Pytanie dla katolickich małżeństw

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Ciateczkowa

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Ciateczkowa » 2022-03-15, 14:41

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-15, 14:32
Ciateczkowa pisze: 2022-03-15, 14:25 A co do chleba - nie wierzę
Oj Ty małej wiary. Namawiam!
To dej, może nawet upiekę. Ale jak na zakwasie to nie upiekę, bo zapomnę karmić zakwas (a Ty się dziwisz, że ja dzieci nie chcę, jak mi nawet kaktusy pousychały)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-15, 15:09


Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Viridiana » 2022-03-15, 15:59

Cóż, jako jeszcze nastolatka, i to "niezwiązkowa", nie mam doświadczeń z poradniami rodzinnymi przy parafiach, więc ciężko mi się wypowiedzieć w tej kwestii. Interesuję się jednak trochę metodą Rötzera i z tego, co mi wiadomo, są instruktorzy różnych metod NPR, którzy są po specjalnych szkoleniach i można się do takich ludzi umawiać na konsultacje. W metodzie Rötzera chyba są przygotowane rozwiązania na jakieś różne anomalie, zresztą instruktor powinien umieć wskazać np. jakie badania warto wykonać, aby trochę cykl wyregulować. Nie wiem, nie znam się na tym, więc najlepiej po prostu poszukać kogoś, kto zna się na konkretnej metodzie.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-15, 16:32

Wszyscy instruktorzy w poradniach parafialnych są po szkoleniach. A przynajmniej powinni być... Choć przyznam, że poziom bywa różny.

Ciateczkowa

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Ciateczkowa » 2022-03-15, 16:44

No to chyba, że tak, ale w mniejszych miastach jest z tym straszna kicha, ludzie może i moralnie dobrzy, wierzący i z "własnym doświadczeniem" itd, ale jednak po krótkich kursach i bez większej wiedzy o ludzkim ciele. Bardziej klepanie formułek z kursu, a jak zaskoczysz pytaniem w stylu "A co jeśli..." to się zacinają i zaczynają się plątać, albo masz festiwal haseł w stylu "oj tam,oj tam,ciebie to nie czeka, bo to rzadka sytuacja" (tak, jakby wiedzieli, czy kobieta, która tam jest ma wszystko z organizmem jak trzeba - plus niejedna ma wszystko jak w zegarku DO CZASU. Plus śmiem sądzić, że kobiety z nieregularnym cyklem są częstszym zjawiskiem niż prorocy w poradniach). Najzabawniej się robi, jak prowadzący sam nie ma pojęcia, że cykl może trwać też 24 albo 30 dni i być prawidłowy.

Swoją drogą mnie szlag trafia, że takich rzeczy się nie bardzo uczy na biologii w szkołach (no u nas woleli uczyć o rodzajach tkanek roślinnych i zwierzęcych w gimnazjum, a w liceum rozpisali nawet ten cykl, tylko w oderwaniu od życia, ot wykujcie mądre słówka i obrazki, a co to dla was znaczy tak naprawdę to kogo to obchodzi - coś jak uczeń, który zna wszystkie metody otrzymywania soli, a jak się obleje kretem to nie ma pojęcia co z tym zrobić). Przecież można sobie być nawet satanistą, ale fajnie wiedzieć, czy coś się nie psuje...

Ja tam byłam mocno zaskoczona panem z poradni na kursie, bo był zwyczajnie kompetentny. Za to jak potem poszłam odbębnić poradnię u siebie w parafii to trochę smutno. Bo widzę, że wiara wielka, że chęć pomocy ogromna. I miłość do małżonka i do bliźniego. Tylko l, że ja z tego jedyne co wyniosłam, to ulotki...

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Viridiana » 2022-03-16, 14:04

Może w takim razie zostawię tu polecajkę. Często tę stronę podrzucałam na forum, ale moim zdaniem warto się zapoznać. To jest blog prowadzony przez instruktorkę metody Rötzera, stworzyła ona wiele materiałów o NPR, przy czym ma wiedzę na temat działania cyklu miesiączkowego, więc nie można jej zarzucić braku wiedzy o ludzkim ciele.
https://jakzrozumieckobiete.pl/
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2022-03-16, 14:35

A jak nie pyknie i dzieciak się pojawi to można w ramach reklamacji oddać go do tej pani? :D

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: konserwa » 2022-03-16, 16:35

A jak Tobie nie pyknie i spadniesz z krzesla, to do ktorego stolarza odniesc krzeslo?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-16, 23:10

ciasteczkowy_potfur pisze: 2022-03-16, 14:35 A jak nie pyknie i dzieciak się pojawi to można w ramach reklamacji oddać go do tej pani? :D
A co proponujesz w zamian za te metody?

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2022-03-17, 06:08

Ja nic nie proponuje, tylko pytam, co z reklamacją :D
Ostatnio zmieniony 2022-03-17, 06:08 przez ciasteczkowy_potfur, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-17, 08:18

To samo co z reklamacją dla tego, kto zachorował na raka, mimo, że nie palił papierosów.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2022-03-17, 08:53

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-17, 08:18 To samo co z reklamacją dla tego, kto zachorował na raka, mimo, że nie palił papierosów.
Ej, no nie, bo nie mówimy o niestosowaniu, a o stosowaniu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-17, 09:30

Przeciwnie. NPR opiera się na "nie stosowaniu" w określonym czasie ;)
Czy jakikolwiek np. producent kondomów daje odszkodowania? A zawodzą wielokrotnie częściej, niż NPR...

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2022-03-17, 09:54

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-17, 09:30 Przeciwnie. NPR opiera się na "nie stosowaniu" w określonym czasie ;)
Czy jakikolwiek np. producent kondomów daje odszkodowania? A zawodzą wielokrotnie częściej, niż NPR...
No nie, zawodzą źle stosowane, ale trudniej źle zastosować prezerwatywę niż NPR. Plus NPR służy bardziej do skutecznej produkcji potomstwa niż do jego skutecznego unikania xD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-17, 09:57

ciasteczkowy_potfur pisze: 2022-03-17, 09:54
Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-17, 09:30 Przeciwnie. NPR opiera się na "nie stosowaniu" w określonym czasie ;)
Czy jakikolwiek np. producent kondomów daje odszkodowania? A zawodzą wielokrotnie częściej, niż NPR...
No nie, zawodzą źle stosowane, ale trudniej źle zastosować prezerwatywę niż NPR.
Nieprawda. Prezerwatywa zawodzi jak najbardziej stosowane prawidłowo. Statystyki nie kłamią, a mówią o zawodzeniu niezależnie od powodu.
Plus NPR służy bardziej do skutecznej produkcji potomstwa niż do jego skutecznego unikania xD
Nie. Służy do tego, do czego się go używa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”