Pytanie dla katolickich małżeństw

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-28, 08:53

O ile sama uciążliwość stosowania jest przeceniana, o tyle rzeczywiście, trzeba odrobinę wiedzieć. Trochę mniej przy "pełnej" NPR i trochę więcej przy jej mniej ryzykownej (ale dającej więcej dni współżycia w cyklu) odmianie.

Prawdziwym problemem - co więcej, nie usuwalnym - jest konieczność powstrzymania się w pewne (całkiem sporo) dni cyklu od współżycia.

Różnica pomiędzy NPR a np. prezerwatywą jest kolosalna, ale nie leży w słowie "naturalne". Bliżej omawiam to w punktach 1 i 2 tego postu viewtopic.php?p=250508#p250508

CO do kursów: cóż, niestety bywa różnie.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: SynJana » 2022-03-28, 12:00

W tym kontekście zastanawiam się, czy chrześcijański Bóg jest postacią pozytywną. Daje przyjemny sex, więc chcemy go uprawiać. Z sexu rodzą się dzieci, jeśli się nie zabezpieczamy. Ilość dzieci potencjalnie wpędza te osoby w ubóstwo i przynosi inne negatywne skutki. Natomiast jeśli staramy się zabezpieczać i korzystać z tego, co ON nam dał, to grzeszymy.
Widzę 3 drogi. Albo Bóg nie jest taki dobry, jak go malują, albo ktoś coś pomieszał w mówieniu tego, czego chce Bóg, albo to, co napisałem nie ma sensu, ale wtedy chciałbym się dowiedzieć czemu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: sądzony » 2022-03-28, 12:55

SynJana pisze: 2022-03-28, 12:00 Daje przyjemny sex, więc chcemy go uprawiać.
Wydaje mi się, że idea seksu została wypaczona przez grzech pierworodny. Co nie oznacza, że nie miał być przyjemny. Uważam jednak, że obecne związki są przeseksualizowane.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Pytanie dla katolickich małżeństw

Post autor: Viridiana » 2022-03-28, 16:59

SynJana pisze: 2022-03-28, 07:25 Mam wrażenie (poprawcie mnie jeśli się mylę) brzmi na metodę, która może być bardzo skuteczna, ale wymaga to wielkiego wysiłku.
Wydaje mi się, że kluczem jest wyrobienie sobie nawyku.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”