Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Post autor: Aga1986 » 2022-03-28, 17:48

Opiszę sytuację. Zdarza mi się modlić w jakiejś intencji modlitwą Zdrowaś Maryjo i nagle w trakcie modlitwy przychodzi mi myśl że powinnam to sprostować że proszę przez wstawiennictwo Maryi do Pana Jezusa. Że jak tego nie powiem to będzie jakiś zamęt w tej modlitwie i że nie będzie ona wysłuchana, lub będę po prostu ukarana. To taki jakby przymus i niepokój w sercu. I wiem że nawet jak skończę modlitwę to będzie ona powodowała u mnie jakiś chaos. No więc zaczynam od nowa włącznie z tym sprostowaniem. Po modlitwie czuje wyrzuty sumienia że mogłam tym urazić Maryję i Jezusa i przepraszam ich za to, że niepotrzebnie tak prostowałam i to podkreślałam. Jest mi wtedy głupio. Dodam że kiedyś miałam poglądy protestanckie i stąd ta myśl że powinnam prosić o wstawiennictwo a nie bezpośrednio odmawiać Zdrowaś Maryjo. Teraz jestem katoliczką i stąd później te wyrzuty sumienia. Powiedzcie czy Waszym zdaniem dobrze czy źle robię, czy te modlitwy nie rozgniewają Boga i jego Matkę?

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2416
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1003 times
Been thanked: 914 times

Re: Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Post autor: Susanna » 2022-03-28, 19:10

Nie. Ja myślę że i Maryja i Pan Bóg wiedzą jaką intencje mamy w sercu.
:)

A takie przymusy, też mam. Przypus że podczas modlitwy mam klęczeć. Przymus, że mam się pomodlić różańcem i wiele innych. Ale Pan Bóg, do niczego nie przymusza. I wie w jakiej intencji sie modlimy. 😊 myślę że wystarczy taka ogólna intencja.. gdy wypowiadam że modle sie za dusze w czyśćcu cierpiące To kiedyś wymieniałam, po kolei a teraz ogólnie.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Post autor: Aga1986 » 2022-03-28, 20:09

Dokładnie to taki przymus. W ogóle ja często powtarzam modlitwy bo czuję że muszę bo coś tam źle zrobiłam czy powiedziałam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Post autor: Andej » 2022-03-28, 21:59

Imperatyw modlenia się jest czymś dobrym. Takoż dążenie do poprawy jakości modlitwy.

Masz rację w tym, że wszystkie modlitwy są kierowane do Boga. Ale często za czyimś pośrednictwem.
Jak formułujesz prośbę, gdy prosisz Iksa, aby załatwił Coś od Igreka? Zapewne prosisz: Iksa załatw mi Coś. Równoznacznie: Iksie załatw mi coś od Igreka. Zatem uważam, że nie tyle musisz mówić, że to prośba docelowo skierowana do Chrystusa ale mieć taką świadomość.

Gdy błąd w modlitwie, nie powtarzaj w kółko, ale staraj się, aby raz następny było lepiej.
Wyobraź sobie dziecko, które o coś prosi mamę. Czy gdy niewyraźnie lub z błędem wypowie prośbę, to matka nie spełni prośby? Albo się obrazi?

Jeśli matka kocha dziecko, to ileż bardziej Bóg kocha nas.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-03-29, 18:28

Pozdrowienie Anielskie są to słowa wypowiadane przez anioła do Maryji. W ST aniołowie zachowują się nie raz obcesowo w stosunku do ludzi by pokazać tu różnicę jaka jest w hierarchii bytów. Tzn Matka Boża stoi ponad wszystkimi aniołami w chwale niebieskiej.

Czy myślisz, że powinnaś się zwracać do Maryji gorzej niż anioł?

Poczytaj sobie może tą modlitwę i przemyśl:
https://parafia-sadyba.pl/godzinki-o-ni ... aryi-panny
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-03-29, 20:21

@Aga1986 nie ma żadnego obowiązku podkreślać, że przez wstawiennictwo. Ty to wiesz, Bóg też wie i to wystarcza, więc nie bój się. Też kiedyś miałam takie wątpliwości, ale przecież Bóg wie lepiej od nas, co chcemy powiedzieć, nie musimy mu tłumaczyć rzeczy oczywistych.
Jeśli w modlitwie coś źle wymówisz to naprawdę nic nie szkodzi. Nie przejmuj się tym i nie powtarzaj z tego powodu, bo to są natręctwa i nakręca to stres.
Więc spokojnie, Pan Jezus wszystko rozumie, jest przy Tobie i jesteś w tej relacji bezpieczna, nie musisz się bać, że coś źle nazwiesz, to nie ma takiego znaczenia.
Ostatnio zmieniony 2022-03-29, 20:34 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 4 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-30, 13:46

To jest - wielokrotnie tu przeze mnie opisywany (np. tu viewtopic.php?p=172858#p172858 ) - "efekt tortu z psiego łoju".
Nikt z Was nigdy zapewne nie miał wątpliwości, czyją mocą spełniane są modlitwy kierowane do Maryi (i gdzie ostatecznie "lądują" ;) ).
Ale zarzuty, jakich w życiu wysłuchaliście od innowierców, te wszystkie banialuki o rzekomym "maryjnym bałwochwalstwie katolików", powodują, że odruchowo staracie się precyzować - w pewnym sensie przed sobą.

To jest oczywiście zbędne, ale też problem nie leży w warstwie intelektualnej, lecz w "ranie" emocjonalnej jaką wytworzyło wysłuchanie fałszywych (ale bardzo stanowczych) zarzutów.

A przecież podobne skrupuły obce są Nowemu Testamentowi (a także osobom, które na jego kartach spotykamy)!
Na przykład Autor Dziejów Apostolskich opowiada:
„Ojciec Publiusza leżał właśnie chory na gorączkę i biegunkę. Paweł poszedł do niego i pomodliwszy się położył na nim ręce i uzdrowił go.”/Dz 28,8/
Nie kombinuje, nie robi zastrzeżeń, ze "to Bóg uzdrowił przez ręce Pawła", tylko pisze że Paweł "uzdrowił go", i cześć.
Przecież każdy z chrześcijan wie, że mocą Bożą, nie trzeba tego zawsze zastrzegać.

Chrystus mówi do uczniów: „Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.”/J 20,23/
I nie zastrzega, że "to Bóg odpuści" - nie, daje im po prostu taką władzę. Wiadomo, że pochodzi ona od Boga, ale w tej wypowiedzi to apostołowie odpuszczają - choć nie są przyczyną, siłą sprawczą tego odpuszczenia (napisane jest bowiem „W Nim mamy odkupienie przez Jego krew - odpuszczenie występków, według bogactwa Jego łaski.”/Ef.1,7/).
Uczniowie wprawdzie otrzymali ów dar w sposób niezasłużony – ale skoro otrzymali to go mają, są w jego posiadaniu:
„Nie mam srebra ani złota - powiedział Piotr - ale co mam, to ci daję: W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź!”/Dz 3,6/
Jak widać, Piotr nie ma wątpliwości iż posiada dar uzdrawiania. Daje to, co ma Dar, otrzymany od Boga:
„Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu [...]”/1 Kor 12,8-9/

Jezus nakazuje: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!”/Mk 10,8/ I uczniowie to robią, o czym Pismo mówi wprost i bez żadnych wątpliwości:
„Wyszli więc i chodzili po wsiach, głosząc Ewangelię i uzdrawiając wszędzie.”/Łk 9,6/
A jednak przecież i świadomość sprawczej roli Boga jest w Piśmie podkreślona. Na przykład Piotr uzdrawiając Eneasza mówi:
„Eneaszu - powiedział do niego Piotr - Jezus Chrystus cię uzdrawia, wstań i zaściel swoje łóżko!”/Dz 9,34a/
A więc zgódźmy się: człowiek jest szafarzem Łaski, otrzymanej od Boga - ale jest też świadomym współpracownikiem Stwórcy, traktowanym przez Niego podmiotowo:
„ Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.” /J 15,15/

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Post autor: Dezerter » 2022-08-09, 21:25

To jest bardzo ciekawy i myślę, że ważny post Marka powyżej - tak tylko zwracam uwagę *-:)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy prosząc Maryję o wstawiennictwo trzeba to powiedzieć?

Post autor: Jozek » 2022-08-09, 23:20

Obawiam sie tez ze to co pisze Marek jest tez istotne w tym ze niewiele jest uzdrowien.
Ludzie raczej oczekuja by sam Bog przyszed, ukazal sie im i uzdrowil, innaczej nie uwierza ze moga byc uzdrowieni.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ