13 Wierzę w to, że też rozmawiałem z pewnym świętym. I to wiele razy. Jeszcze za jego życia. Niestety, nie wiem, czy Kościół kiedykolwiek go uzna. Ja nie mam wątpliwości. Jak i wiele osób, które stara się o jego proces.
Mam podobnie.
Ale lepiej takich osób nie utwierdzać w przekonaniu o ich świętości za życia, bo jeszcze wpadną w pychę. Trzeba się za takie osoby modlić, bo zły nie śpi.

Czy można widzieć świętych i rozmawiać z nimi...
Jeśli to jest łaską Bożą, to tak.
Ale trzeba uważać, bo można dać się zwieść różnym widziadłom i iluzjom szatańskim. Albo zwyczajnie mieć omamy.
Jeśli ktoś ma taki kontakt ze świętymi (albo z samym Bogiem), czym prędzej powinien znaleźć dobrego kierownika duchowego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Dezerter » 2022-02-01, 22:14

Rafał pisze: 2022-02-01, 19:09 Ja bym jednak był ostrożny. Katolik czy nie, to wciąż człowiek, który jest słaby, skrywa w sobie jakieś doświadczenia. Takie nieautoryzowane przez żadne duchowe zwierzchności sesje, mogą łatwo sciągnąć człowieka na manowce. Zwłaszcza, że z tego co mówisz spotkanie ma charakter hermetyczny co przeczy idei Kościoła.
Zawsze się radujcie, 17 nieustannie się módlcie! 18 W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. 19 5 Ducha nie gaście, 20 proroctwa nie lekceważcie! 21 Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! 22 Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła
Wybacz mu Bożę , bo nie wie co mówi :ympray:
Wybaczcie mu apologeci, bo Rafał jest nowy ;)
A czy Biskup Siemieniewski to wystarczająca "duchowa zwierzchność", albo zakon, który nas gości?
Kochani poczytajcie czasami zanim coś napiszecie, bo robicie to publicznie x_x
Ale nic to - nie przejmuj się, każdemu się zdarza coś napisać nieprzemyślanego, a ty na pewno w dobrej wierze to robiłeś.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Jozek » 2022-02-01, 22:21

Moglbym wiele napisac, ale zamknieto mi usta.
W sumie nikt nie chce tego slyszec.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Rafał » 2022-02-01, 23:19

Dezerter pisze: 2022-02-01, 22:14
Rafał pisze: 2022-02-01, 19:09 Ja bym jednak był ostrożny. Katolik czy nie, to wciąż człowiek, który jest słaby, skrywa w sobie jakieś doświadczenia. Takie nieautoryzowane przez żadne duchowe zwierzchności sesje, mogą łatwo sciągnąć człowieka na manowce. Zwłaszcza, że z tego co mówisz spotkanie ma charakter hermetyczny co przeczy idei Kościoła.
Zawsze się radujcie, 17 nieustannie się módlcie! 18 W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. 19 5 Ducha nie gaście, 20 proroctwa nie lekceważcie! 21 Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! 22 Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła
Wybacz mu Bożę , bo nie wie co mówi :ympray:
Wybaczcie mu apologeci, bo Rafał jest nowy ;)
A czy Biskup Siemieniewski to wystarczająca "duchowa zwierzchność", albo zakon, który nas gości?
Kochani poczytajcie czasami zanim coś napiszecie, bo robicie to publicznie x_x
Ale nic to - nie przejmuj się, każdemu się zdarza coś napisać nieprzemyślanego, a ty na pewno w dobrej wierze to robiłeś.
Wobec tego kajam się i przepraszam za mój post, którego wartość w tym temacie jest, jak słusznie mi wytknąłeś, znikoma.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Dezerter » 2022-02-01, 23:45

ks. Józef Niżnik, kustosz ze Strachociny kilkakrotnie ukazywał się św Bobola i z tego co mówi jest to jedyny święty, który poza Maryją to robi i jest z tego dość znany na przestrzeni wieków
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: AdamS. » 2022-02-02, 09:02

Rafał pisze: 2022-02-01, 23:19 Ja bym jednak był ostrożny. Katolik czy nie, to wciąż człowiek, który jest słaby, skrywa w sobie jakieś doświadczenia.
Zdecydowanie popieram stanowisko Rafała - i nawet jeśli biskup w tym uczestniczy, zachowywałbym daleko posuniętą ostrożność. Jeśli Jezus, który jest moim jedynym Panem, zechce mi to objawić, to będę na to otwarty, ale w żadnym innym razie nie będę dążył do tego, żeby doświadczać duchów - nawet świętych. Co innego zwracać się za ich pośrednictwem do Boga (z prośbą o wstawiennictwo), a co innego chcieć doświadczać ich fizycznej obecności. Mówię to, choć sam sobie na bierzmowaniu wybrałem imię Andrzej, a w Strachocinie też bywałem i osoba św. Andrzeja Boboli jest mi bliska.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Logan » 2022-02-02, 09:31

Dezerter pisze: 2022-02-01, 23:45 ks. Józef Niżnik, kustosz ze Strachociny kilkakrotnie ukazywał się św Bobola i z tego co mówi jest to jedyny święty, który poza Maryją to robi i jest z tego dość znany na przestrzeni wieków
Dezerterze, nie tylko on się ukazuje. Podam Tobie przykład: świętej Gemmie ukazał się wielokrotnie święty Gabriel Possentti, który to został uzdrowiony poprzez nowennę do św. Andrzeja Boboli.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Dezerter » 2022-02-02, 10:15

AdamS. pisze: 2022-02-02, 09:02
Rafał pisze: 2022-02-01, 23:19 Ja bym jednak był ostrożny. Katolik czy nie, to wciąż człowiek, który jest słaby, skrywa w sobie jakieś doświadczenia.
Zdecydowanie popieram stanowisko Rafała - i nawet jeśli biskup w tym uczestniczy, zachowywałbym daleko posuniętą ostrożność. Jeśli Jezus, który jest moim jedynym Panem, zechce mi to objawić, to będę na to otwarty, ale w żadnym innym razie nie będę dążył do tego, żeby doświadczać duchów - nawet świętych. Co innego zwracać się za ich pośrednictwem do Boga (z prośbą o wstawiennictwo), a co innego chcieć doświadczać ich fizycznej obecności. Mówię to, choć sam sobie na bierzmowaniu wybrałem imię Andrzej, a w Strachocinie też bywałem i osoba św. Andrzeja Boboli jest mi bliska.
A kto i gdzie - wskaż proszę :-w - pisał o
"będę dążył do tego, żeby doświadczać duchów - nawet świętych. " "chcieć doświadczać ich fizycznej obecności"
Wspomniany ksiądz, który promuje objawienia Św Boboli nie dążył, ani nie chciał doświadczać.
Wczoraj cały dzień w łóżku zapoznawałem się z tematem objawień św. Boboli
W skrócie sprawa wygląda tak>
Został zamordowany podczas kozackiego powstania Chmielnickiego na Krainie, zmasakrowany, torturowany i męczony, pochowany w podziemiach kościoła i zapomniany na jakieś 40-50 lat, nie było żadnego kultu ani wśród współbraci jezuitów ani ludności.
Po tym czasie następuje widzialne objawienie Boboli jednemu z braci w tym kościele z nakazem odszukania jego trumny i umieszczenia w nawie bocznej kościoła. Bracia nie pamiętają żadnego Boboli, więc pytają ludzi na kazaniu i ktoś pamiętał, że był zamęczony i że oddał życie za wiarę i za Polskę, a że Bobola należy do tych świętych, którzy potrafią się skutecznie o swoje dopominać, to braciszkowie odkopali trumny i wskazaną przez niego umieścili w nawie boczne, ciało było w stanie idealnym bez rozkładu i były jeszcze zachowane płyny typu krew - CUD - Pojawia się kult, są uzdrowienia , ale przede wszystkim Bobola skutecznie wyprasza spełnienie próśb u Boga. Objawia się innym jezuitom z Wilna dając 3 proroctwa z których 2 się spełniły a trzecie zaczyna. Invicti Athletae Christi – encyklika o św. Andrzeju Boboli. Jedyna encyklika w historii Kościoła Katolickiego w całości poświęcona jednemu świętemu. Została ogłoszona przez papieża Piusa XII w trzechsetną rocznicę męczeńskiej śmierci Patrona Polski - 16 maja 1857r. Beatyfikowani i kanonizowany,
Ma swój udział w bitwie Warszawskiej 1920. 1922 Radzieccy komuniści zabierają cudami słynącą trumnę do Moskwy. Po kilku latach papież wysyła emisariuszy by ją odzyskać - skutecznie - przybywa Bobola do Watykanu, a w 1938 uroczyście wraca do Polski. 1984 Objawia się księdzu z Stachociny i nakazuje/prosi by rozpocząć jego kult w tym miejscu gdzie się urodził - kult rozwija się a proboszcz kilka razy wprost rozmawia z "duchem księdza", jezuici potwierdzają, że to może być Bobola, bo on tak się właśnie zachowuje i wszystkie dane się zgadzają. JP II zdaje się akceptować te wszystkie objawienia i twierdzenia Boboli, że został przez Boga wyznaczony na głównego patrona Polski, ale na razie od 16 maja 2002 św. Andrzej Bobola jest drugorzędnym patronem Polski.
Klu całych objawień
Jeśli Polacy zaczną się modlić do tego świętego, to Polskę czeka złoty wiek w historii i Polska będzie obrońcą chrześcijaństwa.
Nie wiem jak wy, ale ja od wczoraj modlę się do świętego o wstawiennictwo w kilku sprawach, ale radzę uważać strachliwym, bo jak przyjdzie o 2.15 postać księdza, to ... B-)
... nie zapomnijcie zapytać o kilka spaw nad , którymi biedzimy się na forum :-bd
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: AdamS. » 2022-02-02, 10:34

Dezerter pisze: 2022-02-02, 10:15 Wspomniany ksiądz, który promuje objawienia Św Boboli nie dążył, ani nie chciał doświadczać.
I właśnie o to chodzi. Szanuję ks. Niżnika i właśnie słucham jego wypowiedzi, którą zamieściłeś. Ale rzecz ważna p on nie dążył do żadnych spotkań z duchami. Jemu to zostało objawione, więc to inna sytuacja, niż dążenie do nawiedzania duchami, przed którym przestrzegał nasz Rafał. Wcześniej wiele czytałem na temat św. Andrzeja Boboli i znam jego historię (nawet na półce, nad moim łóżkiem, mam pod ręką książkę o nim i czasem po nią sięgam). Wierzę w świętych obcowanie i ufam, że Bóg nie opuści Polski m. in. za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym?

Post autor: Dezerter » 2022-02-02, 10:58

Logan pisze: 2022-02-02, 09:31
Dezerter pisze: 2022-02-01, 23:45 ks. Józef Niżnik, kustosz ze Strachociny kilkakrotnie ukazywał się św Bobola i z tego co mówi jest to jedyny święty, który poza Maryją to robi i jest z tego dość znany na przestrzeni wieków
Dezerterze, nie tylko on się ukazuje. Podam Tobie przykład: świętej Gemmie ukazał się wielokrotnie święty Gabriel Possentti, który to został uzdrowiony poprzez nowennę do św. Andrzeja Boboli.
Jeśli piszesz o tym wydarzeniu
W jednej ze swoich wizji Gabriel położył odznakę pasjonistów na ramiona Gemmy. Kiedy mówiła o swoim pragnieniu , aby wstąpić do klasztoru, powiedział jej, aby złożyła śluby, ale nic do nich nie dodawała. Gabriel powiedział jej, że chociaż może żyć życiem zakonnicy, nigdy nie wstąpi do żadnego zakonu.
To jest to jakaś wizja, ale wizja mistyczki, która i anioły i diabły widziała, jednak raczej jest to wizja mistyczki ze świata duchowego.
Natomiast w przypadku Boboli normalni ludzie (, wielu, nie mistycy) widzą postać księdza, która do nich przychodzi.
Ksiądz kustosz stwierdził wyraźnie (a na pewno badał temat), że jest to jedyny przypadek świętego poza Marią), który przychodzi z objawieniem do żywych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Dezerter » 2022-02-02, 11:04

AdamS. pisze: 2022-02-02, 10:34
Dezerter pisze: 2022-02-02, 10:15 Wspomniany ksiądz, który promuje objawienia Św Boboli nie dążył, ani nie chciał doświadczać.
I właśnie o to chodzi. Szanuję ks. Niżnika i właśnie słucham jego wypowiedzi, którą zamieściłeś. Ale rzecz ważna p on nie dążył do żadnych spotkań z duchami. Jemu to zostało objawione, więc to inna sytuacja, niż dążenie do nawiedzania duchami, przed którym przestrzegał nasz Rafał. Wcześniej wiele czytałem na temat św. Andrzeja Boboli i znam jego historię (nawet na półce, nad moim łóżkiem, mam pod ręką książkę o nim i czasem po nią sięgam). Wierzę w świętych obcowanie i ufam, że Bóg nie opuści Polski m. in. za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli.
Ale jak ksiądz ma problem, to idzie na Bobolówkę, albo do relikwii i pyta Bobolę - co ma zrobić, co napisać, co powiedzieć i dostaje odpowiedź, więc jest to właściwe świętych obcowanie.
Prosiłem jednego ze wspomnianych na Sesji osób o napisanie paru słów o swoich doświadczeniach ze Św. Bobolą.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”