Agresja Rosji na Ukrainę

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2024-03-11, 09:06

To wszystko jest gdybaniem.
Ci co walcza wykonuja zalozenia obronne.
Ci co kradna zawsze najlepiej sie maja, gdy wojna trwa jak najdluzej.
Jakie plany ma Ukraina?
To zalezy od woli politycznej i sily militarnej.

AkceptujeJezusa
Bywalec
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 4 lut 2024
Ostrzeżenia: 1
Been thanked: 2 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: AkceptujeJezusa » 2024-03-11, 10:15

Dziwne że wszyscy się zbroją.Duda dziś ogłosi orędzie.Nie będę słuchał tych bzdur.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2024-03-11, 15:45

Zawsze sie zbrojono. Przez ostatnich 50 lat Europa zyla w iluzji "wiecznego pokoju, rozwoju i szczescia". I oczywiscie dominacji europejczykow.
W tym czasie w konfliktach zginelo kilkadziesiat milionow ludzi - ale to gdzie indziej ... wiec : " niech na calym swiecie wojna, byle nasza wies spokojna."

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5404
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: abi » 2024-03-12, 02:25

"Deputowani z rosyjskiej Dumy chcą unieważnić dokument sprzed 70 lat, który był poświadczeniem, że Rosja zrzekła się Krymu. Podpisał się pod nią ówczesny przywódca ZSRR Nikita Chruszczow"
https://wydarzenia.interia.pl/raport-uk ... ign=chrome
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-03-12, 05:31

szukaja khem podstawy prawnej.... khem taka bondaryzacja khem , nazistowska doktryna czystych lotów

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2024-03-12, 08:55

Prawde mowiac to Krym zostal przymusowo wcielony do Rosji, ale przejecie go przez Ukraine na mocy tego dekretu rowniez nie jest etnicznie prawidlowe ... Krym ani nie jest rosyjski, ani ukrainski.
To byc moze stanie sie na dlugie lata ziemia konfliktow ( podobnie jak strefa Gazy ) na bliskim wschodzie.
Byc moze, a byc moze nie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: AdamS. » 2024-03-12, 09:42

abi pisze: 2024-03-10, 07:51 przepraszam że wtrącę prywatne wspomnienie - jako nastolatka byłam u rodziny - ukraińcy w wiosce pod lwowem. z intencją bycia lepiej zrozumianą w mowie posługiwałam się nauczonym w szkole jęz.rosyjskim, co budziło niesmak na twarzach ciotek, jako że był to jak powiedziały język okupanta.
Gdy w czasie kryzysu uchodźczego jeździłem na ukraińską granicę, rozmawiałem z Ukraińcami tylko po rosyjsku - początkowo ich za to przepraszając, że nie znam ich mowy (ale oni wtedy byli głównie z ziem wschodnich i szybko się zorientowałem, że w większości sami używają tylko rosyjskiego). Teraz już nawet osoby rosyjskojęzyczne chcą mówić wyłącznie po ukraińsku.

Emocjonalnie to zrozumiałe - podobnie było z niemieckim. Moja Mama, jako małe dziecko (Górny Śląsk), na początku wojny musiała być wysłana do niemieckiego przedszkola, bo niemieckie sąsiadki zagroziły, że jeśli będzie rozmawiać tylko po polsku, to zgłoszą do urzędu i dziecko odbiorą. Dziecko tak szybko i bezkrytycznie opanowuje mowę, że płynnie zaczęła mówić po niemiecku. Gdy jednak nabrała już świadomości o niemieckich zbrodniach, tak szybko wyparła ten język, że całkowicie go zapomniała, a dzisiaj wzdryga się na sam akcent.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Arek » 2024-03-12, 11:27

Czy język jest czemuś winny? Przecież wśród Rosjan są też dobrzy ludzie.

Dodano po 3 minutach 50 sekundach:
Ciekawym jest, że Rosjanie i Niemcy nie cierpieli i może nie cierpią języka polskiego. Myślę, że z nienawiści. Po co iść tą samą drogą?
Ostatnio zmieniony 2024-03-12, 11:36 przez Arek, łącznie zmieniany 2 razy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2024-03-12, 12:23

Co do Rosjan, to traktuja w normalnym ukladzie jezyk polski normalnie ... chyba ze polityka sie w to miesza.
Co do Niemcow - nie mialem problemow, a spotkalem sie z zainteresowaniem i takimi konkluzjami: a , jaki fajny, to rosyjski? Nie, to polski :) Acha - troche jak serbski ... Nie, bardziej jak juz to chorwacki. Acha - a ja bylem w Czechach i oni tak jakos jakby po serbsku ... A Slowency to z wami granicza? Nie, to Slowacy maja z nami granice ... itd.itp.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: AdamS. » 2024-03-13, 08:34

Arek pisze: 2024-03-12, 11:31 Czy język jest czemuś winny? Przecież wśród Rosjan są też dobrzy ludzie.
Masz rację Arku. Myślę, że u nas czy w ościennych narodach też nie ma takich uprzedzeń (relacja Konserwy z Niemiec to potwierdza). Sam również nie mam problemów z używaniem rosyjskiego. Poznałem ten język nie tyle ze szkoły, co z ciekawości świata - czytając namiętnie "Sputniki", w których były przedruki z zachodniej prasy popularnonaukowej (sowieci nigdy nie przejmowali się prawami autorskimi). ;) Później czytałem w oryginale Tołstoja - i to również przyniosło pozytywne skojarzenia. Myślę, że język, podobnie jak cała kultura, powinien być zawsze oddzielany od polityki - ale też mam świadomość, że głęboko poraniona emocjonalność nie zawsze na to pozwala.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Arek » 2024-03-13, 09:07

Dlatego powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego ile mamy do wypracowania w kwestii osobistej naprawy w zetknięciu z nauką Jezusa Chrystusa. Wszystko w aspekcie życia człowieka inne niż Chrystusowe jest fałszywą teorią prawdy. I niestety część z nas się nabiera na takie postępowe rozwiązania uciszania sumień. Zaskakujące jest tylko jak szybko do zmian dochodzi w aspekcie globalnym. Ale może w końcu już niedługo nastąpi powtórne przyjście Chrystusa, oby tak było, bo potrzebna jest Boska interwencja, bo człowiek głupieje, durnieje, co odbija się na jego psychice. Świat nam wmawia, że ma leki na każdą dolegliwość i na każdą jest lekarz. A my myślimy, że wydamy pieniądze i będziemy zdrowi. Rykowisko diabłów ma z tego niesamowity ubaw.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2024-03-13, 11:07

Arku ... wiecej chrzescijanskiego optymizmu.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Arek » 2024-03-13, 11:17

Przecież go mam.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2024-03-13, 13:52

W takich ponurych wpisach ...?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Arek » 2024-03-13, 14:28

Czy to, że chciałbym, aby Jezus powtórnie przyszedł to jest coś złego?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ