Czy Jezus się śmiał?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5347
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: abi » 2022-03-23, 07:53

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-22, 23:39 Te tańce to raczej chasydskie - czyli raczej tak XVIII wiek.
nie zachowaly sie oryginalne nagrania z czasow Jezusa
nie, no...mialy tylko klimat robic ;)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-23, 08:52

Swoją drogą ciekawe zagadnienie - nie spotkałem się z żadnym opracowaniem na ten temat (tańce itp w czasach i środowisku Jezusa).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: Andej » 2022-03-23, 09:15

Dezerter pisze: 2022-03-22, 22:15 Andeju i Mistrz i Małgorzata i Imię róży są bardzo popularnymi i czytanymi w każdym pokoleniu książkami, firmowanymi wielokrotnie i żyjącymi w popkulturze i świadomości, więc ja bym zawartych tam treści nie lekceważył i nie ignorował, a wręcz przeciwnie
omawiał na forum.
No cóż, nie namawiam do lekceważenia. Jeno do ukierunkowania. wiem, że jestem dziwakiem, albowiem w sprawach wiary oraz wiedzy religijnej wolę korzystać z Biblii i książek osób głęboko wierzących. Jest kilka książek taktujących o życiu Jezusa na ziemi. Np. uwielbiana przeze mnie Jezus z Nazarethu Romana Brandstaettera. Wiem, że to dziwactwo, ale wolę o Jezusie dowiadywać się z dzieł poświęconych Jemu. I pisanych z wiarą i miłością.

Ale oczywiście można powołać dział literacki, w którym będą dyskusje literackie. W w nim wątek, Jezus w literaturze. Ale w dziale Biblia, Nowy Testament i Stary Testament powinny się znajdować wątki związana z tą że tematyką. Przykro mi, ale nie trafiają do mnie argumenty usiłujące równoważyć źródła jakimi jest Biblia, ST i NT z działami Eco czy Bułhakowa. Wiem, to wina mojego niedorozwoju intelektualnego. Niestety, nie jestem tak elastyczny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 971
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 264 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: Repart » 2022-03-23, 09:52

Podobnie uważam, że temat jest bardziej "kawiarenkowy" niż związany bezpośrednio z Biblią. Dla mnie nie ma wątpliwości, że Jezus się uśmiechał. Był w końcu człowiekiem ze wszystkimi emocjami, potrzebami i innymi typowo ludzkimi "ograniczeniami". Różnił się jedynie tym, że był bez grzechu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: Dezerter » 2022-03-23, 17:08

Repart pisze: 2022-03-23, 09:52 Podobnie uważam, że temat jest bardziej "kawiarenkowy" niż związany bezpośrednio z Biblią. Dla mnie nie ma wątpliwości, że Jezus się uśmiechał.(...)
To poproszę cytat bo mamy, że się rozgniewał, zasmucił, zapłakał, okazał "głębokie wzruszenie", wzruszył się w duchu, rozrzewnił - przy Łazarzu. Były takie czasy i byli tacy ludzie w historii Kościoła, którzy na braku opisanego Jezusa śmiejącego się opierali surowość, smutne miny, brak okazywania radości w przestrzeni kościelnej. Zobaczcie, że pokutuje to chyba do dziś i dlatego tak drażnią radosne zachowania charyzmatyków.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: konserwa » 2022-03-23, 17:26

Niewlasciwa odpowiedz z teza Dezerterze - samm bylem charyzmatykiem ... i nie draznila mnie nigdy radosc. Ale ( niestety ) prawie na 100 % ... zawsze draznila mnie sztucznosc, falsz, nieczulosc i samozadowolenie : czyli zaprzeczenie radosci.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5347
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: abi » 2022-03-23, 17:35

mysle ze gdyby Jezus byl smetny i ponury to nie przyciagnal by uwagi tlumow z najwznioslejszymi naukami
znamy przeciez obecnie swieckich czy duchownych ktorzy maja w sobie tak zarazliwa radosc, smiech, serdecznosc, ze promieniuja tym i przykuwaja uwage innych
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 971
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 264 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: Repart » 2022-03-24, 09:16

Niestety Dez, ale doskonale wiemy, że nie znajdę takiego cytatu, bo go nie ma. Ale czy musi być?

Skoro my jesteśmy stworzeni na Jego podobieństwo, a On zesłał swojego Syna, by był tacy jak my, to nie ma opcji, aby Jezus przez swoje 33 lata życia nie uśmiechał się, gdy była okazja, okoliczność, potrzeba, lub po prostu samoistnie.

Przychodziły do niego dzieci, aby je pobłogosławił. Musiał się wtedy uśmiechać, bo to sama radość zobaczyć takie maluszki. Przesiadywał przy stole w różnych domach, stodołach, na biesiadach, weselach. A przy stołach opowiada się dowcipy, historie, to na pewno musiał się uśmiechać słuchając tego.

Nie wiem czy jest w ogóle sens łączyć to z charyzmatykami. Ja to postrzegam po prostu na płaszczyźnie człowieczeństwa Jezusa. Skoro był człowiekiem to musiał się uśmiechać. A że tego nie ma w Biblii? Nie ma tam wielu rzeczy z Nim związanych, chociażby co robił przez ok 30 lat swojego życia, zanim zaczął swoją "działalność". Czy to przeszkadza, aby w Niego wierzyć?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5347
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: abi » 2022-03-24, 12:36

mi to że sie smiał jak mysle, wzmacnia wiare a nie przeszkadza
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-24, 12:46

Mniemanie, że się nie śmiał wynika z niechęci do przyjęcia pełnej świadomości tego, że był w pełni człowiekiem. To rzeczywiście trudne psychologicznie (stąd powstała np. herezja doketyzmu), ale ważne.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: sądzony » 2022-03-24, 14:19

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-24, 12:46 ... wynika z niechęci do przyjęcia pełnej świadomości tego, że był w pełni człowiekiem. ...
Oraz z lęku, że skoro jest w pełni człowiekiem, to i my winni jesteśmy być w pełni Człowiekami
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5347
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: abi » 2022-03-24, 18:17

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-24, 12:46 Mniemanie, że się nie śmiał wynika z niechęci do przyjęcia pełnej świadomości tego, że był w pełni człowiekiem. To rzeczywiście trudne psychologicznie (stąd powstała np. herezja doketyzmu), ale ważne.
czy myslisz o tym co ja - ze np wyobrazenie ze drapal sie jak Go komar uzarl
graniczy z watpieniem w Jego boskosc?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-24, 18:25

Tak niektórzy uważają. Ale to niezbyt mądre.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: Abstract » 2022-03-24, 18:55

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-22, 08:33 Umberto Eco to - sprawny literacko - manipulant. To, co pokazał w "Imieniu Róży" nie ma nic wspólnego z rzeczywistością Inkwizycji, typowe "jak sobie mały Kazio wyobraża loty kosmiczne". Więc nie warto się kierować opiniami z jego książek.
Co do tematu: nie mam wątpliwości, że się śmiał, mimo, że tego nie opisano. Nie opisano także czynności fizjologicznych (bo i po co?) i tylko nieliczne niedomagania.
Marku przecież to jest powieść, nie książka historyczna. Fikcyjne wydarzenia mają tło historyczne, ale większość powieści dzieje się w jakimś czasie, a więc ma tło historyczne. W ogóle pytanie w wątku jest troszkę "naiwne" ;) w stylu "czy sikał na stojąco" :).
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus się śmiał?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-24, 19:03

Powieści to bardzo silne narzędzie propagandowe. Mało co zrobiło tyle szkody, co (sprawne literacko, ale kłamliwe) książki Dana Browna.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”