Czy spowiedź jest ważna

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Pytanie o spowiedź

Post autor: Susanna » 2022-03-20, 17:58

Celowo nie zataiłaś, więc ja bym wyznała na następnej spowiedzi. :)
Kiedyś mialam podobny problem i radzono mi by na następnej spowiedzi wyznać ten grzech ♥️
Ostatnio zmieniony 2022-03-20, 17:59 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Pytanie o spowiedź

Post autor: Morkej » 2022-03-20, 17:59

Oczywiście że ważna. Nie zataiłaś nic celowo. Poza tym podczas spowiedzi dlatego mówimy: "Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie bardzo żałuję [...]".
Dlatego idź dalej ze świadomością, tak jak powiedział Ci spowiednik, że Pan odpuścił Tobie grzechy. Nie zamyślaj się nad tym.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Pytanie o spowiedź

Post autor: Niebieskaaa » 2022-03-20, 19:23

Ja to wiedziałam i pamiętałam tylko nie miałam jak powiedzieć

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie o spowiedź

Post autor: Andej » 2022-03-20, 21:26

Uważam, że dycydującym faktem o ważności spowiedzi jest żal za grzechy. Jeśli żałowałaś także tego niewypowiedzianego grzechu, to jest wszystko OK. Godnie przyjęłaś Ciało Chrystusa. Jeśli się uda, to warto o tym wspomnieć przy kolejnej spowiedzi. Ale to raczej dla spokoju sumienia niż z konieczności wyznania.
A do komunii świętej przystępuj jak najczęściej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Czy spowiedź jest ważna

Post autor: Niebieskaaa » 2023-04-02, 17:47

Witam
Mam pytanie związane z dzisiejszą spowiedzią. Ogólnie bardzo denerwuję się podczas spowiedzi. Do dzisiejszej dobrze się przygotowałam. Zaczęłam mówić najpierw grzech ciężki potem pozostałe. Ksiądz kiedy zaczął pouczenie zadał pytanie jakby nawiązujące do tego grzechu ciężkiego potem zadał pokutę i udzielał rozgrzeszenia. I wtedy właśnie mój skrupulatyzm wziął górę. Przeszła mi przez głowę myśl czy wyznałam ten grzech ciężki że może go nie powiedziałam. Nie zdążyłam przerwać księdzu żeby się dopytać bo zakończył spowiedź. Przyjęłam Komunię z tą myślą, że nie chciałam niczego zataić i że pouczenie księdza było nawiązaniem do aspektu związanego z tym grzechem ciężkim więc musiałam go wyznać. I tu mam pytanie czy moja spowiedź była ważna i czy mogę przystępować do Komunii i powiedzieć o tej sytuacji na następnej spowiedzi? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy spowiedź jest ważna

Post autor: Andej » 2023-04-02, 18:15

Uważam, że ważna.
Ale jeśli wątpliwości, to musisz wyznać to przy kolejnej spowiedzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Siostra

Re: Czy spowiedź jest ważna

Post autor: Siostra » 2023-04-03, 09:34

Niebieskaaa pisze: 2023-04-02, 17:47 pouczenie księdza było nawiązaniem do aspektu związanego z tym grzechem ciężkim więc musiałam go wyznać. I tu mam pytanie czy moja spowiedź była ważna i czy mogę przystępować do Komunii i powiedzieć o tej sytuacji na następnej spowiedzi? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Sama sobie odpowiedziałaś! WYznałaś grzechy ciężkie na początku spowiedzi i otrzymałaś pouczenie w temacie, więc na pewno grzech został wyznany.
Wątpliwości zlekceważ. Ciesz się łaską uświęcającą i nadchodzącym świętem Zmartwychwstania Pańskiego. :-bd

ODPOWIEDZ