Mesza, Sefar, wyżyna wschodnia - wersety dot. Tory

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Mesza, Sefar, wyżyna wschodnia - wersety dot. Tory

Post autor: VanHezz » 2022-02-24, 01:54

W ostatnich dniach postanowiłem jeszcze raz przeczytać Pięcioksiąg, ale tym razem nie tak na chybcika jak przed laty. Staram się też robić notatki i krótkie streszczenia rozdziałów. W ramach Rdz 10 sporządziłem sobie natomiast prowizoryczne drzewko genealogiczne

Obrazek

Wątpliwy jest pewnie pożytek z takiego zagłębiania się w genealogię, bo są istotniejsze rzeczy, ale czy wie ktoś z was o jakie ziemie dokładnie może chodzić w Rdz 10, 30: Obszar, na którym mieszkali, rozciągał się od Meszy w kierunku Sefar aż do wyżyny wschodniej.? Mowa tu jest o potomkach Sema. Domyślam się, że może tu chodzić o okolice półwyspu Synaj, ale o jakie wymienione krainy może tu chodzić, o jakiej wyżynie wschodniej mowa? Ma ktoś jakiś pomysł?

Będę w tym wątku ewentualnie dzielił się innymi wątpliwościami, może już w jakichś bardziej istotnych kwestiach, jeśli chodzi o Torę ;)
Ostatnio zmieniony 2022-02-24, 01:58 przez VanHezz, łącznie zmieniany 1 raz.
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Mesza, Sefar, wyżyna wschodnia - wersety dot. Tory

Post autor: Dezerter » 2022-02-24, 10:17

Ja zawsze myślałem, że praojcem (symbolicznym) arabów to był Ismael brat Izaaka
a skąd to, że Joktan
A z geografii ST jestem słaby
ale mamy inne tłumaczenia, które wskazują, że Sefar było od Meszy na wschód i było w górach
Pięcioksiąg Józefa Miesesa (żydowska)

Siedziba ich sięgała od Meszy, aż dojdziesz do Sěfaru, do Góry Kedem (Wschodniej).
Tłumaczenie Artura Sandauera (literacki, katolicki)

A siedziby ich sięgały od Meszy aż po Safarę, górę na wschodzie.
A gór (wysokich wyżyn) to tam za dużo nie ma

Dodano po 9 minutach 42 sekundach:
Znalazłem za Jeziorem Tyberiadzkim dalej na północny wschód w kierunku Damaszku a za Nahal Sefar są rzeczywiście góry
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Mesza, Sefar, wyżyna wschodnia - wersety dot. Tory

Post autor: VanHezz » 2022-02-24, 12:57

Dezerter pisze: 2022-02-24, 10:27 Ja zawsze myślałem, że praojcem (symbolicznym) arabów to był Ismael brat Izaaka
Na wiki czytałem w artykule o Arabach, że wg średniowiecznych historyków to Joktan był praojcem Arabów. Natomiast artykule o Ismaelu czytam, że to w Koranie rzeczywiście uważają Ismaela za praojca Arabów.
Zresztą chyba się poddaję... nie da rady ogarnąć tych ludów jak się tak bardziej zagłębiam.. a jeszcze zgrać to z odpowiednim czasookresem ich rozwoju itd. Zresztą poleganie na Biblii jako na jedynym wiarygodnym źródle historycznym nie prowadzi zbyt daleko, tym bardziej jeśli chodzi o początki ludzkości. Choć nawet korzystając z innych źródeł historycznych ciężko by to było pojąć.



Rzeczywiście twoje tłumaczenia wskazują, jakby Sefar to była góra.
Znalazłem za Jeziorem Tyberiadzkim dalej na północny wschód w kierunku Damaszku a za Nahal Sefar są rzeczywiście góry.
Według mnie odpada, bo te ziemie przecież były zajmowane przez Kananejczyków od nie wiadomo jak dawna. Ta nazwa Nahal Sefar to chyba przypadkowa zbieżność. To moje przypuszczenie, że mógłby to być półwysep Synaj też odpada. Przecież jest napisane później, że Abram wyprowadził swoją rodzinę z Ur Chaldejskiego, czyli z Mezopotamii, do Charanu.
Abram był chyba w piątym pokoleniu licząc od tych, na których kończy się genealogia w 10-tym rozdziale. Więc ja to rozumiem tak, że Semici jeszcze długo zostawali gdzieś w okolicach Mezopotamii zanim przenieśli się na zachód, do Charanu, a przynajmniej Abram i jego rodzina. Zatem ta wyżyna wschodnia była gdzieś jeszcze w Mezopotamii... ja się poddaję.


ps. Wiadomo, że długowieczność pierwszych ludzi trzeba brać z przymrużeniem oka. Z różnymi interpretacjami tej kwestii już się spotkałem. Jednak zastanawiające jest, że jeszcze przed potopem Jahwe mówił, że skróci długość życia ludzi do 120 lat, więc można by się spodziewać, że potomkowie Noego będą już żyli krócej, tymczasem np. potomkowie Pelega aż do Teracha, ojca Abrama, czyli długo już po Noem, żyli koło 200 lat. :-?
Ostatnio zmieniony 2022-02-24, 13:03 przez VanHezz, łącznie zmieniany 2 razy.
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19047
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4633 times
Kontakt:

Re: Mesza, Sefar, wyżyna wschodnia - wersety dot. Tory

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-24, 14:16

VanHezz pisze: 2022-02-24, 01:54 W ostatnich dniach postanowiłem jeszcze raz przeczytać Pięcioksiąg, ale tym razem nie tak na chybcika jak przed laty. Staram się też robić notatki i krótkie streszczenia rozdziałów. W ramach Rdz 10 sporządziłem sobie natomiast prowizoryczne drzewko genealogiczne
Podoba mi się Twoje podejście. :YMAPPLAUSE: :YMPEACE:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Mesza, Sefar, wyżyna wschodnia - wersety dot. Tory

Post autor: Dezerter » 2022-02-24, 19:58

Podobnie jak w wypadku Kananitów, autor biblijny kończy listę potomków
Joktana opisem zamieszkałego przez nich terytorium (w. 30; por. w. 19). Jednak zarówno Mesza i Sefar, jak i góry wschodnie nie są do dziś zidentyfikowa-
ne przekonująco. E. Lipiński290 proponuje, by góry wschodnie utożsamić
z wysokim na 3 tysiące metrów pasmem górskim Sabir w południowym Jemenie, zaś U. Cassuto291 sądzi, że Meszy należy szukać na zachodzie w pobliżu
Morza Czerwonego. Brak jednak przekonujących dowodów potwierdzających
taką, prawdopodobną skądinąd, identyfikację.
ks. Janusz Lemański
Tablica Narodów (Rdz 10,1-32) - czyli
jak doświadczenie historyczne płynęło na refleksję wiary

A słownik Biblijny tak podaje
MESZA (przestrzeń, wolność). Nazwa miejscowości i imię osoby:

Mesza (1M.10:30) - miejsce wymienione w powyższym wersecie przy opisie granic zamieszkania synów Joktana. A siedziba ich sięgała od Meszy do Sefar w górach wschodnich – mówi Pismo. Przy czym jego położenie do dzisiaj nie jest wyjaśnione;
Mesza (bezpieczny – 2Krl.3:4) - król Moabu, który odmówił składania corocznej daniny Jehoramowi, królowi izraelskiemu,
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Mesza, Sefar, wyżyna wschodnia - wersety dot. Tory

Post autor: VanHezz » 2022-02-24, 20:21

Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-24, 14:16
VanHezz pisze: 2022-02-24, 01:54 W ostatnich dniach postanowiłem jeszcze raz przeczytać Pięcioksiąg, ale tym razem nie tak na chybcika jak przed laty. Staram się też robić notatki i krótkie streszczenia rozdziałów. W ramach Rdz 10 sporządziłem sobie natomiast prowizoryczne drzewko genealogiczne
Podoba mi się Twoje podejście. :YMAPPLAUSE: :YMPEACE:
Oby mi z każdym dniem zapału nie brakło :ympray:


Dzięki Dezerter. Nie wiem, jak się dokopałeś do tej publikacji, ale chętnie dodam ją w kolejce do przeczytania. Czyli jednak pan Lipiński proponuje półwysep Synaj jako miejce zamieszkania dla pierwszych Semitów. Ale jakim nagle cudem kilka pokoleń póniej Abram znalazłby się w Mezopotamii w Ur :-? Chyba, że te ludy naprawdę lubiły częste wędrówki.
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Mesza, Sefar, wyżyna wschodnia - wersety dot. Tory

Post autor: Dezerter » 2022-02-24, 21:24

Inna publikacja, ale mało wiarygodna podaje, że w dzisiejszej Turcji- a tak naprawdę to cały Bliski Wschód jest dość mały
Jak Jezus zaczął nauczać, to pierwszą popularność zdobył w Syrii jak podaje NT :-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Mesza, Sefar, wyżyna wschodnia - wersety dot. Tory

Post autor: VanHezz » 2022-02-25, 09:31

Chyba nigdy nie będzie nam dane w pełni się dowiedzieć. Zresztą muszę troche okiełznać tę moją ciekawskość i aż tak się nie zagłębiać, a raczej za każdym razem szukać czegoś zbawiennego w lekturze, bo po to jest Biblia, a czasem trochę się zapuszczam w naukowość.
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

ODPOWIEDZ