Czy to grzech- Niebieskaaa

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4453
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Czy to grzech

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-31, 16:18

Niebieskaaa pisze: 2022-12-31, 15:37 Czy jeśli w nerwach popchnęłam nastoletniego syna, ktory swoim zachowaniem mimo kilkukrotnych upomnień mnie do tego sprowokował to mam grzech ciężki?
W tej konkretnej sytuacji wiesz to tylko Ty. Nie da się tego ocenić z boku, jedynie Ty możesz to rozeznać, bo to też kwestia tego, co działo się wtedy w Tobie. Wiele zależy od tego, czy te emocje uniemożliwiły Ci decyzję, czy byłaś świadoma tego, co robisz. Informacja, że zrobiłaś to w nerwach nie przesądza tej kwestii i nie upoważnia nas do podjęcia tej decyzji za Ciebie.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Czy to grzech- Niebieskaaa

Post autor: Niebieskaaa » 2022-12-31, 18:30

Po prostu to były nerwy nie wiem co myślałam i nie miałam złych intencji tylko żeby syn wyszedł z kuchni a czego mimo kilkukrotnych próśb nie posłuchał

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Pytanie

Post autor: Niebieskaaa » 2023-07-08, 18:04

Czy jeśli oglądając telewizję przypadkowo podczas zamieniania pozycji ciała odczułam coś jakby podniecenie trwało to kilka sekund i nic nie zrobiłam żeby to jakoś rozbudzać itp to mam grzech? A co z czytaniem książek jeśli przy opisie sceny pojawia się podniecenie którego się nie chce? Chyba nie musi się odkładać książki tylko dlatego że zdarzy się taka scena bo nie da się przewidzieć że ona będzie. Czy to grzech? Chodzi mi o zwyczajne książki nie żadne romanse lub erotyki czytane tylko dla takich scen i ogólnie właśnie o kwestie odczuwania podniecenia którego się nie chce rozbudzać a które zdarza się czasem w zwyczajnych sytuacjach.
Ostatnio zmieniony 2023-07-08, 19:33 przez Niebieskaaa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Pytanie

Post autor: Morkej » 2023-07-08, 20:01

Niebieskaaa pisze: 2023-07-08, 18:04 Czy jeśli oglądając telewizję przypadkowo podczas zamieniania pozycji ciała odczułam coś jakby podniecenie trwało to kilka sekund i nic nie zrobiłam żeby to jakoś rozbudzać itp to mam grzech?
Nie, nie zrobiłaś nic złego.
Niebieskaaa pisze: 2023-07-08, 18:04 A co z czytaniem książek jeśli przy opisie sceny pojawia się podniecenie którego się nie chce? Chyba nie musi się odkładać książki tylko dlatego że zdarzy się taka scena bo nie da się przewidzieć że ona będzie. Czy to grzech? Chodzi mi o zwyczajne książki nie żadne romanse lub erotyki czytane tylko dla takich scen i ogólnie właśnie o kwestie odczuwania podniecenia którego się nie chce rozbudzać a które zdarza się czasem w zwyczajnych sytuacjach.
Podobnie jak wyżej - nie jest to nic złego. To może być zwyczajnie naturalny odruch.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Pytanie

Post autor: Niebieskaaa » 2023-07-13, 15:51

Czy grzechem jest jeśli np podłubie sobie w nosie a po jakimś czasie bez umycia rąk odmawiam różaniec? Czy to znieważenie itp?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy to grzech- Niebieskaaa

Post autor: Albertus » 2023-07-13, 15:55

#:-s

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Czy to grzech

Post autor: Niebieskaaa » 2023-07-13, 21:45

Czy oglądanie reportażu tv o oszustach którzy podszywali się pod ezoteryczne centrum to grzech?

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Czy to grzech

Post autor: Niebieskaaa » 2023-07-15, 18:44

Czy jeżeli czasem pod wpływem emocji przeglądając internet widząc majątek znanych osób im się zazdrości to grzech ciężki? I czy jeżeli przychodzą myśli żeby im też się coś nie udało jak zwykłym ludziom to grzech ciężki? I czy jeśli czyta się potem że w życiu niektórych coś się nie uklada albo że zdarzył się jakiś wypadek to mam grzech jeśli właśnie wcześniej przelatywały przez głowę różne myśli? Czy to może być moją winą? Takie myśli nie były planowane pielęgnowane i nie cieszyły mnie po prostu były wpływem chwili albo rozmów z innymi osobami

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Czy to grzech

Post autor: Quinque » 2023-07-15, 22:51

Niebieskaaa pisze: 2023-07-15, 18:44 Czy jeżeli czasem pod wpływem emocji przeglądając internet widząc majątek znanych osób im się zazdrości to grzech ciężki? I czy jeżeli przychodzą myśli żeby im też się coś nie udało jak zwykłym ludziom to grzech ciężki? I czy jeśli czyta się potem że w życiu niektórych coś się nie uklada albo że zdarzył się jakiś wypadek to mam grzech jeśli właśnie wcześniej przelatywały przez głowę różne myśli? Czy to może być moją winą? Takie myśli nie były planowane pielęgnowane i nie cieszyły mnie po prostu były wpływem chwili albo rozmów z innymi osobami
Moim zdaniem masz nerwicę. Ja bym na twoim miejscu porozmawiał ze specjalistą bo to nie jest normalne. Grzech ciężki jest wtedy gdy człowiek świadomie i z premedytacją popełnia zło.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Czy to grzech

Post autor: Niebieskaaa » 2023-07-15, 23:01

Często myślę w skrupulatny sposób ale staram się z tym walczyć

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Czy to grzech- Niebieskaaa

Post autor: Drwal » 2023-07-15, 23:29

Niebieskaaa,
Widzę, że cierpisz na skrupuły od dłuższego czasu.
Ja przez to przechodziłem w straszny sposób. Moje świadectwo i opis jak z tego wyszedłem przeczytasz tutaj - viewtopic.php?t=13116
Zachęcam do przeczytania, tam są cenne wskazówki i możesz zobaczyć do czego to prowadzi.
Pamiętaj złe myśli jeśli ich nie chcesz to jest tylko pokusa a nie grzech.
Skrupulanci zazwyczaj są chronieni od ciężkiego grzechu.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy to grzech- Niebieskaaa

Post autor: Dezerter » 2023-07-15, 23:46

Koniecznie też przeczytaj ten wątek
viewtopic.php?t=12589
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Czy to grzech- Niebieskaaa

Post autor: pom » 2023-07-16, 00:25

Każdy ma różne pokusy. Ważne czy z nimi walczymy, czy je odrzucamy, czy chcemy pełnić wolę Bożą.


Mdr 3,5-6
5 Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich,
Bóg ich bowiem doświadczył
i znalazł ich godnymi siebie.
6 Wypróbował ich jak złoto w tyglu
i przyjął ich jak całopalną ofiarę.
Ostatnio zmieniony 2023-07-16, 00:41 przez pom, łącznie zmieniany 3 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Czy to grzech- Niebieskaaa

Post autor: Niebieskaaa » 2023-07-16, 00:39

Chodzi o to że czasem taka mysl przemknie a jak się wydarzy coś złego zastanawiam się czy przez takie myśli mam w tym udział i grzech?

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Czy to grzech- Niebieskaaa

Post autor: pom » 2023-07-16, 00:45

Jak nie chce myśl, pokusa odejść i powraca to odmów kilka razy cztery słowa "Zdrowaś Maryjo, łaski pełna"
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

ODPOWIEDZ