Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: krz30 » 2022-04-06, 17:37

Witajcie,

https://pl.aleteia.org/2022/02/16/przez ... uchownego/

Historię tu opisaną przytoczył mi znajomy i przy tej okazji nawiązała się krótka acz burzliwa dyskusja. Dla mojego znajomego, sprawa była oczywista, a dla mnie absurdalna.

Jak teologicznie zinterpretować sytuację osób, które przez całe życie żyły w nieważnych sakramentach?

Co to znaczy, że sakrament jest nieważny?

Czy "ważność" sakramentu jest konieczna dla jego skuteczności w porządku łaski?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Andej » 2022-04-06, 22:27

Takie jest oficjalne orzecznictwo.

Ja jednak śmiem wątpić. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić Boga biurokraty, dla którego ważniejsza jest forma od treści.
Takoż, nie wyobrażam sobie, aby forma chrztu świętego była niezmienna przez tysiąclecia.

Równie dobrze można uznać, że formuła wypowiadana w jakimś języku, jest ważna, a w innym nie. Albo, czy wada wymowy może dyskwalifikować sakrament?

Uważam, że formalistyczne podejście jest zaprzeczeniem miłości Bożej.

Jednocześnie uważam, że należy dbać o formę. W szczególności, aby wyrażała treść. A także, aby była godna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: krz30 » 2022-04-06, 22:29

No właśnie mam podobne "rozterki". Jakiś mądry artykuł na ten temat by mi się przydał.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Arletta Bolesta » 2022-04-07, 03:24

Też jest pewna zasada: Sakrament działa na mocy działania a nie działającego.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Jozek » 2022-04-07, 05:47

autor chyba nadinterpretuje uznanie Sakramentu za zawarty niewaznie i przeklada sobie to jako niewaznosc Sakramentu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: krz30 » 2022-04-07, 08:34

Sakrament działa na mocy działania, a nie działającego - a co definiuje owo działanie skutkujące sakramentem? Bo przecież nie dowolne działanie nim skutkuje. Jeśli jakieś przepisy odnośnie formy sakramentu, to chyba zataczamy błędne koło.

Jeśli tak jest, że sakrament zawarty nieważnie jest nadal ważny czy "skuteczny", to prosiłbym o szersze wytłumaczenie kogoś, kto to rozumie. Moja intuicja na ten temat jest taka, że to jest prawda... Tylko nie bardzo rozumiem dlaczego. :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Andej » 2022-04-07, 18:57

krz30 pisze: 2022-04-07, 08:34 Sakrament działa na mocy działania, a nie działającego - a co definiuje owo działanie skutkujące sakramentem? Bo przecież nie dowolne działanie nim skutkuje. Jeśli jakieś przepisy odnośnie formy sakramentu, to chyba zataczamy błędne koło.

Jeśli tak jest, że sakrament zawarty nieważnie jest nadal ważny czy "skuteczny", to prosiłbym o szersze wytłumaczenie kogoś, kto to rozumie. Moja intuicja na ten temat jest taka, że to jest prawda... Tylko nie bardzo rozumiem dlaczego. :)
Mamy problem. Albowiem ani w KPK ani w KKK brak ścisłej i jednoznacznej wykładni tego, o co pytasz. Natomiast w artykule (https://deon.pl/wiara/chrzest-musi-spel ... amy,522504) dość wyraźna sugestia, że musza być spełnione określone warunki, aby można było uznać chrzest za sakrament.
Z katechizmu przebija się głównie intencja.
Ostatnio zmieniony 2022-04-07, 18:57 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Dezerter » 2022-04-07, 23:06

Arletta Bolesta pisze: 2022-04-07, 03:24 Też jest pewna zasada: Sakrament działa na mocy działania a nie działającego.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
Ale to dotyczy ważnie i prawidłowo zawartego Sakramentu
Wie pani dobrze, że wystarczy pomyłka w formule ślubnej i sakrament małżeństwa jest nie ważnie zawarty
więc nawet jedno słowo ma znaczenie
czemu? - ja nie wiem, tak uczy Kościół Katolicki
Moim zdanie słabe to bo liczy się intencja Szafarzy Sakramentu, liczy się Duch a nie Litera prawa i 614 przepis/przykazanie
Moje osobiste zdanie = jak ja bym dostał taki ślub od tego księdza, czy taki chrzest to wcale bym się nie przejął rzekomą nieważnością - Bóg zna intencję moją i mojej małżonki
A jak ktoś mi powie, że żyję z nią w grzechu to mu odpowiem, że to nie jego sprawa i niech pilnuje belki w oku swoim.
Ostatnio zmieniony 2022-04-07, 23:06 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-04-07, 23:31

Ale to dziwne. Taki problem przez jeden nieprawidłowy zaimek? Mnie chrzcili w szpitalu, tuż po narodzeniu, chyba pielęgniarka i nie mam pojęcia, jaką tam formułę stosowała. Ale no bez przesady, przecież to sakrament, a nie jakieś zaklęcie, co trzeba idealnie wymówić, żeby działało. To znaczy może tak jest, że trzeba idealnie słowo w słowo, nie przeczę temu, jednak wydaje mi się to po prostu strasznie dziwne.
Kilka lat później miałam jakieś dopełnienie chrztu (bo w szpitalu było wodą, a później w kościele też z olejem). Ale myślałam, że to tak symbolicznie tylko, a nie dla ważności sakramentu.
Ostatnio zmieniony 2022-04-07, 23:32 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Arletta Bolesta » 2022-04-08, 03:18

Dezerter pisze: 2022-04-07, 23:06
Arletta Bolesta pisze: 2022-04-07, 03:24 Też jest pewna zasada: Sakrament działa na mocy działania a nie działającego.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
Ale to dotyczy ważnie i prawidłowo zawartego Sakramentu
Wie pani dobrze, że wystarczy pomyłka w formule ślubnej i sakrament małżeństwa jest nie ważnie zawarty
więc nawet jedno słowo ma znaczenie
czemu? - ja nie wiem, tak uczy Kościół Katolicki
Moim zdanie słabe to bo liczy się intencja Szafarzy Sakramentu, liczy się Duch a nie Litera prawa i 614 przepis/przykazanie
Moje osobiste zdanie = jak ja bym dostał taki ślub od tego księdza, czy taki chrzest to wcale bym się nie przejął rzekomą nieważnością - Bóg zna intencję moją i mojej małżonki
A jak ktoś mi powie, że żyję z nią w grzechu to mu odpowiem, że to nie jego sprawa i niech pilnuje belki w oku swoim.
A o jaką pomyłkę w formule ślubnej chodzi, aby skutkowała ona nieważnością?
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5334
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: abi » 2022-04-08, 06:57

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-04-07, 23:31
Ale to dziwne. Taki problem przez jeden nieprawidłowy zaimek? Mnie chrzcili w szpitalu, tuż po narodzeniu, chyba pielęgniarka i nie mam pojęcia, jaką tam formułę stosowała. Ale no bez przesady, przecież to sakrament, a nie jakieś zaklęcie, co trzeba idealnie wymówić, żeby działało. To znaczy może tak jest, że trzeba idealnie słowo w słowo, nie przeczę temu, jednak wydaje mi się to po prostu strasznie dziwne.
Kilka lat później miałam jakieś dopełnienie chrztu (bo w szpitalu było wodą, a później w kościele też z olejem). Ale myślałam, że to tak symbolicznie tylko, a nie dla ważności sakramentu.
mi wzgledem syna powiedziano ze chrztu sie nie powtarza
(chrzczony w inkubatorze, nawet nie byl naznaczony znakiem krzyza przez ksiedza a tym bardziej przeze mnie
chrzestnych nie bylo
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Dezerter » 2022-04-08, 22:03

Ciekawe to co panie mówicie - ktoś rozjaśni temat

Pani Arleto proszę mnie poprawić jeśli się mylę - chodzi o pomyłkę w formule ślubnej powtarzanej po księdzu przez młodą parę - z tego co pamiętam, to jeśli ktoś ją błędnie wypowie np anegdotyczne
"ja ciebie nie dopuszczę, aż do śmierci"
to małżeństwo jest zawarte nieważnie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Andej » 2022-04-08, 22:11

Na podstawie KPK i KKK uważam, że decyduje intencja, a nie lapsus słowny. Nie wydany dźwięk, ale myśl, która temu towarzyszył.

A poza tym, sądzę, że nawet związek zawarty nieważnie może być uświęcony przez życie zgodne z wolą Bożą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Arletta Bolesta » 2022-04-09, 07:48

Dezerter pisze: 2022-04-08, 22:03 Ciekawe to co panie mówicie - ktoś rozjaśni temat

Pani Arleto proszę mnie poprawić jeśli się mylę - chodzi o pomyłkę w formule ślubnej powtarzanej po księdzu przez młodą parę - z tego co pamiętam, to jeśli ktoś ją błędnie wypowie np anegdotyczne
"ja ciebie nie dopuszczę, aż do śmierci"
to małżeństwo jest zawarte nieważnie.
Obawiam się, iż działyby się wówczas cuda! Na tej podstawie mowy nie ma o uznaniu nieważności.
Kłaniam się pięknie
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ważność sakramentu a przepisy liturgiczne

Post autor: Dezerter » 2022-04-09, 08:27

Dziękuję za wyprowadzenie z błędnego mniemania - jestem na 99% pewny, że , któryś z księży, który z nami prowadził spotkania z narzeczonymi , omawiając tekst przysięgi małżeńskiej , tak powiedział i mi to zostało w pamięci.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ