Czy jest na forum psycholog przedszkolny?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
myśl
Bywalec
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 22 lis 2021
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Czy jest na forum psycholog przedszkolny?

Post autor: myśl » 2022-03-16, 16:39

Tak mi dzisiaj przyszło do głowy, że może znajdę tu pomoc rownież w sferze zawodowej (...zresztą jest ona u mnie z duchową bardzo powiązana). Chciałabym wykonywać moją pracę jak najepiej... ale kończą mi się pomysły. Przedszkole na moją wrażliwość to chyba na prawdę dobre miejsce pracy. A to przedszkole, w którym obecnie działam jest znakomite... Chciałabym zostać.8-|
Moim obowiązkiem, jako psychologa tam, jest praca przede wszystkim indywidualna(!) z dziećmi "problemowymi". Chciałabym poszerzać mój repertuar interwencji i metod. Na studiach dyżurnym tematem byli dorośli. Jeśli chodzi o dzieci, to mieliśmy głownie kwestie rozwojowe, nie interwencyjne i opis teoretyczny normy rozwojowej, nie zaś praktyczne sposoby korygowania odstępstw od tej normy. Obecnie bazuję głównie na intiuicji, empatii. Zapisałam się na kurs psychoterapii dzieci i mlodzieży, ale on... raz, że zaczyna się wtedy, kiedy juz prawie kończy mi się umowa w przedszkolu, a dwa - wiem, że jest tam akcent położony raczej na młodzież niż na dzieci. Jeśli ktoś pracuje jako psycholog dłużej w przedszkolu, ma dodatkową wiedzę i doświadczenie, ktorymi mogłby się podzielić (i zechciałby to zrobić), jestem wdzięczna za wiadomość.

Pozdrawiam Was w Bogu!
Ostatnio zmieniony 2022-03-16, 16:43 przez myśl, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy jest na forum psycholog przedszkolny?

Post autor: sądzony » 2022-03-16, 20:42

Wydaje mi się, choć mogę się mylić, że jesteś jedynym psychologiem na forum.
Odkąd tu jestem, czyli jakichś ponad 2 lat, nie pamiętam by był tu ktoś kto zawodowo zajmuje się psychologią.
Z tego co się orientuję to psychologia dziecięca jest trudnym tematem.

Wydaje mi się, że Twoim zadaniem nie jest "korygowanie odstępstw" (czytaj terapia - choć w przypadku dzieci to raczej rodzinna), a obserwacja, może badanie, jakaś opinia, próba diagnozy no i sygnalizowanie problemu rodzicom. Kierujesz ich do jakiejś poradni.

Nie mówię oczywiście o jakichś interwencjach, bo to oczywiste.

Tak mi się wydaje, ale nie jestem psychologiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

myśl
Bywalec
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 22 lis 2021
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Czy jest na forum psycholog przedszkolny?

Post autor: myśl » 2022-03-16, 21:21

sądzony pisze: 2022-03-16, 20:42
Wydaje mi się, że Twoim zadaniem nie jest "korygowanie odstępstw" (czytaj terapia - choć w przypadku dzieci to raczej rodzinna), a obserwacja, może badanie, jakaś opinia, próba diagnozy no i sygnalizowanie problemu rodzicom. Kierujesz ich do jakiejś poradni.
No właśnie w moim przedszkolu jest to głownie korygowanie odstępstw... terapia... może nie jakaś głęboka, ale na pewno zajęcia (regularne zajęcia indywidualne) z wybranymi dziećmi, wzmacniające ich kompetencje emocjonalno - społeczne. Kierowanie do poradni - owszem, w celu diagnozy, ale to w drugiej kolejności - i też nie "zamiast" zajęć indywidualnych w przedszkolu, ale "oprócz" nich.

Tak - często terapia rodzinna bywa w przypadku dziecięcych symptomów terapią z wyboru (a wręcz terapia par - bo jak para odbuduje relację, to i dziecko najczęściej powraca do równowagi). Nie jest ona jednak realna w warunkach oświatowych. Tu interwencją możliwą wobec rodziców pozostaje jedynie psychoedukacja. W jej ramach - oprócz porad dotyczącycich wychowania dziecka - zawrzeć można też zachęcanie pary rodzicielskiej do podjęcia własnej psychoterapii. Ale to już muszą oni zorganizować sami we własnym zakresie, poza placówką edukacyjną.
Ostatnio zmieniony 2022-03-16, 21:22 przez myśl, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy jest na forum psycholog przedszkolny?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-03-16, 21:30

Nie mam żadnego wykształcenia psychologicznego ani umiejętności, ale mogę Ci coś podpowiedzieć z drugiej strony- obserwuj uważnie i nie polegaj tak bardzo na pierwszym wrażeniu. Miałam w przedszkolu taką sytuację, że byłam badana przez psychologów, czy nadaję się do szkoły podstawowej. I mimo że umiałam już dobrze wszystko to, co należy wiedzieć w zerówce, umiejętność pisania, trochę czytania (tak samo, jak inne dzieci), to nie chciałam tym paniom nic zaprezentować z tego, bo się bałam. Nie powiedziałam im praktycznie nic, chociaż wszystko to umiałam, kiedy robiłam w sprzyjających, niestresujących warunkach. I panie stwierdziły, że jestem niedorozwinięta, na co moja mama się mocno uśmiała (ona mi to opowiadała, ja to już słabo pamiętam).
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy jest na forum psycholog przedszkolny?

Post autor: sądzony » 2022-03-16, 21:40

myśl pisze: 2022-03-16, 21:21 No właśnie w moim przedszkolu jest to głownie korygowanie odstępstw... terapia... może nie jakaś głęboka, ale na pewno zajęcia (regularne zajęcia indywidualne) z wybranymi dziećmi, wzmacniające ich kompetencje emocjonalno - społeczne.
Więc musisz opierać się na psychologii rozwojowej i terapii zajęciowej. Gry, zabawy, rysowanie, praca w grupie, umiejętności manualne, werbalizacja uczuć i emocji ...
Ja na Twoim miejscu, na własną rękę, kształciłbym się indywidualnie. Jest pewnie sporo pozycji książkowych na rynku (choć pewnie nie tanich - ale przedszkole chyba może coś zakupić jako placówka).

A ile masz tej terapii w tygodniu i ile dzieci w grupie?

Dodano po 2 minutach 11 sekundach:
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-03-16, 21:30 I panie stwierdziły, że jestem niedorozwinięta, na co moja mama się mocno uśmiała (ona mi to opowiadała, ja to już słabo pamiętam).
Ty niedorozwinięta =))
(dobra reakcja mamy)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

myśl
Bywalec
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 22 lis 2021
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Czy jest na forum psycholog przedszkolny?

Post autor: myśl » 2022-03-16, 22:49

sądzony pisze: 2022-03-16, 21:42
Więc musisz opierać się na psychologii rozwojowej i terapii zajęciowej. Gry, zabawy, rysowanie, praca w grupie, umiejętności manualne, werbalizacja uczuć i emocji ...
Tak, dokładnie to robię w ramach wspomnianej intuicji : )
Ale pomysły się kończą... A spotkania muszą trwać. Dlatego zapytuję, bo może jednak jakiś psycholog przedszkolny się tutaj uchował i po prostu tego faktu nie ujawnia. Część materiałów typu właśnie gry, czy historyjki obrazkowe zakupilam. Ale też większość już wykorzystałam niestety.

Miłośniczko Faustyny - dziękuję za tę ważną uwagę.
Ostatnio zmieniony 2022-03-16, 22:57 przez myśl, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5192
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Czy jest na forum psycholog przedszkolny?

Post autor: abi » 2022-03-19, 09:02

https://m.facebook.com/Terapeutyczna-%C ... 334393084/

Dodano po 3 minutach 8 sekundach:
na przyklad
2022-03-19 09.04.40.png
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”