Agresja Rosji na Ukrainę

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3485
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 366 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-06-06, 18:34

Jak się nie martwimy. Martwimy się. Odpowiedzialność jest po.stronie okupanta. Tym bardziej dziwne byłoby gdyby wysadzili samemu.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5426
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 862 times
Been thanked: 1421 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: abi » 2023-06-07, 17:28

rusłan i liza z chersonia martwia sie o bliskich
on mowi ze sobaka i koty na pewno podochli
a ona czy jej babcia na dach wylezie, czy da rade
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5426
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 862 times
Been thanked: 1421 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: abi » 2023-06-07, 20:55

niektore koty nie podochli

ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-08, 07:53

@Andej mamy prawo nazywać zbrodniarzy zbrodniarzami. To są fakty, a nie obraza.

Dodano po 5 minutach 14 sekundach:
I naprawdę, to nie jest czas na żałowanie Rosjan.

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
Ciekawą masz też logikę :ktoś kto nie wykonuje nakazów kościoła, nie jest katolikiem. Ale ktos kto popełnia zbrodnie, nie jest zbrodniarzem🤔

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andej » 2023-06-08, 10:14

CiekawaXO pisze: 2023-06-08, 08:00 @Andej mamy prawo nazywać zbrodniarzy zbrodniarzami. To są fakty, a nie obraza.
Skoro przyznaliście sobie takie prawo ...
Katolicy nie mają. Bo napisano: Nie sądźcie, a nie będziecie osądzani.
Katolicy zostawiają osąd Bogu. Nie osądzają ludzi, a jedynie ich czyny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-08, 11:19

Czy nazwanie kogoś seryjnym mordercą, jeśli jest seryjnym mordercą, jest ocenianiem biblijnym? Czy nazwanie kogoś Bałwochwalcą, jeśli nim jest, jest ocenianiem w sensie biblijnym? Widocznie źle rozumiesz te słowa. Ale sam oceniasz kto jest katolikiem, a kto nie.
Oczywiście że katolik ma prawo nazywać człowieka oceniając jego czyny :jak morduje, jest mordercą.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2023-06-08, 12:39

No nie Andeju ... troche poplynales.
Ciekawa ma racje, choc odnosze wrazenie, ze jest to nieco "agresywna " racja.

Ps: oczywiste dla mnie jest, zeby nie naduzywac okreslen, gdyz najpierw nalezy byc pewnym, ze sa one prawdziwe i odnosza sie do faktow. Mam tu na uwadze, ze zbyt pochopne okreslanie, albo okreslanie bazujace na subiektywnej podstawie staje sie zwyklym oszczerstwem czy pomowieniem.
A wiec rowniez epitetem majacym na uwadze nie dobro okreslanej nosoby, ale bedace atakiem lub proba znieslawienia.
I w tym wypadku nuwaga Andeja jest wlasciwa.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3485
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 366 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-06-08, 21:38

A sadzenie nie dotyczy bardziej potepienia czyli odmowienia komuś Miłosierdzia Bożego ?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2023-06-08, 23:47

Jaki to ma zwiazek? osadzanie zalezy wedlug mnie ( i nie tylko mnie ) od intencji i dotyczy obranego kierunku ... ktory na biezaco jest realizowany w taki albo inny sposob.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andej » 2023-06-09, 07:49

Człowiek ma prawo osądzać tylko czyny ludzkie, a nie samych ludzi. A negatywna ocena człowieka jest równoznaczna z jego potępieniem. Poza ty, wkracza w dziedziny, których nie da się do końca rozpoznać, czyli motywy jakiegoś działania. Jezus nikogo nie potępiał.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-09, 08:43

Nie, nazwanie mordercą mordercy nie jest potępieniem.
Nazwanie zbrodniarzem Putina jest potrzebne, aby dać świadectwo prawdzie, bo taka jest prawda. Jak uważasz że on nie jest zbrodniarzem, zaprzeczasz prawdzie. Prawda jest potrzebna. Nie trzeba nawet wyjaśniać dlaczego, po prostu mówmy prawdę.
Hitler był zbrodniarzem. To jest stwierdzenie faktu, obiektywnie, a nie ocenianie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andej » 2023-06-09, 09:04

Moja religia nie pozwala mi na takie stwierdzenia.
Mam świadomość, że wspomniani są inicjatorami wielkich zbrodni, negatywnie oceniam ich postepowanie. Ale nie ma prawa oceniać, ani potępiać ich samych. Mogę wyłącznie ich czyny. Ale ich nie znam, nie przesłuchiwałem, mam dostęp jedynie do przekazu medialnego, z którego wynika jakiś obraz. Nie posiadam boskich atrybutów, abym wiedział, co nich siedzi, jacy są w rzeczywistości. Nie jestem też ubekiem, abym kierując się swoim poprawnym politycznie rozeznaniem wydawał wyroki (kto jest zbrodniarzem, mordercą, złodziejem itd.).
Jest taka religia, jest taki Kościół, którego założyciel uczył, wręcz nakazywał kochanie bliźnich. Nie potrafiłbym nazwać zbrodniarzem kogoś, kogo kocham. Modlę się w jego intencji.

Wybaczcie, ale wyżej sobie cenię to, czego uczy Jezus, niż Wasze zdanie. I nie chcę, tak jak On, nikogo potępiać określając go jako mordercę czy zbrodniarza.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Tek de Cart » 2023-06-09, 10:00

hmm wg mnie nazwanie mordercy mordercą, zbrodniarza zbrodniarzem a złodzieja złodziejem nie jest jego potępieniem, ale po prostu powiedzeniem prawdy o rzeczywistości. Inaczej mielibyśmy co najmniej lekki problem z wieloma wersetami Pisma Świętego np.
Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego. (1 List do Koryntian 1, 9 - 11)
jak widać św. Paweł nie ma problemu z nazywaniem złodzieja złodziejem itd. Nie w celu potępienia, ale w celu pokazania prawdy, co może (ale nie musi) spowodować nawrócenie.
On (Duch Święty) zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. O grzechu - bo nie wierzą we Mnie; o sprawiedliwości zaś - bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; wreszcie o sądzie - bo władca tego świata został osądzony Jn 16, 8-11
jak mówić o grzechu inaczej niż mówiąc prawdę? czy mówienie prawdy ma być czymś czego chrześcijanie mają unikać?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-09, 10:10

Nie brak w Piśmie nawoływań, by nie sądzić.
A jednak mamy także taki nakaz:
"(...) pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku.
Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz?
Czyż i wy nie macie sądzić tych, którzy są wewnątrz?
Tych, którzy są na zewnątrz, będzie sądził Bóg. Usuńcie złego spośród was samych."
/1Kor 5,11-13/


Słowo „sąd” jest używane w NT w dwu znaczeniach; jako czynność sądzenia (czyli rozważenia czyjegoś postępowania) oraz jako synonim potępienia (osądzenia). Nie powinniśmy mylić tych znaczeń.
(Dla porządku: czasami występuje też trzecie znaczenie: swoistego rozeznania, badania: "Gdy zaś wszyscy prorokują, a wejdzie [podczas tego] jakiś poganin lub człowiek prosty, będzie przekonany przez wszystkich, osądzony"/1Kor 14,24/)

Nie jesteśmy w stanie osądzić kogoś w wymiarze jego winy - bo wymagałoby to nie tylko wiedzy o czynie, ale także o świadomości, o tym, ile winy jest w dzieciństwie, traumach czy nawet zwykłej głupocie. Hitler to, co robił, robił wierząc, że ratuje świat - co nie zmienia faktu, że był zbrodniarzem i zbrodnicze były jego czyny.

Poza tym... najlepszą zasadę można doprowadzić do absurdu:
Obrazek

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2023-06-09, 10:36

Andeju - zbrodnia jest zbrodnia, przestepstwo przestepstwem, nieuczciwosc nieuczciwoscia. Chcesz zmieniac znaczenie slow?

ODPOWIEDZ