Pytanie o imię z bierzmowania

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
narnia
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2022
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: narnia » 2022-04-12, 16:38

Hej. Rok lub dwa lata temu miałam bierzmowanie. Wtedy byłam raczej średnio wierząca i nieszczególnie przejmowałam się bierzmowaniem. Rodzina mówiła, że mam przystąpić do bierzmowania, więc tak zrobiłam. Problem jest taki, że nierozważnie wybrałam imię, ponieważ wybrałam imię błogosławionej, ale tylko dlatego, że ładnie brzmiało (duży błąd). Błogosławiona którą wybrałam nie prowadziła życia, jakim ja chciałabym się kierować. Mam na myśli to, że się z nią nie utożsamiam i jej szczególnie nie podziwiam. Przed wybraniem imienia nawet nie zapoznałam się z jej życiem, czego teraz właśnie bardzo żałuję. (Zresztą moim zdaniem bierzmowanie powinno odbywać się kilka lat później albo dobrowolnie w dowolnym momencie w życiu, żeby nie popełnić choćby tak głupiego błędu jak ja.)

I czy jest jakakolwiek szansa, żeby jakoś zmienić to imię?
Słyszałam też, że jeśli nasze imię z chrztu ma jakiś święty, to te samo imię przyjmujemy do bierzmowania. Czy można by było zmienić te imię które wybrałam na imię ze chrztu?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5195
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: abi » 2022-04-12, 16:42

narnia pisze: 2022-04-12, 16:38
Słyszałam też, że jeśli nasze imię z chrztu ma jakiś święty, to te samo imię przyjmujemy do bierzmowania.
nigdy nie slyszalam aby ksiadz tak mowil
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2022-04-12, 18:10

narnia pisze: 2022-04-12, 16:38 . Problem jest taki, że nierozważnie wybrałam imię, ponieważ wybrałam imię błogosławionej, ale tylko dlatego, że ładnie brzmiało (duży błąd). Błogosławiona którą wybrałam nie prowadziła życia, jakim ja chciałabym się kierować. Mam na myśli to, że się z nią nie utożsamiam i jej szczególnie nie podziwiam. Przed wybraniem imienia nawet nie zapoznałam się z jej życiem, czego teraz właśnie bardzo żałuję. (Zresztą moim zdaniem bierzmowanie powinno odbywać się kilka lat później albo dobrowolnie w dowolnym momencie w życiu, żeby nie popełnić choćby tak głupiego błędu jak ja.)

I czy jest jakakolwiek szansa, żeby jakoś zmienić to imię?
Widzisz, zrobiłaś prawie tak, jak ja. Miałam fazę, że nie znosiłam swojego pierwszego imienia, więc na trzecie wzięłam takie, które było ładne, z tym, że u mnie było tak, że świętą znałam trochę. Ale czy jej styl duchowości pasował do mnie? Jej życie było jak moje? Nie. Chociaż w sumie teraz trochę widzę podobieństwa, ale nadal bardziej w stylu "A św. X to też by tak pewnie zrobiła". Ot, znałam trochę jej życie, więc ksiądz się nie przyczepi, imię ładne, biorę. Czy używam tego imienia? Nie xD

A co do samego patrona - spójrz w mój awatar. To jest mój patron. To z tym gościem najczęściej obgaduję różne sprawy i to on mi najczęściej pomaga pozbierać się do kupy. A podpowiem - jestem kobietą i nie mam na imię Tadeusz,ani na pierwsze, ani na drugie,ani na trzecie. Ani w sumie na żadne :D

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: Andej » 2022-04-12, 22:13

ciasteczkowy_potfur pisze: 2022-04-12, 18:10A co do samego patrona - spójrz w mój awatar. To jest mój patron. To z tym gościem najczęściej obgaduję różne sprawy i to on mi najczęściej pomaga pozbierać się do kupy.
Dlatego, że ma gorącą głowę?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: sądzony » 2022-04-12, 22:22

Ja tam nawet nie pamiętam. Chyba jestem Konrad albo Kordian. :-?
Trzeba to imię znać?
I jak je poznać?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: Andej » 2022-04-12, 22:30

Z ksiąg parafialnych.
A znać warto. I warto korzystać z pomocy. W końcu po to obiera się patrona, aby patronował.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-04-12, 22:32

@narnia raczej nie ma możliwości zmiany imienia z bierzmowania, ale nie przejmuj się tym. Możesz sobie po prostu wybrać jakiegoś innego ulubionego świętego i poprosić Go, żeby się za Tobą wstawiał i był Twoim patronem. Nie zmieniasz w ten sposób patrona z bierzmowania, ale masz po prostu kolejnego. Nie dzieje się to oficjalnie, ale na pewno taka prośba o wstawiennictwo będzie wysłuchana.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2022-04-13, 10:57

Andej pisze: 2022-04-12, 22:13
ciasteczkowy_potfur pisze: 2022-04-12, 18:10A co do samego patrona - spójrz w mój awatar. To jest mój patron. To z tym gościem najczęściej obgaduję różne sprawy i to on mi najczęściej pomaga pozbierać się do kupy.
Dlatego, że ma gorącą głowę?
Dlatego, że jest patronem wzywanym w sprawach trudnych, a w takie obfituje moje życie. I niejeden raz mi pomógł. Albo po prostu sobie wmoiwiłam, że pomógł,nie wiem.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5195
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: abi » 2022-04-13, 18:52

sądzony pisze: 2022-04-12, 22:22 Ja tam nawet nie pamiętam. Chyba jestem Konrad albo Kordian. :-?
Trzeba to imię znać?
I jak je poznać?
a ja sobie wybralam sw helge lecz ksiadz orzekl ze nie ma takiej i przydzielil mi sw helene :-?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: Czarny » 2022-04-13, 19:22

abi pisze: 2022-04-13, 18:52 a ja sobie wybralam sw helge lecz ksiadz orzekl ze nie ma takiej i przydzielil mi sw helene :-?
Nawet znam pewną Helenę.
Ja Piotr sobie przyjąłem, jakoś inne mi nie przychodziło do głowy.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: Logan » 2022-04-13, 20:01

Witaj serdecznie @narnia!
A jakie to imię? Jaką świętą obrałaś? Powiedz proszę.

Za patrona obrałem sobie św. Franciszka ale proszę o opiekę także innych świętych. Patron jakiego sobie obrałaś ma zadanie pomagać Tobie w dorosłym życiu. Z pewnością modli się za Ciebie.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: bei » 2022-04-14, 16:46

narnia, nie ma potrzeby zmieniać imienia wybranego na bierzmowaniu. Nie używasz go na co dzień, nie figuruje ono w urzędzie. To czy będziesz modlić się do świętej o tym imieniu czy do innej jest twoją sprawą. Nie musisz utożsamiać się ze świętą której imię przyjęłaś na bierzmowaniu. Ja wybrałam Anna, bo pomyślałam, że jak o coś poproszę babcię Pana Jezusa to mi to u Niego załatwi ;).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie o imię z bierzmowania

Post autor: Andej » 2022-04-14, 22:35

bei pisze: 2022-04-14, 16:46 nie ma potrzeby zmieniać imienia wybranego na bierzmowaniu.
Ani też możliwości. Sakramentu nie da się odsakramencić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ