Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-02, 22:17

sądzony pisze: 2022-05-02, 20:48
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-02, 20:37 Jeśli już próbujesz wcisnąć Wschód do mojej intepretacji ( i tylko mojej) ti chce.zauwazyc ze środowisko Buddy to indoeuropejskie w korzeniach Indie a nie typowy Daleki.Wschod. Symbolika.już w tym momencie zaczyna być bardziej zblizona.
A środowisko chrześcijańskie to jakie. Zachodnie? Zakładałeś kiedyś, że możemy w ogóle nie kumać Chrystusa? (oczywiście nie twierdzę, że tak jest)
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-02, 20:37 Zresztą nie dziw cie ze we wszystkich religiach waz jest nauczycielem ,uzdrowicielem etc a tylko w judeochrzescijanskiej tradycji jest inaczej ?
Chyba błądzisz. Odsyłam do leksykonu symboli.
Chyba nie bładzę .

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Dezerter » 2022-05-02, 23:04

A wąż Mojżesza ten uzdrawiający?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-03, 06:53

Dezerter pisze: 2022-05-02, 23:04 A wąż Mojżesza ten uzdrawiający?

Był wywyzszony na drzewie ? W opozycji do węzy kasajacych i przynoszących smierć . Tu raczej symbolika jest bardziej zwiazana ze zbawczym dziełem Chrystusa
Ostatnio zmieniony 2022-05-03, 06:56 przez Gzresznik Upadający, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Logan » 2022-05-03, 09:41

I co to ma do rzeczy? Symbolika węża w buddyźmie jest inna niż w religii chrześcijańskiej jak sam z resztą wykazałeś. Nie ma to nic wspólnego z księgą Apokalipsy św. Jana.

Cel medytacji chrześcijańskiej i wschodniej jest inny, nie ten sam. Chrześcijanin dąży do zjednoczenia z Bogiem w relacji osobowej, religie Wschodu nie są monoteistyczne, filozofia więc ich w żadnym wymiarze nie dąży do tego.

Czym innym jest wykorzystywanie technik medytacyjnych/relaksacyjnych od praktykowania filozofii, pisał o tym Ratzinger:
Występujące dziś zjawisko rozpowszechniania się wschodnich metod medytacji w świecie chrześcijańskim i we wspólnotach kościelnych, stawia nas wobec gwałtownego powrotu do nie pozbawionych ryzyka i błędów usiłowań połączenia medytacji chrześcijańskiej z niechrześcijańską. Tego rodzaju propozycje są liczne i bardziej lub mniej radykalne; jedne stosują metody wschodnie jedynie jako psychologiczne przygotowanie do prawdziwie chrześcijańskiej kontemplacji, inne idą dalej, próbując przy pomocy różnych technik osiągnąć duchowe doświadczenia analogiczne do doświadczeń znanych z opisów niektórych mistyków katolickich; jeszcze inne nie wahają się umieszczać proponowany przez teorię buddyjską absolut bez obrazów i pojęć na tym samym poziomie, co majestat Boga objawionego w Chrystusie, który jest większy niż cała rzeczywistość stworzona. W tym celu posługują się "teologią negatywną", która idzie dalej aniżeli jakiekolwiek pozytywne twierdzenia o Bogu, utrzymując, że nic z tego, co jest na świecie, nie może być śladem wskazującym na nieskończoność Boga. Owe metody proponują nie tylko porzucenie medytacji zbawczych dzieł Boga Starego i Nowego Przymierza dokonanych w historii, ale także samej idei Trójjedynego Boga, który jest miłością, na rzecz zanurzenia się w "nieokreślonej otchłani Boskości".

Te i podobne propozycje pogodzenia medytacji chrześcijańskiej z technikami wschodnimi, jeśli nie mają prowadzić do zgubnego synkretyzmu, muszą być stale poddawane weryfikacji, w której dokładnie będzie się rozróżniać metodę od treści.

Zazwyczaj wielkie religie, które dążyły do zjednoczenia z Bogiem na modlitwie, wskazywały także sposoby osiągnięcia tego zjednoczenia. Ponieważ "Kościół katolicki nie odrzuca niczego z tego, co w owych religiach jest prawdziwe i święte", nie należy z góry odrzucać tych wskazań jako niechrześcijańskich. Przeciwnie, można przyjąć to, co jest w nich pożyteczne, pod warunkiem, że nie straci się z oczu chrześcijańskiego rozumienia modlitwy, jej logiki i wymagań, bowiem nowe sformułowanie owych elementów i ich przyjęcie musi dokonywać się w tym kontekście.

Nie znaczy to, że autentyczne praktyki medytacji, wywodzące się z chrześcijańskiego Wschodu i wielkich religii niechrześcijańskich, tak bardzo pociągające rozbitego wewnętrznie i zdezorientowanego człowieka współczesnego, nie mogą być odpowiednią pomocą w uświadomieniu modlącemu się w obecności Bożej i w wewnętrznym odprężeniu się także pośród trosk zewnętrznych.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-05-03, 09:42

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-02, 22:17
sądzony pisze: 2022-05-02, 20:48
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-02, 20:37 Zresztą nie dziw cie ze we wszystkich religiach waz jest nauczycielem ,uzdrowicielem etc a tylko w judeochrzescijanskiej tradycji jest inaczej ?
Chyba błądzisz. Odsyłam do leksykonu symboli.
Chyba nie bładzę .
Udowodnij proszę to co napisałeś. Ja uważam, że to jest niezgodne z prawdą. Symbolika węża wygląda inaczej niż ją opisałeś.
Nie chce mi się skanować, zaznaczać książki, bo nie wiem czy to coś pomoże. Wydaje mi się, że nadal będziesz twierdził swoje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 11:58

Sadzony, z symbolami jest podobnie jak obecnie i kiedys ze swastyka.
W jednej kulturze znaczy kompletnie co innego niz w innej.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-03, 12:05

Sadzony, z symbolami jest podobnie jak obecnie i kiedys ze swastyka.
W jednej kulturze znaczy kompletnie co innego niz w innej
100% racji, ale ta odpowiedź chyba bardziej powinna być skierowana do @Gzresznik Upadający. Wnioskowanie na podstawie symboli jest zawsze ryzykowne, ze względu na ich wieloznaczność (mogą mieć w różnych kontekstach, w skrajnych wypadkach, nawet zupełnie odwrotne znaczenie).
Dlatego chyba ważniejsze jest to, o czym napisał @Logan.

Z drugiej strony, coś jednak jest w wypowiedzi @Gzresznik Upadający - z tym, ze jeśli mielibyśmy się niepokoić wężem ;), to musielibyśmy chyba zmienić nieco kontekst i porozmawiać raczej o medytacji hinduistycznej, a nie buddyjskiej. Jednym z celów jest tam "uwolnienie Kundalini" (przedstawianego pod postacią węża), personifikację twórczych sił natury (w wydaniu żeńskim). Jest to dużo bardziej wyrafinowane niż zachodnie demony w religiach pogańskich, ale co do istoty wyraża tę samą rzeczywistość.
Jest to więc nieco inne zagrożenie niż w przypadku buddyzmu (choć chyba stanowi jeszcze większe zagrożenie).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-05-03, 12:11

Jozek pisze: 2022-05-03, 11:58 Sadzony, z symbolami jest podobnie jak obecnie i kiedys ze swastyka.
W jednej kulturze znaczy kompletnie co innego niz w innej.
Liznąłem troszkę o symbolach.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 12:21

Nie powinienes lizac, tylko zrozumiec. ;)
Roznica jest taka ze w pierwszym przypadku poczujesz smak i mozesz zaczac jesc jesli posmakowalo, a w drugim przypadku bedziesz wiedzial co to tak naprawde jest, bo moze sie okazac ze to odchody posypane cukrem.

Przypomina mi to pewien rodzaj opowiadania. "ja patrze, cos lezy, ruszam to a to smierdzi, probuje a to gowno". ;)
Ostatnio zmieniony 2022-05-03, 12:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-05-03, 17:52

Jozek pisze: 2022-05-03, 12:21 Nie powinienes lizac, tylko zrozumiec. ;)
Zainteresowania psychologią, jungizmem, archetypami, religią, filozofią, oniryzmem, odmiennym stanami świadomości, nieświadomością, wymagają znajomości choćby podstaw symboliki/izmu. Ja interesuję się tym ćwierć wieku, a leksykon symboli leży na wyciągnięcie ręki. Także mam wystarczające pojęcie, a w razie wątpliwości wspomagam się literaturą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 17:54

Ja tez mam pare ksiazek ktorych nie rozumiem. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Andej » 2022-05-03, 19:05

To może jaki s konkurs z tej symboliki zrobić? Bo jak zweryfikować, kto zna lepiej albo najlepiej symbole i ich znaczenie?

A przy okazji, takie niedouki jak ja, czegoś by się nauczyły.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ