Problemy hormonalne a masturbacja

ODPOWIEDZ
Lukasz777
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2022

Problemy hormonalne a masturbacja

Post autor: Lukasz777 » 2022-02-27, 00:01

Mam 15 lat i jak na mój wiek dojrzewam, buzują we mnie hormony, w wyniku tego mam problemu z moja seksualnością, nigdy się nie masturbowalem, ale nie wiem jak długo wytrzymam, ponieważ z dnia na dzień jest coraz ciężej, czy jeżeli teraz bym podjął się takiego aktu czy było by to brane jako grzech ciężki ?
Ostatnio zmieniony 2022-02-27, 06:12 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Problemy hormonalne a masturbacja

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-02-27, 06:08

Lukasz777 pisze: 2022-02-27, 00:01 Czy jeżeli teraz bym podjął się takiego aktu czy było by to brane jako grzech ciężki ?
Jest to materia ciężka. Wiek tego nie zmienia, chociaż czasem może być okolicznością zmniejszającą dobrowolność. Zasadniczo z tego grzechu należy się spowiadać.
A jeśli naprawdę masz poważne zaburzenia hormonalne, to warto pójść na wizytę do lekarza endokrynologa.

Co do wątpliwości, związanych z grzechem masturbacji, może porozmawiaj o tym z jakimś księdzem np. przy okazji spowiedzi. On Ci to lepiej wytłumaczy i może jakoś doradzi.
Ostatnio zmieniony 2022-02-27, 09:02 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 5 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Problemy hormonalne a masturbacja

Post autor: lambda » 2022-02-27, 08:56

Lukasz777 pisze: 2022-02-27, 00:01 Mam 15 lat i jak na mój wiek dojrzewam, buzują we mnie hormony, w wyniku tego mam problemu z moja seksualnością, nigdy się nie masturbowalem, ale nie wiem jak długo wytrzymam, ponieważ z dnia na dzień jest coraz ciężej, czy jeżeli teraz bym podjął się takiego aktu czy było by to brane jako grzech ciężki ?
Tak to grzech ciężki.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Problemy hormonalne a masturbacja

Post autor: Andej » 2022-02-27, 09:34

Lukasz777 pisze: 2022-02-27, 00:01 Mam 15 lat i jak na mój wiek dojrzewam, buzują we mnie hormony, w wyniku tego mam problemu z moja seksualnością, nigdy się nie masturbowalem, ale nie wiem jak długo wytrzymam, ponieważ z dnia na dzień jest coraz ciężej, czy jeżeli teraz bym podjął się takiego aktu czy było by to brane jako grzech ciężki ?
Zaręczam, że dużo łatwiej wytrzymać, jeśli się nie zacznie tego robić. Wiem, że trudno. Bo media przepojone seksualnością. Seks dobrze się sprzedaje. Podobnie jak zło. Dlatego zewsząd jesteśmy atakowani. Rozbudzane jest pożądanie.
To nie jest tak, że ktoś musi. To zawsze jest, że chce.
Uważam, że obawa przed grzechem śmiertelnym jest dobrym motywem. Ale to za mało. Bo nie ze strachu przed karą, nie ze strachu przed opowiadanie tego spowiednikowi należy się powstrzymywać. Ale z miłości do Boga. Zbyt górnolotne? Może tak. Więc inaczej. Z rozsądku. Aby nie popaść w nałóg. Aby się nie uzależnić.
A co by było, gdyby tak ciągnęły narkotyki? W tym zakresie jest większa świadomość społeczna. Też byś się powstrzymywał ze względu na to, że jest to grzech? Czy dla własnej przyszłości?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ