Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-04-29, 09:25

Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-28, 22:53 pojecia z zakresu wschodniej filozofii mało co pasują do opisu naszej wiary.
Z filozofii pasują do filozofii. Jeśli mamy otwarty umysł.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-28, 22:53 mają różne zakresy znaczeniowe , a czasem wogóle się rozmijają.
Tak. Jeśli filozofię porównujesz do wiary to tak bywa.
Czasem.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-28, 22:53 A nieprzyjaciel lubi mętną wodę.
Szukam raczej przyjaciół niźli wrogów.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-04-30, 07:18

Nie rozmawialiscie o filozofii. Pojęciami powiazanymi z religiami dharmicznymi nie opiszesz koncepcji " abrahamicznych " a jak siedzisz w " mętnej wodze " to nie widac niebezpieczeństw

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-04-30, 22:35

Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-30, 07:18 Nie rozmawialiscie o filozofii. Pojęciami powiazanymi z religiami dharmicznymi nie opiszesz koncepcji " abrahamicznych " a jak siedzisz w " mętnej wodze " to nie widac niebezpieczeństw
To Ty nawiązałeś do filozofii nie ja:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-28, 22:53 pojecia z zakresu wschodniej filozofii mało co pasują do opisu naszej wiary.
Nie mów mi proszę co opiszę, a czego nie opiszę.
Jak siedzisz w mętnej wodzie to widzisz same niebezpieczeństwa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-04-30, 22:59

sądzony pisze: 2022-04-30, 22:35
Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-30, 07:18 Nie rozmawialiscie o filozofii. Pojęciami powiazanymi z religiami dharmicznymi nie opiszesz koncepcji " abrahamicznych " a jak siedzisz w " mętnej wodze " to nie widac niebezpieczeństw
To Ty nawiązałeś do filozofii nie ja:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-28, 22:53 pojecia z zakresu wschodniej filozofii mało co pasują do opisu naszej wiary.
Nie mów mi proszę co opiszę, a czego nie opiszę.
Jak siedzisz w mętnej wodzie to widzisz same niebezpieczeństwa.
posługiwanie sie pojeciami z filozofii wschodu dotyczyło sie bezimiennego , nie ciebie . Tobie tylko tłumaczylem co mi chodzi . Waść sie wciąłeś w sytuację. Za bardzo wszystko bierzesz do siebie ( woda jednak metna i widac niebezpieczeństwa wszędzie ? :p )

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-01, 11:08

Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-30, 22:59 posługiwanie sie pojeciami z filozofii wschodu dotyczyło sie bezimiennego , nie ciebie . Tobie tylko tłumaczylem co mi chodzi . Waść sie wciąłeś w sytuację. Za bardzo wszystko bierzesz do siebie ( woda jednak metna i widac niebezpieczeństwa wszędzie ? :p )
No chyba nie. To Ty wciąłeś się w rozmowę. Twoje słowa dotyczyły mojej wypowiedzi.
Przytaczam:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-28, 22:53
sądzony pisze: 2022-04-25, 19:42
Gzresznik Upadający pisze: 2022-04-25, 19:17 To ten Rupert Spyra? https://en.wikipedia.org/wiki/Rupert_Spira Jeśli tak to dla chrzescijanina az śmierdzi siarką ,smołą i diabelskim instytutem eschatologicznym.
Nie wiedziałem, że siła wiary jest wprost proporcjonalna do oporu.

Wspominał również o
https://en.wikipedia.org/wiki/Brother_Lawrence

pojecia z zakresu wschodniej filozofii mało co pasują do opisu naszej wiary. mają różne zakresy znaczeniowe , a czasem wogóle się rozmijają. To jakbys z pustaków chciał robić dach do chińskiej pagody. A nieprzyjaciel lubi mętną wodę.
Jest miejsce na forum gdzie ćwiczymy posty, cytowanie i co tam jeszcze.
Jak by nie patrzeć to Ty naszą (moją i bezimiennego) rozmowę wziąłeś do siebie.
Nie wiem w jakiej tam wodzie się pławisz. Twoja sprawa. Nie wnikam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-01, 12:01

Pierwszy dotyczyl sie bezimiennego, uznales ze warto wejdc w dyskusję..To przeszla dyskusja na Ciebie. O co Ci wiec chodzi?

Dodano po 4 minutach 49 sekundach:
Zwróciłem uwagę tylko ze poslugiwanie sie pojęciami ze wschodu do opisu pojec naszej wiary to łowienie w metnej wodzie..Nie wiesz co wyciągniesz... Tak samo jakbyśmy my prbowsli opisać nirwane za pomocą pojęć potepienie/ zbawienie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-01, 12:17

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 12:06 Pierwszy dotyczyl sie bezimiennego, uznales ze warto wejdc w dyskusję..To przeszla dyskusja na Ciebie. O co Ci wiec chodzi?
Mi o nic. Po prostu się z Tobą nie zgadzam. Odpowiadam na to jak wypowiadasz się na temat tego co napisałem. Myślałem, że na tym polega rozmowa. Gdy mnie cytujesz oczekujesz, że odpowiem, ale może jestem w błędzie.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 12:06 Zwróciłem uwagę tylko ze poslugiwanie sie pojęciami ze wschodu do opisu pojec naszej wiary to łowienie w metnej wodzie..
Oczywiście. Możesz tak uważać.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 12:06 Nie wiesz co wyciągniesz...
Poniekąd na tym polega łowienie i szukanie. Jeżeli obawiasz się tego, że czegoś nie zrozumiesz lub zrozumiesz niewłaściwie, najbezpieczniej nie próbować rozumieć w ogóle.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 12:06 Tak samo jakbyśmy my prbowsli opisać nirwane za pomocą pojęć potepienie/ zbawienie.
Wydaje mi się, że mistyka chrześcijańska, będąc o wiele głębszą mistyką niż te wschodnie, jest bardzo bogata w pojęcia, za pomocą których jesteśmy w stanie opisać i zrozumieć stan nirwany.

"Mistyka karmelitańska zaczyna się w tym miejscu, w którym kończą się rozważania Buddy i jego wskazówki dla życia duchowego." JPII
Uważam, że jako chrześcijanie jesteśmy w stanie "ogarnąć ten stan".

EDIT: "ogarnąć" w sensie "pojąć".
Ostatnio zmieniony 2022-05-01, 12:22 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18944
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-01, 14:01

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 12:06 Zwróciłem uwagę tylko ze poslugiwanie sie pojęciami ze wschodu do opisu pojec naszej wiary to łowienie w metnej wodzie..Nie wiesz co wyciągniesz... Tak samo jakbyśmy my prbowsli opisać nirwane za pomocą pojęć potepienie/ zbawienie.
Zgadzam się w 100% :ymapplause:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 12:06 Nie wiesz co wyciągniesz...
Poniekąd na tym polega łowienie i szukanie. Jeżeli obawiasz się tego, że czegoś nie zrozumiesz lub zrozumiesz niewłaściwie, najbezpieczniej nie próbować rozumieć w ogóle.
Niekoniecznie. Wystarczy nie ponosić zupełnie zbędnego ryzyka i stosować właściwe metody badawcze i terminologię, zamiast eksperymentować w nadziei sentymentalnego połączenia dawnych fascynacji z obecnie wyznawaną wiarą.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 12:06 Tak samo jakbyśmy my prbowsli opisać nirwane za pomocą pojęć potepienie/ zbawienie.
Wydaje mi się, że mistyka chrześcijańska, będąc o wiele głębszą mistyką niż te wschodnie, jest bardzo bogata w pojęcia, za pomocą których jesteśmy w stanie opisać i zrozumieć stan nirwany.
...ale nie ma ona nic wspólnego ze zbawieniem. Jest związana z depersonalizacją, a więc nawet niejako przeciwna. Duchowość Wschodu nie dąży do tego samego celu co duchowość chrześcijańska.
Jak to ładnie spuentował bp. Siemieniewski w tytule swojej książki "Wiele ścieżek na różne szczyty" (polecam https://docer.pl/doc/xec0n55)
"Mistyka karmelitańska zaczyna się w tym miejscu, w którym kończą się rozważania Buddy i jego wskazówki dla życia duchowego." JPII Uważam, że jako chrześcijanie jesteśmy w stanie "ogarnąć ten stan".
Nie wiem czy jesteśmy w stanie, nie wiem czy jest po co ogarniać stan nirwany. Stanowczo do niego nie dążymy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-01, 14:56

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-01, 14:01 Niekoniecznie. Wystarczy nie ponosić zupełnie zbędnego ryzyka i stosować właściwe metody badawcze i terminologię, zamiast eksperymentować w nadziei sentymentalnego połączenia dawnych fascynacji z obecnie wyznawaną wiarą.
No niestety nie. Moim zdaniem chrześcijaństwo to nie jest bezpieczna nauka, terminologia i eksperymenty przeprowadzane z tronu zlokalizowanego w (przepraszam za wyrażenie) strefie komfortu.
Nie jest to "łowienie złotych rybek w przejrzystej wodzie".
Ale rozumiem.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-01, 14:01 ..ale nie ma ona nic wspólnego ze zbawieniem.
Zakładam, że masz doświadczenia w dziedzinie mistyki zarówno chrześcijańskiej jak i wschodniej, a co za tym idzie nie znajduję podstaw by się z Tobą spierać.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-01, 14:01 Jest związana z depersonalizacją, a więc nawet niejako przeciwna.
„nijako” tak.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-01, 14:01 Duchowość Wschodu nie dąży do tego samego celu co duchowość chrześcijańska.
Możesz mieć rację, ale możesz się również mylić.
Ja nie znam na tyle duchowości chrześcijańskiej oraz wschodniej, by stwierdzić to jednoznacznie.

Nie oceniam tego czy Twoja droga do Boga jest właściwsza od mojej.
I nie mogę ocenić czy droga buddyzmy nie może prowadzić do Boga.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-01, 14:01 Jak to ładnie spuentował bp. Siemieniewski w tytule swojej książki "Wiele ścieżek na różne szczyty" (polecam https://docer.pl/doc/xec0n55)
Link mi nie działa. Siemianowski choć napisał wraz z jakimś księdzem ciekawe opracowanie, które poleciłeś o medytacji monologicznej nie jest, moim zdaniem autorytetem (wśród duchownych) w dziedzinie duchowości wschodu.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-01, 14:01 Nie wiem czy jesteśmy w stanie, nie wiem czy jest po co ogarniać stan nirwany. Stanowczo do niego nie dążymy.
Nie mówię o osiąganiu stanu nirwany, a próbie jego zrozumienia.
Wydaje mi się, że Buddzie było dużo bliżej do Jezusa niż przeciętnemu chrześcijaninowi (w tym mi).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18944
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-01, 18:23

Sorry, ale to takie opowiastki z mchu i paproci z cyklu "nikt nie wie a sądzonemu się zdaje". Jest dość opracowań na ten temat.
Wydaje mi się, że Buddzie było dużo bliżej do Jezusa niż przeciętnemu chrześcijaninowi
Masz rację. Wydaje Ci się.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-01, 21:28

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-01, 18:23 Masz rację. Wydaje Ci się.
I to nas różni. Ty masz pewność.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-01, 22:58

sądzony pisze: 2022-05-01, 22:56
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 22:43 Ok sadzony . Cedzisz już komara. My w sensie chrzescijanie. Nie my w sensie osobowość mnoga. My chrzescijanie nie musimy sie starać o jakość medytacji.
My chrześcijanie nie musimy być we wszystkim zgodni.
Możemy jednak medytować, praktykować modlitwy kontemplacyjne i interesować się religiami wschodu.
Oczywiście nie musimy.
Nie musimy też próbować rozwijać się duchowo, dbać o relację z Bogiem, a nawet o zbawienie.
Jesteśmy wolni.

Dodano po 59 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 22:53 A jak.chcesz sobie pomedytować
Dorośnij.

Nawet nie zajrzales co to jest.

A religiami wschodu można sie interesować. Akademicko...Bez praktyki.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-01, 23:10

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 22:58 Nawet nie zajrzales co to jest.
Nie znam angielskiego.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 22:58 A religiami wschodu można sie interesować. Akademicko...Bez praktyki.
1. A gdzie to wyczytałeś?
2. Psychologią także?
3. Istnieje coś takiego jak medytacja chrześcijańska.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-01, 23:54

sądzony pisze: 2022-05-01, 23:10
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 22:58 Nawet nie zajrzales co to jest.
Nie znam angielskiego.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 22:58 A religiami wschodu można sie interesować. Akademicko...Bez praktyki.
1. A gdzie to wyczytałeś?
2. Psychologią także?
3. Istnieje coś takiego jak medytacja chrześcijańska.
Ale to ja mam dorosnąć. ? Bo nie znasz angielskiego ? Trzeba było się od razu przyznać. :)
To spis tytułow Boga zaczerpniętych z Pisma Swiętego.

masz polskie tłumaczenia . Nie narzekaj

to tez wersja rozszerzona

Zainteresowanie akademickie to teoria. Nie praktykowanie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: przed WSZYSTKIMI wiekami?

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 09:35

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 23:54 Ale to ja mam dorosnąć. ? Bo nie znasz angielskiego ? Trzeba było się od razu przyznać. :)
Nie rozumiem. Znajomość angielskiego świadczy o stopniu dojrzałości? Myślałem, że ilość kasy na koncie i odwiedzonych krajów.
(Nigdy tego nie kryłem, że nie znam angielskiego)
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 23:54 To spis tytułow Boga zaczerpniętych z Pisma Swiętego.
masz polskie tłumaczenia . Nie narzekaj ...
to tez wersja rozszerzona
Nie rozumiem co ma na celu słuchanie i oglądanie tego filmu-zdjęcia.
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-01, 23:54 Zainteresowanie akademickie to teoria. Nie praktykowanie.
No i co. Znam (oczywiście nie osobiście) wielu duchownych, którzy (zdaje się) praktykowali medytację wschodu.
Np: T. Merton. Tak, tak wiem, wyklęty.

"Moja wizyta ma miejsce w czasie, gdy ludzie dobrej woli obchodzą rocznice kilku wielkich Amerykanów. (...) Chciałbym wspomnieć czworo spośród z tych Amerykanów: Abrahama Lincolna, Martina Luther Kinga, Dorothy Day i Thomasa Mertona."

"Przed stu laty, na początku I wojny światowej, którą papież Benedykt XV określił mianem „bezsensownej rzezi”, urodził się kolejny znaczący Amerykanin: cysterski mnich Thomas Merton. Jest on nadal dla wielu ludzi źródłem inspiracji duchowej i przewodnikiem. (...) Merton był przede wszystkim człowiekiem modlitwy, myślicielem, który zakwestionował pewniki swoich czasów i otworzył nowe horyzonty dla dusz i dla Kościoła. Był także człowiekiem dialogu, promotorem pokoju między narodami i religiami."

Tyle o nim papież.
https://www.radiomaryja.pl/kosciol/prze ... noczonych/

A w ogóle to skąd jakiś pogląd, że ja praktykuję czy nawołuję do medytacji wschodu?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ