Agresja Rosji na Ukrainę

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19074
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-08, 15:36

sądzony pisze: 2022-05-08, 14:22
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-07, 23:03 Umierać za innych ma sens, jeśli to coś tym innym przyniesie.
Zabijać natomiast ...
nawet jeśli nic to nie zmieni.
Obrona nic nie zmieni? To radzisz?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13794
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2203 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: sądzony » 2022-05-08, 19:36

Nie wiem.
A ile osób już straciło życie w tej wojnie po obu stronach (żołnierzy i cywilów)?
Można to oszacować?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19074
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-08, 20:15

Można. Ale jeszcze prościej odnieść się do wojny, o której mamy wszystkie dane. Np. II Wojna Światowa.
Ostatnio zmieniony 2022-05-08, 20:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13794
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2203 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: sądzony » 2022-05-08, 20:25

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-08, 20:15 Można. Ale jeszcze prościej odnieść się do wojny, o której mamy wszystkie dane. Np. II Wojna Światowa.
W jaki sposób? Chcesz powiedzieć, że Putin ubiłby 40 milionów narodu ukraińskiego?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19074
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-08, 21:07

sądzony pisze: 2022-05-08, 20:25
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-08, 20:15 Można. Ale jeszcze prościej odnieść się do wojny, o której mamy wszystkie dane. Np. II Wojna Światowa.
W jaki sposób? Chcesz powiedzieć, że Putin ubiłby 40 milionów narodu ukraińskiego?
Nie wiemy, co zrobiłby Putin. Jesli ekstrapolować na podstawie tego, co zrobili jego poprzednicy...
ALe możemy z dużym prawdopodobieństwem okreslić, czy skończyłoby się stosowanie podobnych "rad" w poprzedniej wojnie.
Nie mówiąc już o tym, ile dalszych podobnych by napadło, wiedząc, że inni się nie będą bronić.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13794
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2203 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: sądzony » 2022-05-08, 21:17

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-08, 21:07 Nie wiemy, co zrobiłby Putin. Jesli ekstrapolować na podstawie tego, co zrobili jego poprzednicy...
ALe możemy z dużym prawdopodobieństwem okreslić, czy skończyłoby się stosowanie podobnych "rad" w poprzedniej wojnie.
Nie mówiąc już o tym, ile dalszych podobnych by napadło, wiedząc, że inni się nie będą bronić.
Więc dlaczego pozwalamy ginąć obywatelom Ukrainy zamiast stanąć w ich obronie (w sensie NATO)?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-09, 05:28

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-08, 09:15 W książkach np Suworowa czy innych uciekinierów jest trochę o tym jak to GRU czy KGB sponsorowało na zachodzie lewicowe ruchy pacyfistyczne, na rzecz jednostronnego rozbrojenia i inne takie, oczywiście drugą ręką sponsorując też lewicowych terrorystów i zaopatrując ich w broń. Teraz w Polsce lewicowe środowiska promowały rozbrojenie i hoplofobię i ochotniczy specnaz Baćki w 2021.

Oczywiście sprawa jest bardziej zniuansowana, bo PiS ma dość podobne poglądy w kwestii uzbrojenia to znaczy rozbrojenia. Od strony wojska cytując tego gościa (https://www.omnisarma.pl/omnie) wojny w Polsce nie będzie, bo ani w niej nie ma kto walczyć, ani czym, mówił o tym w podobnym tonie Naval u Zychowicza (30% czołgów sprawnych na kompanii), albo dużo szerzej fundacja Ad Arma. Od strony cywilnej broni jest podobnie jak za PO (jeden z najbardziej rozbrojonych krajów w Europie - https://en.wikipedia.org/wiki/Estimated ... by_country). Albo relatywnie gorzej hard, biorąc pod uwagę że to za PO wprowadzono w 2011 szereg ułatwień jeszcze przed I wojną na Ukrainie.

Dodano po 4 minutach 7 sekundach:
Co do Suworowa uderz w stół a nożyce się odezwą:
https://www.wykop.pl/link/6648991/szwec ... zielonych/
co dotzw rozbrojenia,ilość broni krótkiej nie ma wiekszego znaczenia . Raczej nie wyobrażam sobie walki stada podtatusiałych ludzi pistoletem czy rewolwerem w warunkach nowoczesnej wojny . To przerabialim podczas powstania .

Znaczenie ma ilosć ludzi przeszkolonych w bronia automatycznej będacej na wyposażeniu wojska i bedacych po podstawowym przeszkoleniu , dajacych sie karnie zmobiliozować . I tu pomysły PISu z Obrona Terytorialna nie były złe . Alternatywą byłoby wprowadzenie ZASADNICZEJ SŁUZBY WOJSKOWEJ . Tutaj jednak potrzeba by coś zrobić z czescią me(n)diów które rozpętałyby piekło.

Dodano po 6 minutach 26 sekundach:
sądzony pisze: 2022-05-08, 21:17
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-08, 21:07 Nie wiemy, co zrobiłby Putin. Jesli ekstrapolować na podstawie tego, co zrobili jego poprzednicy...
ALe możemy z dużym prawdopodobieństwem okreslić, czy skończyłoby się stosowanie podobnych "rad" w poprzedniej wojnie.
Nie mówiąc już o tym, ile dalszych podobnych by napadło, wiedząc, że inni się nie będą bronić.
Więc dlaczego pozwalamy ginąć obywatelom Ukrainy zamiast stanąć w ich obronie (w sensie NATO)?
Po pierwsze część krajów NATO ewidentnie gra na wygrana Rosji w tym konflikcie , I wszyscy wiemy które to kraję. Sa dwa . Jeden ewidentnie jest skorumpowany brakiem innych źródeł węglowodorów ale przyjał w brew pozorom 3 co wysokosci liczbe uchodźców . Drugi ewidentnie gra w uja i odstawia numery pt tytułem wyslemy dział przeciwlotnicze ale nie mamy amunicji a amunicje maja pacyfisci no co za pech ... Oraz blokuje kase we wspołdziałaniu z elitami opozycyjnymi innego kraju .... Więc inni robia tyle na ile mogą.

Dodano po 6 minutach 10 sekundach:
sądzony pisze: 2022-05-08, 19:36 Nie wiem.
A ile osób już straciło życie w tej wojnie po obu stronach (żołnierzy i cywilów)?
Można to oszacować?

przedwczoraj władze Donbandy ( czyli donieckiej republiki ludowej ) podały informację o około 2000 zabitych swoich bojców i okolo 800 cywili . Podoejrzewam że Ługańsk ma podobnie . Liczbę zabitych i zmarłych w Mariupolu szacuje sie na około 20000 .
Zełeński w połowie kwietnia mówił coś o okolo 3000 zabitych . dałbym okoo 10000 zabitych po stronie ukraińskiej ( oprócz Mariupola ) no i około 20000 abitych rosyjskich zolnierzy , i okolo 2000 kadyrowców

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13794
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2203 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: sądzony » 2022-05-09, 09:13

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-09, 05:41 Po pierwsze część krajów NATO ewidentnie gra na wygrana Rosji w tym konflikcie , I wszyscy wiemy które to kraję. Sa dwa . Jeden ewidentnie jest skorumpowany brakiem innych źródeł węglowodorów ale przyjał w brew pozorom 3 co wysokosci liczbe uchodźców . Drugi ewidentnie gra w uja i odstawia numery pt tytułem wyslemy dział przeciwlotnicze ale nie mamy amunicji a amunicje maja pacyfisci no co za pech ... Oraz blokuje kase we wspołdziałaniu z elitami opozycyjnymi innego kraju .... Więc inni robia tyle na ile mogą.
No ale Polska też finansowała ten konflikt biorąc surowce z Rosji wskazując palcem na innych. Sami nie zrezygnowaliśmy. Rozumiem, że też graliśmy (puki nas nie zmuszono) na wygraną Rosji. Czy się mylę?
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-09, 05:41 przedwczoraj władze Donbandy ( czyli donieckiej republiki ludowej ) podały informację o około 2000 zabitych swoich bojców i okolo 800 cywili . Podoejrzewam że Ługańsk ma podobnie . Liczbę zabitych i zmarłych w Mariupolu szacuje sie na około 20000 .
Zełeński w połowie kwietnia mówił coś o okolo 3000 zabitych . dałbym okoo 10000 zabitych po stronie ukraińskiej ( oprócz Mariupola ) no i około 20000 abitych rosyjskich zolnierzy , i okolo 2000 kadyrowców
To ileś naliczył bo się zgubiłem?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19074
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-09, 09:39

Nie bardzo rozumiem jak ta domorosła geopolityka ma się do kwestii prawa do obrony przez kraj napadnięty.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-09, 09:57

@Gzresznik Upadający

co dotzw rozbrojenia,ilość broni krótkiej nie ma wiekszego znaczenia .
Nie wiem dlaczego mi to mówisz. Floberty, gazówki i kusze również nie mają znaczenia.
Mówię o broni przydatnej bojowo w cywilnych rękach: AR15,AKMS, strzelby, karabiny na większy nabój itd.
To przerabialim podczas powstania .
Którego? Bo chyba nie warszawskiego, tam właśnie był jedna broń na dziesięciu. Notabene pistolet lepszy niż brak jakiejkolwiek broni.

Co do Twoich ruminacji, że powinno być tak czy inaczej w wojsku, to trudno mi skomentować bardziej niż ludzie których cytuję, też nie za bardzo mnie to w ogóle interesuje. Podkreślam jedynie oczywistość, że z punktu widzenia ludzi którzy są assetem co do obronności bo np strzelają sportowo PiS jest przeciwnikiem i nie kwalifikuje się jako prawica. Nie tylko niczego nie ułatwiono wobec zaostrzającego się zagrożenia wojną od ostatnich 7 lat, ale są ciągle jakieś zakusy żeby bruździć.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spo ... strzelcami
Ostatnio zmieniony 2022-05-09, 09:58 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13794
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2203 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: sądzony » 2022-05-09, 10:07

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-09, 09:39 Nie bardzo rozumiem jak ta domorosła geopolityka ma się do kwestii prawa do obrony przez kraj napadnięty.
Tak domorosła. Nie ukrywam, że się na tym nie znam.
Chodzi mi o to dlaczego pozwalamy innym umierać za nas, a sami jesteśmy od tego dalecy?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19074
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-09, 10:21

sądzony pisze: 2022-05-09, 10:07
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-09, 09:39 Nie bardzo rozumiem jak ta domorosła geopolityka ma się do kwestii prawa do obrony przez kraj napadnięty.
Tak domorosła. Nie ukrywam, że się na tym nie znam.
Chodzi mi o to dlaczego pozwalamy innym umierać za nas, a sami jesteśmy od tego dalecy?
A jesteśmy? Kiedy napadnięto na nas (w sensie: Polaków), umieraliśmy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13794
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2203 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: sądzony » 2022-05-09, 10:22

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-09, 10:21
sądzony pisze: 2022-05-09, 10:07
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-09, 09:39 Nie bardzo rozumiem jak ta domorosła geopolityka ma się do kwestii prawa do obrony przez kraj napadnięty.
Tak domorosła. Nie ukrywam, że się na tym nie znam.
Chodzi mi o to dlaczego pozwalamy innym umierać za nas, a sami jesteśmy od tego dalecy?
A jesteśmy? Kiedy napadnięto na nas (w sensie: Polaków), umieraliśmy.
Nie wiem. Myślę o tu i teraz, a nie - "ok - teraz wasza kolej".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-09, 10:27

@sądzony
Chodzi mi o to dlaczego pozwalamy innym umierać za nas, a sami jesteśmy od tego dalecy?
Tzn co, chcesz iść na wojnę na Ukrainie?
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19074
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-09, 10:29

Mówimy o prawie do obrony. Decyzja o włączeniu się do obrony kogoś innego jest bardziej skomplikowana.
My się zresztą włączamy, choć nie w zbrojny sposób (i na tym etapie to dobrze, bowiem zwiększylibyśmy możliwość rozlania się konfliktu).

Wracając do pacyfizmu. krótka piłka: gdyby zastosowano się do rady Gandhiego, ilu Żydów by przeżyło?

ODPOWIEDZ