Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-02, 09:58

Wystarczy ze bronisz technik wschodu. I uważasz ze można je zaszczepić na grunt chrześcijański. Ja uważam inaczej. Zresztą jak szykowani mnie do modlitw o uwolnienie to tez pytano o to .

Co do dorośnięcia to czy ja tak sugerowalem Tobie po tym jk wkleiles link czy Ty mi? Potem wyszło ze nie znasz angielskiego. Więc postanowiłem to połączyć 🙂. A te i" imiona" Boga to sa z Pisma Sw. Ładnie skompilowane w jednym miejscu. Medytacja ( kontemplacja) chrzescijanska winna opierać się na rozumie i być skoncentrowaną na Najwyższym...Dlatego chciałem pomóc. Przepraszam za to.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 10:07

@Gzresznik Upadający po prostu się nie zgadzamy. Nie tylko na tej płaszczyźnie.
Spory są więc nieuniknione.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 15:08

Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 No wlasnie, a pchasz sie tam gdzie niewiele rozumiesz.
A po czym to stwierdziłeś?
Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 Rozumiem ze kazdy by chcial byc jak najb lizej Boga, ale kazdy ma swoja indywidualna droge, wiec kopiowanie kogos innego wrecz bezmyslnie, moze prowadzic na manowce.
Wybacz, ale chyba nikt jeszcze nie powiedział mi, że jestem kopistą, bezmyślnym naśladowcą, i że zmierzam w złym kierunku.
No ale wezmę pod uwagę Twoją opinię.
Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 Jak dojdziesz do takiego etapu jak ci ktorzy opisuja medytacje, to bedziesz o tym wiedzial.
Ciekawe, że wiesz co i kiedy będę wiedział.
Z tego co pamiętam z wypowiedzi w tematach o kontemplacji i medytacji chyba nie bardzo je ogarniałeś.
Skąd ta zmiana?
Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 Puki tego nie wiesz, podazaj ta droga co wszyscy inni.
To rozkaz? Dziwny... piszesz przecie:
Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 ... ale kazdy ma swoja indywidualna droge, wiec kopiowanie kogos innego wrecz bezmyslnie, moze prowadzic na manowce.
Zdecyduj się więc bo się zgubiłem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Jozek » 2022-05-02, 15:23

sądzony pisze: 2022-05-02, 15:08
Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 No wlasnie, a pchasz sie tam gdzie niewiele rozumiesz.
A po czym to stwierdziłeś?
Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 Rozumiem ze kazdy by chcial byc jak najb lizej Boga, ale kazdy ma swoja indywidualna droge, wiec kopiowanie kogos innego wrecz bezmyslnie, moze prowadzic na manowce.
Wybacz, ale chyba nikt jeszcze nie powiedział mi, że jestem kopistą, bezmyślnym naśladowcą, i że zmierzam w złym kierunku.
No ale wezmę pod uwagę Twoją opinię.
Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 Jak dojdziesz do takiego etapu jak ci ktorzy opisuja medytacje, to bedziesz o tym wiedzial.
Ciekawe, że wiesz co i kiedy będę wiedział.
Z tego co pamiętam z wypowiedzi w tematach o kontemplacji i medytacji chyba nie bardzo je ogarniałeś.
Skąd ta zmiana?
Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 Puki tego nie wiesz, podazaj ta droga co wszyscy inni.
To rozkaz? Dziwny... piszesz przecie:
Jozek pisze: 2022-05-02, 14:48 ... ale kazdy ma swoja indywidualna droge, wiec kopiowanie kogos innego wrecz bezmyslnie, moze prowadzic na manowce.
Zdecyduj się więc bo się zgubiłem.
jestes dos twarda sztuka do tlumaczenia, nie wiem czy to indywidualizm, czy zwykly upor jak ten Le petite Marseillains, czyli maly Marsylianczyk, a w wolnym tlumaczeniu, Maly buntownik, maly rewolucjonista. ;)

Widzisz, w tym co pisalem nie ma zadnych sprzecznosci, a jesli je zauwazasz, to one wynikaja jedynie z twojego ich rozumienia-interpretacji.

Nie wiem kiedy i co bedziesz wiedzial, ale licze na to ze to rozpoznasz, gdy do tego dojdziesz, bo nie jestem w stanie przewidziec co zrobisz w swoim zyciu i jaka droga pojdziesz, to tylko twoje decyzje i twoje rozumienie wiary jest istotne, wiec idac droga ta ktora ida inni wierzacy, jest tym co sprowadzi cie na wlasciwa droge, bez wzgledu na etap na ktorym ty sam indywidualnie jestes. To jest tez wlasnie tym o czym mowi Kosciol i na czym polega rozpoznanie Kosciola.
Ne mam najmniejszego zamiaru kierowac twoim postepowaniem i twoja droga, bo to ty sam musisz ja wybrac, czy to na skroty, wprost, czy okrezna droga pojdziesz. To tylko i wylacznie twoje decyzje.
Ostatnio zmieniony 2022-05-02, 15:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 15:32

Jozek pisze: 2022-05-02, 15:23 Ne mam najmniejszego zamiaru kierowac twoim postepowaniem i twoja droga, bo to ty sam musisz ja wybrac, czy to na skroty, wprost, czy okrezna droga pojdziesz. To tylko i wylacznie twoje decyzje.
I bardzo mi miło. Ja nie wypowiadam się na temat Twoich "wizji" bo się na tym nie znam, a jedyne jakie miałem to te pod wpływem zmęczenia lub narkotyków.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Jozek » 2022-05-02, 15:34

Jednak wielu forumowiczow stara sie ci pomoc w tych wyborach, wiec nie powinienes tego ignorowac, tylko wyciagac wnioski.
Pochlebstwa zwykle nie sa kostruktywne.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 15:44

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-02, 15:22 I teraz pytanie: jak to się ma do medytacji Wschodu, która dąży do "rozpłynięcia się" we Wszechświecie, do depersonalizacji, a w przypadku buddyzmu nie ma nawet osobowego Boga (nie piszę tu o "bogach" - bytach, które buddyzm dopuszcza, ani abstrakcyjnym Absolucie, ale o Wszechpoteżnym, miłującym, osobowym Bogu-Stwórcy).
Chyba mi się nie chce, bardzo prawdopodobne, że nie potrafię, a i możliwe, iż cokolwiek napiszę i tak Twój "filtr bezpieczeństwa" tego nie przepuści. Także wybacz, ale podziękuję.

Dodano po 3 minutach 6 sekundach:
Jozek pisze: 2022-05-02, 15:34 Jednak wielu forumowiczow stara sie ci pomoc w tych wyborach, wiec nie powinienes tego ignorowac, tylko wyciagac wnioski.
Pochlebstwa zwykle nie sa kostruktywne.
O jakich wyborach piszesz?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Jozek » 2022-05-02, 15:51

jakich wyborach?
A chocby tych o ktorych ciagle Marek pisze w kontekscie twoich wypowiedzi zwiazanych z naukami wschodu, ktore nie maja nic wspolnego z Chrzescijanstwem.
Ostatnio zmieniony 2022-05-02, 15:52 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-02, 16:13

sądzony pisze: 2022-05-02, 15:47
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-02, 15:22 I teraz pytanie: jak to się ma do medytacji Wschodu, która dąży do "rozpłynięcia się" we Wszechświecie, do depersonalizacji, a w przypadku buddyzmu nie ma nawet osobowego Boga (nie piszę tu o "bogach" - bytach, które buddyzm dopuszcza, ani abstrakcyjnym Absolucie, ale o Wszechpoteżnym, miłującym, osobowym Bogu-Stwórcy).
Chyba mi się nie chce, bardzo prawdopodobne, że nie potrafię, a i możliwe, iż cokolwiek napiszę i tak Twój "filtr bezpieczeństwa" tego nie przepuści. Także wybacz, ale podziękuję.
Twoja wola. Ale to absolutnie kluczowa sprawa przy rozważaniu tego tematu.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-02, 18:46

Ja tylko chce przypomnieć ze Budde podczas dochodzenia do oświecenia osłaniał od słońca siedmiogłowy wąż...Gdzie jeszcze siedmioglowy żmij występuje i w jakim charakterze to wszyscy wiemy. Bo czytamyPismo Sw. Mnie to nie wydaje sieprzypadkiem..Ale ja mogę być negatywnie nastawiony.
Ostatnio zmieniony 2022-05-02, 18:47 przez Gzresznik Upadający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 18:50

Jozek pisze: 2022-05-02, 15:51 jakich wyborach?
A chocby tych o ktorych ciagle Marek pisze w kontekscie twoich wypowiedzi zwiazanych z naukami wschodu, ktore nie maja nic wspolnego z Chrzescijanstwem.
Rozumiem, że chodzi Ci o moje wybory odnośnie tego, że decyduję się na wypowiedź sugerującą, iż religie wschodu mają pewną wspólną płaszczyznę z chrześcijaństwem, a Ty i Marek twierdzicie, że (cytuję): "nie mają nic wspólnego"?
Innych wyborów sobie nie przypominam.

Dodano po 4 minutach 6 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-02, 18:46 Ja tylko chce przypomnieć ze Budde podczas dochodzenia do oświecenia osłaniał od słońca siedmiogłowy wąż...Gdzie jeszcze siedmioglowy żmij występuje i w jakim charakterze to wszyscy wiemy. Bo czytamyPismo Sw. Mnie to nie wydaje sieprzypadkiem..Ale ja mogę być negatywnie nastawiony.
<Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: „Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu”. Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogoś wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.> (Lb 21,8–9)
Gdzie jeszcze wąż występuje to wiemy.

Symbolika panie, symbolika.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-02, 19:06

Siedmioglowy ? 😁

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 19:12

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-02, 19:06 Siedmioglowy ? 😁
Otwórz proszę leksykon symboli Herdera na stronie 272 i sprawdź co symbolizuje smok na wschodzie, bo nie chce mi się przepisywać.
Baj de łej - pierwotne znaczenie krzyża jest właściwie odwzorowaniem symbolu yin i yang.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-02, 20:37

Ja zauważyłem korelacje miedzy siedmioglowym wezem oslaniajacym Budde przy.medytacji a smokiem siedmioglowym w Apokalipsie. Jeden i drugi miał te siedem glow ( dążenie do doskonałości ) i pilnował " swojej nauki" . Jeśli już próbujesz wcisnąć Wschód do mojej intepretacji ( i tylko mojej) ti chce.zauwazyc ze środowisko Buddy to indoeuropejskie w korzeniach Indie a nie typowy Daleki.Wschod. Symbolika.już w tym momencie zaczyna być bardziej zblizona. Zresztą nie dziw cie ze we wszystkich religiach waz jest nauczycielem ,uzdrowicielem etc a tylko w judeochrzescijanskiej tradycji jest inaczej ?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 20:48

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-02, 20:37 Jeśli już próbujesz wcisnąć Wschód do mojej intepretacji ( i tylko mojej) ti chce.zauwazyc ze środowisko Buddy to indoeuropejskie w korzeniach Indie a nie typowy Daleki.Wschod. Symbolika.już w tym momencie zaczyna być bardziej zblizona.
A środowisko chrześcijańskie to jakie. Zachodnie? Zakładałeś kiedyś, że możemy w ogóle nie kumać Chrystusa? (oczywiście nie twierdzę, że tak jest)
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-02, 20:37 Zresztą nie dziw cie ze we wszystkich religiach waz jest nauczycielem ,uzdrowicielem etc a tylko w judeochrzescijanskiej tradycji jest inaczej ?
Chyba błądzisz. Odsyłam do leksykonu symboli.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ