Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-28, 23:00

Adam01 pisze: 2024-01-28, 22:50 Zwykła i nieudolna manipulacja semantyką.
Nie. Przytoczenie nauki Nowego Testamentu.
Nie umrze na wieki wcale nie oznacza, że na tą chwilę (do sadu ostatecznego) nie jest umarły.
Serio? Zobaczmy:


Jezus mówi do „dobrego” łotra:
„Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.” / Łk 23,43/
W innym miejscu Jezus oświadczył: „Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień – ujrzał [go] i ucieszył się." /J 8,56/
Jak mógłby „ujrzeć dzień” i „rozradować się” gdyby trwał w nieświadomości aż do Sądu Ostatecznego?

Podobnie Paweł wyraża przekonanie o natychmiastowym po śmierci przebywaniu z Jezusem :
„Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk.
Jeśli bowiem żyć w ciele - to dla mnie owocna praca, co mam wybrać? Nie umiem powiedzieć.
Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, pozostawać zaś w ciele - to bardziej dla was konieczne.”
/Flp 1,21-24/

Podobnie List do Hebrajczyków 12,22-24 nazywa zmarłych chrześcijan „duchami sprawiedliwych, które już doszły do celua przecież celem dla chrześcijanina nie jest i nie może być śmierć – lecz pełnia życia w Chrystusie.

W 2 Kor 5,8b czytamy słowa, które wyrażają podobną myśl w formie pragnienia „chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana.” .

Apokalisa zamyka sprawę: „I usłyszałem głos, który z nieba mówił: Napisz: Błogosławieni, którzy w Panu umierają – już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny.” /Ap 14,13/

Dlatego mówię do Ciebie Słowami Biblii, jakie wypowiedział Jezus przy okazji sporu o zmartwychwstanie:
„ Nie jest On Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie.” /Mk 12,27/

Prawdę mówiąc twierdzenie, że nasi współbracia mogą się za nas modlić przebywając z nami na Ziemi natomiast tracą tę możliwość w chwili kiedy umierają i przechodzą do bezpośredniego obcowania z Bogiem zawsze wydawało mi się dziwaczne . Jak można polecać się modlitwie grzesznych ludzi, a zabraniać jej tym, którzy już są „z Chrystusem”?
Jak można dopuszczać wstawiennictwo anioła za Jerozolimą, w odrzucać wstawiennictwo osoby będącej w bezpośredniej wspólnocie z Bogiem?
„A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju.”/Mdr 3,1-2/

Chrystus zmartwychwstał. Powstał spośród zmarłych. Został umęczony i pogrzebany, a nie zmarły.
Żywcem Go pogrzebali?
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 23:01 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 23:01

Dzięki za doprecyzowanie i wyjaśnienie- cenne, by się rozumieć co mamy na myśli

Nie widzisz sprzeczności : Chrystus zmartwychwstał. Powstał spośród zmarłych. Został umęczony i pogrzebany, a nie zmarły.
no jak nie był zmarły skoro powstał z martwych?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Adam01 » 2024-01-28, 23:11

Dezerter pisze: 2024-01-28, 23:01 Dzięki za doprecyzowanie i wyjaśnienie- cenne, by się rozumieć co mamy na myśli

Nie widzisz sprzeczności : Chrystus zmartwychwstał. Powstał spośród zmarłych. Został umęczony i pogrzebany, a nie zmarły.
no jak nie był zmarły skoro powstał z martwych?
Na czas pogrzebania zstąpił do piekieł. Na 3 dni. Tak u mnie było w wyznaniu wiary.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 23:13 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 23:21

"Umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł , trzeciego dnia zmartwychwstał"- z pamięci
więc umarł i zszedł jak wszyscy zmarli do szeolu/hadesu/krainy zmarłych na polski przetłumaczone niefortunnie - do piekieł,
by duchom /duszom umarłym przed odkupieniem, ogłosić wolność w Chrystusie
Coś pamięć z dzieciństwa ci szwankuje, albo nie wszystko pamiętasz, albo nie wszystko rozumiałeś, albo to nie było u katolików
wróćmy jednak do rozmowy ze świętymi
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 23:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Adam01 » 2024-01-28, 23:27

Dezerter pisze: 2024-01-28, 23:21 "Umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł , trzeciego dnia zmartwychwstał"- z pamięci
więc umarł i zszedł jak wszyscy zmarli do szeolu/hadesu/krainy zmarłych na polski przetłumaczone niefortunnie - do piekieł,
by duchom /duszom umarłym przed odkupieniem, ogłosić wolność w Chrystusie
Coś pamięć z dzieciństwa ci szwankuje, albo nie wszystko pamiętasz, albo nie wszystko rozumiałeś, albo to nie było u katolików
wróćmy jednak do rozmowy ze świętymi
Ok. skoro tak się upierasz przy logicznej konsekwencji to Chrystus był martwy 3 dni.
Gdybyś w ciągu tych 3 dni go wywoływał, to teoretycznie podpadałbyś pod paragraf Kpł 20:27.
Ale jak wiemy nie ma już takiej możliwości bo te 3 dni już minęły więc ten przykład jest tu bez sensu.
Po 3 dnia Chrystus pokonał śmierć więc ten paragraf też nie ma do Niego zastosowania.
Choć nie wiem po co ktoś miałby wywoływać Jezusa. Czy to nie byłoby jakieś nadużycie?
Moim zdaniem wywoływanie zmarłych jest zabronione pod karą śmierci. Także rozmowy z nimi czy objawienia.
Ale to jest moje zdanie i ja na pewno tego nie zrobię.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 23:29 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-29, 08:43

Adam01 pisze: 2024-01-28, 23:27 Ale to jest moje zdanie
Dokładnie! Bo ani Nowy Testament, ani wczesne chrześcijaństwo nie wspiera takich tez.
Ale oczywiście "swoim zdaniem" to możesz uważać nawet, że Księżyc zbudowano z zielonego sera. Wolno Ci.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Adam01 » 2024-01-29, 09:14

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-29, 08:43
Adam01 pisze: 2024-01-28, 23:27 Ale to jest moje zdanie
Dokładnie! Bo ani Nowy Testament, ani wczesne chrześcijaństwo nie wspiera takich tez.
Podałem Ci dosłowne cytaty z polskiej Biblii.
Twoje rozumienie słowa pisanego najwyraźniej nie wspiera takich tez, co też już wyjaśniłem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-29, 09:32

Podałeś namiar na paragraf z Prawa Mojżeszowego. Jesli jesteś judaistą, to owszem, ale jeśli wierzysz w Chrystusa, który w pewien piątkowy dzień zmienił wszystko, to przeczytaj raczej fragmenty z Nowego Testamentu, jakie przytoczyłem.

Dodano po 3 minutach 50 sekundach:
Adam01 pisze: 2024-01-28, 14:38 Jeśli ktoś próbuje kontaktować się ze zmarłymi to podpada pod paragraf Kpł 20:27
Jeżeli jest judaistą, a nie chrześcijaninem.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Adam01 » 2024-01-29, 09:49

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-29, 09:36 Podałeś namiar na paragraf z Prawa Mojżeszowego. Jesli jesteś judaistą, to owszem, ale jeśli wierzysz w Chrystusa, który w pewien piątkowy dzień zmienił wszystko, to przeczytaj raczej fragmenty z Nowego Testamentu, jakie przytoczyłem.

Dodano po 3 minutach 50 sekundach:
Adam01 pisze: 2024-01-28, 14:38 Jeśli ktoś próbuje kontaktować się ze zmarłymi to podpada pod paragraf Kpł 20:27
Jeżeli jest judaistą, a nie chrześcijaninem.
Tak coś czułem, że w Twojej Biblii nie ma Księgi Kapłańskiej. :p

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-29, 11:18

Jest. Ale tak się składa, ze jest również Nowy Testament. I dlatego nie lekceważę tego, że Chrystus uwolnił wszystkich z Szeolu.
A także tego, że normy szczegółowe Prawa Mojżeszowego nie obowiązują chrześcijan

Jeśli umarliśmy z Chrystusem, Prawo nas nie obowiązuje. Jeśli nie umarliśmy z Nim, nie jesteśmy chrześcijanami:
„Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.”/Gal 5,4/


„Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, ze możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery.” /Rz 7,6/

Ponieważ zaś mówi o nowym[Przymierzu], pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia.” [/color]/Hbr 9.13/

A wiesz, czemu nas Prawo nie obowiązuje? Bo umarliśmy:
Pismo odpowiada że nie, ponieważ...umarliśmy (!):
„Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje? [...] Tak i wy, bracia moi, dzięki ciału Chrystusa umarliście dla Prawa, by złączyć się z innym - z Tym, który powstał z martwych, byśmy zaczęli przynosić owoc Bogu. Jak długo bowiem wiedliśmy życie cielesne, grzeszne namiętności [pobudzane] przez Prawo działały w naszych członkach, by owoc przynosić śmierci. Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, że możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery.” /Rz 7,1-6/

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Adam01 » 2024-01-29, 12:03

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-29, 11:18 Jeśli umarliśmy z Chrystusem, Prawo nas nie obowiązuje. Jeśli nie umarliśmy z Nim, nie jesteśmy chrześcijanami:
„Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.”/Gal 5,4/
To akurat dotyczy bezużyteczność obrzezania, tylko widzisz, my tutaj jakby nie zupełnie o tym.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-29, 12:16

Nie, nie tylko. Poza tym podałem więcej fragmentów.
Faktycznie lobbulesz za koniecznością przestrzegania Prawa Mojżeszowego czy po prostu trollujesz?

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Adam01 » 2024-01-29, 12:31

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-29, 12:16 Nie, nie tylko. Poza tym podałem więcej fragmentów.
Faktycznie lobbulesz za koniecznością przestrzegania Prawa Mojżeszowego czy po prostu trollujesz?
Nad przestrzeganiem Słowa Bożego zapisanego w Biblii.
Żaden apostoł ani Chrystus nie zwolnił nikogo z dekalogu ani zakazu wywoływania zmarłych.
Widzę, że katolicyzmem coraz mniej Ci po drodze, wiec może chciałbyś sprawdzić, czy nie będzie Ci lepiej na jakimś innym forum? :-?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-29, 13:06

Adam01 pisze: 2024-01-29, 12:31
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-29, 12:16 Nie, nie tylko. Poza tym podałem więcej fragmentów.
Faktycznie lobbulesz za koniecznością przestrzegania Prawa Mojżeszowego czy po prostu trollujesz?
Nad przestrzeganiem Słowa Bożego zapisanego w Biblii.
Żaden apostoł ani Chrystus nie zwolnił nikogo z dekalogu ani zakazu wywoływania zmarłych.
A kto pisał o Dekalogu?
A co do zmarłych - podałem Ci naukę chrześcijańską z Biblii, więc nie cwaniakuj.
Adam0 pisze:Widzę, że katolicyzmem coraz mniej Ci po drodze, wiec może chciałbyś sprawdzić, czy nie będzie Ci lepiej na jakimś innym forum? :-?
Wyjątkowo marna prowokacja. A więc jednak trollujesz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy można widzieć i rozmawiać ze świętym? Św. Andrzej Bobola.

Post autor: Adam01 » 2024-01-29, 13:09

Prawo Mojżeszowe zostało nadane narodowi Izraela (2 Ks. Mojżeszowa 19; 3 Ks. Mojżeszowa 26.46; Rzymian 9.4). Składało się z trzech części: Dziesięciu Przykazań, obrzędów i systemu oddawania czci, który dotyczył kapłaństwa, tabernakulum, składania ofiar oraz obchodzenia świąt (2 Ks. Mojżeszowa 20-40; 3 Ks. Mojżeszowa 1-7; 23).
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-29, 13:06 Wyjątkowo marna prowokacja. A więc jednak trollujesz.
Ale wiesz, że to jest typowa projekcja osoby trollującej. :p
Ostatnio zmieniony 2024-01-29, 13:11 przez Adam01, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”